Задачка май те затруднява, спецотрядът се явява и веднага я решава

  • 57 293
  • 742
  •   1
Отговори
# 660
  • София
  • Мнения: 369
Задължена съм ви!  Hug  bouquet Heart Eyes

# 661
  • Мнения: 232
Трима приятели- Петър, Любо и Цецо имали 24 ореха. Решили да си ги поделят. Любо дал от свойте орехи на Цецо и орехите на Цецо се удвоили. След това Цецо дал на Петър толкова орехи, че и орехите на Петър се удвоили. Петър дал от своите орехи на Любо толкова, че и орехите на Любо се удвоили.
Тримата приятели установили, че имат по равен брои орехи.
Колко ореха е имал в началото Любо?
Задачата е тип " рачешка". Решава се отзад напред. Най-лесно е с табличка.
Петър   Любо    Цецо
   8          8          8
  12         4          8
   6          4         14
   6         11          7
Ще се опитам да обясня.
Орехите са 24, накрая децата са имали равен брой орехи, значи са имали по осем. Това е нашата изходна позиция. Тръгваме отзад-напред.
Петър дал от своите орехи на Любо и орехите на Любо се удвоили. Значи преди Петър да му даде орехи, неговите орехи са били наполовина по-малко, т. е. 4. Останалите 4 са били на Петър, т.е. той е имал 12 преди да даде на Любо.
Цецо дал на Петър орехи и орехите на Петър се удвоили. Значи преди този ход Петър е имал наполовина по-малко орехи, т. е. е имал 6 ореха, а останалите 6 са били на Цецо, т. е. Цецо е имал 14 ореха преди да даде на Петър.
Любо дал на Цецо орехи и орехите на Цецо се удвоили. Значи преди този ход Цецо е имал наполовина по-малко орехи, т. е. 7. Останалите 7 са били на Любо, т. е. той е имал 11 ореха в началото.

Благодаря много за отговора.   bouquet
Искам да попитам, тъй като в задачата първо Любо, а не Цецо дава пръв орехи, а след това Цецо дава на Петър. В този случай, не се ли променят решенията и по същият ли начин? Много ви моля да ми обясните.  Hug

# 662
  • Пловдив
  • Мнения: 9 736
Именно де, задачата е "рачешка", решава се отзад напред.
т.е. започваш от последното даване на орехи и вървиш към първото.

# 663
  • Мнения: X
Ами аз съм го написала.

.....
Задачата е тип " рачешка". Решава се отзад напред. Най-лесно е с табличка.
....
Орехите са 24, накрая децата са имали равен брой орехи, значи са имали по осем. Това е нашата изходна позиция. Тръгваме отзад-напред.

# 664
  • Мнения: 232
Благодаря. Всичко е ясно.

# 665
  • Мнения: 5 160
Нещо за разсейване - за типовите задачи 
Попитали един математик:
 - Ако имаш в чекмеджето един чук и пирони, как ще заковеш една картина на стената?
Той отговорил:
 - Отварям чекмеджето, вземам чука, вземам пироните, заковавам ги на стената и закачам картината.
Следващият въпрос бил - ако чука и пироните са отгоре на бюрото, как ще заковеш картината?
Математикът отговорил - отварям чекмеджето, слагам вътре пироните, слагам и чука, затварям чекмеджето и свеждам до вече решена задача.    Laughing

# 666
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Може ли мнение по тази задача от Салабашев 2010 за 4ти клас и по какво точно детето трябва да разбере ,че от 73 вадим нечетните,които започват от 58 нагоре и ще се получи отговор 65 ?! И къде остават малките номера на тази улица до 73 вкл.? Нещо недовиждаме явно у дома в условието с малкия?! Rolling Eyes

"От едната страна на улицата къщите имат нечетни номера до 73 вкл.,а от другата четни -до 56 вкл.Колко къщи има на улицата ?"

 

# 667
  • София
  • Мнения: 5 153
Нечетните номера са 1, 3, 5, 7, ..., 73, тоест, това са 37 къщи. (броят не нечетните числа от 1 до 74 са 37)
Четните номера са 2,4,6,..., 56, тоест, това са 28 къщи. Тогава всички къщи са 37+28=65.

# 668
  • Мнения: 6 804
Може ли мнение по тази задача от Салабашев 2010 за 4ти клас и по какво точно детето трябва да разбере ,че от 73 вадим нечетните,които започват от 58 нагоре и ще се получи отговор 65 ?! И къде остават малките номера на тази улица до 73 вкл.? Нещо недовиждаме явно у дома в условието с малкия?! Rolling Eyes

"От едната страна на улицата къщите имат нечетни номера до 73 вкл.,а от другата четни -до 56 вкл.Колко къщи има на улицата ?"

 

Деска, ако четни са до 56, а нечетните до 73 значи със сигурност има 57 къщи. До 56 всички са чифтове, остава да се сметнат колко са нечетните след 57 до 73, които си нямат "четно братче"

# 669
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Чак ме досрамя , че питах за тази елементарна задача , ама така е като гледах дадения отговор и решение наготово и оттам се обърках , а просто трябваше като Ганис да я сметна. Мерси и извинявайте , че ви занимах !

# 670
  • София
  • Мнения: 10 825
Задачката е за 3-ти клас. Аз нещо се оплетох. Моля за помощ.
Баскетболен отбор включва играчите Ангел, Борис, Васил, Георги и Димитър. Един от тях играе център. Известно е че двама от отбора стрелят с лявата ръка, а другите - с дясната. Двама са високи над 2 м, а останалите се по-ниски. И още: Ангел и Васил стрелят с една и съща ръка, а Георги и Димитър - с различни ръце. И накрая се знае, че играчът, който играе център е висок над 2 м и стреля с лявата ръка. Кой е той?

# 671
  • Мнения: 1 232
Борис е леворък, но дали е над 2м.?

# 672
  • Мнения: X
Задачката е за 3-ти клас. Аз нещо се оплетох. Моля за помощ.
Баскетболен отбор включва играчите Ангел, Борис, Васил, Георги и Димитър. Един от тях играе център. Известно е че двама от отбора стрелят с лявата ръка, а другите - с дясната. Двама са високи над 2 м, а останалите се по-ниски. И още: Ангел и Васил стрелят с една и съща ръка, а Георги и Димитър - с различни ръце. И накрая се знае, че играчът, който играе център е висок над 2 м и стреля с лявата ръка. Кой е той?
Условието пълно ли е?
Понеже ето какво намерих:
Един баскетболен отбор включва следните петима играчи: Анатоли,
Бисер, Валентин, Георги и Дилян. Един от тях играе като център. Известно е, че
двама от тях стрелят с лявата ръка, а другите трима – с дясната ). Двама са
високи над 2 м., останалите са по-ниски . И още: Анатоли и Валентин стрелят
с една и съща ръка , а Георги и Дилян – с различни ръце ; Бисер и Дилян са
от една и съща група според височината си , докато Валентин и Георги са от
различни групи . И накрая, знае се, че играчът, който играе център, е висок и
стреля с лявата ръка . Кой е той?

# 673
  • Мнения: 1 232
Значи е Георги.

# 674
  • Мнения: X
Onna-bugeisha търси помощ, а не отговор.
Мисля, че с пълното условие нейният третокласник ще се справи със задачата.
Скрит текст:
Не разбирам упорството ти да участваш в тема, която явно не ти е приоритет по принцип. И не ме питай що е в скрит текст след като всеки може да го види. Така ме кефи, така го пускам.

Общи условия

Активация на акаунт