Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 3

  • 345 164
  • 1 494
  •   1
Отговори
# 1 440
  • Мнения: 225
Има стъклени форми за кекс - кръгли и правоъгълни. Те са безвредни, лесно се почистват, не е нужно да се ползва хартия за печене.

Универсален тиган е ето такъв:
https://www.amazon.de/Fissler-081-353-28-100-Catania-Edelstahlpf … mp;tag=bgma07a-21

И по-евтин вариант:
http://www.chrom.bg/product/150/%D0%A2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD-% … D1%8A%D0%BD%D0%BE

# 1 441
  • Пловдив
  • Мнения: 465
За съжаление нямат наличности от тигана на Хром Силистра. Преди 2 седмици си поръчах и казаха, че нямали и не знаели кога ще имат пак.

# 1 442
  • Пловдив
  • Мнения: 5 039
Имам го този тиган на Хром- Силистра. Много добър! Peace

# 1 443
  • Мнения: 1 767
N.M.W., blabla7, Благодаря ви! bouquet

# 1 444
# 1 445
  • София
  • Мнения: 9 967
Има стъклени форми за кекс - кръгли и правоъгълни. Те са безвредни, лесно се почистват, не е нужно да се ползва хартия за печене.

Универсален тиган е ето такъв:
https://www.amazon.de/Fissler-081-353-28-100-Catania-Edelstahlpf … mp;tag=bgma07a-21

И по-евтин вариант:
http://www.chrom.bg/product/150/%D0%A2%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D0%BD-% … D1%8A%D0%BD%D0%BE

А каква е разликата освен, че е 4.5 пъти по-скъп?  Thinking
Няма ли между 50-80лв тиган с неметално покритие?

24см кой диаметър е? На дъното или най-широкия?

# 1 446
  • Мнения: 395
Размерите ги дават за дъното, т.е. определят големината на котлона, който ще се ползва.
За феновете на чугун: в амазоните 26 см тиган на лодж се движат 23-29 £ и 30-Тина евро в немския.

# 1 447
  • Мнения: 2 420
Да дам пресни отзиви за Лодж.


Малко предистория:

Преди месец поръчах ето този комплект, който не беше в наличност в момента:
https://www.amazon.de/gp/product/B000LEXR0K/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
в момента е 54 евро, тогава беше 69 евро
...
чаках две седмици и реших да поръчам този, който е подобен, но по-малък като вместимост и дори по-скъп
https://www.amazon.de/gp/product/B0009JKG9M/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
за 81 евро
На третия ден го получих, а след това дойде и първият комплект, затова имах възможност да сравня.
Като диаметър са еднакви, но първият има по-висока тенджера и само къси дръжки като на тенджера.
Вторият има дръжки като на тиган, които ми се сториха много по-удобни. Затова задържах него, а другият го пратих обратно.



В сравнение с Le Crueset, тиганите изглеждат малко по грубички, но са еднакво стабилни и ако се вярва на производителя, то чугунените им изделия се произвеждат в САЩ от чугун от Бразилия. Иска ми се да вярвам, че няма разни вредни примеси, но дори и при Скепшулт и Крюзе не знам със 100% сигурност дали е така.

Като първа стъпка прочетох де що имаше инструкции на страницата на Лодж и изгледах няколко видеа.
После накиснах съдовете в гореща вода и хубаво ги изтърках да паднат разните слоеве против ръжда, които фабрично се правят.
След това варих вода в тях, 2-3 пъти,докато не стана бистра.
После подготвих фурната с алуминиево фолио на пода и.
Намазах съдовете с много тънък слой ленено олио, сложих ги обърнати и ги пекох при температура 200 градуса по един час.(всеки отделно) Оставях да изстине във фурната.
След това допълнително мазах само вътрешната страна и пекох докато запуши, но вече на котлона на терасата.
Образува се много тънък, но доста стабилен слой патина.

Първото ястие беше 2 яйца на очи, до тях моцарела и бланширан спанак.
Яйцата леко залепнаха, но с шпатулата много лесно се отлепиха, така че ги сервирах цели в чинията.
моцарелата не беше залепнала, спанакът беше и той леко залепнал, но отново го "отлепих" с шпатулата.
Още не мога да забравя неописуемият вкус на тези най-обикновени пържени яйца. Спанакът също.
Е няма място за сравнение с никакъв тефлонов или друг тиган.
Това, което лееекичко залепва, всъщност става нещо като коричка препечена отдолу, а вкусът е невероятен. Поради това, че всичко се отлепва без проблеми, чистенето на тигана е просто детска играчка.

Всъщност това ми беше най-големият минус преди да го купя. Че не става за миялна.
Оказва се, че забърсването с кухненска салфетка е достатъчно. За всеки случай мия след това с гореща вода и подсушавам..
Не мажа след това с олио, понеже след "печенето" просто няма нужда.

След това правих катми - също невероятно вкусни. Не залепваха никак.
Покритието се държи като "тефлоново" Laughing, в добрия смисъл. Не залепва.

Имала съм и преди тигани от чугун, също беше много вкусно яденето в тях, но бяха много малки и някак си не можех да направя разликата с вкуса както сега. Имам касерола на силит - силарган-също не може да се сравнява.

Бях чела из нета, че чугунът по друг начин предава топлината в сравнение със стоманата или алуминия.
Явно е вярно. Вкусът е съвсем друг -много по-добър.

Имам касерола на Крюзе, която е чугун-емайлиран.  Много вкусно стават нещата в нея, но чистият чугун е в пъти по-добър.



# 1 448
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
защо си "пекла" съдовете с ленено олио?
то се ползва сурово, при нагряване започва да мирише силно на риба... Thinking

аз скоро бъках крем с бъркалка, която беше преди време намазана с такова олио и здраво се размириса, детето отказа да го яде този крем...

# 1 449
  • Мнения: 2 420
Ася,
защото четох, че има по-ниска температура на горене:
Тук става въпрос за железни, не чугунени тигани, но реших да опитам
https://pfannenhelden.de/eisenpfanne-einbrennen/#Warum_Leinoel_z … fannen_einbrennen

Warum Leinöl zum Eisenpfannen einbrennen?
Скрит текст:
Beim normalen Braten wird immer wieder dazu geraten, Öle oder Fette zu verwenden, die einen hohen Rauchpunkt haben. Der Rauchpunkt ist der Punkt, bei dem sich Fett zersetzt. 3 Beim Einbrennen möchten wir aber genau diesen Effekt des Zersetzens haben. Leinöl ist ein trocknendes Öl, das viele ungesättigte Fettsäuren enthält.4 Das führt dazu, dass es einen sehr niedrigen Rauchpunkt von 107° Celsius hat.5 Da Leinöl schon bei Raumtemperatur polymerisieren kann6, könnte man natürlich die Pfanne einfach mit Leinöl einstreichen und stehen lassen. Ein Oxidationsvorgang würde auch hier stattfinden und eine Patina erzeugen. Allerdings wäre diese Schicht sehr weich und leicht entfernbar. Deshalb wird die Pfanne bei hoher Temperatur in den Ofen gegeben, das Öl zersetzt sich wesentlich schneller und ergibt eine harte Patina.7 Würde man jetzt statt Leinöl ein Öl mit einem höheren Rauchpunkt nehmen, würde der Prozess mehr Hitze benötigen bzw. länger dauern. Zusätzlich hat eingebranntes Leinöl eine höhere Härte als andere bekannte Öle.8 Jetzt wissen Sie, warum wir Leinöl gerne zum Eisenpfannen einbrennen verwenden. Alternativ können Sie aber auch andere unraffinierte, pflanzliche Öle mit niedrigem Rauchpunkt verwenden.

Quelle: https://pfannenhelden.de/eisenpfanne-einbrennen/#Warum_Leinoel_z … fannen_einbrennen

Вярно е, че мирише на риба, но след опичането това изобщо не се усеща.

# 1 450
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Вярно е, че мирише на риба, но след опичането това изобщо не се усеща.

аха, благодаря за обяснението.
ти не усещаш миризмата, аз имам вкъщи superschmecker...  Crazy

# 1 451
  • Мнения: 2 420
Оле, с какво го храниш?
Не обича ли риба, или само миризмата?

# 1 452
  • Мнения: 395
Mirella_, много подробен пост, благодаря. Поздравявам те, че си ползвала фолио на дъното на фурната, аз не се бях сетила и едно петно няколко месеца ме мъчи...
Може да пробваш да направиш панини в тигана, става също вкусно, с хрупкава коричка. Аз натискам филийките с дъното на тенджера, нямам преса.

# 1 453
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Оле, с какво го храниш?
Не обича ли риба, или само миризмата?

е все пак ванилов пудинг с аромат на риба не е за всеки  Stop

25% от хората били superschmecker. моето дете не яде авокадо, като бебе го повръщаше.
скоро правих гофрети и вместо масло, сложих авокадо.станаха супер, според мен въобще нямаше вкус на авокадо, но детето отхапа и каза: "в тези си сложила нещо друго".
остави ги и яде хляб. Whistling

# 1 454
  • Злокучене
  • Мнения: 458
Да дам пресни отзиви за Лодж.


Малко предистория:

Преди месец поръчах ето този комплект, който не беше в наличност в момента:
https://www.amazon.de/gp/product/B000LEXR0K/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
в момента е 54 евро, тогава беше 69 евро
...
чаках две седмици и реших да поръчам този, който е подобен, но по-малък като вместимост и дори по-скъп
https://www.amazon.de/gp/product/B0009JKG9M/ref=oh_aui_detailpag … ie=UTF8&psc=1
за 81 евро
На третия ден го получих, а след това дойде и първият комплект, затова имах възможност да сравня.
Като диаметър са еднакви, но първият има по-висока тенджера и само къси дръжки като на тенджера.
Вторият има дръжки като на тиган, които ми се сториха много по-удобни. Затова задържах него, а другият го пратих обратно.



В сравнение с Le Crueset, тиганите изглеждат малко по грубички, но са еднакво стабилни и ако се вярва на производителя, то чугунените им изделия се произвеждат в САЩ от чугун от Бразилия. Иска ми се да вярвам, че няма разни вредни примеси, но дори и при Скепшулт и Крюзе не знам със 100% сигурност дали е така.

Като първа стъпка прочетох де що имаше инструкции на страницата на Лодж и изгледах няколко видеа.
После накиснах съдовете в гореща вода и хубаво ги изтърках да паднат разните слоеве против ръжда, които фабрично се правят.
След това варих вода в тях, 2-3 пъти,докато не стана бистра.
После подготвих фурната с алуминиево фолио на пода и.
Намазах съдовете с много тънък слой ленено олио, сложих ги обърнати и ги пекох при температура 200 градуса по един час.(всеки отделно) Оставях да изстине във фурната.
След това допълнително мазах само вътрешната страна и пекох докато запуши, но вече на котлона на терасата.
Образува се много тънък, но доста стабилен слой патина.

Първото ястие беше 2 яйца на очи, до тях моцарела и бланширан спанак.
Яйцата леко залепнаха, но с шпатулата много лесно се отлепиха, така че ги сервирах цели в чинията.
моцарелата не беше залепнала, спанакът беше и той леко залепнал, но отново го "отлепих" с шпатулата.
Още не мога да забравя неописуемият вкус на тези най-обикновени пържени яйца. Спанакът също.
Е няма място за сравнение с никакъв тефлонов или друг тиган.
Това, което лееекичко залепва, всъщност става нещо като коричка препечена отдолу, а вкусът е невероятен. Поради това, че всичко се отлепва без проблеми, чистенето на тигана е просто детска играчка.

Всъщност това ми беше най-големият минус преди да го купя. Че не става за миялна.
Оказва се, че забърсването с кухненска салфетка е достатъчно. За всеки случай мия след това с гореща вода и подсушавам..
Не мажа след това с олио, понеже след "печенето" просто няма нужда.

След това правих катми - също невероятно вкусни. Не залепваха никак.
Покритието се държи като "тефлоново" Laughing, в добрия смисъл. Не залепва.

Имала съм и преди тигани от чугун, също беше много вкусно яденето в тях, но бяха много малки и някак си не можех да направя разликата с вкуса както сега. Имам касерола на силит - силарган-също не може да се сравнява.

Бях чела из нета, че чугунът по друг начин предава топлината в сравнение със стоманата или алуминия.
Явно е вярно. Вкусът е съвсем друг -много по-добър.

Имам касерола на Крюзе, която е чугун-емайлиран.  Много вкусно стават нещата в нея, но чистият чугун е в пъти по-добър.






А това фолио във фурната къде се слага и защо?
Може ли със зехтин да го изпека?
иначе и аз като теб си поръчах тези с дръжките, ноооо се чудя и за тенджерата.

Общи условия

Активация на акаунт