Тичане

  • 38 459
  • 748
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 919

Натоварва ставите, по-специално коленете.

Относно тънките и дебелите подметки има две теории (може и повече, но аз две знам)  Mr. Green Едната е, че дебелата подметка е нужна, особено при тичане по твърди настилки. Според другата, колкото по-минималистична е маратонката, толкова по-добре, понеже сам усещаш начина и силата с които стъпваш и по-добре ги регулираш. Не зная коя е правилната, и в двете има доза логика.
За да се тича с минималистични обувки е много важно да си наистина адаптиран първо към ходене с тях. А някои специалисти препоръчват дори мин. година първо ходене с тях преди да се започне с  тичането.

# 16
  • Мнения: 465

Натоварва ставите, по-специално коленете.

Относно тънките и дебелите подметки има две теории (може и повече, но аз две знам)  Mr. Green Едната е, че дебелата подметка е нужна, особено при тичане по твърди настилки. Според другата, колкото по-минималистична е маратонката, толкова по-добре, понеже сам усещаш начина и силата с които стъпваш и по-добре ги регулираш. Не зная коя е правилната, и в двете има доза логика.
За да се тича с минималистични обувки е много важно да си наистина адаптиран първо към ходене с тях. А някои специалисти препоръчват дори мин. година първо ходене с тях преди да се започне с  тичането.
Това беше полезно, мерси.   bouquet  Аз знаех, че не мога да се метна директно на възможно най-минималистичния модел, но мислех за някакъв "преходен". Явно ще си купя стандартни, а може да взема едни обувки, за да започна трениране на стъпалата. Иначе започнах от няколко месеца да ходя само боса вкъщи.

# 17
  • Мнения: 10 919

Това беше полезно, мерси.   bouquet  Аз знаех, че не мога да се метна директно на възможно най-минималистичния модел, но мислех за някакъв "преходен". Явно ще си купя стандартни, а може да взема едни обувки, за да започна трениране на стъпалата. Иначе започнах от няколко месеца да ходя само боса вкъщи.
Какви обувки носиш по принцип? В смисъл ходиш ли на токчета или не?
Боса вкъщи е много добро начало, ако можеш и навън да носиш минималистични обувки още по-добре. Не знам на кой континент си, но ако случайно си в Северна Америка Simple Smile имаш страхотни възможности за избор.
Ако ти е интересно мога да ти пусна някоя и друга статия за босото ходене и минималистични обувки.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 371
Ако ти е интересно мога да ти пусна някоя и друга статия за босото ходене и минималистични обувки.

Пусни пусни Simple Smile

# 19
  • Мнения: 465
Ули, пускай материалите, много ще се радвам. Ходя на равни обувки 99% от времето. Живея в Германия. Чета marksdailyapple.com, предимно от там се запалих по идеята. После започнах да си търся маратонки, да чета рецензии и да ровя в други източници.

Редактирам се: Ули, а имаш ли идея, дали ако си купувам fivefingers, трябва да купя номера, който взимам обикновено нормално или има някаква специфика.

Последна редакция: нд, 15 юни 2014, 19:15 от Имате поща

# 20
  • Мнения: 10 919
Пускам ви ултимативния сайт (за мен Simple Smile, ако случайно не го знаете) относно естествено движение и alignment. Марк мисля, че няколко пъти е цитирал Кейти.
www.katysays.com/barefoot/
http://www.katysays.com/feet-the-sixth-sense/

Тук сравнява ходене и тичане
http://www.katysays.com/gait-101/

Информацията в блога й е ужасно много наистина, в началото човек може да се удави Simple Smile, но е страшно полезна.

Това е статия за нещата, на които е важно да се обръща внимание при ходене, някои се отнадят и за бягането.

Имате поща, в Германия мисля можеш да намериш да пробваш vivobarefoot. Аз имам техни за ходене и съм много доволна. Имам и петопръстни на вибрам, които също мога да препоръчам.

А, сега виждам въпросът ти. При петопръстните няма нужда да имаш толеранс на палеца, т.е. ако залепва отпред, значи това е номерът ти, но не да изскача. Дано обяснявам разбираемо. Сега ще потърся, те имаха на сайта си една табличка за различните модели кой номер на кой "нормален" отговаря.
Ето я малко е неудобно, защото трябва да си знаеш номера по американския стандарт, но има таблички из нета. Аз успях да си уцеля номера така, защото при различните им модели се разминават се оказа.

# 21
  • Мнения: 1 373
През зимата тичам с два слоя - термо бельо (като това за ски) и панталон и яке, които спират вятъра. Ако е много студено (под 2 градуса) слагам и още една термо блуза, но гледам да не прекалявам с обличането. Якето ми е от Декатлон, мисля, че му казват ветровка, от серията за тичане. Има и качулка и ако духа силно или вали я слагам. Понякога слагам и лента на челото.

През лятото тичам с потник и някаква тънка долница или клин с шорти отгоре. И тенис полите са удобни, защото долу са с шорти.

Маратонките ми са пак от декатлон, серията за тичане, но доста ги избирах, понеже напоследък след петия километър много ми се натъртват краката в пръстите и ме болят. Имам и едни Ню Баланс, от които съм много доволна, но пак след дълго избиране и мерене.

Между зимата и лятото правя различни вариации от горното облекло.

# 22
  • Варна
  • Мнения: 109
Търся си компания за тичане или каране на колело- във Варна?

# 23
  • Мнения: 1 373
Rally, може да пробваш като за начало 5kmrun в събота в 9:00, или в 8:30 на входа на Морската градина irun -пак в събота. И двете организации имат сайтове. Безплатно е.

# 24
  • Мнения: 1 455
И аз при вас!  Hug

Тичам по 3-5 дни седмично, през последните няколко дни направих 8км дължини и вече усещам ще трябва да си търся друго трасе, защото не ми е достатъчно. Бягам из открити полета, на черна настилка (ако изобщо се казва настилка пясъка и тревата), както и по бетон.
Не вземам суплементи, както и не спазвам идеално стриктен хранителен режим. За мен тичането е важно за да ме откъсне от рутината на деня.
Не спазвам темпо, понякога тичам интервално, друг път монотонно. Зависи от кондицията ми към момента.

Не правете грешката да тичате у дома боси, това ще разтегне прасеца и сухожилието и ако не сте добре тренирани ще си докарате само контузия...

Хубав ден ви пожелавам  bouquet и много хъс в тичането.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 109
Rally, може да пробваш като за начало 5kmrun в събота в 9:00, или в 8:30 на входа на Морската градина irun -пак в събота. И двете организации имат сайтове. Безплатно е.

Благодаря, знам за тази организация, но не познавам никой който ходи- а сама ( каквато съм срамежлива ) не се виждам там Sad

# 26
  • Мнения: 1 373
Rally, няма нищо страшно - повечето хора в групата също отиват сами и никого не познават. Има много бързи бегачи, има и съвсем начинаещи. Аз не съм от бързите и не знам дали бих ти била подходяща компания за тичане. Обикновено тичам сама, защото всеки път темпото ми е различно. Но, ако не си се престрашила и имаш желание, след 2-3 седмици съм във Варна и като ходя на груповото тичане ще ти пусна бележка да отидем двете.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 109
съгласна съм: ) аз до сега не съм тичала, така че едва ли ще имам бързо темпо ( тренирам си в лъщи само, за сега )
благодаря ти: )

# 28
  • ВАРНА
  • Мнения: 2 760
И аз тук - още не съм започнала да тичам,чакам си маратонките  Blush Четох много статии и поръчах в крайна сметка от интернет,защото наличностите в нашите магазини не е голяма  Rolling Eyes СЕга като чета това за тънките подметки започнах да се чудя дали правилен избор съм направила  newsm78

http://www.adidas.co.uk/adizero-boston-4-shoes/G97975_530.html

Мисля предимно по асфалт да тичам,имам висок свод,хареса ми че имат добро сцепление с асфалта.Пробвах и от маратонките с дебели подметки в Спортдепото,но за моите 55кг ми се струват направо тежки  Thinking

# 29
  • Мнения: 814
Включвам се в темата с удоволствие. Simple Smile Досега тичах по-рядко и то под въздействието на активно спортуваща приятелка,която постоянно ме ръчкаше да не се отпускам. Mr. Green Сега съм решила да се взема в ръце .Тичам с клин и топ. Peace

Общи условия

Активация на акаунт