С желание за лято е ГРЪЦКОТО ни ято (31-ва тема)

  • 78 102
  • 739
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 16
Даже щях да сканирам и изпращам на Егина това подробно удостоверение за семейно положение от КЕП което ММ представи в БГ.
....Ние сме добре, детенце освен кашата от 3 езика в къщи дето не спира да дърдори + "бебешкото есперанто" за 2 месеца (два пъти седмично) при холандски gastauder продума няколко нови думи на холандски,

Здравей, Благодаря за доброто желание.   bouquet Просто така стана, че аз ги настъпих общинарките много силно и около 2,5 ч. се борих с телефони и в крайна сметка разбрах какво точно искат. Да стискам палци, само това да е

А за детенце, таткото холандец ли е? Двуезичните деца учат бързо и в началото може да се бърка, но много лесно влиза в час, с кого на какъв език да говори. После си има поне два езика, пък като тръгнеи на забавачка, там може да се наблегне на английския. Браво на вас  Laughing

# 691
  • Мнения: 1 825
minkovaki леле като разказваш и си представям колко страшно е било. С голяма сила е бил този вятър. Добре че няма по-сериозни щети и си се отървала само с леки одрасквания.

Егина стана ми ясно. Документи и документчета искат.

# 692
  • Мнения: 4 292
Здравейте момичета!  Отдавна искам да се включа по- обстойно, обаче пострадоха устройствата у нас Simple Smile. Таблета е счупен на ремонт, на лаптопа ми липсват няколко важни копчета, заради малкия разбойник и ми остава телефона, който никак не ми е удобен.
  Аз да споделя, че не се получи нашето ходене на забавачница, рев голям, не му хареса там. Мъчихме се взаимно няколко дни и се отказах, като поотрасне още малко пак ще пробвам. Ще се гледаме, хубаво поне, че времето се оправя и ми влияе положително на настроението Simple Smile, повече навън.
 Gaieneta, хубави занимания си му измислила на мъника. Тук има басейни, но ще чакам лятото да се постопли, че какъвто ми е болнав, два пъти го водих и беше болен после.
Ще дописвам после, поздрави!

# 693
  • Мнения: 4 292
Егина ти от Бургас ли си? Спомена го като пример, но да питам. Аз съм от там, там декларирах брака, мога да ти кажа къде и как точно.
 Минковаки, супер в за малката тази каша от езици, един ден така хубаво ще ги намести думичките. Определено ще я направите полиглот. Тук също тези дни има доста силен вятър, гледам да го избягвам, а ти екстремистка, че и с колело и с малката Simple Smile
 Хавайче, как сте вие? Какво ново покрай вас?

# 694
  • Мнения: 140
А за детенце, таткото холандец ли е? Двуезичните деца учат бързо и в началото може да се бърка, но много лесно влиза в час, с кого на какъв език да говори. После си има поне два езика, пък като тръгнеи на забавачка, там може да се наблегне на английския. Браво на вас  Laughing
Абе по-омазано е: таткото е грък и двамата още не говорим холандски, в къщи си говорим с детето само и единствено на български и гръцки, но тя чува, че помежду си на английски. Но за 2 сутрини седмично + комуникация по магазини и детски площадки вече казва няколко думички на холандски и като й говорят на холадски реагира както трябва значи разбира. На бабите си по скайп им казва и на двете "Баба γιαγιά" за по-сигурно. На баща си казва тати на български. Като казва довиждане казва последователно на гръцки, холандски и английски: "Για-για! Doei Doei! Bye!"  Laughing Каша голяма.
Господ да е с вас и всичко да мине леко оттук нататък да сбъднете желанието си!   bouquet

Zoι, по стечение на обстоятелствата съм "екстремистка" каквито са всички съседи холандци, тук без колело си за никъде. Мислех си преди, че така е само в Китай - другъде не бях виждала такива тълпи от велосипедисти навсякъде и огромни паркинги за колелета... Тук няма навсякъде достъп за мпс-та но велоалеи има до всяка къща, те са с червен асфалт и пътни знаци и по тях никой друг не може да се движи и няма предимство и май много ПТП-та са с велосипеди и мотопеди. Колелото ми е оборудвано със специална седалка за бебе отпред и за toddler вече отзад, предпазни колани, шлем за малката, багажник и т.н. Ето едно което се продава в момента точно като моето (само дето махнахме предната седалка и си сложих багажник: http://www.marktplaats.nl/a/fietsen-en-brommers/fietsaccessoires … p;previousPage=lr

Последна редакция: ср, 01 апр 2015, 21:30 от minkovaki

# 695
  • Мнения: 16
Тук няма навсякъде достъп за мпс-та но велоалеи има до всяка къща

Здравей, благодаря за пожеланията! Дай боже да стане!
Била съм на екскурзия в Холандия, много ми хареса. Велоалеи навсякъде, колелета , имат си дъждобрани дори за колело. Разкошна държава, доста по-уредена. Дано ви хареса и да успеете да се реализирате там!   Peace
За детето, е да, така ще е в началото, но после ще си приказва леко и нормално, докато другите ще зубрят и спрягат глаголи, твоето ще е вече на втори том от книжките  Laughing

# 696
  • Мнения: 16
Егина ти от Бургас ли си? Спомена го като пример, но да питам. Аз съм от там, там декларирах брака, мога да ти кажа къде и как точно.

Здравей, не съм от Бургас, така ми хрумна като примерче, но ти напиши като имена на институции и ред, в който се подават документите. Много благодаря  newsm10

# 697
  • Мнения: 1 825
Zoi    Wink блaгодaря, добре сме. Нямa нищо ново при нaс - все еднa и същa. Aз в къщи - мъжa нa рaботa по цял ден и цялa нощ. Решилa съм дa си вземa коткa зa компaния. То с бебепрaвенето не ни се получaвaт нещaтa  Cry Тa еднa животинкa дa си имaм дa отглеждaм. Мисля си зa осиновявaне, но не съм сигурнa дaли ще могa дa обикнa чуждо дете.A децa се отглеждaт с огромнa любов...объркaно ми е. Въпреки, че четох някъде, че aко нямaш твое, вземи дa отгледaш чуждо и му дaй товa, което и нa твоето би дaлa... знaм ли тaкa ли е или не....

# 698
  • Мнения: 187
Здравейте момичета,

H/I - чудесно че ще си вземете коте. Надявам се да го гледате добре. Само да не ти казват околните, като стане бебето, да махнеш котето. Ние също имаме коте. Бебето ще стане, не знам защо, когато трябва да стане. Може да не звучи добре, но вече вярвам в това. А може да си осиновите детенце и после да стане и вашето детенце. Ще си ги обичаш и двете мноооого, много. 

minkovaki - добре се справя малката с толкова езици и на такава възраст. Явно ще е от ранно приказливите. Аз също гледам че доста деца, които говорят няколко езика, казват думичките и на двата/трите, докато разпределят езиците. Ще почне да говори и на английски и ще станат 4 езика. Моето също борави с гръцки и български, прибавя и малко английски. Чудя се, дали да го запиша на българска градина.  Има ли майки с отзиви от български градини тук в Атина? Май няма да може да посещава българското училище през уикендите. Все си мисля, че ако го запиша на гръцка градина, ще спре да говори на български.

За браковете нищо не си спомням. Съжалявам момичета, че не мога да се включа и помогна. Както виждам се справяте чудесно и мисля че тази информация би било добре да се прибави на първа страница. (аз не знам как става това)

# 699
  • Мнения: 1 825
Hello, имa ли някой тук,? Къде се изпокрихте всички? Приготвихте ли се зa прaзникa? Aз нищо не съм прaвилa, ще ходим нa гости в свекървa ми и тaм ще прaзнувaме. Еднa тортичкa ще спретнa сaмо  Sunglasses
Дa се отчетa    Wink Днес се зaпознaх с мαρия. Стрaхотнa дaмa с две още по-стрaхотни и много възпитaни и любезни слaдки дечицa  Hug Прекaрaхме стрaхотно (поне aз) и се нaдявaм дa имa и друг път...
Victorias secrets  Hug блaгодaря ти.

Весел Велик ден нa всички...

# 700
  • Мнения: 8 547
Влизам да ви пожелая хубави празници,благодаря ви за съветите.Братовчетка ми е вече в Атина....
приятни почивни дни

# 701
  • Мнения: 140
Hello, имa ли някой тук,? Къде се изпокрихте всички? Приготвихте ли се зa прaзникa? Aз нищо не съм прaвилa, ще ходим нa гости в свекървa ми и тaм ще прaзнувaме. Еднa тортичкa ще спретнa сaмо  Sunglasses
Дa се отчетa    Wink Днес се зaпознaх с мαρия. Стрaхотнa дaмa с две още по-стрaхотни и много възпитaни и любезни слaдки дечицa  Hug Прекaрaхме стрaхотно (поне aз) и се нaдявaм дa имa и друг път...
Victorias secrets  Hug блaгодaря ти.

Весел Велик ден нa всички...


Здравей, H/I! Да, макар и в малко по-скромни мащаби подготвихме се и ние за празника: преди две седмици си направих свежа украса в къщи, боядисах много весели и шарени яйца, в събота ще изпека козунаците  - между другото те ще са ми за 5-ти път за 3 седмици!!! Ходихме за 4 дена за Цветница в Германия на гости (за да използваме тукашните почивни дни с уикенда, нали техния Великден е по нашата Цветница), та занесох и там две козуначени издания, чудно време беше, обикаляхме Франкфурт и цялата провинция. Но личното ми постижение тази година за празника е че наред с обикновените страхотни козунаци, вече мога да пека и чудесни козунаци с квас! newsm44 Толкова години пека само хлябове с квас какви ли не, но не смеех да се пробвам с автентични квасни козунаци, но ето че дойде момента и се получиха чудни. Иначе класическите ми с мая тук станаха малък хит защото по един или друг повод ги опитваха хора и всеки искаше рецептата, та се наложи да я преведа и на 2 езика още. Тук никакъв шанс да намериш козунак, най-много италианско панетоне. А тия от познатите ми тук, които не можем без козунаци за Великден (гърци, румънци и българи) много искаха да пробват сами да си направят след като го опитаха на едно парти... и понеже искаха и да гледат, а на мен ми е гъста програмата напоследък и нямах време да ги викам, направихме уъркшоп по скайп с камери - та когато месих козунаци за Германия, месиха и те Grinning та после заедно обирахме овации из фейсбук. Та така се забавляваме. Иначе големият ни проблем е че наблизо имаме само една православна черква, но е много малка за такива празници и е страшно стълпотворение, защото се стичат хора от целия регион и няма шанс с дете особено да влезеш.  ММ вика да отидем утре вечер за службата с епитафа, тъкмо да хапнем навън след това, а в събота вечер да пропуснем... Вероятно така ще е...

Хайде да не ви отегчавам с нашите работи.
Хубав празник на всички и вашите близки и обични хора!  Hug  bouquet

# 702
  • Мнения: 1 825
охооо minkovaki  newsm10, ти направо си ги подлудила с твоите козунаци, чак и на мен ми се приядоха... Подай по едно парченце и насам  newsm03. Според мен е трябвало да заснемеш клип на направата им и да го публикуваш в някой канал  Simple Smile Ако имаш снимки - публикувай някоя да видим.
Много добре сте направили с разходчицата до Германия. Как е там, с какви впечатления остана?

# 703
  • Мнения: 140
охооо minkovaki  newsm10, ти направо си ги подлудила с твоите козунаци, чак и на мен ми се приядоха... Подай по едно парченце и насам  newsm03. Според мен е трябвало да заснемеш клип на направата им и да го публикуваш в някой канал  Simple Smile Ако имаш снимки - публикувай някоя да видим.
Много добре сте направили с разходчицата до Германия. Как е там, с какви впечатления остана?
Laughing Е, нищо особено не съм направила - просто ги зарадвха че няма да са без "козунак", "τσουρέκι" и "Cozonac" (рум.). Хубаво е като зарадваш някого и му покажеш как да си направи празника като в къщи.  Simple Smile Аз до скоро също вярвах в легенди от бабите ми и други хора, че е страшно трудно и огромен труд да се направи козунак докато не ми дадоха чудесна лесна рецепта дето на мен ми отнема общо около 40 мин труд и общо около 5 часа с печенето. Нищо против да я споделя особено като си в чужбина и няма откъде да си купиш готов козунак... А и свекито ми праща от време на време в колет домашни лимони от градината и с тяхната кора плюс ванилийка става уникален аромат, аз не ползвам други есенции. Е, верно гъркините го правиха без махлепи и мастиха по нашенски но тук няма откъде да се намери махлепи, а не са си донесли последния път от Гр защото не сам ислили че ще могат да го направят. Казах на всички да си слагат каквото искат отгоре (например румънките слагат локум и орехи вътре и захар отгоре) или вътре защото аз не слагам плънка, а само го оплитам и ръся с кафява захар и филетирани бадеми. Единият път обаче сложих вътре докато го плетох стафиди и пак стана много добре. Както и да е, сега съм щастлива че мога да пропусна маята и само за нас да правя и чист козунак с квас! Wink
За Германия не съм ходила от 2005г. (изключая няколко трансфери по летищата във Франкфурт и Мюнхен). Там хубаво празнуват техния великден, има украса навсякъде, има панаири и базари, веселби... Малко по-евтино е от Холандия (имоти, коли, дрехи, стоки за бита и храната). Не видях иначе голяма промяна, освен още по-абстрактните архитекурни решения в новото строителство. Като цяло на мен ми харесва в Германия и езика по- ми харесва от холандския и храната... Това което не ми хареса е че за разлика от Холандия там има просяци и бездомници, а тук е забранено и ги нма по улиците - има трапезарии за хранене и обществени жилища (приюти) където да ги приютяват... Ама хубавото е, че Меркел-ленд е наблизо и ММ обеща 1-2 пъти годишно да ходим за по някой уикенд там. Flutter
Аз не ти отговорих по онзи въпрос който загатна за детето защото темата е сериозна и не е точно за чат, но като цяло съм "ЗА", ние се настройвахме и подготвяхме за такова нещо когато Господ ни изненада с дребосъка. Лошото е че в БГ законът третира българите в чужбина кофти и осиновяване от тях се третира като международно осиновяване, т.е. като чужденци... Sad

# 704
  • Мнения: 140
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!

...  Simple Smile Ако имаш снимки - публикувай някоя да видим...
Ето тук, най-последните снимки в албумчето ми са някои от козунаците ми от този Великден. Мисля, че написах под снимките кои са с квас.
http://minkovaki.snimka.bg/daily/my-sourdought-bread.837282.34134353



Общи условия

Активация на акаунт