За каква възраст е подходяща тази книга според вас?

  • 20 210
  • 91
  •   1
Отговори
# 30
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
Светле, благодаря!  Hug   bouquet
Да се надяваме, че ще се включи някой за двете книжки на Солар и за "Парцаланка и облачето".

# 31
  • София
  • Мнения: 44 226
Румцайс му е сега в списъка за след втори клас, не е стигнал до нея за впечатления,обаче.

# 32
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
....
От педагог знам, че правилото е възрастта на героите в книгата да е същата като възрастта на детето.
Звучи логично. Peace

Но аз не мога да си обясня защо на моя син не му харесаха "Малкият принц" и "Алиса в страната на чудесата" - пробва да ги чете тази година, едва преполови "принца", а "Алиса" я уважи само с 10 страници... Confused
На 9 години е. Thinking

Но пък за сметка на това "Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада", както и "Децата от улица Тряскаджийска" и "Лота се изнася от къщи" ги чете с удоволствие.

Всички горепосочени са от списъка за III клас.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
t_ilieva, няма нищо за чудене... нали сме различни хората, различно възприемаме. Не мисля, че е възможно дадена книга (или каквото и да е) да се према еднакво от всички.  Simple Smile
"Алиса в страната на чудеста"  например и на мен не ми харесва (говоря за от малка). На щерката (6г) още не съм я предолжила, когато стане - ще видим.

# 34
  • София
  • Мнения: 44 226
Според мен и малкия принц и Алиса са за по-големи.... нищо, че героите в тях, не са възрастни Simple Smile И двете не са леки книги и двете принципно се възприемат по-трудно и далеч не от всеки, не са от масово харесваните и разбираните, в никой случай.

# 35
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Morena, и аз "Алиса..." не я харесвах много-много като малка, ама съм я чела... Wink
Angel_Dust, да, малко тежички му идват и двете явно - виж поредицата за НиколА направо са му леки и вървят бързичко.  Peace
Ама трябва да се четат и тези от списъка... Thinking

# 36
  • София
  • Мнения: 44 226
Ами за мен за сега не трябва... т.е. списъка е, за да се упражняват, да четата, да събуди и възпита навик за четене и любов към книгата, с неприятни книги не се получава това.
Не е като да четата в момента произведения, върху които в последствие теми ще пишат и е задължително да се знаят. Още повече, че повечето  от поизведенията  фигурират с откъси в учебниците за първите няколко класа...като не я прочете сега може след година-две да поиска.
Общо взето по-тежките и трудни за четене (като език, изкас,  съдържание) аз му ги чета за лека нощ, да е запознат със съдържанието.

# 37
  • Мнения: 1 027
като не я прочете сега може след година-две да поиска.
Така е!Аз навремето много се измъчих с "Под игото"-в 8кл.Едвам я презполових.В 11 клас обаче (по-добре късно отколкото никога)я прочетох с огромно удоволствие.

# 38
  • София
  • Мнения: 44 226
В големите класове е малко по-иначе с произведенията, там е по-добре наистина да си ги чел целите, за да може да работиш по-успешно с тях... но за малките това никак не важи. Wink

# 39
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
То само аз (почти) си питам  Crazy ...
Ето нови въпросителни за мен:

1.   Парцаланка и облачето    София Прокофиева
2.   Таро синът на дракона   Мийоко Мацутани
3.   Приключенията на Саламури    Арчил Салакаури
4.   Приказки от стари времена      Ивана Б. Маджуранич
5.   Вилервале в южното море    Бенгт Даниелсон
6.   101 далматинци   Доуди Смит
7.   Приказки зад завесата    Камил Бернарж
8.   Приказки   Оскар Уайлд
9.   Приказки   Е.Т.А Хофман  
10.   Шекспирови пиеси преразказани за деца    Чарлз и Мари Лам
11.   Джелсомино в страната на лъжците   Дж. Родари
12.   Пътешествието на синята стрела    Дж. Родари
13.   Моят прадядо и аз   Джеймс Крюс
14.   Надолу по вълшебната река    Ед. Успенски
15.   Училище за клоуни   Ед. Успенски

# 40
  • Мнения: 1 705
Синята стрела и Надолу по вълшебната река четохме с моето дете, бяха му много интересни, на 5г. е. За 101 далматинци се въздържам, защото много е гледал филмчето и трябва да изпадна в обяснения за разликите в сюжета, засега се въздържам  Embarassed Приказки на Оскар Уайлд започнахме, но нещо не успяха да му задържат вниманието.

# 41
  • Sofia
  • Мнения: 21 704
mama_gali, благодаря!

Очаквам още включвания.  Wink

И да дам нов списък, дано има хора с впечатления.  Praynig

Алфонс Треперибузков,  Герхард Холц- Баумерт, 
Горе ръцете! Или враг №1,  Лев Давидичев, 
Гумения Тарзан,  Оле Л. Киркегор, 
Дневникът на Коля Синицин,  Н. Носов, 
Капитан Луда глава,  Валерий Медведев,
Лесньо дири леснината,  Добри Жотев, 
Пет отвлечени монаха,  Юрий Ковал, 
Питър Пан,  Джеймс Матю Бари,
Приключенията на професор Попен в тресавището, Йош. Фунадзаки, 
Смешни семейства,  Гунел Линде, 
Смоговци,   Хървое Хитрец,   
Старчето с карираните панталона,  Ирина Пивоварова, 
Фердинанд Великолепни,  Людвик Йежи Керн,
Флорентина,  Джеймс Крюс, 
Чанта за утре,   Марко Ганчев

# 42
  • София
  • Мнения: 1 715
Морена, чели сме 101 далматинци от списъка. Става за първолаци Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 44 226
Приказки   Оскар Уайлд - за доста по-натам, те са много тъжни...веднъж бях чела 1-2 на детето, разплака се... дълго ги помнеше... аз самата съм ги чела в късен пубертет, ами също ги преживявах...

# 44
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Смоговци,   Хървое Хитрец
За над 10 годишни, да не кажа и повече.

Общи условия

Активация на акаунт