Може ли децата да се обучават по учебни помагала, без наличие на учебници?

  • 4 937
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 9 517

А, между другото, в повечето училища в 5 клас английският се започва отначало. За справка - Energy for Bulgaria. В 8 клас - езиков профил, пак отначало.  Peace


Благодаря за информацията, Дунди, и дано наистина от 5-ти клас започнат отначало  Peace

# 16
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Ситуацията при нас е подобна - скочиха от писане на букви във втори клас, към изречения и сегашно просто време в трети. В т.нар. учебник няма никакво обяснение, как се образува изречение, въпросително или отрицателно такова, както и обяснение какво става с глагола в трето лице единствено число в сегашно просто време. Никакво. ...
В учебника на Blue sky, както и в учебната тетрадка, които се полагат също нищо не е обяснено - нито как се формира изречение, нито какво е сегашно просто и сегашно продължително време, но пък им се изисква да се знае. В граматичното помагало, което закупуваме отделно обаче има някакво обяснение, което ми се налага да дообяснявам за да се разбере от моето дете, което отдавна е намразило английския. А сега в четвърти клас въведоха и минало време, правилни и неправилни глаголи и абсолютно никакво обяснение няма в учебника - само текстове и много картинки. Все едно не е учебник, а читанка.

# 17
  • София
  • Мнения: 9 517
Все едно не е учебник, а читанка.
точно това впечатление оставя и в мен нашия учебник - все едно е читанка за деца, които знаят английски и просто трябва да се научат да пишат  Peace

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
В една друга тема бистрихме проблемите на обучението по чужд език и методиките, по които се работи.
Тези учебници и учебни помагала най-често са разработени в чужбина /визирам Blu sky, Energy for Bulgaria/ и отговарят на някакви си там европейски изисквания, референтни рамки, държавни образователни ... извинете, глупости. И за всички езици са направени по този безумен начин. От година на година стават все по-зле и по тях се работи много трудно. Децата нищо не разбират, родителите няма как да помогнат вкъщи, понеже и те не виждат какво се учи. Да не говорим, че има куп родители, които не са учили езика, с който детето се бори в училище, а и дори да са го учили, не помнят нищо. Пълна лудница е. Голяма част прибягват до школи и частни учители. Не че там системите са много по-различни, но имат предимствата на малките групи или индивидуална работа. Но не всеки може да си го позволи.

Но това е друга неизчерпаема тема.  Peace

# 19
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Е, явно проблема не е в моя телевизор, щом тук се изказаха по 3 различни системи едно и също. Учебник аз разбирам да са обяснени граматичните правила, да има и текст и малко въпроси за отговор. Да, ама - не. Не и в учебниците по английски. Затова разтварям старата си граматика, рисувам, чертая, обяснявам. Или детето има пропуски, или го пишат на курс или някой обяснява.

# 20
  • София
  • Мнения: 9 517
Е, явно проблема не е в моя телевизор, щом тук се изказаха по 3 различни системи едно и също. Учебник аз разбирам да са обяснени граматичните правила, да има и текст и малко въпроси за отговор. Да, ама - не. Не и в учебниците по английски. Затова разтварям старата си граматика, рисувам, чертая, обяснявам. Или детето има пропуски, или го пишат на курс или някой обяснява.
купих този помагалник http://www.book.store.bg/p85668/pomagalnik-po-anglijski-ezik-za- … liana-boneva.html - отзад има правила за сегашно просто време, образуване на въпросително и отрицателно изречение в сегашно просто, има ги събрани и личните местоимения, спрежение на глагола съм, въпросителните думи и др. неща - обяснявам по него...

Лично аз още помня учителката си по английски език, която въртеше едно DO напред назад, добавяше към него ES, NOT и обясняваше за образуването на изречението... помня и изрязаните въпросителни думи и как пак въртеше думите в изречението, че да разберем словореда... няма такова нещо сега - тъжно ли е, смешно ли е, не знам. Речникът им е беден на децата - никога не са имали тетрадка-речник. Сега смениха учителката и тя им изиска тетрадка - речник, в която не пишат на български, а рисуват... идеята била да мислят на английски. Хубаво, ама моя не може да рисува и отказва да рисува, пък и кой би могъл да нарисува гардероб на едно редче или пък как се рисува science fiction или quiz show или Wendy the witch gets up at half past six? И за какво им е да учат такива думи, като не знаят думите пиша, чета, правя... темата е дълга, но явно смяна на учебника няма да помогне...

# 21
  • у дома
  • Мнения: 7 141


При нас 2, 3 и 4 клас учеха по Blu sky. Тетрадката по граматика е хубава, има обяснено всяко правило и после упражнения върху него.


Потвърждавам-ето за трети клас http://bglog.net/chujdiezici/post/Blue-Skies-3rd-grade---Grammar-Book
ето и тази за 4 клас http://bglog.net/chujdiezici/post/Blue-Skies-for-the-4th-grade---Grammar-Book

# 22
  • София
  • Мнения: 9 517
Blu sky е одобрен учебник от МОН, т.е. има смисъл да пусна жалба, но шансът училището да избере този учебник е 3 към 1  Thinking

# 23
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Дори и да пуснеш жалба учебника, който се полага е просто читанка. Помагалото/граматичното/ си струва, но то си се закупува отделно. Дали ще се обяснят граматичните правила в момента зависи от учителката дали ще си направи този зор и дали детето ще ги разбере.
Аз в момента се затруднявам да обясня миналото време на детето /и на български и на английски/. По празниците това ще ни е основната програма, а на нея и рисунка за конкурс и ... какво ли не още.
А това помагало ми харесва, което си дала и ще го потърся в книжарниците. Ще ми спести малко писане.

# 24
  • Мнения: 7 821
Дори и да пуснеш жалба учебника, който се полага е просто читанка. Помагалото/граматичното/ си струва, но то си се закупува отделно. Дали ще се обяснят граматичните правила в момента зависи от учителката дали ще си направи този зор и дали детето ще ги разбере.
Аз в момента се затруднявам да обясня миналото време на детето /и на български и на английски/. По празниците това ще ни е основната програма, а на нея и рисунка за конкурс и ... какво ли не още.
А това помагало ми харесва, което си дала и ще го потърся в книжарниците. Ще ми спести малко писане.
Проблема с липсата на граматическите обяснения в одобрените учебници идва от това, че тази граматика все още не е изучавана на български. И се налага да се преподават на децата понятията първо на български и после на езика, не от учителя по български, а от този по английски. За това и няма правила и граматика в учебниците. И да, учат ги да четат, а граматиката като папагали, кое колкото разбрало.

Не виждам как би могъл да се разреши проблема. Той идва от това, според мен, че твърде малки започват да учат чужди езици. Родителите настояваме.

С големия ни син се наложи аз да преподавам граматика на български, за да може детето да я разбере на английски в курсовете, които посещаваше. Беше трудно, по тази причина с малкия решихме да започне с курсове в 5-ти клас , а не в 1-ви.

# 25
  • Мнения: 1 007
Най-добрият вариант до 3-4-ти клас е да се учи устно езикът - само говорене, говорене. Но за целта и учителят трябва да го говори свободно. Боя се, че това захващане с писането и граматиката отрано е минаване между капките. Не отричам, че и аз бях очарована, когато започнаха да пишат още в първи клас. Сега го отчитам като грешка, защото граматика, особено в началото, всеки може да преподава. Ценното на всяко обучение е говоренето. Когато някоя майка ми каже, че детето й ходи на курс по език, винаги питам как е с говоренето, по-свободно ли говори. И ако отговорът е не, за мен начинанието се обезсмисля.
Учебници, помагала до четвърти клас - няма как да са читави, защото наистина децата не знаят още на български граматиката. Вече с втория език, който започва от пети клас, нещата са съвсем различни. Но и тогава ако говореха повече, щеше да е по-добре.

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
То учебниците че не са читави, е ясно. И не само 2-4 клас, та и в 5 и 6 /докъдето имам наблюдение/ е същата работа. Обаче това не означава, че трябва да товарят родителите с 60 лв за всичко, вместо да купят само тетрадката по граматика за 20 лв, а училището да си поеме ангажимента към учебниците и задължителните учебни тетрадки.

Нали за това става въпрос в темата.
То и учебниците по български са пълна скръб, ама ги раздават, нали?

А за втори език в 5 клас - това го има на много малко места. В наше село, сиреч Пловдив, такова чудо май няма, или ако има, е само в едно - две училища /втори език руски, и арменски в арменското училище като СИП предполагам/

# 27
  • Мнения: 7 821
А за втори език в 5 клас - това го има на много малко места. В наше село, сиреч Пловдив, такова чудо май няма, или ако има, е само в едно - две училища /втори език руски, и арменски в арменското училище като СИП предполагам/
Не е вярно това, съжалявам, предполагаш грешно. Нито е СИП, нито е ЗИП, редовен предмет си е. Ето програмите за общообразователните училища http://www.mon.bg/?go=page&pageId=1&subpageId=28 от сайта на МОН. Втори чужд език влиза в 5-ти клас.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
Ти не ми разправяй какви са програмите на МОН, ела да видиш реалността.
Дето се вика, не питай старило, а патило.
В Пловдив втори чужд език в 5 клас няма.  Peace

# 29
  • София
  • Мнения: 9 517
А за втори език в 5 клас - това го има на много малко места. В наше село, сиреч Пловдив, такова чудо май няма, или ако има, е само в едно - две училища /втори език руски, и арменски в арменското училище като СИП предполагам/
Не е вярно това, съжалявам, предполагаш грешно. Нито е СИП, нито е ЗИП, редовен предмет си е. Ето програмите за общообразователните училища http://www.mon.bg/?go=page&pageId=1&subpageId=28 от сайта на МОН. Втори чужд език влиза в 5-ти клас.
ау.. това задължително ли е? Защото тази година нашето училище има прием за 5-ти клас в 4 паралелки, две от които са с втори чужд език, една с математика и една с рисуване. Не знам защо съм решила, че математическата остава с един чужд език и бутам сина да се старае по математика, за да не му са налага в пети клас да започва втори чужд език. Т.е. има ли вариант ако се учи математика допълнително, да не се учи втори чужд език, че той е толкова зле с английския, не си го представям и с руски например?

Общи условия

Активация на акаунт