Питието вечер – кога е за притеснение?

  • 21 198
  • 209
  •   1
Отговори
# 75
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Аз продължавам да не мога да повярвам, че всеки ден изпива по 700 мл. и организмът му не дава никакви сигнали.

Вероятно го прави от скоро и затова. Ще даде...
И да и не.Историята започва от далече.
През ученическите си години,мъжа ми е бил спортист(благодарение на което и към ден днешен си е...цяло добиче).Малко след завършването си чупи за пореден път нещо и се налага да прекрати за известно време.От абсолютен трезвеник е започнал да пие първо по дискотеките,след това и след работа.След това настъпва тежък период-един след друг почиват баба му и дядо му.Живели са в едно жилище.Те са го отгледали.Двамата с майка му са се грижили за тях,били са много болни и двамата преди да си отидат.Вероятно тогава е започнал да се налива.
Когато се запознахме(бяхме колеги) животът му беше постоянен купон с всичките му екстри,поради което и не му обърнах никакво внимание.Тогава току що се бях разделила с бащата на първото ми дете и не ми се занимаваше с никой.Той пък се оказа настоятелен и реших да дам шанс с хииляди резерви.Спряха запоите,купоните и всичко останало.Излизахме веднъж седмично вечер някъде .След втора смяна сядахме с колегите за по питие.Предложи ми брак и се събрахме.Пиенето вечер се свеждаше до това да си сипе,като в повечето случаи си оставаше повече от половината количество в чашата.
Животът си вървеше,аз си намерих нова работа,защото напрежението не се издържаше,а той остана.Започна да се прибира с все повече нерви вкъщи,забелязах че започва да пие и пуши повече.Преди 3   месеца напусна от там,сега работи на спокойно място без напрежение и нерви.Работа има много,но той обича да работи и сам казва,че му е добре въпреки че се изморява.Вкъщи всичко е наред. Живеем на квартира,спокойно ни е.Бебето е кротичко, той много му се радва.Сам казва,че му е спокойно и че е щастлив.Обаче половинката ракия вечер не му мърда  Confused

# 76
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
За едно стандартно питие (според СЗО) се смята това, което съдържа около 13 грама чист алкохол или:
-    330 мл. бира с обемно съдържание на алкохол 5%
-    140 мл. вино с обемно съдържание на алкохол 12%
-    70 мл. ликьор с обемно съдържание на алкохол 25%
-    40 мл. концентрат (уиски, джин, водка, ром) с обемно съдържание на алкохол 40%

Значи тия с по литър бира на ден са си яко нестандартни Simple SmileSimple SmileSimple Smile

a тези с по 2  newsm78

Много трезвеници у форОма...

Ро, намалете гостите да видим с какво ще се оправдава.
Но пороци трудно се борят. Късмет  Peace

# 77
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
700 грама не е притеснение ... проблем е.

# 78
  • Мнения: 96
Мъжът ми никога не е имал сериозни проблеми в живота (егати и късметлията), но накрая успешно взе да си измисля проблеми от всичко, за което можеше да се захване. Проблемите са само за оправдание, когато става въпрос за алкохол. Също така носеше на огромни количества алкохол без да му личи особено. Така и не стигна до физически сигнали на тялото (егати и организма). Промените бяха в мисленето му, в поведението му.
Има голяма разлика между тежък пияч и алкохолик, затова и казах, че може да имате сериозен проблем, но може и да нямате поне засега. Лошото е, че тънката граница между двете се минава неусетно. Ето описание на 4-те категории на пиянство, малко е дългичко обаче:
Скрит текст:
Проблема с който се сблъсквате обикновенно влиза в една от 4 категории:

Първа: Вашият съпруг е може би тежък пияч. Може да пие постоянно или в опредлени случаи. Може би дава прекалено много пари за алкохол. Алкохолът може да го уврежда умствено и физически, но той не си дава сметка за това. Понякога кара вас и приятелите ви да се срамувте заради него. Сигурен е, че може да се справи с алкохола, че той не му вреди, че помага на бизнеса му. Вероятно ще се обиди, ако го наречете алкохолик. Светът е пълен с хора като него. Някои ще намалят пиенете или въобще ще го спрат, но други няма да го направят. От онези, които продължават голяма част ще се превърнат в истински алкохолици.

Втора: Вашият съпруг не може да контролира пиенето си, защото не е в състояние да се въздържа дори когато го желае. Когато пие често става неконтролируем. Признава това за вярно, но е сигурен, че ще се справи. Започва да опитва със или без ваша помощ различни начини да пие по-малко или да не пие изобщо. Вероятно започва да губи приятелите си. Вероятно се тревожи и започва да си дава сметка, че не може да пие като другите хора. Понякога пие сутрин или през деня за да успокои напрежението. След сериозно запиване има угризения на съвестта и ви казва, че иска да спре да пие. Когато излезе от запой си мисли как да продължи да пие с мярка следващия път. Ние смятаме, че този човек е в опасност. Това са белезите на истинския алкохолик. Може би все още се справя добре с работата си. Все още иска да спре. Все още не е съсипал всичко. Както казваме между нас: “Той иска да пожелае да спре”

Трета: Този съпруг е отишъл много по-далече от съпруг номер две, сега състоянието му се е влошило. Приятелите му са се изпокрили, домът му е пред разруха и той не може да се задържи на работа. Може би вече сте викали лекар и страшната обиколка по изтрезвителни и болници и започнала. Той признава, че не може да пие като другите, но не знае защо. Вкопчва се в мисълта, че може да намери начина за това. Може би вече е стигнал до момента, в който вече иска да спре, но не може да го стори. Неговия случай повдига много въпроси, на които ще се опитаме да отговорим. Вие наистина може да храните надежда в тези случаи.

Вашият съпруг не може да контролира пиенето си, защото не е в състояние да се въздържа дори когато го желае. Когато пие често става неконтролируем. Признава това за вярно, но е сигурен, че ще се справи. Започва да опитва със или без ваша помощ различни начини да пие по-малко или да не пие изобщо. Вероятно започва да губи приятелите си. Вероятно се тревожи и започва да си дава сметка, че не може да пие като другите хора. Понякога пие сутрин или през деня за да успокои напрежението. След сериозно запиване има угризения на съвестта и ви казва, че иска да спре да пие. Когато излезе от запой си мисли как да продължи да пие с мярка следващия път. Ние смятаме, че този човек е в опасност. Това са белезите на истинския алкохолик. Може би все още се справя добре с работата си. Все още иска да спре. Все още не е съсипал всичко. Както казваме между нас: “Този съпруг е отишъл много по-далече от съпруг номер две, сега състоянието му се е влошило. Приятелите му са се изпокрили, домът му е пред разруха и той не може да се задържи на работа. Може би вече сте викали лекар и страшната обиколка по изтрезвителни и болници и започнала. Той признава, че не може да пие като другите, но не знае защо. Вкопчва се в мисълта, че може да намери начина за това. Може би вече е стигнал до момента, в който вече иска да спре, но не може да го стори. Неговия случай повдига много въпроси, на които ще се опитаме да отговорим. Вие наистина може да храните надежда в тези случаи.

Четвърта: Може би имате съпруг, който напълно ви е отчаял. Той е бил въдворяван от едно заведение в друго. Той буйства и е напълно полудял когато е пиян. Може би е изпадал в делириум тременс. Може би лекарите клатят глава и ви съветват да го въдворите в болнично заведение. Може би сте били принудени да го направите. Тази картина може да не е толкова мрачна както изглежда. Много от нашите съпрузи бяха стигнали дотам и се възстановиха.
Може би имате съпруг, който напълно ви е отчаял. Той е бил въдворяван от едно заведение в друго. Той буйства и е напълно полудял когато е пиян. Може би е изпадал в делириум тременс. Може би лекарите клатят глава и ви съветват да го въдворите в болнично заведение. Може би сте били принудени да го направите. Тази картина може да не е толкова мрачна както изглежда. Много от нашите съпрузи бяха стигнали дотам и се възстановиха.

Всъщност ето го и целия линк. Има съвети какво може да се направи във всяка фаза:
тук

Последна редакция: чт, 24 апр 2014, 09:33 от шаляляля

# 79
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Много ти балгодаря шаляляля  Hug
Абсолютно попада в първата,която е май и най-трудната за справяне  Sad Ще се вслушам в съветите и ще дам всичко от себе си да ги спазя

# 80
  • София
  • Мнения: 4 033
Ще разкажа лична история , за мъжа на сестрата на мъжа ми (понеже се обръщаме по имена, така и нямам идея какъв ми се пада по бг лелинската терминология). Преди повече от 10 години си пиеше човека по чашка с вечерята. Постепенно това количество се увеличи до бутилка Пещерска. Просто сядаше вечер и започваше да си сипва и така докато свърши, изумително за мен нищо му нямаше, ставаше една идея по-весел, но нищо повече. Имаше изнервяща работа, в началото дори му съчувсвахме, но когато го докара до бутилка на вечер стана много притеснително. На другия ден ставаше и заминаваше за работа, никога не съм го виждала махмурлия, той беше готвача вкъщи, наистина готви превъзходно, като цяло много интелигентен и добър човек, грижовен. Изкарваше достатъчно пари,ч е да няма проблем да си купи пиене и цигари. Всички се опитвахме да му кажем, че това не е на добре, но докато човек се чувства ок обикновено не може да се осъзнае. Спирал е да пие само когато е болен и пие лекарства - вирус, бронхит, ей такива карани на крак неща. И всичко това допреди две години, когато се събужда един ден и започва да повръща кръв... едва го спасиха, последствията си ги носи и до днес, излишно е да казвам, че в момента не поема и капка алкохол, нито пуши, нито кафе пие дори.
Пожелавам ти много , много късмет и кураж, да успеете да се преборите с този вреден навик, преди да е станало късно!

# 81
  • Мнения: 349
И до ден днешен мисля, че цигарите и алкохола отнеха баща ми. Той знаеше много добре, че има проблем, но близките му често се опитваха да оправдаят пиенето му с какво ли не и той никога не осъзна сериозността на проблема, дори когато тялото му даваше ясни знаци и ... си отиде на 57 години.

Мъжът ти трябва да започне да се контролира за доброто на всички ви. Ако трябва събери му примери на хора, които са започнали да пият по сходен с него начин - дано се замисли, защото рано или късно, ако продължава така алкохолът ще съсипе семейството ви.

Ако искаш на ЛС ще ти разкажа повече Simple Smile

# 82
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 616
И до ден днешен мисля, че цигарите и алкохола отнеха баща ми. Той знаеше много добре, че има проблем, но близките му често се опитваха да оправдаят пиенето му с какво ли не и той никога не осъзна сериозността на проблема, дори когато тялото му даваше ясни знаци и ... си отиде на 57 години.

За съжаление, цигарите и алкохолът ще отнемат и моя баща... Натам върви от дълго време. Пада за кратко, лежи, изправя се и... пак продължава по стария път. За никъде!

Проблемът на авторката за мен е огромен! Не просто проблем, а проблемище! Независимо какво добиче е мъжът, количеството алкохол си е сериозно, при това ежедневно. Скоро ще започне от по- малко да му проличава, не след дълго ще се напива и от 20 г.
Искрено пожелавам на децата ви да не се сблъскват с пиещ баща! Да не растат в такава среда!

# 83
  • Мнения: 337
Много семейства са се разпаднали,заради този проблем,но и не малко са останали заради търпеливостта на едната страна и "кроткото" пиянство на другата.Примери около мен-бол.Както казват старите хора-"сладко му е пиенето".Явно съпругът ти няма толкова големи проблеми по описаното  от теб,или просто не показва какво го мъчи,и преживява всичко вътрешно.Засега"стажът" с пиенето му е малко,затова и на пръв поглед всичко е на 6,засега.
Повечето ми познати,които пият така-не говорят за проблема си,даже не смятат,че имат такъв.Самокритичност няма никаква.Така ,че говореното със съпруга ти,колкото и да е важно в момента,ми се струва трудно осъществимо.Но ти трябва да пробваш,защото това е единствения ти избор..А ако го попиташ директно защо пие толкова,и докога така-какво ще ти каже? Thinking

# 84
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Цитат
че пие средно по 700мл твърд алкохол на вечер.
Мъжа ти е в начална фаза на алкохолиззма.Сори.Или го оправяй или зор ще видиш.

# 85
  • Мнения: X
И за мен е много странно, че питаш дали 700мл. на вечер са проблем  Shocked
Направо не мога да повярвам, че някой изпива толкова концентрат всяка вечер и нищо му няма  #Crazy.
Определено проблема е сериозен,  мъжът има зависимост. Виждала съм как алкохола променя човек, това не става за месец- два, обикновено минават години преди да се превърне в алкохолик, в смисъла в който повечето хора си го представят. Познавам човек, който също през деня си е добре уж, върши си служебните задължения, но всяка вечер се напива и то вече от доста малко алкохол и започва да пие все по-рано и така докато не започне от сутринта. Но до тогава минават години и повечето хора неглижират проблема, щото какво пък толкова пийвал си човек вечер, нали не се търкаля под масата и през деня си е добре. Ама то никой не става алкохолик изведнъж и защото го иска...
Лошото е, че не знам дали можеш да му помогнеш. С мрънкане в никакъв случай няма да стане, може само да влошиш нещата. Според мен трябва да му кажеш изключително сериозно, че си много притеснена за неговото пиене и че трябва да се промени, защото няма да живееш така. И бъди готова действително да преосмислиш живота си, защото най-вероятно няма да е лесно  Praynig

# 86
  • Мнения: 96
Ro, ето тук има също добри съвети: http://alanon.dir.bg/_wm/library/?df=3858
Надявам си да не ти потрябват.

# 87
  • Мнения: 3 067
За мен всекидневното пиене, големите количества, са проблем. И то не защото аз съм въздаржателка - и моят живот като по-млада беше купонджийски, и работата ми даваше възможност понякога за питие-две, но не и всеки ден. С годините се получава зависимост, нали знаете - "количествените натрупвания водят до качествени изменения".... Аз нямам проблем, но гледам втория си съпруг - едно беше преди 12 г. като издържане, друго е сега. А и поводи се търсят по-често, ако аз изпия едно нормално, той неговото си го прави двойно по-сила. И кой лъже? Себе си. Лекар ендокринолог ми каза - по-добре пиене един път в седмицата като руснаците, от колкото всеки ден по-малко. Но, в случая - 700 мл. са огромно количество и то ден - през ден.

# 88
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Шашнах се от тази тема. И от количеството алкохол, което средно пиел всяка вечер мъжът на авторката, и от изказванията съдържащи "доста" и "притеснително". То си е направо количество като за самоубиец и си е за паника, не за притеснение. Шашнах се и от "подобния" проблем с двете бири.
Видяли сте пиене вие! Laughing
Имам позната, която всяка вечер пийва по 700мл.ракийка + 2литра бира. Само е понапълняла ''малко''.  Simple Smile
Сериозно, катп мои се похвали(не бяхме се чували отдавана), направо се изумих. Имат малко детенце, тя го гледа, мъжът и работи. Ама весело и било, иначе скука и не може да заспи.
Аз с моите 2-3 бири понякога направо не се класирам.

# 89
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Пиещият баща оставя дълбоки белези в  съзнанието и душата на децата си. Те не го заслужават.Личен,горчив опит.

Общи условия

Активация на акаунт