Питието вечер – кога е за притеснение?

  • 21 019
  • 209
  •   1
Отговори
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Започвам по същество.
Мъжът ми е средностатистически българин-ходи на работа,работи много и естествено вечер си сипва питие.Само дето не е едно.Напоследък забелязвам,че пие средно по 700мл твърд алкохол на вечер.След употребеното количество изглежда леко подпийнал, водим си нормални разговори,не се налага да го мъкна да си легне или нещо подобно.Т.е нямам проблем с него след като е пил.Младо семейство сме и за сега нямаме семейни проблеми.Обича си работата и я върши с удоволствие.В общи линии няма нещо,което да го кара да пие толкова.
Понякога вечер подмятам,че доста пийва а той вдига рамене и започва да ме убеждава,че си е сипал 2-3 питиета,а съвсем не са 2-3.Друг път се оправдава с гостите(често напоследък се събираме вкъщи).
Притеснява ме,че започва да пие повече и че преминаването на границата става неусетно и често безвъзвратно.Нямам представа имам ли повод за притеснение и какво мога да направя?
Тази вечер му казах в прав текст,че пие много и че не ми харесва и се притеснявам.Нацупи се и смъмри че тогава пък изобщо нямало да пие...
Имам ли  наистина повод за притеснение?

Последна редакция: сб, 26 апр 2014, 09:46 от Редактор*

# 1
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Напоследък забелязвам,че пие средно по 700мл твърд алкохол на вечер
Имам ли  наистина повод за притеснение?

Средно  Crazy ?!



Имам ли  наистина повод за притеснение?


Да

# 2
  • Мнения: 5 577
Изтрих си поста без да искам  Tired

Всекидневното пиене за мен е алкохолизъм. чувствителна съм на тема алкохол.
Дядо ми си сипваше всяка вечер, баща ми също /но малко/, мъжа ми и той. Опитвала съм да говоря, няма ефект.

Но количеството 700 е безумно, според мен има грешка в поста

# 3
  • Мнения: 249
Имате повод за притеснение. Ако той има потребност да пие всяка вечер, за мен означава, че е зависим. А от зависимостта до алкохолизма разстоянието е много малко. Количествата, които посочвате, че изпива са огромни. Аз бих говорила сериозно с него. Явно стресът, вероятно в работата, му идва в повече. Имала съм алкохолик в семейството и не бих подценила този проблем. Мъжът ми също пие понякога вечер за отпускане, но по 50 мл. и не всяка вечер.

# 4
  • Мнения: X
Ние сме от "битовите алкохолици" във форума...пием всяка вечер.    Laughing

Сега сериозно:ние с мъжа ми също обичаме "салатката с ракийката".НО:1.когато ни се пие.2.ако има пречки или друго и пропуснем вечер/вечери без питие, не е проблем.На никого не му липсва, не е фатално.Често се случва да не ни се пие и с дни да не се сетим.
Ако при твоя мъж е всяка вечер, и то наистина по 700 мл твърд алкохол, си е за притеснение.Особено щом след толкова алкохол не е пиян.Вярно е, че има хора, които "носят" повече на пиене, но това, лично за мен, си е алкохолизъм.особено ако не може без питието всяка вечер.
Случвало ли се е някоя вечер да няма възможност за дежурното питие?И как се чувства той тогава?
Ако е нервен, сприхав, докачлив, явно организма му има нужда от дозата,а това е лошо.

# 5
  • Мнения: 2 099
Незнам,за мен не е притеснително количеството.Притеснително е,че е всяка вечер.Сигурна ли си,че пие абсолютно всяка вечер?И откога е така?Нервен ли е когато не пие?Понякога стреса и напрежението те докарват до там да искаш да се понасвяткаш ,аз примерно когато съм под голям стрес не мога да спя с дни-спя по 3-4 часа,ставам на парцал и това може да продължи 2-3 седмици до пълно изтощение.Ако и той е така,може да пие ,за да заспи.Количеството не ме притеснява,понеже си има хора които "носят " много на пиене.Пиша го,понеже и аз съм от тях и много се учудват хората в компанията ( 58-59 кг съм и спокойно мога да понеса 400-500 мл. твърд алкохол без да се напия,без да завалвам или да съм махмурлия на др.ден) за сравнение-на мъжа ми дозата макс.му е 200 мл твърдо.

# 6
  • BG
  • Мнения: 2 458
Лоша работа! Трудно решим проблем! Говори постоянно с него за това, набивай му канчето. По-добре да се карате сега, но все пак да даде някакъв резултат, отколкото да се стигне до фаза, в която ще тръгне по клиники. Нормално за млад, отскоро семеен мъж да попийва, доста ангажименти и отговорности му се стоварват, така разтоварват. И моят мъж навремето беше горе-долу така, както и повечето ни познати, но за такива количества не съм чувала. На вечер!
Да, имаш повод за притеснение, не губи повече време и направи нещо! Успех!

# 7
  • Мнения: 6 624
Аз също смятам, че имаш повод за притеснение. Проблема на мъжа ти е голям, 700мл. концентрат на вечер си е сериозно количество. Ние със съпруга ми също обичаме да си пийваме аператив вечер с храната, но 50-100гр. максимум и то не всяка вечер. Говорете за това и вземайте мерки, докато е време Peace

# 8
  • Мнения: 46 572
И според мен е притеснително - количеството.

Иначе и ние пием всяка вечер, но по 50 грама + чаша вино. Или само 1-2 чаши вино/бира. Понякога не пием със седмици, не ни е проблем.

# 9
  • Мнения: 6 999
Количеството ме изуми, но аз не пия по принцип много-много.

За мен това е явен проблем, да, бих седнала на много сериозен разговор, когато е трезвен.

# 10
  • Мнения: 336
700 мл е свръхмного, не искам да звуча като някоя квачка, ама си имаш причина за сериозно притеснение, та това е една бутилка на вечер Shocked говори с него да вземе мерки, съсипващо е за здравето, а и не са за подценяване поведенческите последици от пиенето в такива количества, те също ще се проявят в един момент, не може да се пие по толкова и човекът дълго да е нормален.

# 11
  • Мнения: 11 970
Най-вероятно е грешка в поста, може би става въпрос за 70мл?

Ако всяка вечер се изпиват около 70мл средно, което означава- една вечер да няма и 50, друга да е около 100 или малко повече, пак е проблем но не чак такъв.Във всеки случай не е алкохолизъм,а просто трябва внимателно да се проследи как се приема липсата на алкохол при др. ситуации.

У дома питиетата са сезонни и според вечерята.
По  някакво питие си сипваме по-скоро за да удължим вечерята, да си поговорим преди началото и.

Но ако вечерята е през зимата-чай с препечени филийки,тогава естествено не следва алкохол,а  дежурен на тостера.
През лятото в горещите дни- бира с подходяща храна.

Случва се и да нямаме време за вечеря по някаква причина, а набързо някакъв сандвич,тогава няма питие.

Пиша всичко това, защото дори в някои семейства да има ритуал- питие преди вечеря или с вечерята- ако този ритуал не е задължителен и липсата му при други условия не се усеща, то тогава не виждам особен проблем.
Не съм привърженик на тезата, че и една бира с вечерята е алкохолизъм/ защото има и такива тези/



# 12
  • Мнения: 46 572
Най-вероятно е грешка в поста, може би става въпрос за 70мл?

Едва ли е грешка.

...започва да ме убеждава,че си е сипал 2-3 питиета,а съвсем не са 2-3...

# 13
  • Мнения: X
Сигурно става въпрос за 70 мл. Ако е 700 мл. няма защо да задава въпроси, отговора е ясен. Предполагам, че 70 мл. не е много, но пък всяка вечер newsm78 В нашето семейство не се консумира алкохол и нямам представа.

# 14
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Няма грешка в поста ми-по толкова пие.В най-добрия случай по 500мл.Случвало се е да няма как да пие(на АБ беше) няколко дни.Ами нищо-нито е треперил,нито е бил нервен.Но ей така да пропусне вечер  защото не му се пие не се е случвало.
Предишното му работно място беше много изнервящо,аз също съм работила там и оправдавах желанието му да пийне след тежка смяна,но сега не е така

# 15
  • Мнения: 11 970
В такъв случай поговори с него, като изразиш притеснение за здравето му.Кажи, че се притесняваш за него и дори младият организъм да може да се справи, идва момент, в който натрупването на отрови води до влошаване на здравето.

Толкова количество твърд алкохол ,дори и да не доведе до пристрастяване вреди сериозно на организма.Последиците могат да са много неприятни.

Ако се разсърди и каже, че по-добре да не пие, наистина това ще е по-добре.

Или да се сведе пиенето до почивните дни, например като начало на ограничението.

# 16
  • на майната си
  • Мнения: 425
... оправдавах желанието му да пийне след тежка смяна...

50-100 гр. разбирам. Половин литър и нагоре ежедневно, независимо че не му личи за мен си я яка злоупотреба с организма.
Аз лично доста бих се притеснила ако всяка вечер опустошава по една бутилка.

# 17
  • Мнения: 349
700мл твърд алкохол? Малко хора на 700мл биха изглеждали "леко подпийнали".
И според мен имате пробем, който е хубаво да разрешите преди да се е задълбочил-може да скапе както здравето му, така и взаимоотношенията ви.
Имате ли деца?

# 18
  • Мнения: 3 867
700мл. са много алкохол за всяка вечер. За вечер с приятели, на маса, пак са много. И на мен ми се случва да пийвам повече вино, когато се съберем с определени приятели, когато ни е весело, но всяка вечер по толкова е прекалено.
И ние с ММ сме от "битовите алкохолици", пийваме си по чаша - две  бира на вечер. Понякога, вместо бира си сипваме вино /пак по чаша-две/. Твърд алкохол не пием от много време, може би 3-4 години. Тук изключвам узото - много го обичаме на рибна маса лятото. Почти всяка вечер, когато се прибера от работа, правя някакво мезе и си сядаме на по бира и приказки.
Ro, на фона на това, което написах, според мен 500-700мл. на вечер са адски много алкохол. Ако твоят мъж обича бира, вино или някакъв по - лек алкохол, нека пие него - естествено по - малко. Организмът му ще свикне и сам ще намали количеството.

# 19
  • Мнения: 11 573
Много е!
Добре де, кога започва да пие, от колко до колко часа?Как се изпива толкова концентрат? Кога спи този човек?

# 20
  • Мнения: 2 161
Лично за мен консумацията на алкохол е тревожна тогава, когато се упражнява всяка вечер. Някои казват: но аз пия малко, петдесет-сто грама... Е, малко ли е това? И изобщо, на мен тези, които пият всяка вечер ми приличат на битови алкохолици. Добре, понеже пият "малко", ще ги нарека засега младши битови алкохолици. Бих ги повишила в длъжност занапред, но едва ли ще си признаят, че са вдигнали летвата. Как пък не можете да разпуснете без алкохол! А твоят съпруг наистина пие като смок, както се казва. Какво пие? Нещо квалитетно или каквото му попадне? Качественото питие може би ще го събори малко по-късно.

# 21
  • Мнения: 187
700 мл. си е една бутилка Shocked За мен е притеснително и то доста.

Вкъщи също пием, но ако изпием по толкова не ми се мисли на какво ще приличаме.

Последна редакция: ср, 23 апр 2014, 14:03 от Пумукъл

# 22
  • Мнения: X
Това си е чисто самоубийство! Shocked Кога успява да изпие такова количество? Как не се напива? Явно дълго време практикува и вече има тренинг. Я си намерете някакво забавление. Изобщо не разбирам тази практика с ракийка и салатка вечер. Ще висна цяла вечер над една чаша Whistling Предпочитам да излезем на разходка, на вечеря, да гледаме филм или просто да се гушкаме и да си говорим.

# 23
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Пие ракия най-често.Бира и вино не харесва.
Сипва си вечер към 8 часа,обикновено си ляга не по-рано от 1-2часа.
Имаме деца.Голямото е на 4 и половина,малкото е на 2 месеца

# 24
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Явно дълго време практикува и вече има тренинг.

Всичко написано до тук е вярно  - 700 мл. концентрат на ден си е сериозно количество. Но цитата по-горе не отговаря на истината. "Носенето" на количества няма нищо общо с тренинга...  Naughty
Даже напротив - след известно време, подобно издевателство над черния дроб би намалило поносимото количество и то драстично!

# 25
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
 Shocked Цяла бутилка?! И ракия при това?! Че и всяка вечер?! От какво му е организмът на тоя човек? Това не е нормално.

# 26
  • Мнения: 187
Според мен трябва сериозно да поговориш с него. Това е пиене по 5-6 часа, затова и изпива толкова много без дори да го осъзнава. Аз обаче не разбирам как не се напива Thinking Сутрин не му ли е лошо? Няма как да изпиеш толкова, при това ракия и да нямаш никакви неразположения

# 27
  • Мнения: 2 161
Пие ракия най-често.Бира и вино не харесва.
Сипва си вечер към 8 часа,обикновено си ляга не по-рано от 1-2часа.
Имаме деца.Голямото е на 4 и половина,малкото е на 2 месеца
Това е проблем и аз ти съчувствам. Няма как да не се отрази на отношенията ви, на работата му, на възприятията му изобщо. Пожелавам ти да се съвземе и да спре да тормози най-вече теб. В България много се пие и понякога се чудя защо е така. Ако им е весело-наливат се, ако им е тъжно-пак се наливат. Не се пие за удоволствие при повод, а се пие до пълно опиянение. И други нации пият, това за наше успокоение. Като видя червените носове със спукани капиляри на англичаните, направо се отвращавам. Французите също пият, но аз лично не познавам зачервен французин с мухички около главата си. Може би защото познавам извадки от младото им поколение.

# 28
  • Мнения: 37
700 мл концентрат и то почти всяка вечер според мен е доста.
Не съм сигурна, че "набиване на канчето" ще помогне. Положителен резултат  може да има само ако пиещия  признае пред себе си, че това е проблем и има желание да го реши. Явно съпругът ти не го осъзнава като проблем и затова се цупи на забележките.

В нас имаме подобен проблем, но с бирата. Мъжът ми пие всяка вечер бира, по 1 литър и според него съм преувеличавала  Sad Но за мен бирата е алкохол. Казах му да пие безалкохолна бира щом мисли, че бирата не се брои за алкохол и се разсърди. Ще следя темата.

# 29
  • Мнения: 46 572
Тази и онази нация, няма значение. Човек може да се оправдава с всичко, но решението си е лично.
Както и в този случай - той прекалява и трябва да седне и да реши този проблем. Ама дали ще го осъзнае, за да седне да се бори с него? Това е трудното и близките му трябва да се опитат да му помогнат. Ако видят, че има и от негова страна усилие и желание, ок, ако не - не знам...

# 30
  • Мнения: 187
В нас имаме подобен проблем, но с бирата. Мъжът ми пие всяка вечер бира, по 1 литър и според него съм преувеличавала  Sad Но за мен бирата е алкохол. Казах му да пие безалкохолна бира щом мисли, че бирата не се брои за алкохол и се разсърди. Ще следя темата.
Литър бира не е нищо особено, това са 2 кенчета или стъклени бутилки. А безалкохолната бира е гадна, няма как да я пробуташ.

# 31
  • Мнения: 6 624
Еее, да се прави проблем за две бири, ми се струва прекалено Crazy

# 32
  • Мнения: 4 841
Мисля, че имаш много сериозен проблем. Надявам се информацията в ТОЗИ ЛИНК   да ти бъде от полза.

Определено ви очаква - двамата, като семейство - доста дълъг и труден път в побеждаването на този "навик", така че колкото по-рано се започне, толкова по-добре.

Желая ти успех.

# 33
  • Мнения: 37
В нас имаме подобен проблем, но с бирата. Мъжът ми пие всяка вечер бира, по 1 литър и според него съм преувеличавала  Sad Но за мен бирата е алкохол. Казах му да пие безалкохолна бира щом мисли, че бирата не се брои за алкохол и се разсърди. Ще следя темата.
Литър бира не е нищо особено, това са 2 кенчета или стъклени бутилки. А безалкохолната бира е гадна, няма как да я пробуташ.

Пумъкъл, мен ме притеснява че не пропуска вечер без бира. Дали не е някаква пристрастеност се чудя. Защо един път не си сипа вода или безалкохолно...
А някой знае ли на колко мл твърд алкохол се равнява литър бира?
Аз самата пия, но по повод, примерно чаша вино. Старая се да не му мрънкам, но малко се притеснявам.

Пожелавам на авторката успех с този проблем.

# 34
  • Мнения: 11 970

В нас имаме подобен проблем, но с бирата. Мъжът ми пие всяка вечер бира, по 1 литър и според него съм преувеличавала  Sad Но за мен бирата е алкохол. Казах му да пие безалкохолна бира щом мисли, че бирата не се брои за алкохол и се разсърди. Ще следя темата.

1л. бира, това са две бири.За млад мъж не ми се вижда толкова много, въпросът е как спи и не му ли се разваля съня ?

В случай, че  вечерята е неподходяща за бира, може и да се откаже да я пие всяка вечер.Но отвреме-навреме, не мисля, че е проблем.

# 35
  • Мнения: 187
Някои смятат ежедневната /или почти ежедневната/ употреба на алкохол за проблем. Пък било то и бира.
За мен не е. Около мен хората пият по нещо на маса. Аз също. По 1-2 бири вечер, чаша вино..зависи от вечерята.

# 36
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Нищо му няма сутрин.Ако е първа смяна на следващия ден,си ляга по-рано,но ако е втора може да си позволи да спи до по-късно,следователно седи до късно и пие повече.
''Набиване на канчето'' при него няма да подейства,най-много да се скараме и да си влошим отношенията.Истина е,че не осъзнава ситуацията като проблемна.Аз също не се бях замисляла.Никога не съм го следяла колко пие,но напоследък освен на мен,и на околните взе да им прави впечатление че пие повече.Както казах вече,не стига до състояние ''мотика''.Не е заядлив,нито груб. Наистина се притеснявам за здравето му,а и за семейството ни,защото започна сериозно да се усеща от финансова гледна точка

# 37
  • Мнения: 8 940
В една бира алкохолът е горе-долу, колкото едно малко - 50 гр. Нещо такова ми се явява като спомен, но ще проверя по-точно.

Аз съм от хората, които консумират и вино, и бира, и концентрат. Не всичко наведнъж, де  Mr. Green

Обаче 700 гр. концентрат всяка вечер е твърде много. Със сигурност мъжът ти ще развие зависимост - при мъжете това е по-бавен процес и отнема повече години. Със сигурност алкохолът води до физически увреждания на вътрешни органи - черен, но и бял дроб, отделителна система, както и до трайни изменения на личността.

Убедена съм, че той не осъзнава, че има проблем и това ще е големият разговор между вас - стискам ти палци и не си заравяй главата в пясъка  Peace

# 38
  • Мнения: 6 624
Всъщност повечето алкохолици не осъзнават, че имат проблем. И това е най-големия им проблем...

# 39
  • Мнения: 187
Ro, а като го питаш дали това количество на ден е нормално какво ти казва? Ако отрича, че е изпил толкова, може като започне нова бутилка да му покажеш на сутринта, че всъщност не преувеличаваш.

# 40
  • Мнения: X
Ще напиша нещо, което може би ще е полза за някой.
Леля ми имаше такъв проблем със свако ми. Не пиеше такива огромни количества, но се напиваше от малко. Пиеше през целия ден, скришно. А е лекар. #Cussing out Не е агресивен, но не е приятно да го гледат децата му, как се клати всяка вечер. Криеше бутилки на всевъзможни места. Измисляше невероятни причини да излезе и да пие от скритата бутилка. Това продължи дълго време. Купуваха, какви ли не билки и илачи, без полза. Най-важното за такива хора е да признаят, че има проблем. Казаха ни за клиника в Пловдив, където зашиват подкожно хапчета на гърба и докато трае тяхното действие /около 1 година/ лекуваният изпитва отвращение, към алкохола. Свързахме се с доктора и той каза, че пациента трябва да не приема алкохол 48 часа, за да отиде при него. Вече не зашиват хапчета, а слагат инжекция. Колко пъти отлагаха часа, защото не могат да го удържат 48 часа... В крайна сметка отидоха. Сложиха му инжекцията, която е с действие от 3 месеца и след тези 3 месеца се ходи отново за следваща, която е с действие 6 месеца. Не се наложи да ходят за втората инжекция. Спря алкохола и е върл противник вече 7-8 години. Не понася нито миризма на алкохол, нито можеш да го накараш дори да опита. Ако някой проявява интерес, ще взема координати от леля ми. Нека не се счита за реклама, защото въпросното лечение се поема от здравна каса. Поне се поемаше преди 7-8 години.

# 41
  • Мнения: 8 940
Сериозно ли има такава инжекция?
Че то тогава светът да се е спасил от алкохолизма. Може ли повече информация, че ми стана любопитно.

Но иначе съм съгласна с всичко останало - хората, които имат зависимости - все едно какви - хазарт, алкохол, наркотици и т.н, са много изобретателни.

# 42
  • Мнения: 3 231
Много дефиниции има за "алкохолизъм". Според семейството, възпитанието, светогледа, националността, настроението и пола.... и т.н. и т.н.

Ще ти кажа моята. Според мен алкохолът се превръща в проблем, когато употребата му започне да пречи на:
1. лицето да осъществява своите ежедневни функции (работа, грижи за деца или родители, домашни задължения, сексуални занимавки, управление на автомобил и т.н. и т.н.)
2. отношенията му с близките (съпруга, деца, родители, колеги) и т.н.
3. здравословното му състояние

Ако няма проблеми по тези три линии, и по литър да праска, кво толкоз? Към момента ти реално нямаш проблем, поне така изглежда от думите ти. Обаче те тресе яко страх дали с тая бутилка на вечер (700 мл.) скоро няма да започнат проблеми по 1, 2, или 3. Т.е. да имаш проблем в бъдеще.
МНого е трудно да убедиш човек, който няма негативни проявления от алкохола, че това е опасно за него. Най-често борбата с алкохолизма започва едва след като започнат проблемите. Пожелавам ти успех в това да го убедиш, че още от сега, когато 1, 2 и 3 са все още ОК, трябва да се започне терапия. Никой не знае дали проблемите ще почнат. Но рискът е много голям с така посоченото количество...

# 43
  • Мнения: X
Да, има такава инжекция, но не знам никакви подробности. Два случая имаме с неспасяеми алкохолици, които вече са пълни въздържатели и трети, който ходи периодично да си слага, защото след изтичането на действието отново започваше да пие. Въпросният доктор работи/работеше в Психиатрична клиника в Пловдив. Казва се д-р Кехайов. Нямам идея дали е възрастен и дали практикува още, но ако не е той ще е някой друг. По-късно ще взема координати.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 7 147
В нас имаме подобен проблем, но с бирата. Мъжът ми пие всяка вечер бира, по 1 литър и според него съм преувеличавала  Sad Но за мен бирата е алкохол. Казах му да пие безалкохолна бира щом мисли, че бирата не се брои за алкохол и се разсърди. Ще следя темата.

Ами и според мен преувеличаваш. Това са две бири и дори не се равняват на две ракии...  Naughty
И безалкохолната бира е отвратителна...  Sick

Защо един път не си сипа вода или безалкохолно...

Ами защото нямат вкус на бира!
Ти защо не пиеш сутрин айрян вместо кафе? Сигурно обичаш айрян по принцип, но сутрин ти се пие кафе, нали?  Wink

# 45
  • Мнения: 8 940

Ще ти кажа моята. Според мен алкохолът се превръща в проблем, когато употребата му започне да пречи на:
1. лицето да осъществява своите ежедневни функции (работа, грижи за деца или родители, домашни задължения, сексуални занимавки, управление на автомобил и т.н. и т.н.)
2. отношенията му с близките (съпруга, деца, родители, колеги) и т.н.
3. здравословното му състояние

Ако няма проблеми по тези три линии, и по литър да праска, кво толкоз?

Когато се стигне до неглижиране на ежедневните задължения обикновено е вече късно. Както казах, човек не става алкохолик веднага. Постепенно организмът развива толеранс към по-големи количества алкохол - никой не е стартирал пивческата си кариера с цяла бутилка  Wink

# 46
  • Мнения: 6 624
Аз съм убедена, че "лицето" има проблем по т.1. Едва ли след такова количество успява да си изпълнява съпружеските задължения.

# 47
  • Мнения: X
Шашнах се от тази тема. И от количеството алкохол, което средно пиел всяка вечер мъжът на авторката, и от изказванията съдържащи "доста" и "притеснително". То си е направо количество като за самоубиец и си е за паника, не за притеснение. Шашнах се и от "подобния" проблем с двете бири.

# 48
  • Мнения: 6 624
Така е, проблема с двете бири е култов Laughing

# 49
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Така е, проблема с двете бири е култов Laughing

Еее, недейте и вие сега така. Момичето не пие и за нея две бири си е голямо количество... Просто трябва да знае, че бирата е с по-нисък процент алкохол в количество течност и две бири на ден са си нормално питие...  Wink

# 50
  • Мнения: 337
И аз съм на мнение,че проблем има,за сега-нещата са все още под контрол..Но до кога? Embarassed
Първо количеството е огромно,второ е всяка вечер.
Нито едното,нито другото е за подценяване.
Имам няколко такива мъже,познати-които пият  по този начин,само че те започват някъде към 16 часа след обед,с приятели, и на работа ooooh!,след работа,и до вечерта са мортус.В смисъл такъв-че не падат по улиците,не фъфлят,но просто За околните,които са трезви-са лееко съмнителни.
Черният дроб е най-малкият проблем,той има компесаторни функции,и се възстановява сравнително бързо,ако му се даде почивка.Проблемът е че алкохолът  води до деградиране на личността,което е по-страшното. Cry
Моят съвет е като на всички писали по-горе- с благ тон,без разправии,ако можеш разбери-има ли някаква причина в момента да пие толкова?Стресиран ли е?Напрегнат ли е?Нещо тревожи ли го?
Като си помисля,освен ако ракията не е домашна,парите които дава за алкохол са страшно много-но в момента това е най-малкият проблем ,като че ли?
А за децата има ли време,желание да се занимава?Вечер освен да пие-не може ли нещо друго да правите,или той не иска?
Успех,много е труден този път,и  за едната ,и за другата страна...Но все пак-търси причината?

# 51
  • Мнения: 4 841
Започна ли вече масираната защита на битовия алкохолизъм и глуповатото иронизиране "Аууу, ми значи и ние сме алкохолици, фръц-фръц"???  ooooh!

Интелигентни хора сте, четете, информирайте се. Незнайно защо, като стане дума за алкохол, и се започва едно тинейджърско хихикане и ръгане в ребрата колко сме готини, как си пием, и нищо ни няма...  ooooh! Как пък веднъж не видях в този форум една сериозна дискусия по тази тема.
Не че се учудвам - обществото ни като цяло е твърде толерантно към пиянството. Но поне не си "мерете" способностите в тема, в която се споделя очевиден проблем, че навява на едни особени мисли...

Ето малко факти:

•    Коя консумация на алкохол се смята за умерена?
В различните държави са приети определени честота и количества на употреба, която се смята за умерена. Поради съществуващите разлики, Световната здравна организация (СЗО) приема, че за пълнолетните жени и всички хора над 65 години умерена консумация е едно стандартно питие на ден, а за пълнолетните мъже до 65 години – 2 стандартни питиета на ден, като не става въпрос за всекидневна употреба

•    Кое питие се смята за стандартно?
За едно стандартно питие (според СЗО) се смята това, което съдържа около 13 грама чист алкохол или:
-    330 мл. бира с обемно съдържание на алкохол 5%
-    140 мл. вино с обемно съдържание на алкохол 12%
-    70 мл. ликьор с обемно съдържание на алкохол 25%
-    40 мл. концентрат (уиски, джин, водка, ром) с обемно съдържание на алкохол 40%


# 52
  • Мнения: X
Това е телефона на д-р Кехайов - 0898224478. Надявам се да е актуален.
Леля ми каза, че е много добър и любезен. Обяснява всичко спокойно. За съжаление не помни какво точно е лекарството, за да потърсите информация. Процедурата е кратка. След разговор с доктора, поставят инжекцията. Няма стационар. Успех!

# 53
  • Мнения: 46 572
Започна ли вече масираната защита на битовия алкохолизъм и глуповатото иронизиране "Аууу, ми значи и ние сме алкохолици, фръц-фръц"???  ooooh!

Не. Този път всички са на едно мнение, защото случаят е наистина сериозен, за съжаление.

# 54
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Интелигентни хора сте, четете, информирайте се. Незнайно защо, като стане дума за алкохол, и се започва едно тинейджърско хихикане и ръгане в ребрата колко сме готини, как си пием, и нищо ни няма...  ooooh! Как пък веднъж не видях в този форум една сериозна дискусия по тази тема.
Не че се учудвам - обществото ни като цяло е твърде толерантно към пиянството. Но поне не си "мерете" способностите в тема, в която се споделя очевиден проблем, че навява на едни особени мисли...

За форума не знам - не съм "влизала" в подобна тема до сега, но точно в тази тема не знам къде прочете "тинейджърско хихикане и ръгане в ребрата колко сме готини, как си пием, и нищо ни няма"...  newsm78 Напротив - единодушно момичетата са обяснили на авторката, че количеството е сериозно и даже огромно и че има проблем и то истински!
Също не видях някой да си мери способностите тук...  newsm78
И въобще се чудя кой не чете...

# 55
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Все още не дава отклонения по точките.Даже и по т.1  Rolling Eyes Иначе помага за децата-играе с голямото,занимава се и с малкото.Той готви вкъщи,не е проблем да пусне прахосмукачка примерно.Излизаме на разходки,събираме се с приятели...
Сумарно всичко е ОК и ще ми бъде наистина трудно с разговорите  Tired

# 56
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Започна ли вече масираната защита на битовия алкохолизъм и глуповатото иронизиране "Аууу, ми значи и ние сме алкохолици, фръц-фръц"???  ooooh!

Не. Този път всички са на едно мнение, защото случаят е наистина сериозен, за съжаление.

Е да де,  ама защо да си прави труда да прочете назад, за да се увери дали е започнала "масираната защита", като е по-лесно веднага да обясни кой колко е интелигентен....

# 57
  • Мнения: 4 841
Също не видях някой да си мери способностите тук...  newsm78
И въобще се чудя кой не чете...

Чета достатъчно, а виждам и познати никове в темата, за които е всеизвестно, че имат високо ниво на потребление и склонност да хихикат по тези теми... И другите ще дойдат, щом надушат за какво става въпрос... Нито е първата тема, нито ще е последната.
Дано наистина този път се въздържат поради напълно реалния проблем на момичето, но... ще видим  Confused

# 58
  • Мнения: 3 231
За едно стандартно питие (според СЗО) се смята това, което съдържа около 13 грама чист алкохол или:
-    330 мл. бира с обемно съдържание на алкохол 5%
-    140 мл. вино с обемно съдържание на алкохол 12%
-    70 мл. ликьор с обемно съдържание на алкохол 25%
-    40 мл. концентрат (уиски, джин, водка, ром) с обемно съдържание на алкохол 40%

Значи тия с по литър бира на ден са си яко нестандартни Simple SmileSimple SmileSimple Smile

Последна редакция: ср, 23 апр 2014, 16:32 от nofelet

# 59
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Също не видях някой да си мери способностите тук...  newsm78
И въобще се чудя кой не чете...

Чета достатъчно, а виждам и познати никове в темата, за които е всеизвестно, че имат високо ниво на потребление и склонност да хихикат по тези теми... И другите ще дойдат, щом надушат за какво става въпрос... Нито е първата тема, нито ще е последната.
Дано наистина този път се въздържат поради напълно реалния проблем на момичето, но... ще видим  Confused

Е, значи предполагаш, но засега не е настанало въпросното хихикане. Наистина не съм чела подобни теми, но тук количеството си е фрапантно дори и за БГ стандартите... Не вярвам някой да го оспори...

# 60
  • Мнения: X
Все още не дава отклонения по точките.Даже и по т.1  Rolling Eyes Иначе помага за децата-играе с голямото,занимава се и с малкото.Той готви вкъщи,не е проблем да пусне прахосмукачка примерно.Излизаме на разходки,събираме се с приятели...
Сумарно всичко е ОК и ще ми бъде наистина трудно с разговорите  Tired

Аз не съм виждала човек, изпил бутилка концентрат, който да не е видимо пиян и то много пиян. За консумиране ежедневно на такова количество да не говорим.
Ти компания правиш ли му?

# 61
  • София
  • Мнения: 18 679
Ау, по 700 мл средно на ден е адски много Confused Имате проблем, няма какво да се чудиш...
Ако го подхванеш на тема "здраве" дали няма да има ефект? В смисъл - не да казваш, че ти е неприятно или че му пречи, а че ще му попречи рано или късно, защото ще му съсипе черния дроб?

Иначе общо по темата - за мен ежедневната употреба на алкохол също не е проблем, стига да не предизвиква зависимост и количеството да е символично, за удоволствие. Аз пия вечер, когато мъж ми си е вкъщи, по 1 малко или по чаша вино. Е, ако имаме гости и по повече, но това не е всеки ден. А ако съм сама с децата, въобще не се сещам.

# 62
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Все още не дава отклонения по точките.Даже и по т.1  Rolling Eyes Иначе помага за децата-играе с голямото,занимава се и с малкото.Той готви вкъщи,не е проблем да пусне прахосмукачка примерно.Излизаме на разходки,събираме се с приятели...
Сумарно всичко е ОК и ще ми бъде наистина трудно с разговорите  Tired

Аз не съм виждала човек, изпил бутилка концентрат, който да не е видимо пиян и то много пиян. За консумиране ежедневно на такова количество да не говорим.
Ти компания правиш ли му?
Не пия

# 63
  • Мнения: 2 850
Бившия ми пиеше много и да, притеснително е. А оправдания колкото щеш. Имаш проблем.

# 64
  • Мнения: 5 435
Много неприятно, а количеството алкохол е огромно. Да не говорим и за финансовата част. Според мен би било трудно да се убеди човек, че не трябва да пие. Трябва сам да се осъзнае и сам да си помогне. Ро, опитай с разговори или пък вечер да излезете на разходка в парка или другаде, така че почти цялата му вечер да е прекарана навън. Да се опита с намаляване на количеството на първо време. Знам ли, това ми идва наум?
Успех! Hug

# 65
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Лелей! По бутилка ракия на вечер. 10 кинта по 30 дни са 300 лв...  ooooh! Надявам се да не пуши, че ще върже половин заплата, изхарчена за глупости.

И на мен ми е странна частта с махмурлука, не му ли е зле на сутринта? Аз ако изпия и половината- ще спя три дни ако не съм пукнала.

# 66
  • Мнения: 851
Ми, има разлика това количество дали ще го изпия аз или някой с различен от моя метаболизъм и килограми. За мъж, ако седне да пие, може и да не му стигне. Проблемът е, че явно от скоро е почнал и системно.
Според мен правилният подход е да го предразположиш, ти си знаеш как, към разговор. От някаква съвсем далечна тема, важното е да се отпусне и според мен ще ти каже какво му е. Не може да не го мъчи нещо при това положение.  Алкохола въобще не споменавай, бъди дипломат. Нека не разбира, че това те притеснява, иначе...както каза, може да си развалите отношенията. Извадѝ му душата с памук, както се казва.

# 67
  • София
  • Мнения: 478
Ро, имаш много сериозен проблем!
Преди двайсетина години баща ми започна така - напрежение от работата, дрън-дрън глупости и лека-полека започна да увеличва количеството (в определен етап беше стигнал до бутилка и половина ракия). През деня винаги е на 100% адекватен и все още работи, при това работата му е отговорна, но вечерите се превърнаха в кошмар - ходене до сред нощите и пиене. За щастие е от тихите пиещи, не го избива на агресия. Постепенно алкохолът започна да го събаря и след първите 200-300 гр определено вече си е пиян. Организмът се съсипва, отношенията в семейството се скапват. А той след толкова години, толкова разговори, лекарства, които майка ми тайно му даваше и какво ли не още, след всичко това, продължава да отрича, че има проблем  #Cussing out.
Мъжът ти още е млад и имате шанс да спре навреме, иначе те чака едно ходене по мъките ...

# 68
  • Мнения: 1 416
Битов алкохолизъм, при това задълбочаващ се.
Лоша работа, не знам как и дали има оправия, ако самия човек не се вземе в ръце навреме и не осъзнае, че има проблем.
Битовия алкохолизъм е най-ширещото се нещо в България, и най-неглижираното. Като доста пиеща нация, не се обръща сериозно внимание, ракията вечер се приема за нещо съвсем нормално. И се увличат, и завишават дозата...
Размъкват редовно двулитрови бири, и то посред бял ден и никой не се впечатлява....

# 69
  • Мнения: 96
700мл... може и да имате сериозен проблем, може и да нямате, зависи от организма му. Може и никога да не стане алкохолик, а може и вече да е. При това количество има голяма вероятност да развие зависимост, ако вече не се е случило. Но това единствено ти можеш да разбереш Ro, не разчитай на неговото признание и осъзнаване. Основното, което определя един човек дали има проблем с алкохола или не, е контролът, а не количеството, дали може да не пие, когато не трябва да пие. Ето един тест, който може да направиш от негово име, за да си изясниш донякъде въпроса: http://aa-bg.dir.bg/_wm/pbasic/?df=755140
За момента единственото, което можеш да направиш е да "мрънкаш", че много пари отиват за алкохол и по този начин сте ощетени ти и децата. Аз почти никога не съм мрънкала за самия алкохол, но за всички последствия от неговата употреба, се скъсвах да "мрънкам". А засега споменаваш единствено за финансови последствия.

# 70
  • Мнения: X
При 700 мл дневно може да има проблем, а може и да няма в зависимост от организма? Нали говорим за човек, а не за казан? Как няма да има проблем с такова количество? Да мрънкала за парите.  ooooh!
Не съм чела толкова безумна тема, честно.

# 71
  • Мнения: 96
При 700 мл дневно може да има проблем, а може и да няма в зависимост от организма? Нали говорим за човек, а не за казан? Как няма да има проблем с такова количество? Да мрънкала за парите.  ooooh!
Не съм чела толкова безумна тема, честно.
Запознайте се малко повече с въпроса що е то алкохолизъм и как се измъква от него. Съпругът ми е алкохолик, не пие от известно време. Видях как се случи всичко, видях и как се измъкна от там. Знам и какъв беше моя работещ подход. Докато пиенето не му създава проблеми на човека, няма шанс да си признае, че има проблем. И всички директни нападки по въпроса ще го окопават все по-дълбоко в отричането.

Последна редакция: ср, 23 апр 2014, 23:51 от шаляляля

# 72
  • Варна
  • Мнения: 7 147
При 700 мл дневно може да има проблем, а може и да няма в зависимост от организма? Нали говорим за човек, а не за казан? Как няма да има проблем с такова количество? Да мрънкала за парите.  ooooh!
Не съм чела толкова безумна тема, честно.
Запознайте се малко повече с въпроса що е то алкохолизъм и как се измъква от него. Съпругът ми е алкохолик, не пие от известно време. Видях как се случи всичко, видях и как се измъкна от там. Знам и какъв беше моя работещ подход. Докато пиенето не му създава проблеми на човека, няма шанс да си признае, че има проблем. И всички директни нападки по въпроса ще го окопат все по-дълбоко в отричането.

Съгласна съм с това.  Той няма да признае пред себе си, поне не докато  организма му не започне да му дава сигнали. Но тогава вече може да е късно. А нейното мрънкане само ще влоши отношенията им и няма да помогне по никакъв начин!

# 73
  • Мнения: 46 572
Аз продължавам да не мога да повярвам, че всеки ден изпива по 700 мл. и организмът му не дава никакви сигнали.

Ro, ракията от магазина ли е или домашна? Дано поне е от магазина, че е доста по-слаба.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Аз продължавам да не мога да повярвам, че всеки ден изпива по 700 мл. и организмът му не дава никакви сигнали.

Вероятно го прави от скоро и затова. Ще даде...

# 75
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Аз продължавам да не мога да повярвам, че всеки ден изпива по 700 мл. и организмът му не дава никакви сигнали.

Вероятно го прави от скоро и затова. Ще даде...
И да и не.Историята започва от далече.
През ученическите си години,мъжа ми е бил спортист(благодарение на което и към ден днешен си е...цяло добиче).Малко след завършването си чупи за пореден път нещо и се налага да прекрати за известно време.От абсолютен трезвеник е започнал да пие първо по дискотеките,след това и след работа.След това настъпва тежък период-един след друг почиват баба му и дядо му.Живели са в едно жилище.Те са го отгледали.Двамата с майка му са се грижили за тях,били са много болни и двамата преди да си отидат.Вероятно тогава е започнал да се налива.
Когато се запознахме(бяхме колеги) животът му беше постоянен купон с всичките му екстри,поради което и не му обърнах никакво внимание.Тогава току що се бях разделила с бащата на първото ми дете и не ми се занимаваше с никой.Той пък се оказа настоятелен и реших да дам шанс с хииляди резерви.Спряха запоите,купоните и всичко останало.Излизахме веднъж седмично вечер някъде .След втора смяна сядахме с колегите за по питие.Предложи ми брак и се събрахме.Пиенето вечер се свеждаше до това да си сипе,като в повечето случаи си оставаше повече от половината количество в чашата.
Животът си вървеше,аз си намерих нова работа,защото напрежението не се издържаше,а той остана.Започна да се прибира с все повече нерви вкъщи,забелязах че започва да пие и пуши повече.Преди 3   месеца напусна от там,сега работи на спокойно място без напрежение и нерви.Работа има много,но той обича да работи и сам казва,че му е добре въпреки че се изморява.Вкъщи всичко е наред. Живеем на квартира,спокойно ни е.Бебето е кротичко, той много му се радва.Сам казва,че му е спокойно и че е щастлив.Обаче половинката ракия вечер не му мърда  Confused

# 76
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
За едно стандартно питие (според СЗО) се смята това, което съдържа около 13 грама чист алкохол или:
-    330 мл. бира с обемно съдържание на алкохол 5%
-    140 мл. вино с обемно съдържание на алкохол 12%
-    70 мл. ликьор с обемно съдържание на алкохол 25%
-    40 мл. концентрат (уиски, джин, водка, ром) с обемно съдържание на алкохол 40%

Значи тия с по литър бира на ден са си яко нестандартни Simple SmileSimple SmileSimple Smile

a тези с по 2  newsm78

Много трезвеници у форОма...

Ро, намалете гостите да видим с какво ще се оправдава.
Но пороци трудно се борят. Късмет  Peace

# 77
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
700 грама не е притеснение ... проблем е.

# 78
  • Мнения: 96
Мъжът ми никога не е имал сериозни проблеми в живота (егати и късметлията), но накрая успешно взе да си измисля проблеми от всичко, за което можеше да се захване. Проблемите са само за оправдание, когато става въпрос за алкохол. Също така носеше на огромни количества алкохол без да му личи особено. Така и не стигна до физически сигнали на тялото (егати и организма). Промените бяха в мисленето му, в поведението му.
Има голяма разлика между тежък пияч и алкохолик, затова и казах, че може да имате сериозен проблем, но може и да нямате поне засега. Лошото е, че тънката граница между двете се минава неусетно. Ето описание на 4-те категории на пиянство, малко е дългичко обаче:
Скрит текст:
Проблема с който се сблъсквате обикновенно влиза в една от 4 категории:

Първа: Вашият съпруг е може би тежък пияч. Може да пие постоянно или в опредлени случаи. Може би дава прекалено много пари за алкохол. Алкохолът може да го уврежда умствено и физически, но той не си дава сметка за това. Понякога кара вас и приятелите ви да се срамувте заради него. Сигурен е, че може да се справи с алкохола, че той не му вреди, че помага на бизнеса му. Вероятно ще се обиди, ако го наречете алкохолик. Светът е пълен с хора като него. Някои ще намалят пиенете или въобще ще го спрат, но други няма да го направят. От онези, които продължават голяма част ще се превърнат в истински алкохолици.

Втора: Вашият съпруг не може да контролира пиенето си, защото не е в състояние да се въздържа дори когато го желае. Когато пие често става неконтролируем. Признава това за вярно, но е сигурен, че ще се справи. Започва да опитва със или без ваша помощ различни начини да пие по-малко или да не пие изобщо. Вероятно започва да губи приятелите си. Вероятно се тревожи и започва да си дава сметка, че не може да пие като другите хора. Понякога пие сутрин или през деня за да успокои напрежението. След сериозно запиване има угризения на съвестта и ви казва, че иска да спре да пие. Когато излезе от запой си мисли как да продължи да пие с мярка следващия път. Ние смятаме, че този човек е в опасност. Това са белезите на истинския алкохолик. Може би все още се справя добре с работата си. Все още иска да спре. Все още не е съсипал всичко. Както казваме между нас: “Той иска да пожелае да спре”

Трета: Този съпруг е отишъл много по-далече от съпруг номер две, сега състоянието му се е влошило. Приятелите му са се изпокрили, домът му е пред разруха и той не може да се задържи на работа. Може би вече сте викали лекар и страшната обиколка по изтрезвителни и болници и започнала. Той признава, че не може да пие като другите, но не знае защо. Вкопчва се в мисълта, че може да намери начина за това. Може би вече е стигнал до момента, в който вече иска да спре, но не може да го стори. Неговия случай повдига много въпроси, на които ще се опитаме да отговорим. Вие наистина може да храните надежда в тези случаи.

Вашият съпруг не може да контролира пиенето си, защото не е в състояние да се въздържа дори когато го желае. Когато пие често става неконтролируем. Признава това за вярно, но е сигурен, че ще се справи. Започва да опитва със или без ваша помощ различни начини да пие по-малко или да не пие изобщо. Вероятно започва да губи приятелите си. Вероятно се тревожи и започва да си дава сметка, че не може да пие като другите хора. Понякога пие сутрин или през деня за да успокои напрежението. След сериозно запиване има угризения на съвестта и ви казва, че иска да спре да пие. Когато излезе от запой си мисли как да продължи да пие с мярка следващия път. Ние смятаме, че този човек е в опасност. Това са белезите на истинския алкохолик. Може би все още се справя добре с работата си. Все още иска да спре. Все още не е съсипал всичко. Както казваме между нас: “Този съпруг е отишъл много по-далече от съпруг номер две, сега състоянието му се е влошило. Приятелите му са се изпокрили, домът му е пред разруха и той не може да се задържи на работа. Може би вече сте викали лекар и страшната обиколка по изтрезвителни и болници и започнала. Той признава, че не може да пие като другите, но не знае защо. Вкопчва се в мисълта, че може да намери начина за това. Може би вече е стигнал до момента, в който вече иска да спре, но не може да го стори. Неговия случай повдига много въпроси, на които ще се опитаме да отговорим. Вие наистина може да храните надежда в тези случаи.

Четвърта: Може би имате съпруг, който напълно ви е отчаял. Той е бил въдворяван от едно заведение в друго. Той буйства и е напълно полудял когато е пиян. Може би е изпадал в делириум тременс. Може би лекарите клатят глава и ви съветват да го въдворите в болнично заведение. Може би сте били принудени да го направите. Тази картина може да не е толкова мрачна както изглежда. Много от нашите съпрузи бяха стигнали дотам и се възстановиха.
Може би имате съпруг, който напълно ви е отчаял. Той е бил въдворяван от едно заведение в друго. Той буйства и е напълно полудял когато е пиян. Може би е изпадал в делириум тременс. Може би лекарите клатят глава и ви съветват да го въдворите в болнично заведение. Може би сте били принудени да го направите. Тази картина може да не е толкова мрачна както изглежда. Много от нашите съпрузи бяха стигнали дотам и се възстановиха.

Всъщност ето го и целия линк. Има съвети какво може да се направи във всяка фаза:
тук

Последна редакция: чт, 24 апр 2014, 09:33 от шаляляля

# 79
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Много ти балгодаря шаляляля  Hug
Абсолютно попада в първата,която е май и най-трудната за справяне  Sad Ще се вслушам в съветите и ще дам всичко от себе си да ги спазя

# 80
  • София
  • Мнения: 4 031
Ще разкажа лична история , за мъжа на сестрата на мъжа ми (понеже се обръщаме по имена, така и нямам идея какъв ми се пада по бг лелинската терминология). Преди повече от 10 години си пиеше човека по чашка с вечерята. Постепенно това количество се увеличи до бутилка Пещерска. Просто сядаше вечер и започваше да си сипва и така докато свърши, изумително за мен нищо му нямаше, ставаше една идея по-весел, но нищо повече. Имаше изнервяща работа, в началото дори му съчувсвахме, но когато го докара до бутилка на вечер стана много притеснително. На другия ден ставаше и заминаваше за работа, никога не съм го виждала махмурлия, той беше готвача вкъщи, наистина готви превъзходно, като цяло много интелигентен и добър човек, грижовен. Изкарваше достатъчно пари,ч е да няма проблем да си купи пиене и цигари. Всички се опитвахме да му кажем, че това не е на добре, но докато човек се чувства ок обикновено не може да се осъзнае. Спирал е да пие само когато е болен и пие лекарства - вирус, бронхит, ей такива карани на крак неща. И всичко това допреди две години, когато се събужда един ден и започва да повръща кръв... едва го спасиха, последствията си ги носи и до днес, излишно е да казвам, че в момента не поема и капка алкохол, нито пуши, нито кафе пие дори.
Пожелавам ти много , много късмет и кураж, да успеете да се преборите с този вреден навик, преди да е станало късно!

# 81
  • Мнения: 349
И до ден днешен мисля, че цигарите и алкохола отнеха баща ми. Той знаеше много добре, че има проблем, но близките му често се опитваха да оправдаят пиенето му с какво ли не и той никога не осъзна сериозността на проблема, дори когато тялото му даваше ясни знаци и ... си отиде на 57 години.

Мъжът ти трябва да започне да се контролира за доброто на всички ви. Ако трябва събери му примери на хора, които са започнали да пият по сходен с него начин - дано се замисли, защото рано или късно, ако продължава така алкохолът ще съсипе семейството ви.

Ако искаш на ЛС ще ти разкажа повече Simple Smile

# 82
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
И до ден днешен мисля, че цигарите и алкохола отнеха баща ми. Той знаеше много добре, че има проблем, но близките му често се опитваха да оправдаят пиенето му с какво ли не и той никога не осъзна сериозността на проблема, дори когато тялото му даваше ясни знаци и ... си отиде на 57 години.

За съжаление, цигарите и алкохолът ще отнемат и моя баща... Натам върви от дълго време. Пада за кратко, лежи, изправя се и... пак продължава по стария път. За никъде!

Проблемът на авторката за мен е огромен! Не просто проблем, а проблемище! Независимо какво добиче е мъжът, количеството алкохол си е сериозно, при това ежедневно. Скоро ще започне от по- малко да му проличава, не след дълго ще се напива и от 20 г.
Искрено пожелавам на децата ви да не се сблъскват с пиещ баща! Да не растат в такава среда!

# 83
  • Мнения: 337
Много семейства са се разпаднали,заради този проблем,но и не малко са останали заради търпеливостта на едната страна и "кроткото" пиянство на другата.Примери около мен-бол.Както казват старите хора-"сладко му е пиенето".Явно съпругът ти няма толкова големи проблеми по описаното  от теб,или просто не показва какво го мъчи,и преживява всичко вътрешно.Засега"стажът" с пиенето му е малко,затова и на пръв поглед всичко е на 6,засега.
Повечето ми познати,които пият така-не говорят за проблема си,даже не смятат,че имат такъв.Самокритичност няма никаква.Така ,че говореното със съпруга ти,колкото и да е важно в момента,ми се струва трудно осъществимо.Но ти трябва да пробваш,защото това е единствения ти избор..А ако го попиташ директно защо пие толкова,и докога така-какво ще ти каже? Thinking

# 84
  • Fort Worth, TX
  • Мнения: 2 119
Цитат
че пие средно по 700мл твърд алкохол на вечер.
Мъжа ти е в начална фаза на алкохолиззма.Сори.Или го оправяй или зор ще видиш.

# 85
  • Мнения: X
И за мен е много странно, че питаш дали 700мл. на вечер са проблем  Shocked
Направо не мога да повярвам, че някой изпива толкова концентрат всяка вечер и нищо му няма  #Crazy.
Определено проблема е сериозен,  мъжът има зависимост. Виждала съм как алкохола променя човек, това не става за месец- два, обикновено минават години преди да се превърне в алкохолик, в смисъла в който повечето хора си го представят. Познавам човек, който също през деня си е добре уж, върши си служебните задължения, но всяка вечер се напива и то вече от доста малко алкохол и започва да пие все по-рано и така докато не започне от сутринта. Но до тогава минават години и повечето хора неглижират проблема, щото какво пък толкова пийвал си човек вечер, нали не се търкаля под масата и през деня си е добре. Ама то никой не става алкохолик изведнъж и защото го иска...
Лошото е, че не знам дали можеш да му помогнеш. С мрънкане в никакъв случай няма да стане, може само да влошиш нещата. Според мен трябва да му кажеш изключително сериозно, че си много притеснена за неговото пиене и че трябва да се промени, защото няма да живееш така. И бъди готова действително да преосмислиш живота си, защото най-вероятно няма да е лесно  Praynig

# 86
  • Мнения: 96
Ro, ето тук има също добри съвети: http://alanon.dir.bg/_wm/library/?df=3858
Надявам си да не ти потрябват.

# 87
  • Мнения: 3 045
За мен всекидневното пиене, големите количества, са проблем. И то не защото аз съм въздаржателка - и моят живот като по-млада беше купонджийски, и работата ми даваше възможност понякога за питие-две, но не и всеки ден. С годините се получава зависимост, нали знаете - "количествените натрупвания водят до качествени изменения".... Аз нямам проблем, но гледам втория си съпруг - едно беше преди 12 г. като издържане, друго е сега. А и поводи се търсят по-често, ако аз изпия едно нормално, той неговото си го прави двойно по-сила. И кой лъже? Себе си. Лекар ендокринолог ми каза - по-добре пиене един път в седмицата като руснаците, от колкото всеки ден по-малко. Но, в случая - 700 мл. са огромно количество и то ден - през ден.

# 88
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Шашнах се от тази тема. И от количеството алкохол, което средно пиел всяка вечер мъжът на авторката, и от изказванията съдържащи "доста" и "притеснително". То си е направо количество като за самоубиец и си е за паника, не за притеснение. Шашнах се и от "подобния" проблем с двете бири.
Видяли сте пиене вие! Laughing
Имам позната, която всяка вечер пийва по 700мл.ракийка + 2литра бира. Само е понапълняла ''малко''.  Simple Smile
Сериозно, катп мои се похвали(не бяхме се чували отдавана), направо се изумих. Имат малко детенце, тя го гледа, мъжът и работи. Ама весело и било, иначе скука и не може да заспи.
Аз с моите 2-3 бири понякога направо не се класирам.

# 89
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Пиещият баща оставя дълбоки белези в  съзнанието и душата на децата си. Те не го заслужават.Личен,горчив опит.

# 90
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Шашнах се от тази тема. И от количеството алкохол, което средно пиел всяка вечер мъжът на авторката, и от изказванията съдържащи "доста" и "притеснително". То си е направо количество като за самоубиец и си е за паника, не за притеснение. Шашнах се и от "подобния" проблем с двете бири.
Видяли сте пиене вие! Laughing
Имам позната, която всяка вечер пийва по 700мл.ракийка + 2литра бира. Само е понапълняла ''малко''.  Simple Smile
Сериозно, катп мои се похвали(не бяхме се чували отдавана), направо се изумих. Имат малко детенце, тя го гледа, мъжът и работи. Ама весело и било, иначе скука и не може да заспи.
Аз с моите 2-3 бири понякога направо не се класирам.

Такова неглижиране на нещата не помага на авторката  Peace

# 91
  • Мнения: 96
Какво ще се случи с мъжът на Ro, е само и единствено негова отговорност и е в ръцете на Бог, бих казала, ако бях вярваща. Да, може да помогне, може да навреди, но в крайна сметка почти нищо не зависи от нея.
Неглижирането не помага, но и призоваването към действия, действия, действия, може да бъде много опасно, за нея, защото може да я вкара в схемата на съзависимостта. А това определено няма да е от полза за никого.

# 92
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Преди вечер проведохме сериозен разговор,който ми даде колкото надежди,толкова и тревожни знаци.
Беше го заболял зъб и го жабури с ракия.Аз си легнах,той остана.По някое време си легна и каза,че бил направил голям ''зян''-200мл отишли в мивката.Отвърнах му,че по-добре в мивката отколкото в неговия стомах,и че пие и без това много.Сам подхвана темата за количествата,че като се събрахме почти беше спрял да пие и пак започна заради напрежението в предишната му работа.Попитах го дали осъзнава колко го скапва алкохола.Отговори,че осъзнава.Иска да е здрав,да отгледаме децата и да им се радваме.Каза,че ще спре след кръщението на бебето-на 06.05.
От целия разговор разбрах,че му пука но явно не му е никак лесно да спре.След като си дава срок,не може а отлага.Преди да родя ми беше обещал,че ще спре като  родя.
Нещата са сериозни и са тръгнали на зле  Tired

# 93
  • Мнения: 96
Явно е прескочил първата фаза  Sad
Но по-важното е, че си признавате, че има проблем. Това значи, че има голям шанс да се справи. Вероятно ще мине доста време преди това, може би положението ще се влоши, но винаги има изход, има начин за справяне.

Може да прочетеш книгата, към която ти пратих линка с фазите на алкохолизма. Това е българския превод на "библията" на АА обществото.

Последна редакция: сб, 26 апр 2014, 10:50 от шаляляля

# 94
  • Мнения: X
Преди вечер проведохме сериозен разговор,който ми даде колкото надежди,толкова и тревожни знаци.
Беше го заболял зъб и го жабури с ракия.Аз си легнах,той остана.По някое време си легна и каза,че бил направил голям ''зян''-200мл отишли в мивката.Отвърнах му,че по-добре в мивката отколкото в неговия стомах,и че пие и без това много.Сам подхвана темата за количествата,че като се събрахме почти беше спрял да пие и пак започна заради напрежението в предишната му работа.Попитах го дали осъзнава колко го скапва алкохола.Отговори,че осъзнава.Иска да е здрав,да отгледаме децата и да им се радваме.Каза,че ще спре след кръщението на бебето-на 06.05.
От целия разговор разбрах,че му пука но явно не му е никак лесно да спре.След като си дава срок,не може а отлага.Преди да родя ми беше обещал,че ще спре като  родя.
Нещата са сериозни и са тръгнали на зле  Tired


Не искам да съм черногледа, но от личния ми опит, като живяла с алкохолик, няма да си спази обещанието. Ако беше готов да го направи просто щеше да спре, а не да го отлага и да си търси оправдания. След кръщенето ще има други поводи, тогава какво? Как няма да пие? А и вече веднъж ти е обещавал и нищо. Съжалявам, но според мен не може да спре сам. Добре е, че поне признава, че има проблем, но явно има нужда от помощ, предложи му лечение. Ако се съгласи може би има някаква надежда. Иначе...

# 95
  • Мнения: 96
Да, много си права. Но първо трябва да стигне до признанието, че не може да се справи сам.

# 96
  • Мнения: 2 140
Ro, ти имаш ли някакви зависимости - цигари, алкохол, храна, сладко, ТВ? Много често, когато единия партньор има зависимост - както е мъжът ти, другия също има, но не го осъзнава и когато единия спре, другия също го прави.
Пожелавам ти воля и благоприятно справяне с проблемите.

# 97
  • Мнения: X
Да, много си права. Но първо трябва да стигне до признанието, че не може да се справи сам.

Така е, а това е най-трудното....

# 98
  • Мнения: 49
Лично за мен, имате голям проблем. Съжалявам но това е един от най-големите проблеми в едно семейство. Казвате, че е грижовен, обожава детето си и помага в къщи? Не се обиждайте, но явно преувеличавате положителните качества на съпруга си, може би за да оправдаете наливането му или просто защото го обичате. Как е възможно човек, който изпива 700гр. алкохол на вечер да има време да се включи в домакинската работа и да отдели необходимото внимание на хората, които обича. Не си заравяйте главата, ако държите на него действайте бързо, защото нямате време. Правете го с много такт и любов.  От прочетеното за мен иде реч за алкохолик, сблъсквала съм се с този проблем и макар, че изпитото количество беше 100-200гр.,човекът сибеше алкохолик. Споделял е с мен как още в края на работния ден започвал да си мисли за салатката и бутилчицата в хладилника. Е аз успях да ги прекъсна тези мисли негови мисли,които го спохождаха в края на всеки работен ден а почивните дни и в ранния следобед.

# 99
  • Мнения: 96
Да, много си права. Но първо трябва да стигне до признанието, че не може да се справи сам.

Така е, а това е най-трудното....

Понякога разбирането, че алкохолизмът е една коварна болест, която контролира ума и тялото на човека, помага за това...

# 100
  • Мнения: 2 156
От прочетеното до тук мисля, че става въпрос за алкохолизъм
и то в доста напреднала фаза. Количеството, поето наведнъж,
всяка вечер е една бутилка твърд алкохол.Прекалено е !
Как може да лягаш до мъж, който всяка вечер мирише на джибре ?
Трудно си представям и сексуалния ви живот, но действай, говори,
опитай се да го накараш да спази обещанието да не пие след посочената дата.
Дано удържи на думата ! Успех !

# 101
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Ro, ти имаш ли някакви зависимости - цигари, алкохол, храна, сладко, ТВ?

Това е несериозно за мен, съжалявам. Няма как да сравняваме зависимост към сладкото със зависимост към алкохол!

# 102
  • Мнения: 2 140
Ro, ти имаш ли някакви зависимости - цигари, алкохол, храна, сладко, ТВ?

Това е несериозно за мен, съжалявам. Няма как да сравняваме зависимост към сладкото със зависимост към алкохол!

Аз знам за реални зависимости между такива случаи и споделям, а иначе всичко тук по темата е несериозно, мъжът й едва ли ще спре да пие от нещо написано тук.  Peace

# 103
  • Мнения: 2 032
Ако редовно изпива по бутилка ракия, без видимо да се опияни, значи организмът му се е приспособил и е зависим. Дробът му сигурно вече е засегнат.

Пристрастяване не се лекува лесно, всички знаем, трябва терапия (в смисъл стигане до причината, за този конкретен човек и заучаване на техники, с които може да се овладее). Без признаване на проблема и желание от страна на алкохолика, знаем, е невъзможно. Започнете от там. След това ще ви трябва специализара помощ/интервенция.

Кураж желая.

# 104
  • Мнения: 187
Каза,че ще спре след кръщението на бебето-на 06.05.
Преди да родя ми беше обещал,че ще спре като  родя.
Няма да спре на 6.05. Съвсем скоро ще започне и да се крие.

# 105
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
За съжаление трябва да се съглася с Пумукъл..
Ро,не се отчайвай,говорете,обсъждайте..Има надежда,все пак е млад,а бракът ви е в началото...Но мисли за децата,ако видиш,че нещата не се променят.. Peace
Стискам ти палци да си много силна и търпелива,но все пак не до безкрайност.

# 106
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Ro, ти имаш ли някакви зависимости - цигари, алкохол, храна, сладко, ТВ?
Ами не  newsm78 Не пия,не пуша,игри не играя,ТВ не гледам,освен новини от дъжд на вятър,даже във ФБ не вися.

Как може да лягаш до мъж, който всяка вечер мирише на джибре ?
Трудно си представям и сексуалния ви живот
Относно първото-честно,не знам!Не усещам нищо,вероятно съм привикнала.
Сексуалният ни живот учудващо е все още редовен и качествен,но то е предполагам защото е денем,когато голямото дете е на градина.Тогава не е пил.Ако имахме възможност само вечер-убедена съм щеше да е провал
Няма да спре на 6.05. Съвсем скоро ще започне и да се крие.
Да,сигурна съм  Tired Все пак тактично ще напомням до тогава

# 107
  • София
  • Мнения: 3
Няма да спре нито на 6.05, нито на еди кога си. Какво е мисленето на алкохолика? Алкохоликъг обещава, че ще спре и казва истината, но като дойде определената дата какво става в главата му. Явно трябва да се допусне, че алкохоликът мисли по друг начин. Всъщност кое може да направи един алкохолик нещастен? Това да не пие. Точно, когато спре да пие на същия , другия или последващ ден ще се почувства нещастен, ограбен, че му се отнема едва ли не правото на живот. И в един момент ще го поиска отново и всичко се повтаря. При алкохоликът има самозалъгване при мисленето му. Някъде му казват обсесия на ума. Аз ще му викам самозалъгване. И това го кара да стига от момент, в който отрича и обещава да спре до състоянието, в което вижда в алкохола единственият възможен изход от ситуацията. Какво прави алкохола. Алкохолът дава реалността, която всеки алкохолик иска. И умът какво прави, отрича действителността и иска алкохолната реалност.
 Та какво се прави. Първо един алкохолик трябва да поиска да се възстанови. Не го ли пожелае, ще пие. Ама да пожелае да се възстанови повече от всичко друго. Там е ключът от квартирата с парите. Иначе колкото и да се вайкат близките около него само си го дундуркат. От това дундуркане нищо не излиза и резултата е един и същ. Беше написано за интервенцията нещо. Има из нета материали за интервенцията беше спомената няколко реда нагоре. Но не е ли решил един човек, че иска да се възстанови и с топ да се гърми, не може да се накара. Нарочно думата решил е в минало време.
Не е до воля, а до желание. По принцип алкохолиците имат много отслабена воля към алкохола и доста добра към другите неща,  извинения от сорта,  ако еди какво си да стане и няма да пия, не работят. С жена, без жена, със семейство или без него, с работа или без работа няма значение. Няма ли решение за възстановяване, не става нищо.
Варианти за търсене на помощ много се предлагат. Има работещи неща има и неработещи неща. Но повече зависи от индивида отколкото от каквото и да е.
Всъщност алкохолизмът е страшен и не е страшен. Всичко започва с желанието да се спре пиенето.  Всъщност за възстановяване се изисква само желание, търпение и труд за да успее този процес.

Последна редакция: сб, 26 апр 2014, 21:12 от kalashnikof

# 108
  • Мнения: 1 894
Да, както вече са ти казали, много голям проблем имаш с мъжа ти и алкохола. Ако още не е голям, ще стане в перспектива.

# 109
  • Мнения: 836
Оправдания винаги ще се намерят за някой порок. Много е важен характера на човека. Моя мъж също работи много, а шефа му е кретен и го заплашва поне веднъж седмично, че ще го уволни. На работа му е нервно. Прибирал се е разстроен, но като поговорим и му олеква. Никога не е посягал към някаква утеха, различна от мен. Алкохол пие само ако излезем с компания и повче от бира и половина две не може да поеме.
Ако човека иска да пие ще си намери куп причини. Ако наистина има проблем, ще му олекне ако поговорите и прекарате време заедно, без алкохол и други стимуланти.
Успех в борбата! Няма да ти е лесно, като  се има предвид, че тепърва ти ще си виновна за всичко заобикалящо го.

# 110
  • Мнения: X
Оправдания винаги ще се намерят за някой порок. Много е важен характера на човека. Моя мъж също работи много, а шефа му е кретен и го заплашва поне веднъж седмично, че ще го уволни. На работа му е нервно. Прибирал се е разстроен, но като поговорим и му олеква. Никога не е посягал към някаква утеха, различна от мен. Алкохол пие само ако излезем с компания и повче от бира и половина две не може да поеме.
Ако човека иска да пие ще си намери куп причини. Ако наистина има проблем, ще му олекне ако поговорите и прекарате време заедно, без алкохол и други стимуланти.
Успех в борбата! Няма да ти е лесно, като  се има предвид, че тепърва ти ще си виновна за всичко заобикалящо го.



Някои хора са предразположени към алкохолизъм или друг вид наркомании. Смята се, че донякъде има и наследствен фактор, макар че не е задължително. Затова и някои посягат към пиенето като са нервни, а други - не. Причината далеч не в нервите, те са просто оправдание. Така се започва, днес те нерви шефа на работа, утре някой друг, после кръщенето- как да не пие там... и т.н поводи да искаш...Истинската причина е в потребността му да приема алкохол.
Единствено остава да се надяваме, че като обещае още няколко пъти и не успее да спре, може да осъзнае, че наистина има проблем и да се съгласи на терапия  Praynig

# 111
  • Мнения: X
защото е денем,когато голямото дете е на градина.Тогава не е пил.

На работа не ходите ли?

# 112
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Аз съм в майчинство а той работи на смени.
При него вероятно е до някъде и наследствено,защото майка му пие по галон бира(от големите) на вечер и за нея си е ок.Не искам да я коментирам,за мен тя не е родител.Не може да излизаш с детето си по дискотеките,да виждаш,че се напива здравата,че употребява наркотици и да се хилиш като тиква  Confused Дядо му(този,с който е живял) също е пиел много

# 113
  • Бургас
  • Мнения: 1 202
Борбата няма да е лека тогава, щом е имал такива примери - дядо, майка...
Дано се осъзнае и да започне да търси помощ за зависимостта си от специалист!

# 114
  • Мнения: 2 156
Да разбирам ли, че употребява и наркотици ?

# 115
  • Мнения: 682
Ако редовно изпива по бутилка ракия, без видимо да се опияни, значи организмът му се е приспособил и е зависим. Дробът му сигурно вече е засегнат.

Пристрастяване не се лекува лесно, всички знаем, трябва терапия (в смисъл стигане до причината, за този конкретен човек и заучаване на техники, с които може да се овладее). Без признаване на проблема и желание от страна на алкохолика, знаем, е невъзможно. Започнете от там. След това ще ви трябва специализара помощ/интервенция.

Кураж желая.



Да. При хората, склонни към зависимости, се търси първопричината. Защото човекът може да спре да пие в относително спокоен период и в последствие пак да започне. Или да се вкопчи в нещо друго.

Алкохолът изтласква негативните емоции - навън или навътре. При хората с "кротко" пиянство потиска емоциите навътре - човек е саморазрушителен. Пиейки, човек изтласква лошото, а отделно се и самонаказва/разрушава, защото чувства вина за случилото се лошо в живота си. Това са често свръх самокритични хора, които са били критикувани като деца. Типажите със свръх контрол (не над пиенето, а по принцип), по-рядко или по-бавно достигат до описаните в по-горен пост фази на алкохолизма.

При тези хора, при които пиенето изкарва агресията навън (обратният вариант), говорим за лошо пиянство. Но при всички положения човек има проблем с агресията - дали авто агресия, защото не се обича достатъчно, дали агресия, която не канализира навън своевременно, а натрупва, и намира отдушник в пиенето. Агресията е полезна, когато е устрем, предприемачество и прочие, но много често - и специално при мъжете - поради възпитание в "мъжки" качества от страна на общество и семейство - няма противовес (емпатия, изразяване на чувства), т.е. няма вентили за излизането тази агресия.  И се пие, до припадък понякога. Лекуването на пиянството обаче не свършва със спирането на алкохола, дори и ако човек спре да пие до живот. Поне що говорим до зависим характер - там е хубаво да има работа по промяна на поведенческите модели.

# 116
  • Мнения: 682
Покрай досадната лекция пропуснах по-същественото - работи се в посока на разчупване на моделите, на рутината "върне се след работа и изпие 200 грама, наливайки си едно в 6.30". Хората обикновено си създават режими, дори за зависимостите. Тоест трябва да има някакво разчупване на ежедневието, дори да не е в посока алкохол - да се прави нещо различно, дори и не всеки ден, дори и да е съвсем малко различно. Даже е препоръчително да няма особено резки промени, а да са плавни. Така човек излиза от коловоза си (пак плавно, без да си руши надграждането до основите) и може да се огледа извън себе си по-добре. И по-този начин да включи и себе си в общата картина. А не фокусът да е тесен - само навътре към преживяванията и негативните такива. Една разходка в различен от друг път час, един непланиран излет, много малки такива неща могат да помогнат.

И онагледено с метафора - като човек пие толкова много, той си има приятел и то мнооого добър - не го критикува, успокоява го, винаги е наоколо, ако и когато потрябва. Сигурна работа. На такъв човек трябват и други приятели, дори и не толкова близки в началото - фитнес ли, икебана ли, за да не се обляга на тази единствена патерица.

Последна редакция: нд, 27 апр 2014, 01:49 от Devorah

# 117
  • Мнения: 677
Лично за мен консумацията на алкохол е тревожна тогава, когато се упражнява всяка вечер. Някои казват: но аз пия малко, петдесет-сто грама... Е, малко ли е това? И изобщо, на мен тези, които пият всяка вечер ми приличат на битови алкохолици. Добре, понеже пият "малко", ще ги нарека засега младши битови алкохолици. Бих ги повишила в длъжност занапред, но едва ли ще си признаят, че са вдигнали летвата. Как пък не можете да разпуснете без алкохол! А твоят съпруг наистина пие като смок, както се казва. Какво пие? Нещо квалитетно или каквото му попадне? Качественото питие може би ще го събори малко по-късно.

Аз познавах двама, които пиеха такива количества от най-квалитетните питиета.
И двамата си заминаха квалитетно преди да навършат 45.

# 118
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Да разбирам ли, че употребява и наркотици ?
Не! Говорех за периода  преди да се съберем.

# 119
  • Мнения: 836
Не знам до колко е наследствено  newsm78   Дядо ми (баща на майка ми) беше алкохолик и това го затри. Майка ми също злоупотребява с алкохола. Най-много страдах от това по време на пубертета. Прибираше се в 9ч. вечерта пияна (работното й време беше до 5). Много ме тормозеше и стигнахме до там, че да се правя на заспала щом я чуя да се прибира. Може да се каже, че от 13-годишна се отглеждам сама (баща ми е моряк и го няма по доста време).
Майка ми ме отблъсна от себе си и трудно и се доверявам за каквото и да е. Сега се опитвам да й доверявам дъщеря си, но ми е трудно.
Заклела съм се да не последвам примера й. Имам глава на раменете и няма да позволя да се поддам на подобни затриващи пороци. Няма да позволя да отблъсна детето си!

Кажи му да помисли за децата си! Сега са малки, но годините минават и те ще започнат да разбират! Или ще го отчуждят или ще последват примера му (той им е баща). Нито едно от двете не е добре! Няма нормални отношения в семейство на алкохолик.
Ти може да си затваряш очите (като моя баща), но децата ти няма (като мен и сестра ми)!

# 120
  • Мнения: X
Наследствена е предразположеността към алкохолизъм, има по-голяма толерантност на организма към алкохола, при някои хора, чиито родител/и е/са алкохолици. Това разбира се далеч не означава, че децата им също задължително ще станат алкохолици, но добре е да се има едно на ум. Иначе според мен всичко си зависи от това колко ти е лабилна психиката и колко си склонен да се подаваш. И аз имам родител алкохолик, т.е имам наследственост, но толкова съм се отвратила от неговото поведение, че бих направила всичко възможно да не допусна това да се случи с мен. Докато има хора, които въпреки лошия пример тръгват по същия път...
Имам познат, чийто родител няколко пъти влиза в клиника да се лекува от алкохолизъм ( не се е излекувал) и като го гледам той какви количества алкохол изпива за кратко време ( доколкото знам всеки ден) след години го чака същото... Confused
Така че според мен на някои деца, родителите алкохолици им действат като пример какво не трябва да се прави, пиянството им става супер противно и гледат да бягат от такива хора. А други явно просто продължават модела, за съжаление.

# 121
  • Мнения: 1 026
Няма грешка в поста ми-по толкова пие.В най-добрия случай по 500мл.Случвало се е да няма как да пие(на АБ беше) няколко дни.Ами нищо-нито е треперил,нито е бил нервен.Но ей така да пропусне вечер  защото не му се пие не се е случвало.
Предишното му работно място беше много изнервящо,аз също съм работила там и оправдавах желанието му да пийне след тежка смяна,но сега не е така
Съчувствам Ви,госпожо!Живея с бремето на алкохола вече 8 години,съпруга ми по по-малко употребява,но всеки ден,1 път не е пропуснал.Ставал е и груб,лоши неща е правил,а думите,казани под влиянито на алкохола никога няма да забравя.Ще ми се да намеря решение на проблема тук,някой може да знае някакъв лек.Дано и на Вас,и на мен някой да помогне. Praynig

# 122
  • Мнения: 49
Аааааа, думите ли? Това с думите, въобще не е под влиянието на алкохола, алкохола само развързва езика да се изрекат,  а иначе думите са изказани неща, премисляни на трезво. И аз така мислих, че са изречени под влиянието на алкохола, но уви. След спирането на алкохола, известно време мирно и кротко беше, пък малко по-късно и на трезво му се развърза езика, същите думи, същото поведение. Тук не съм съгласна, че мъжете ни не намразват и обиждат, когато са пили. Пили, непили отношението към нас е все едно и също, само че под-влиянието на алкохола си го изказват по- лесно.

# 123
  • Мнения: 1 026
Аааааа, думите ли? Това с думите, въобще не е под влиянието на алкохола, алкохола само развързва езика да се изрекат,  а иначе думите са изказани неща, премисляни на трезво. И аз така мислих, че са изречени под влиянието на алкохола, но уви. След спирането на алкохола, известно време мирно и кротко беше, пък малко по-късно и на трезво му се развърза езика, същите думи, същото поведение. Тук не съм съгласна, че мъжете ни не намразват и обиждат, когато са пили. Пили, непили отношението към нас е все едно и също, само че под-влиянието на алкохола си го изказват по- лесно.
Предполагам,че етака,но на трезво не говори за развод,примерно,а простира дрехирчисти с прахосмукачка,колата ми чистииии,играе с децата newsm78.Знам ли,все си викам като тръгнат на училище няма да е така,а и те вече забелязват неговите изцепки,а тогава директно ще го нападат или игнорират като родител,ще го питат в очите защо така?А той се чатва отвреме навреме,че неможе да се живее по този начин.

# 124
  • Мнения: 49
Ние жените, имаме склонност постоянно да извиняваме мъжките изцепки. То пиенето им извиняваме с напрегнатост в работата и в къщи, лошите им думи отправени към нас пък извиняваме с употребата на алкохол. На мъжете все нещо им е както трябва отначало стрес, че вече са семейни, финансови отговорности, после пък децата твърде малки, по-късно пък са твърде големи. Примитивно устроени са да Ви кажа, нима ние никого не сме се замисляли дали нямало да ни е по добре без тях. Замисляли сме се разбира се и какво давай да се натряскаме и да говорим каквото ни дойде, пък утре като изтрезнеем ще замазваме нещата. Защо? Защото много добре знаят, че пак ще ги оправдаем, защото на тях все им е тежко. Горките те.

# 125
  • Мнения: 96
За мен отношението зависи кой стои насреща и каква ще е реакцията му. След няколко обиди и последвалата ми реакция, се стигна до там мнооооого да внимава какво казва не само, когато е трезвен, но и дори, когато е много пил. Един пиян не можел да контролира думите си, да бе, ама друг път! Склонна съм да вярвам, че в резултат на алкохола, недостатъците на човека като егоизъм и егоцентризъм ескалират и затова се стига до лошо отношение към хората около него. Аз не позволявах по никакъв начин да ми вменява вина, да ми прехвърля отговорност за собствените си постъпки и винаги задължително му връщах топката обратно, къде с добро, къде с лошо.

papa6ka, мога да ти кажа аз какво направих. Изчаках го да се оака наистина много и лекинко да изтрезнее след това, спретнах му една много емоционална драматична постановка и след като се съгласи, че ще направи каквото кажа от гузна съвест, по най-бързия начин го замъкнах в Анонимни алкохолици. Там за късмет се оказа най-подходящото място за него. Т.е. нещо като интервенция му се случи на моя алкохолик.
Интервенцията е с цел алкохоликът да си признае, че има проблем и  да се съгласи на лечение. Ето повече по въпроса: http://alanon.dir.bg/_wm/library/item.php?did=5538&df=3858&dflid=3

То пиенето им извиняваме с напрегнатост в работата и в къщи, лошите им думи отправени към нас пък извиняваме с употребата на алкохол. На мъжете все нещо им е както трябва ... Горките те.
След това се сетих, че една въстановена алкохоличка ми каза: "Алкохоликът представлява едно дете на 3,5г., което се е оакало и чака мама да му избърше дупето. Целта му в АА е да порасне"  Laughing

Последна редакция: нд, 27 апр 2014, 16:14 от шаляляля

# 126
  • Мнения: 1 026
За мен отношението зависи кой стои насреща и каква ще е реакцията му. След няколко обиди и последвалата ми реакция, се стигна до там мнооооого да внимава какво казва не само, когато е трезвен, но и дори, когато е много пил. Един пиян не можел да контролира думите си, да бе, ама друг път! Склонна съм да вярвам, че в резултат на алкохола, недостатъците на човека като егоизъм и егоцентризъм ескалират и затова се стига до лошо отношение към хората около него. Аз не позволявах по никакъв начин да ми вменява вина, да ми прехвърля отговорност за собствените си постъпки и винаги задължително му връщах топката обратно, къде с добро, къде с лошо.

papa6ka, мога да ти кажа аз какво направих. Изчаках го да се оака наистина много и лекинко да изтрезнее след това, спретнах му една много емоционална драматична постановка и след като се съгласи, че ще направи каквото кажа от гузна съвест, по най-бързия начин го замъкнах в Анонимни алкохолици. Там за късмет се оказа най-подходящото място за него. Т.е. нещо като интервенция му се случи на моя алкохолик.
Интервенцията е с цел алкохоликът да си признае, че има проблем и  да се съгласи на лечение. Ето повече по въпроса: http://alanon.dir.bg/_wm/library/item.php?did=5538&df=3858&dflid=3

То пиенето им извиняваме с напрегнатост в работата и в къщи, лошите им думи отправени към нас пък извиняваме с употребата на алкохол. На мъжете все нещо им е както трябва ... Горките те.
След това се сетих, че една въстановена алкохоличка ми каза: "Алкохоликът представлява едно дете на 3,5г., което се е оакало и чака мама да му избърше дупето. Целта му в АА е да порасне"  Laughing

Няма начин да отиде да се лекува преди да е признал,че има проблем.А тук няма и къде....най-много някой ден да си дигна гълъбите и да видим какво ще стане.

# 127
  • Мнения: 96
Има онлайн сбирки на АА, така че има начини. Но наистина няма начин преди да е признал.
Не си длъжна да търпиш нищо. Моят съвет към теб е най-първо помисли за себе си. А и казват, че една такава криза като загуба на семейство, може да подейства като катализатор.

# 128
  • Мнения: 49
Ами катализатор, почват да те търси, да ти обещава, да мрънка колко е тежко без семейство и така докато жената се върне. И обикновено още с връщането и, ще "удари"  питие от радост, защото просто не е спирал, а оттам нататък следва едно натякване, че е бил изоставен и така.

# 129
  • Мнения: 96
Ами то много ясно си личи дали е спирал или не, така че ако жената се върне преди да е спрял наистина с пиенето, какъв друг да е ефекта? Абе аз си пия, ама тя пак се връща при мен, значи защо да спирам...

Големи са манипулатори, ама номерата им минават само, ако има кой да им се връзва.

Последна редакция: нд, 27 апр 2014, 17:33 от шаляляля

# 130
  • Мнения: 5 462
Няма грешка в поста ми-по толкова пие.В най-добрия случай по 500мл.Случвало се е да няма как да пие(на АБ беше) няколко дни.Ами нищо-нито е треперил,нито е бил нервен.Но ей така да пропусне вечер  защото не му се пие не се е случвало.
Предишното му работно място беше много изнервящо,аз също съм работила там и оправдавах желанието му да пийне след тежка смяна,но сега не е така
Не съм чела темата до край , но ме шокира количеството и честота на пиене . Crazy
И как спокойно го приемаш .
Не чакай да започне да проява признаците за алкохолизъм , а взимай мерки о време.
Отколко време си пийва така всяка вечер ,или винаги го е правил откакто се познавате ?

# 131
  • Мнения: 6 214
Чела съм стари теми за съпруги на алкохолици. Няма лекуване там. И след всеки опит за лекуване и връщане към алкохола става все по-зле и по-зле.

# 132
  • Варна
  • Мнения: 7 147
И как спокойно го приемаш .
Не чакай да започне да проява признаците за алкохолизъм , а взимай мерки о време.

А как точно реши, че го приема спокойно?  newsm78
Защото аз останах точно с обратното впечатление. Момичето е притеснено, иска съвети, чете ги, приема ги... какво според теб трябва да прави, за да се смята, че не гледа "спокойно" на този проблем? Да плаче ежедневно, да си скуби косите, да си събира "о време" багажа и да го зарязва?
Какви мерки по-точно й предлагаш да вземе?
Тук майката му е говорене, говорене, говорене... Вменяването на чуство за обреченост и необратимост няма да й помогне! Naughty
Сериозно, като чета някои постове,, имам чуството, че тя има проблем, а не мъжа й!

# 133
  • Мнения: 6 214
Алкохолизмът е болест, от която страда цялото семейство, не само алкохоликът. Мерки успешни рядко има.

# 134
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Shocked Цяла бутилка?! И ракия при това?! Че и всяка вечер?! От какво му е организмът на тоя човек? Това не е нормално.
До този пост стигнах. Извинявам се, но изобщо не вярвам, че човек след една бутилка ракия, изглежда просто "леко подпийнал".... Съответно си вадя изводите, че авторката или преувеличава, или нещо бърка...Просто не вярвам.
И много ще ви замоля-престанете да лепите етикети на всеки-хора, които всяка вечер пият по една малка ракия/водка/уиски, не са битови алкохолици.

# 135
  • Мнения: 96
Алкохолизмът е болест, от която страда цялото семейство, не само алкохоликът. Мерки успешни рядко има.

Рядко, но има. Докато е жив човека, надежда винаги има.
Последното, което й трябва на авторката на темата сега е още по-голями шаш и паника. Мисля, че е достатъчно уплашена.

# 136
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Тъкмо си мислех какъв ли ужас преживяваш,Ro,четейки всичко тук.
Не се страхувай,а се бори.От мен едно виртуално  Hug

# 137
  • Мнения: 6 214
Тъкмо си мислех какъв ли ужас преживяваш,Ro,четейки всичко тук.
Не се страхувай,а се бори.От мен едно виртуално  Hug
как да се бори?

# 138
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
С разговори,с опити да му помогне да се осъзнае,борбата ще е и нейна.Баща ми е алкохолик и всички се борехМЕ да му помогнем.

# 139
  • Мнения: 6 214
С разговори,с опити да му помогне да се осъзнае,борбата ще е и нейна.Баща ми е алкохолик и всички се борехМЕ да му помогнем.
Кажи ми,че сте успели.  Praynig

# 140
  • Мнения: 5 462
И как спокойно го приемаш .
Не чакай да започне да проява признаците за алкохолизъм , а взимай мерки о време.

А как точно реши, че го приема спокойно?  newsm78
Защото аз останах точно с обратното впечатление. Момичето е притеснено, иска съвети, чете ги, приема ги... какво според теб трябва да прави, за да се смята, че не гледа "спокойно" на този проблем? Да плаче ежедневно, да си скуби косите, да си събира "о време" багажа и да го зарязва?
Какви мерки по-точно й предлагаш да вземе?
Тук майката му е говорене, говорене, говорене... Вменяването на чуство за обреченост и необратимост няма да й помогне! Naughty
Сериозно, като чета някои постове,, имам чуството, че тя има проблем, а не мъжа й!
Ами търси съвет и се впечатлява , че той системно пие и то по бутилка концентрат .. и това става след като е стигнал тази норма ?До сега не разбрах забелязвала ли е това системно пиене.
Откога е започнало да и прави впечатление, защо не го е спряла по рано , а е чакала да стигне норма бутилка на вечер ??И въпроса и дали било нормално и дали трябва да се притеснява .. е показателно .

# 141
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Не,за жалост,Риъл.Нещата са си по старому,дори и по-зле...Сега съм далеч от него и не съм пряк свидетел как се саморазрушава,но един тел.разговор ми е достатъчен.Животът с такъв човек е изморителен и болезнен.Но както някой беше казал по-напред,докато си жив,има надежда.Затова желая на Ро да има сили да е до него и да се справят с порока,докато все още могат.

# 142
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Извинявам се, но изобщо не вярвам, че човек след една бутилка ракия, изглежда просто "леко подпийнал".... Съответно си вадя изводите, че авторката или преувеличава, или нещо бърка...Просто не вярвам.

Не вярваш, защото не познаваш такива хора. Аз познавам и затова ти казвам, че авторката нито бърка, нито преувеличава. Което не значи, че след време няма да му проличи и да е късно, но пък с такива постове:

Алкохолизмът е болест, от която страда цялото семейство, не само алкохоликът. Мерки успешни рядко има.

не й помагате особено...  Naughty

# 143
  • Мнения: 5 462
Извинявам се, но изобщо не вярвам, че човек след една бутилка ракия, изглежда просто "леко подпийнал".... Съответно си вадя изводите, че авторката или преувеличава, или нещо бърка...Просто не вярвам.

Не вярваш, защото не познаваш такива хора. Аз познавам и затова ти казвам, че авторката нито бърка, нито преувеличава. Което не значи, че след време няма да му проличи и да е късно, но пък с такива постове:

Алкохолизмът е болест, от която страда цялото семейство, не само алкохоликът. Мерки успешни рядко има.

не й помагате особено...  Naughty
Само не разбрах , какво значение има дали му личи или не ,  а че  пие по бутилка ракия на вечер  ???Моля , някой да ми разясни.
Много по важно и тревожно е количеството и честотата на пиене , от това дали му личи или не . ooooh!

# 144
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Само не разбрах , какво значение има дали му личи или не ,  а че  пие по бутилка ракия на вечер  ???Моля , някой да ми разясни.

Абсолютно никакво!
Написах го, защото ми се стори, че се прокрадва идеята, че темата е пързалка, а съм сигурна, че не е така. Иначе пряко към проблема няма ама  абсолютно никакво значение - личи ли му или не, количеството си е огромно. Честотата на прием - също!

# 145
  • Мнения: 49
На мястото на тази жена, бих бягала възможно по скоро. Защото много скоро, децата и ще гледат всяка вечер един пиян парцал. Жестоко но е истина, и все пак избора си е неин. Тя вече сигурно съжалява за пуснатата тема, защото може би очакваше да я успокоим, че не е страшно, както прави съпругът й, но страшничко е и то много. Навсичкото отгоре, тя пише, че и преди е пиел и е обещал, че като се роди детето ще спре. Така , че съвсем съзнателно според мен е направила избора си да живее с алкохолик, освен това не и е първи съпруг, би трябвало да има опит и да знае какво иска. Сега пък щял след кръщенето да спира, що той и там ли ще изпие близо 1 л. След кръщенето сигурно ще обещае, че на абитуриентския бал на детето ще спре.

# 146
  • Мнения: 96
Честно казано са ми малко странни тези призиви. Ако някоя съпруга на алкохолик реши да го зареже, няма да я обвиня, има пълното право да го направи. Но дали ако синът на една жена е станал алкохолик, така лесно ще призовавате да го зареже да се оправя сам? Или ако съпругът й се е разболял от рак например, ще призовавате също да го зареже, защото е обречен? В крайна сметка алкохолизмът е една болест, както и рака. Не е толкова просто..
Преди години, когато мъжът ми не беше все още алкохолик и аз бях паднала, и имах нужда от неговата подкрепа, той застана безрезервно до мен. Дори направи нещо повече - декларира пред всички, че съм му по-важна от всичко останало. А имаше пълното право да не го направи и нямаше да му се сърдя. И когато той падна и имаше нужда от моята подкрепа, какво трябваше да направя аз - да го зарежа ли?! Все още съм убедена, че заслужаваше всичко, което направих за него.

# 147
  • Мнения: 187
Ами когато човек има деца, понякога трябва да прави избори, които не са лесни. Никое дете не заслужава да гледа нон стоп пиещ и пиян баща. Опитваш 1, 2, 5 пъти. Не става. Ставаш и си тръгваш. А той може да е най-добрият човек на света иначе, няма значение.

# 148
  • Мнения: 49
Аз лично не мисля, че рака и алкохолизма са сходни заболявания. От прочетената изповед на жената, става ясно, че едното и дете е от друг мъж, в този смисъл мисля , че тя обрича незаслужено детето си на меко казано невесело детство, а то няма никаква вина за избора й. Второ става ясно, че той в нейните очи е бил "бохем" и  здрав като "добиче" благодарение на спорта. Що ми се струва, че ако е бил тогава болен от рак сватба нямало да има.

# 149
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Много благодаря на всички включили се.
Изобщо не съжалявам,че пуснах тема.Отдавна съм във форума честно казано очаквах да чуя всичко.Радвам се и съм благодарна,че получих много съвети а и подкрепа.Надявам се да споделят повече хора с опит.
Да,ужасена съм.Ужасена съм да не загубя прекрасната си половинка.Той наистина е добър човек,обича ме и се грижи за мен и децата.Никога  не ме е нагрубявал дори.Та ние  не сме се карали,спорили-да,но не и кавга.Снощи като станах вечерта да храня бебето ми беше направил палачинки.Не искам да си събирам багажа,не искам да си ходя,не искам той да се променя.Искам само да спре да пие.Наясно съм какво може да причини алкохолът на човек,а и на цялото му семейство.Баща ми пиеше много до преди да се роди първия ми син.Има ужасно пиянство.Правила съм се хиляди пъти на заспала,ставала съм свидетел на грозни сцени.Няма да допусна това да се повтори с децата ми!Ако се стигне до там хич няма да ми мигне окото да се изнеса!
Не искам да се стига до там,ще дам всичко от себе си за да не се стигне до там

# 150
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Извинявам се, но изобщо не вярвам, че човек след една бутилка ракия, изглежда просто "леко подпийнал".... Съответно си вадя изводите, че авторката или преувеличава, или нещо бърка...Просто не вярвам.

Не вярваш, защото не познаваш такива хора. Аз познавам и затова ти казвам, че авторката нито бърка, нито преувеличава. Което не значи, че след време няма да му проличи и да е късно, но пък с такива постове:

Алкохолизмът е болест, от която страда цялото семейство, не само алкохоликът. Мерки успешни рядко има.

не й помагате особено...  Naughty
Кали, мисълта ми не беше за това, дали на някого му личи, или не му личи. Мисълта ми е, че ако един човек, всяка вечер изпива по една бутилка ракия, не би изглеждал просто леко подпийнал. Това рано или късно би го смачкало. Странното в случая е начина, по който той се държи, както и това, че може и да не пие изобщо. Разбираш ли ме?! За това се усъмних в това, което пише авторката, а не дали темата е фейк, или не.

# 151
  • Мнения: 187
Ро, искрено се надявам при вас нещата да се наредят.
Успех, момиче!  bouquet Hug

# 152
  • Мнения: X
Много благодаря на всички включили се.
Изобщо не съжалявам,че пуснах тема.Отдавна съм във форума честно казано очаквах да чуя всичко.Радвам се и съм благодарна,че получих много съвети а и подкрепа.Надявам се да споделят повече хора с опит.
Да,ужасена съм.Ужасена съм да не загубя прекрасната си половинка.Той наистина е добър човек,обича ме и се грижи за мен и децата.Никога  не ме е нагрубявал дори.Та ние  не сме се карали,спорили-да,но не и кавга.Снощи като станах вечерта да храня бебето ми беше направил палачинки.Не искам да си събирам багажа,не искам да си ходя,не искам той да се променя.Искам само да спре да пие.Наясно съм какво може да причини алкохолът на човек,а и на цялото му семейство.Баща ми пиеше много до преди да се роди първия ми син.Има ужасно пиянство.Правила съм се хиляди пъти на заспала,ставала съм свидетел на грозни сцени.Няма да допусна това да се повтори с децата ми!Ако се стигне до там хич няма да ми мигне окото да се изнеса!
Не искам да се стига до там,ще дам всичко от себе си за да не се стигне до там


Много се надявам нещата да се оправят наистина  Hug
А мислиш ли, че може да му дадеш да прочете тази тема?

# 153
  • Мнения: 49
За жалост и аз се съмнявам в искреността на авторката, или просто преувеличава нещата, не защото иска да го направи , а просто поради простата причина, че 70 гр. и се струват 700. Не ми е понятно от последния и коментар, как човек изпил 700гр., е станал посред нощ, за да и направи палачинка, докато тя храни детето си. На мен лично нещо не ми се връзва, за Вас не зная. Както и да е.                                 
RO: Ако смяташ, че си ни хванала за канарчета, които са се впуснали едно през друго да ти ръсят мозък, опит и какво ли не в дългия неделен ден, вместо да изгледат един хубав филм, просто не ти прави чест. То беше оплакване, то беше чудо, в един момент след твоята забележка за количеството алкохол той се е сопнал, в другия момент готви, простира и прахосмукачка пуща и в последният момент направо в очите ни става незаменим, палачинка прави посред нощ и обратно на по рано казаното от теб, накриво дума не ти е казал. Браво! Да Ви кажа дами, дай боже всекимо такъв алкохолик! Живот, здраве и много щастие Ви пожелавам RO=

# 154
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
 Shocked

# 155
  • Мнения: 187
dontan, мисля, че говориш глупости Stop
Няма как жената да обърка чашка ракия с 10 такива. И ако мислиш, че алкохолиците само лежат на дивана, пърдят и бият жените си, значи си в грешка. Някои от тях работят, готвят, чистят, помагат на жена си и гледат деца.

Да Ви кажа дами, дай боже всекимо такъв алкохолик!

 ooooh! ooooh!

# 156
  • Мнения: 46 572
За жалост и аз се съмнявам в искреността на авторката, или просто преувеличава нещата, не защото иска да го направи , а просто поради простата причина, че 70 гр. и се струват 700...

Той сам признава, като смалява, че пие по 3. 3 х 100 е 300.
А пие двойно, не мисля, че тя пише без да е наблюдавала и да е сигурна.

Да Ви кажа дами, дай боже всекимо такъв алкохолик!


Мерси, не ща. Това е човек, който се самоубива. Органите ни не са направени за подобно количество, та даже и да не ни личи.

# 157
  • Варна
  • Мнения: 7 147
 newsm09
Понякога наистина оставам безмълвна пред някои глупости...
dontan , ти чуваш ли се какво говориш?! Знаеш ли, че има случаи на хирурзи - алкохолици, които с години изпиват ежедневно не 700 мл., а няколко литра алкохол и едновременно с това правят сложни операции, естествено докато не стане издънката. А за ТИР-аджии не си ли чувала, които са се наливали, но са управлявали камионите безпогрешно? Сериозно ли реши заради едни нищо и никакви палачинки, че момичето лъже?
И къде прочете, че "той й се е сопнал", когато му е споделила притеснението си? Тя каза просто, че е отрекъл да има проблем...
Някои хора наистина не мислят преди да говорят / пишат...  ooooh!

И съвета да "бяга", да го изостави е просто...  ooooh!

# 158
  • Мнения: 682
Аз лично не мисля, че рака и алкохолизма са сходни заболявания. От прочетената изповед на жената, става ясно, че едното и дете е от друг мъж, в този смисъл мисля , че тя обрича незаслужено детето си на меко казано невесело детство, а то няма никаква вина за избора й.

Е обрича го - нито е ясно, че бащата ще стане алкохолик, нито как детето би реагирало. А вероятно двете деца биха реагирали различно, защото са с различни характери.

Аз все още не знам какво ще закусвам утре! Моля ви, не пренасяйте собствените си страхове върху хората. Човек обикновено реагира крайно на чуждите проблеми, когато се е сблъсквал с подобни, касае го и притеснява (дори подсъзнателно). И не е обективен често, и пререагира. Обаче пререагира заради себе си и има трансфер на емоции. И това не значи, че един проблем се репликира и мултиплицира.

Последна редакция: пн, 28 апр 2014, 02:30 от Devorah

# 159
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Честно казано са ми малко странни тези призиви. Ако някоя съпруга на алкохолик реши да го зареже, няма да я обвиня, има пълното право да го направи. Но дали ако синът на една жена е станал алкохолик, така лесно ще призовавате да го зареже да се оправя сам? Или ако съпругът й се е разболял от рак например, ще призовавате също да го зареже, защото е обречен? В крайна сметка алкохолизмът е една болест, както и рака. Не е толкова просто..
Преди години, когато мъжът ми не беше все още алкохолик и аз бях паднала, и имах нужда от неговата подкрепа, той застана безрезервно до мен. Дори направи нещо повече - декларира пред всички, че съм му по-важна от всичко останало. А имаше пълното право да не го направи и нямаше да му се сърдя. И когато той падна и имаше нужда от моята подкрепа, какво трябваше да направя аз - да го зарежа ли?! Все още съм убедена, че заслужаваше всичко, което направих за него.

Прочетох цялата тема и освен оплакването от литър бира, това направо ме втрещи. Ти сериозно ли и с какъв акъл сравняваш алкохолизмът с рак?!?!?  ooooh!  Аз лично не познавам хора, които съзнателно и доброволно са "посегнали към легена с раци" и са пипнали рак. Едното е нещастна болест и може да връхлети всеки, дори и най-здравословно и спокойно живеещия човек, другото е въпрос на избор и лична воля.

Банално ми е оправданието "ама то работата е много напрегната, аз такова... само да разпусна" Е как пък се разпуска с алкохол и то в промишлени количества? Приятелтя ми работи тежка физическа работа в смени от 4 до 8 сутрин и от 5 до 9 вечер, през деня между двете смени спи, вечер като се върне отваря си кенчето с бира и преди да го е довършил вече е заспал...  Mr. Green Аз пия само по повод, по заведения и после спя по 15 часа, докато се възстановя. Не че се сравнявам с моите 20 години и 50 кила с 30 - 40 годишен мъж с трицифрено тегло, но не го разбирам това всекивечерно напояване със спирт ей така - за душата.  newsm78

# 160
  • Winterfell
  • Мнения: 590
dontan,имам 2 деца и не е логично  да пързалям хората,губейки и своето време.
Относно палачинките,не стана посред нощ а ги направи след работа(2-ра смяна).Същата вечер изпи вкъщи ''само'' 200мл ,но и 700 да бяха,убедена съм пак нямаше да се затрудни  Tired
Не се бъркам за количествата,просто защото той си купува половинка всеки ден,и като я видя празна  ми става ясно.Понякога ходи до магазина уж за чипс,и м-ду чипсовете се мъдри ''бомбичка'' от 200мл.И тази вечер бутилката е празна,а от малкото шише е пил само около 50 мл
Диди168,мъжът ми е на 25години

Последна редакция: пн, 28 апр 2014, 05:08 от Ro

# 161
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
dontan,имам 2 деца и не е логично  да пързалям хората,губейки и своето време.
Относно палачинките,не стана посред нощ а ги направи след работа(2-ра смяна).Същата вечер изпи вкъщи ''само'' 200мл ,но и 700 да бяха,убедена съм пак нямаше да се затрудни  Tired
Не се бъркам за количествата,просто защото той си купува половинка всеки ден,и като я видя празна  ми става ясно.Понякога ходи до магазина уж за чипс,и м-ду чипсовете се мъдри ''бомбичка'' от 200мл.И тази вечер бутилката е празна,а от малкото шише е пил само около 50 мл
Диди168,мъжът ми е на 25години
Половинка е равна на 500мл, "бомбичката" е 250мл.
АКо изпива по една половинка+една бомбичка, съм склонна, че издумква по 700мл...В друг случай обаче не. И точно това ме навява на мисълта, че съзнателно, или по-скоро не, ти преувеличаваш количеството.

# 162
  • Мнения: 96
Ти сериозно ли и с какъв акъл сравняваш алкохолизмът с рак?!?!?  ooooh!  Аз лично не познавам хора, които съзнателно и доброволно са "посегнали към легена с раци" и са пипнали рак. Едното е нещастна болест и може да връхлети всеки, дори и най-здравословно и спокойно живеещия човек, другото е въпрос на избор и лична воля.
Сравнявам ги, само, защото и двете са официално признати болести (ако на някой му е интересно за справка МКБ 10 - Международна статистическа класификация на болестите и проблемите, свързани със здравето), а това малко хора го разбират. И никой не е застарахован, особено като се има предвид ширещата се употреба на алкохол. Да, въпрос на избор и поети рискове. Макар че и при рака също може да става въпрос за съзнателно поет риск. Всички знаем, че тютюнопушенето се води за основен рисков фактор. Просто са различни болести. Ракът е болест само на тялото, а алкохолизмът е болест и на ума, и на тялото. Някак си повечето хора не могат да разберат, че алкохолът влияе и на съзнанието, променя го, макар почти всички да са усещали в някаква степен ефекта му.
Какво значение има дали темата е пързалка (макар да не ми се вярва), важното е, че е полезна. Особено за такива като мен, които все още си подреждат нещата в главата.
Това, което описва Ro, е нормално като реакции на близък на алкохолик. Дори се изисква много смелост да го признае пред себе си и публично. Много близки ги е толкова страх и срам да го признаят, че продължават да си живеят цял живот, опитвайки се да се самозаблуждават и да заблуждават околните, че всичко е наред. Но и това е нормална реакция.
Какво значение има количеството? Важното е, че прави опити да спре, а не може. Това вече е признак на истински алкохолизъм.

# 163
  • Мнения: 21 604
  Защо сте задълбали в анализи половинка ли ипива мъжът на вечер, или 700? Толкова ли е важно, малко ли ви се вижда? Всяка вечер, сериозно количество, "за разпускане"... Типична картинка. Първо пие уж за да се справи с проблемите, после самото пиене се превръща в проблема... Не допускай да се стигне до там. Говори сериозно с него и настоявай. Това не е нищо и не е дребна работа.
 
Има ли мъжът ти алкохолици в семейството?

# 164
  • София
  • Мнения: 478

И онагледено с метафора - като човек пие толкова много, той си има приятел и то мнооого добър - не го критикува, успокоява го, винаги е наоколо, ако и когато потрябва. Сигурна работа. На такъв човек трябват и други приятели, дори и не толкова близки в началото - фитнес ли, икебана ли, за да не се обляга на тази единствена патерица.
Не мога да се въздържа просто - любимата реплика на баща ми на първите 200 гр., докато все още може да се води разговор, е: "Най-добре се разбирам със себе си. Никой не ми противоречи и не ме занимава с глупости." Може би ако майка ми се беше усетила по-навреме и беше смекчила тона по-рано, нещата нямаше да се развият така... Sad

# 165
  • Мнения: X
Айде сега на алкохолика някой друг му виновен...
Близките нямат никаква вина за зависимостите и пристрастяванията на някого, те само търпят последствията и страдат дори повече от него, съсипвайки живота си, ако изберат да останат с него все пак...Колко хора са се опитали да помагат, да водят по терапии и клиники, да търпят, да се надяват, че нещата ще се оправят...в един момент се уморяват и разбират, че ако искат да живеят номрално и особенно децата им единствения изход е да си тръгнат.
А да се сравнява алкохолизма с рак е наистина абсурдно. Щом някой е решил да се самоунищожава и бутилката става най-важното нещо в живота му, как ли пък няма да се чувствам виновна, че съм го оставила, а ще подложа децата си на това да гледат всяка вечер пияния си баща и да попиват "прекрасния" му пример.

# 166
  • Мнения: 6 214
Така е Калина. За съжаление .

# 167
  • Мнения: 1 026
Знааачиии-факт-съпруга ми го няма,навън е.С 2 малки деца сме-породени по нашенски.Аз готвих,прах,на градина ги водих и обратно.....къпане,дрехи за утре и темподобни нормални неща.ОК,не ми тежи,мой дълг е!Но-къде е той........ами на чашка с комшията!

# 168
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Знааачиии-факт-съпруга ми го няма,навън е.С 2 малки деца сме-породени по нашенски.Аз готвих,прах,на градина ги водих и обратно.....къпане,дрехи за утре и темподобни нормални неща.ОК,не ми тежи,мой дълг е!Но-къде е той........ами на чашка с комшията!

Ако е системно...  Shocked Иначе така описано нищо нередно не виждам. Следващия път ти ще си на кафе с комшийката и той да се оправя с децата и така.

# 169
  • Мнения: 1 026
Знааачиии-факт-съпруга ми го няма,навън е.С 2 малки деца сме-породени по нашенски.Аз готвих,прах,на градина ги водих и обратно.....къпане,дрехи за утре и темподобни нормални неща.ОК,не ми тежи,мой дълг е!Но-къде е той........ами на чашка с комшията!

Ако е системно...  Shocked Иначе така описано нищо нередно не виждам. Следващия път ти ще си на кафе с комшийката и той да се оправя с децата и така.
Системно е,там е работата,децата ми аз си ги гледам,те не контактуват с него почти,много рядко им обръща внимание.Както съм писала по-горе,често вика,обижда,наранява ме емоционално,ако мога така да се изразя.Но само като е пил,иначе е домошар,не го мързи,занимава си се с каквото му е интересно......не дразни!Но питието му е другар повече отколкото аз!

# 170
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Системно е,там е работата,децата ми аз си ги гледам,те не контактуват с него почти,много рядко им обръща внимание.Както съм писала по-горе,често вика,обижда,наранява ме емоционално,ако мога така да се изразя.Но само като е пил,иначе е домошар,не го мързи,занимава си се с каквото му е интересно......не дразни!Но питието му е другар повече отколкото аз!

 Shocked Значи му е интересно да си се занимава там с разни неща и не го мързи, но не контактува с децата си, не полага грижи за тях, никакво внимание, обижда майката на децата си, наранява я емоционално (нищо чудно скоро и физически да започне). По описанието съдя, че тази картинка е постоянна, то има ли въобще време, когато не е пил, че да е домошар. Дори и да има, не оправдава пренебрежението му към теб и собствените му деца. Не разбирам защо живееш в него. Не дразни, ама и не прави нищо за вашето семейство... По-добре без него, поне издръжка ще плаща на децата, току виж и като не живее с тях постоянно му домъчнее и вземе, че се осъзнае, и им обръща внимание поне, когато ги вижда.

# 171
  • Мнения: 1 026
Системно е,там е работата,децата ми аз си ги гледам,те не контактуват с него почти,много рядко им обръща внимание.Както съм писала по-горе,често вика,обижда,наранява ме емоционално,ако мога така да се изразя.Но само като е пил,иначе е домошар,не го мързи,занимава си се с каквото му е интересно......не дразни!Но питието му е другар повече отколкото аз!

 Shocked Значи му е интересно да си се занимава там с разни неща и не го мързи, но не контактува с децата си, не полага грижи за тях, никакво внимание, обижда майката на децата си, наранява я емоционално (нищо чудно скоро и физически да започне). По описанието съдя, че тази картинка е постоянна, то има ли въобще време, когато не е пил, че да е домошар. Дори и да има, не оправдава пренебрежението му към теб и собствените му деца. Не разбирам защо живееш в него. Не дразни, ама и не прави нищо за вашето семейство... По-добре без него, поне издръжка ще плаща на децата, току виж и като не живее с тях постоянно му домъчнее и вземе, че се осъзнае, и им обръща внимание поне, когато ги вижда.
Защото се страхувам да не ми ги вземе,да не притесня баща ми,който отскоро е вдовец.Майка ми почина преди 1.5 година......Защото  баща му е добър човек,дава всичко от себе си за нас,и знам,че при един развод всичко ще се обърне наопаки.А все се надявам,след време,като поотраснат децата,да се вземе в ръце,да пие,но без да прекалява и да не наранява околните. Praynig

# 172
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Ще ти ги вземе само ако има причина, ако си лоша майка и има доказателства за това, иначе не виждам как ще стане. Баща му винаги ще си остане дядо на внуците си, независимо дали живееш със сина му или не и винаги може да дава всичко за тях. Съжалявам за майка ти. Аз бих се интересувала повече за живота и детството на децата ми, а не за баща ми. Смисъл ако му се случи нещо, едва ли ще е само заради теб, явно си има здравословни проблеми човека. Дете на разведени родители е къде къде по-добре от дете на пияница, принудето да бъде свидетел на всички грозни сцени, или в най-добрия случай баща му никакъв да го няма през всичките години. Ти на практика си си като разведена, само без подпис. Сама се грижиш за децата си, нали така казваш.

Не искам да те насърчавам да се развеждаш, родителите ми са разведени и знам колко стресиращо е това за всички страни, и че е трудно решение. Но не е честно да причиняваш такова детство на децата си. Опитай да вразумиш мъжа си, но не стой да се надяваш с години нещата да се оправят от самосебе си. Понякога думите не са достатъчни.

# 173
  • Мнения: 2 222
Ro, искрено ти съчувствам. Нямам опит със ситуацията, но мъжът ти е много млад, дано успеете заедно да се преборите с този проблем. Целият живот е пред вас. Успех от мен  Hug

# 174
  • Мнения: 4 270
Нищо му няма сутрин.Ако е първа смяна на следващия ден,си ляга по-рано,но ако е втора може да си позволи да спи до по-късно,следователно седи до късно и пие повече.
''Набиване на канчето'' при него няма да подейства,най-много да се скараме и да си влошим отношенията.Истина е,че не осъзнава ситуацията като проблемна.Аз също не се бях замисляла.Никога не съм го следяла колко пие,но напоследък освен на мен,и на околните взе да им прави впечатление че пие повече.Както казах вече,не стига до състояние ''мотика''.Не е заядлив,нито груб. Наистина се притеснявам за здравето му,а и за семейството ни,защото започна сериозно да се усеща от финансова гледна точка
За мен това състояние не е нормално и не трябва да се подценява. Човекът има проблем. Мисля, че трябва да се говори с него открито, да му кажеш, че да се пие всяка вечер такова количество алкохол за теб е неприемливо, независимо на него как му изглежда. Не е нужно да е "мотика", да е заядлив или груб, факт е, че седенето на маса 5-6 часа е извън всякакви представи за нормална семейна вечеря. Виждала съм много, на които мъжете им нямат мярка, как се чувстват в компания. Това постоянно напрежение колко ще изпие, побутването да спре, хайде стига ти вече, изтощава и изхабява отношенията. Децата са малки, спри това издевателство над вас, докато все още има някакви шансове.

# 175
  • Мнения: 1 026
Ще ти ги вземе само ако има причина, ако си лоша майка и има доказателства за това, иначе не виждам как ще стане. Баща му винаги ще си остане дядо на внуците си, независимо дали живееш със сина му или не и винаги може да дава всичко за тях. Съжалявам за майка ти. Аз бих се интересувала повече за живота и детството на децата ми, а не за баща ми. Смисъл ако му се случи нещо, едва ли ще е само заради теб, явно си има здравословни проблеми човека. Дете на разведени родители е къде къде по-добре от дете на пияница, принудето да бъде свидетел на всички грозни сцени, или в най-добрия случай баща му никакъв да го няма през всичките години. Ти на практика си си като разведена, само без подпис. Сама се грижиш за децата си, нали така казваш.

Не искам да те насърчавам да се развеждаш, родителите ми са разведени и знам колко стресиращо е това за всички страни, и че е трудно решение. Но не е честно да причиняваш такова детство на децата си. Опитай да вразумиш мъжа си, но не стой да се надяваш с години нещата да се оправят от самосебе си. Понякога думите не са достатъчни.
Наистина децата не го заслужават......и-да,сама се грижа за тях,почти с нищо не е допринесъл за това,което са те!Като се замисля,отлагам във времето от страх за другите.....към момента децата не осъзнават,че има проблем,но те ще пораснат,незнам какво ще се случи тогава?Щеше ми се да намеря във форума начин или средство,което да помогне на съпруга ми да спре,нещо като лекарство,билка някаква....четох какво ли не,но сякаш изпробваните от него методи ама въобще не помагат!Ще опитвам още неща,може и темата да го накарам да прочете,въпреки че няма много да се впрегне.Но не ми се иска да се развеждам,би било много трудно от юридическа гледна точка,мисля си,че е способен да си измисли какво ли не и да плаща-само и само да ми веме децата.Незнам доколко това може да се случи в България,още повече ,че аз съм примерна гражданка и майка,работя с деца-така че не би трябвало да се страхувам,но.........проблема не е узрял,не е нетърпимо положението....Ще видим.Хората са казали-по-добре сам,отколкото в лоша компания! Thinking

# 176
  • Мнения: 6 214
папашка, дано проблемът ти се реши по възможно най-безболезнения начин, какъвто и а е той.  Hug Praynig

# 177
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Мда, пък и разводът отдавна вече не е табу. Всеки втори брак (ако не и повече) завършва с развод, да съжаление. Но светът не свършва. Хората намират своето щастие в лицето на друг и така. А ти си млада. Но след 10 години няма да си.

# 178
  • Мнения: 498
Ro, съжалявам, но ще бъда крайна. Мъжът ти е алкохолик. Не, това не е нито обидно, нито срамно, просто той е болен и трябва колкото се може по-скоро да потърсите помощ. Естествено, че той няма да си признае, че има проблем. В неговата глава всичко си е наред, и когато иска може и да не пие. Да, ама не! Съветът ми е да намериш добър специалист, който се занимава с такива зависимости и да се обърнеш към него колкото се може по-скоро. Действай, докато е време, защото после много ще съжаляваш за погубеното време, в което си се правела, че не забелязваш патроните и празните бутилки и че всичко е наред.
Не искам да звуча назидателно, но и не говоря наизуст. Утре ще изпратим за последно един много добър и млад човек, който алкохола погуби...  Rolling Eyes
Потърси изпитан и добър специалист, с който да решите как да действате. Сама няма да се справиш.

Успех !!!

# 179
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
На 25 години може и да не му личат тези 700 грама, но след 10-на години ще са започнали вече доста да му тежат. Намери нещо, което ще го стресне, така че да спре с алкохола.

# 180
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Ще се разведа с теб и ще ти взема децата - това би ме стреснало мен.  Mr. Green

# 181
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Ще се разведа с теб и ще ти взема децата - това би ме стреснало мен.  Mr. Green
Дано да помогне, но повечето пъти думите не помагат.
Може да е нещо друго, не точно напускане, но тя сама ще си го определи какво да е.

# 182
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Количеството ли определя колко е зависим някой?
Да, 700мл. са много, но явно човека може да понесе толкова, и чак след това количество усеща отпускащото действие на алкохола. Вредно е за здравето му, това е най-важното. За мен по -притеснително е, че не може без питие. И моя приятел вечер след работа пийва 100-150гр. уиски, вечеря и ляга. Може и без уиски, пие една бира когато е жаден.Може и без всякакъв алкохол, но си позволява, защото му е приятно. Даже не се и замайва. Не е млад, от години си знае мярката, ако е искал, да е станал алкохолик. Та, всичко си е до това дали може без алкохол, какво замества той в случая?

# 183
  • Мнения: 226
Няма грешка в поста ми-по толкова пие.В най-добрия случай по 500мл.Случвало се е да няма как да пие(на АБ беше) няколко дни.Ами нищо-нито е треперил,нито е бил нервен.Но ей така да пропусне вечер  защото не му се пие не се е случвало.
Предишното му работно място беше много изнервящо,аз също съм работила там и оправдавах желанието му да пийне след тежка смяна,но сега не е така

700мл е една цяла бутилка!  newsm78

# 184
  • Мнения: X
Количеството ли определя колко е зависим някой?
Да, 700мл. са много, но явно човека може да понесе толкова, и чак след това количество усеща отпускащото действие на алкохола. Вредно е за здравето му, това е най-важното. За мен по -притеснително е, че не може без питие. И моя приятел вечер след работа пийва 100-150гр. уиски, вечеря и ляга. Може и без уиски, пие една бира когато е жаден.Може и без всякакъв алкохол, но си позволява, защото му е приятно. Даже не се и замайва. Не е млад, от години си знае мярката, ако е искал, да е станал алкохолик. Та, всичко си е до това дали може без алкохол, какво замества той в случая?


Никой не става алкохолик защото го иска! Иначе е вярно, че определящо е дали може изобщо без алкохол или не. И не не е определящо количеството, алкохолик може да си и по 50 гр. да пиеш, те алкохолиците в крайна фаза и от по-малко се напиват. Иначе в началото все много носят.
В случая обаче става дума за ОГРОМНО количество, което освен зависимостта ще му скапе организма за нула време! Не мога да си представя че на някой му е кеф да изпива 700мл. твърд алкохол всяка вечер и го прави за удоволствие! Не, има нужда да го прави. Просто не може да спре докато не пресуши бутилката. Е, това е алкохолизъм.

# 185
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Сигурно някой насила му налива в устата  newsm78

# 186
  • Мнения: X
Никой не му налива в устата, но той не започва да пие с намерението да стане алкохолик! Той дори не осъзнава, че е такъв, смята че си пие за кеф и може да спре когато поиска както другите хора. Когато осъзнае (ако изобщо се случи), че пиенето му не е нормално обикновено вече е късно и не може да се справи сам! Това го написах не за да го оправдвам (изобщо не го правя), а по повод на изказването на Джеронимо, че приятеля й ако е искал да е станал алкохолик...Едва ли има човек който да го иска. Пристрастяването се случва постепенно и не е планирано или желано. Те и пушачите като опитват първата цигара не си мечтаят как ще пушат до края на живота си...
Със сигурност на алкохолно-зависимите им се иска да могат да пият с мярка от време на време като другите хора, но не става. Или спират да пият изобщо или си остават алкохолици.

# 187
  • Варна
  • Мнения: 5 335
Никой не му налива в устата, но той не започва да пие с намерението да стане алкохолик! Той дори не осъзнава, че е такъв, смята че си пие за кеф и може да спре когато поиска както другите хора. Когато осъзнае (ако изобщо се случи), че пиенето му не е нормално обикновено вече е късно и не може да се справи сам! Това го написах не за да го оправдвам (изобщо не го правя), а по повод на изказването на Джеронимо, че приятеля й ако е искал да е станал алкохолик...Едва ли има човек който да го иска. Пристрастяването се случва постепенно и не е планирано или желано. Те и пушачите като опитват първата цигара не си мечтаят как ще пушат до края на живота си...
Със сигурност на алкохолно-зависимите им се иска да могат да пият с мярка от време на време като другите хора, но не става. Или спират да пият изобщо или си остават алкохолици.

Сега ще кажеш, че и всички, които правят безразборен секс без презерватив са си мислили, че само ще се забавляват и никой не го прави с ясната цел, че ще си лепне спин накрая.
Човек като прави нещо, мисли за последствията.

# 188
  • Мнения: 30
Аз имах проблем с алкохола преди време. До 700 на вечер не съм стигал, но и нямам организма на спортист. Да кажем, че бях някъде 400-500. Първо, положението не е неспасяемо, стига човек да иска, а щом се контролира, не става агресивен, държи се възпитано, значи още не е фатално. На мен ми помогнаха две неща - отидох за една година в чужбина и пълната промяна в средата позволи да си променя и всекидневното поведение. Помислете за някаква промяна в средата. Не мога да давам съвети, всеки сам си познава ситуацията.
Второ, провалях се всеки път, когато се заричах, че няма да пия повече. Но проработи, когато си поставях някакви малки цели - например днес ще си налея първата чашка половин час по-късно, или дори един час по-късно от обичайното. Сетне - че ще пия колкото искам, но не повече от един час преди лягане. Не е особено амбициозно, но това е положението. Малки стъпки. И когато започнах да спирам съвсем твърдия алкохол, пак си казвах - днес ще прескоча, а утре както дойде, един ден в седмицата все някак ще го преживея... Сигурно за всеки човек рецептата е различна, но при мен това свърши работа и чак сетне разбрах, че това била и стратегията при анонимните алкохолици в САЩ. 
Трето, хич не е лесно. За сравнение - мамите често пишат за диети. Сега пък имам проблеми с килата и изстрадах един десетдневен режим на Дънов. Ами никакво сравнение не може да става между желанието да хапнеш нещо извън режима и желанието за някакъв алкохол. След като си преборил водката, никое кебапче не може да те трогне.

# 189
  • Мнения: 4 270
Аз имах проблем с алкохола преди време. До 700 на вечер не съм стигал, но и нямам организма на спортист. Да кажем, че бях някъде 400-500. Първо, положението не е неспасяемо, стига човек да иска, а щом се контролира, не става агресивен, държи се възпитано, значи още не е фатално. На мен ми помогнаха две неща - отидох за една година в чужбина и пълната промяна в средата позволи да си променя и всекидневното поведение. Помислете за някаква промяна в средата. Не мога да давам съвети, всеки сам си познава ситуацията.
Второ, провалях се всеки път, когато се заричах, че няма да пия повече. Но проработи, когато си поставях някакви малки цели - например днес ще си налея първата чашка половин час по-късно, или дори един час по-късно от обичайното. Сетне - че ще пия колкото искам, но не повече от един час преди лягане. Не е особено амбициозно, но това е положението. Малки стъпки. И когато започнах да спирам съвсем твърдия алкохол, пак си казвах - днес ще прескоча, а утре както дойде, един ден в седмицата все някак ще го преживея... Сигурно за всеки човек рецептата е различна, но при мен това свърши работа и чак сетне разбрах, че това била и стратегията при анонимните алкохолици в САЩ. 
Трето, хич не е лесно. За сравнение - мамите често пишат за диети. Сега пък имам проблеми с килата и изстрадах един десетдневен режим на Дънов. Ами никакво сравнение не може да става между желанието да хапнеш нещо извън режима и желанието за някакъв алкохол. След като си преборил водката, никое кебапче не може да те трогне.
На това му се казва воля, осъзнаване на проблема и желание да спреш! Иска се сила да осъзнаеш проблема и да се изправиш срещу него, за да намериш решение! Поздравления за теб! Дано и съпругът на авторката да намери решение за своя проблем!

# 190
  • Мнения: X
Е безразборният секс не знам дали води до пристрастяване  Laughing , но поне не е признат за зависимост, той е доброволен и съзнателен избор. А не вярвам, че има човек, който ИСКА да бъде алкохолик.
Съгласна съм, че човек трябва да мисли за последствията, но не всеки, който пие става зависим, нали така?  
И пак казвам в никакъв случай не бих осъдила близките на алкохолика, че са го напуснали. Просто в един момент ако искаш да спасиш себе си и децата си, това е единственият изход. Никой не е длъжен да съсипва живота си, оставйки да живее с алкохолик. Не знам защо реши, че го оправдавам по някакъв начин...

# 191
  • Мнения: X
Ох Диди,имам чувството,че ако отворя хладилника и от там ще изскочиш.  Crazy

Ро
,аз мисля че ще се справите  PeaceНе се отчайвай  Hug
 Обичате се,млади сте най-вече и все си мисля,че заради това мъжа ти все още няма закърнели навици.Малко повече инат и упоритост от твоя и най-вече негова страна и ще се справи.А той като бивш спортист,мисля че ги притежава.

# 192
  • Мнения: X
Аз имах проблем с алкохола преди време. До 700 на вечер не съм стигал, но и нямам организма на спортист. Да кажем, че бях някъде 400-500. Първо, положението не е неспасяемо, стига човек да иска, а щом се контролира, не става агресивен, държи се възпитано, значи още не е фатално. На мен ми помогнаха две неща - отидох за една година в чужбина и пълната промяна в средата позволи да си променя и всекидневното поведение. Помислете за някаква промяна в средата. Не мога да давам съвети, всеки сам си познава ситуацията.
Второ, провалях се всеки път, когато се заричах, че няма да пия повече. Но проработи, когато си поставях някакви малки цели - например днес ще си налея първата чашка половин час по-късно, или дори един час по-късно от обичайното. Сетне - че ще пия колкото искам, но не повече от един час преди лягане. Не е особено амбициозно, но това е положението. Малки стъпки. И когато започнах да спирам съвсем твърдия алкохол, пак си казвах - днес ще прескоча, а утре както дойде, един ден в седмицата все някак ще го преживея... Сигурно за всеки човек рецептата е различна, но при мен това свърши работа и чак сетне разбрах, че това била и стратегията при анонимните алкохолици в САЩ. 
Трето, хич не е лесно. За сравнение - мамите често пишат за диети. Сега пък имам проблеми с килата и изстрадах един десетдневен режим на Дънов. Ами никакво сравнение не може да става между желанието да хапнеш нещо извън режима и желанието за някакъв алкохол. След като си преборил водката, никое кебапче не може да те трогне.


Точно това е по-успешният начин за справяне с всякакъв вид наркомани. Много по-трудно е да кажеш изжеднъж: "От утре вече НИКОГА няма да пия" самата дума "никога" звучи някак стряскащо, като нещо, което ти се отнема завинаги. И то нещо, без което в момента имаш чувството, че не можеш. За това е по-добре отначало с малки цели: "Днес няма да пия", не мислиш за утре, само за днес. След това пак така...аз така отказах цигарите, всяка вечер когато МНОГО ми се пушеше си казвах:" изтрай и тази вечер, утре ще запалиш" и така 3 години и половина не съм запалила и разбира се вече нямам никакво желание. Може да работи и при алкохолизма. Но се иска наистина воля и желание за справяне с проблема. Не става насила или да го направиш защото близките ти мрънкат или те обвиняват. Решението трябва да узрее в главата на зависимия. От там нататък вече може да му се помогне от вън.

# 193
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Колко е хубаво да чуеш една лоша история с добър край и човек с воля!

Ро и аз стискам палци на теб и съпруга ти, примерът на Еспресо достатъчен, за да видиш, че има надежда.

# 194
  • Winterfell
  • Мнения: 590
Благодаря за куража  Hug
Поздравления Еспресо!
Мъжът ми е много  амбициозен и упорит. Реши ли нещо,го прави. Просто  трябва да го реши.
Тези дни разговаряхме така уж ненадейно. Задавах му въпроси от сорта дали ще спре наистина,може ли,иска ли наистина? Ами иска,дори не мисли че ще му бъде трудно изобщо. Каза,че ще спре отведнъж. Ще почакам до обещаната от него дата. Ако не стане по този начин ще му предложа метода на Еспресо. Предстои ни голяма промяна. От много време плануваме да започнем семеен бизнес,почти успяхме. Т.е от другия месец започваме да работим за нас. Сега предстои подготовката на документи и пр. Много е амбициран,а и за момента всяка стотинка ни е ценна което също би допринесло

# 195
  • Оптимист по принуда
  • Мнения: 12 702
Ро,успех в бизнеса!  bouquet
Надявам се новите цели, които сте си поставили заедно, да допринесат за справянето с порока!

# 196
  • Мнения: 30
И още нещо се сетих - гледах да ходя навсякъде с кола. И така заради колата през деня не пиех, а като окъснеех на работа, още по-добре. Съпругът Ви изглежда читав човек, не вярвам да си позволява да кара пил.
 

# 197
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
...а щом се контролира, не става агресивен, държи се възпитано, значи още не е фатално.

Това изобщо не е никакъв фактор относно колко е фатално! Има толкова много алкохолици с мирно и тихо пиянство- пие цял ден, на никого лоша дума не казва, ляга и се наспива.

# 198
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Ох Диди,имам чувството,че ако отворя хладилника и от там ще изскочиш.  Crazy

Там се крие Асен Блатечки Embarassed Laughing
Ро
,аз мисля че ще се справите  PeaceНе се отчайвай  Hug
 Обичате се,млади сте най-вече и все си мисля,че заради това мъжа ти все още няма закърнели навици.Малко повече инат и упоритост от твоя и най-вече негова страна и ще се справи.А той като бивш спортист,мисля че ги притежава.
Ро, желая ВИ успех! Иска се силна воля, но и зверска подкрепа от твоя страна! Simple Smile  bouquet

# 199
  • Мнения: 30
Ro, успех с отказването от един път. Дано да се получи. Важното е съпругът Ви да не се отчайва, ако не стане отведнъж. Да не загуби самоуважение и да не се откаже да пробва отново.

Тарталета, помислихте ли за секунда с какво помага Вашият пост на хора с проблеми и техните семейства? Опитахте ли се да си представите кой ще чете Вашето мнение и какво всъщност може да му причините?

# 200
  • Мнения: 6 214


Тарталета, помислихте ли за секунда с какво помага Вашият пост на хора с проблеми и техните семейства? Опитахте ли се да си представите кой ще чете Вашето мнение и какво всъщност може да му причините?
Моля??????? А алкохолиците помислиха ли за секунда какво причиняват на семействата си?

Всеки, всеки може да се разрешава проблемите с алкохол. За някои хора дори умората е повод да се напиват всеки ден. ВСички се уморяваме, нали? НО не всички търсим бутилката ежедневно.

# 201
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506

Тарталета, помислихте ли за секунда с какво помага Вашият пост на хора с проблеми и техните семейства? Опитахте ли се да си представите кой ще чете Вашето мнение и какво всъщност може да му причините?

Ами дай да не говорим, само да съчувстваме, само да пожелаваме успех и да потупваме по рамото! Това е форум и колкото и да е глупаво, мнението си е мое и имам право да го изкажа. Кой ще го чете не ми е ясно.

И всъщност какво точно в мнението ми е чак толкова страшно, че да нанесе непоправими вреди някому  newsm78 Напротив- вашето мнение няма нищо общо с действителността. От позицията си на какъв твърдите, че щом не е агресивен в пиянството си, няма страшно, не е затънал?! Знаете ми колко години наред гледах възпитан, тих и кротък пияница? Без никога да повиши тон, да се скара с някого, да нагруби...

# 202
  • Мнения: 30
Надявам се, че сте си дали труда да прочетете темата от началото, преди да излезете с горните абстрактни и навярно много ценни морални съждения.
Когато тих алкохолик се опитва да прикрива състоянието си - тогава да, съгласен съм, трябва постоянно да му се навира в очите докъде се е докарал и какво причинява на околните.
В този конкретен случай обаче става дума за семейство, което е наясно какво става и има нужда от помощ. И в случаи като този - конкретно като този - всеки грам окуражаване и обнадеждаване е необходим.

Съжалявам, че макар и немлад мъж, си позволявам да се намеся в женски, при това очевидно младежки разговор. Регистирах се по друг повод във форума и не смятам да се застоявам повече, нито да се заяждам безсмислено. Все пак смятам, че е важно да се опиташ да си представиш живия човек, за когото става дума, преди да предлагаш своята безспорно много ценна абстрактна мъдрост. Успех ви желая нататък мами!

# 203
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 506
Нито претендирам за мъдрост, нито пък говоря за тих алкохолик, който прикрива каквото и да е. Говоря за алкохолици, които знаят, че са такива, околните им също го знаят, просто пиянството им е такова.
Окуражаване е необходимо, да. Но не мисля, че семейството от темата е наясно с проблема. Наясно е само съпругата, не и виновникът за пускането на темата.

# 204
  • Мнения: 96
А алкохолиците помислиха ли за секунда какво причиняват на семействата си?
Мъжът ми много добре осъзнаваше какво ни причинява. Депресията беше се превърнала в постоянен спътник. Усещах, че се заиграва с идеята за смъртта като решение на проблема. Наложи се да го убеждавам, че дори да изчезне от картинката, това пак ще се отрази негативно на нас.

# 205
  • Мнения: 4 270
А алкохолиците помислиха ли за секунда какво причиняват на семействата си?
Мъжът ми много добре осъзнаваше какво ни причинява. Депресията беше се превърнала в постоянен спътник. Усещах, че се заиграва с идеята за смъртта като решение на проблема. Наложи се да го убеждавам, че дори да изчезне от картинката, това пак ще се отрази негативно на нас.

Към днешна дата как стоят нещата?

# 206
  • Мнения: 96
Към днешна дата как стоят нещата?

Не пие от повече от година, работи по програмата на Анонимни алкохолици, от депресията няма и следа. Общо взето подобрено копие на мъжът, който беше преди да започне да пие.

# 207
  • Мнения: 6 214
Не пие от повече от година, работи по програмата на Анонимни алкохолици, от депресията няма и следа. Общо взето подобрено копие на мъжът, който беше преди да започне да пие.
Пу-пу, дано все така да е.

# 208
  • Мнения: 96
Благодаря! Simple Smile
Но нищо не се знае, все пак е алкохолик и такъв ще си остане до края на живота, дори и да не пие. Освен ако някой ден не измислят някое лекарство за перманентно лечение.

# 209
  • Мнения: 4 270
Благодаря! Simple Smile
Но нищо не се знае, все пак е алкохолик и такъв ще си остане до края на живота, дори и да не пие. Освен ако някой ден не измислят някое лекарство за перманентно лечение.
Важното в случая, че е осъзнат проблема и са взети мерки. Останалото е в неговите ръце. Поздравления!

Общи условия

Активация на акаунт