Най-добрите (и безвредни) съдове за готвене - 3

  • 345 159
  • 1 494
  •   1
Отговори
# 1 455
  • Мнения: 2 420
a_alex,

ето тук има видео как се слага фолиото.
Аз нямам втора решетка и обвих една тава във фолио.



Страницата на Лодж, където е описано.

За олиото - Скепшулт пишат, че ползуват масло от рапица. Другаде четох, че лененото е най-добро.
За зехтина съм чела, не знам вече къде, четох, че не е най-добрият вариант.
Мисля, че и със слънчогледово олио ще стане.
Реших, че тенджерата ще ми е излишна.
Нямам място за неща, които няма да ползувам често. Ако имах място къде да я държа, щях да си я взема обезателно.


N.M.W.,
за какви панини става дума?
Фолиото отдолу го видях първо при една позната, след това при Лодж и затова си спестих този път търкането.
Точно преди седмица ми омръзна да гледам загорялия под на фурната и пробвах следното:

Поръсих обилно със сода бикарбонат. Върху нея постлах много стари хавлии, с една каничка леко полях отгоре толкова вода, колкото да се напоят кърпите навсякъде, но без да тече навън.
Включих фурната на 50 градуса, много внимавах кога водата се е поизпарила, пак налях вода, пак пекох кърпите Laughing, накрая изключих фурната и след около 12 часа просто забърсах всички петна -бяха се размекнали.
Преди това пробвах следните методи
със сода, но без да пека кърпи и да чакам, с обезмаслител на Бреф и на Др. Бекман, с гъба-чудо. Все имаше едни стари петна от мазно, които не излизаха. Сега фурната ми долу е като нова, трябва да измисля как да приложа подобен номер на стените -и те имат разно загоряло, но е съвсем малко.
Нарочно не взех фурна с пиролиза, защото преди имах такава и не намирам разликата в цената за оправдана, а потребители пишат из нета, че емайлът на пиролитичните фурни се прецаква с времето. При мен това беше случаят, като аз си мислех, че е от неправилна употреба и доста ме беше яд на себе си.
Фурната беше с вагонна врата -тоест не се открехваше, а се дърпаше и когато дърпах без да внимавам, по-рязко ,и решетката с цяла тава ми е падала на пода, от което емайлът се нарани и фурната ръждяса.


Ася,
щом като е такъв супершмекер, пази му обонятелните нерви -може да стане парфюмериен нос. Или дегустатор на нещо, вино или кашкавал.

Последна редакция: чт, 16 мар 2017, 22:38 от Mirella_

# 1 456
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Ася,
щом като е такъв супершмекер, пази му обонятелните нерви -може да стане парфюмериен нос. Или дегустатор на нещо, вино или кашкавал.

това от мен го е наследил.
преди 6-7г. бяхме във Франция и посетихме фабриката на Фрагонар (парфюми) и ни развеждаха.
нашия гид реши да ни пробва (взе ни и двамата за teutonen  Mr. Green) и даде да миришем един парфюм да различим различните нюанси.
мъжът ми отказа, аз казах 5 от 6 и тя беше потресена и каза, че много малко хора успяват толкова много да диференцират.  Joy

това, обаче е проблем при храненето.
сега с възрастта намалява интензивността на възприемането на миризми, но като дете също отказвах много неща да ям.
дрехи също отказвах да нося, ако ми миришат (имах едно поло от изк. материя и твърдях, че мирише на вкиснато буре хахаха)...
сега детето също. макар да яде храни с умами вкус, отказва много неща.

# 1 457
  • Мнения: 395
Mirella_a, ето видео за вдъхновение за панини https://www.youtube.com/watch?v=c3oMnzjdvV8. Комбинациите са безкрайни.
(аз успешно чистя фурната със сода и оцет. Смесвам ги на каша, мажа, изчаквам доста, понякога и включвам фурната, за по-добре почистване. Номера с кърпите не съм го чувала, ще пробвам, звучи по-лесно).
Относно почистването на чугунените тигани от загоряло: много препоръчвам шпатулите на лодж, особено за грил тиган: идеално влиза между ребрата.

# 1 458
  • Мнения: 2 420
Ася,
всъщност тази чуствителност е положителна, защото предпазва от храни, които не са чак толкова полезни.
Като се замисля какви боклуци си вкарваме в телата и то с кеф!
При мен пък се появи с възрастта - не понасям доста храни, също не обичам подправки, за готови храни да не говорим - усещам им всички добавки. Привърженик съм на простата храна. Повечето рецепти в нета ме ужасяват -толкова много обработка и толкова миризми.

N.M.W.
благодаря за препоръката. Тези шпатули ги поръчах още преди 2 седмици, но още не са дошли. Обаче аз поръчах обикновени, не за оребрен тиган, защото нямам такъв.
Смяташ ли, че дръжките на Лодж за тигана си заслужават солената цена?
Засега се оправям със силиконови ръкавици от икея, но бих купила и от тези на лодж.
Само да не бяха толкоз скъпи.
Пастата от сода и оцет ще я пробвам за стените тогава.Ще пиша, ако/като стане.

# 1 459
  • Мнения: 395
Свидят ми парите за силиконовата дръжка, честно казано. Ползвам кърпа. Аз не местя тигана когато го ползвам. Накрая го издърпвам на друг котлон да изстине. Обаче хубава солидна широка стоманена шпатула за готвене си е добра инвестиция.

# 1 460
  • София
  • Мнения: 9 967
Да ви резсея малко от чугуна...

Гледам в Каф-нд и Л--л са пуснали тави и форми за печене (на Zenker и Ernesto) с покритие на ILAG (нещо като тефлона май се води)  Thinking


Според вас вредни ли са или да се ориентирам към керамиката?

Може само полегата тава да взема, там може с хартия за печене да се избегне ако се наложи.

пп: Има и тиган 25см/2см, за палачинки от алуминий + ILAG - 13лв (но не са на Zenker май)

Последна редакция: сб, 18 мар 2017, 10:04 от Starrydream

# 1 461
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
само едно ILAG покритие е безпроблемно, мисля беше premium, но можеш да погледнеш на страницата, има обяснено във всяко какво има.
в Лидл не съм виждала с такова покритие...

# 1 462
  • София
  • Мнения: 9 967
Аз не виждам разлика относно тефлона в двата вида:
Същото го пише и в Лидълските (Special серия)
Скрит текст:


http://www.ilag.ch/en/coatings/premium.html
http://www.ilag.ch/en/coatings/special.html

How good can be a coating be if price is important? We believe: excellent! This is why we developed ILAG SPECIAL.
Скрит текст:
Cooking and baking with fun? Quality yes, but not for every price? Reliable and practical in daily kitchen use?
ILAG SPECIAL coating systems are ideally suited for cookware and bakeware and convince with an excellent price-performance ratio.

ILAG SPECIAL coatings for cookware are three-layer systems based on PTFE with excellent abrasion and scratch resistance.

ILAG SPECIAL coatings for baking and roasting moulds are one or two-layer systems based on PTFE/Resin or silicone polyester. Both systems feature an excellent non-stick e‡ffect and good resistance against stain.

When best components meet long-term coating know-how, we call it ILAG PREMIUM.
Скрит текст:
The High Performance coating system will become a reliable partner in a demanding kitchen soon. ILAG PREMIUM coatings can be used in many different ways - in both cookware and bakeware. It convince with best cooking, frying and baking results, even in intensive daily use.

ILAG PREMIUM coatings for cookware are three-layer systems on the basis of PTFE.

ILAG PREMIUM coatings for baking and roasting moulds are one or two-layer systems based on PTFE/Resin or silicone polyester. Both systems feature outstanding non-stick properties, unusual durability, exceptional scratch resistance and extraordinary abrasion properties.
 

# 1 463
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
преди 2-3г. търсех форма за мъфини и попаднах на ILAG, тогава четах и едно покритие беше без PTFE.
не помня кое.
и в останалите ли имат? newsm78

аз не ползвам от години тигани с покритие, всичките са ми без и скоро не съм се ровила за информация.

# 1 464
  • Мнения: 1 145
Търся съд за затопляне на храна на индукционен котлон за 1-2 порции. Моля препоръчайте. Благодаря 😊

# 1 465
  • София
  • Мнения: 65
Здравейте,

Харесала съм си този комплект LAVA http://shop.lavabg.eu/plosk-tigan/268-o-26cm-chugunen-dlbok-tiga … y-dtv-ktv-26.html

Пише, че е с двуслоен емайл. Някой ползвал ли е тази марка, какво ви е мнението? newsm78

# 1 466
  • Мнения: 1 329
Искам да попитам силиконовите форми ( за сладкиши, кексове, мъфини и др.) спадат ли към безвредните съдове? 

 А ползването на хартия за печене може ли да неутрализира вредността на тефлоновото покритие( за тава ми е въпросът) или въпреки нея( хартията), не е желателна употребата на тефлона?

# 1 467
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
А ползването на хартия за печене може ли да неутрализира вредността на тефлоновото покритие( за тава ми е въпросът) или въпреки нея( хартията), не е желателна употребата на тефлона?

пекарската хартия е обработена със силикон...

# 1 468
  • Мнения: 2 420
Здравейте,

Харесала съм си този комплект LAVA http://shop.lavabg.eu/plosk-tigan/268-o-26cm-chugunen-dlbok-tiga … y-dtv-ktv-26.html

Пише, че е с двуслоен емайл. Някой ползвал ли е тази марка, какво ви е мнението? newsm78



Този комплект го разглеждах, защото търся за майка ми. Имам подобен на Лодж и съм просто възхитена от това колко вкусно става яденето с тези съдове.
Обаче ЛАВА са произведени в Турция, поради което се отнасям с големи резерви по отношение на декларираната от ЛАВА чистота на сплавите от които леят чугуна.
По-скоро бих купила турска пералня, но не и тенджера от чугун, от която неминуемо ще има попаднали микро частици  в храната.
Ако има за БГ по-добра идея за подобен комплект бих проявила интерес.
Турските ЛАВА не са ми надеждни!

# 1 469
  • Злокучене
  • Мнения: 458
Здравейте,

Харесала съм си този комплект LAVA http://shop.lavabg.eu/plosk-tigan/268-o-26cm-chugunen-dlbok-tiga … y-dtv-ktv-26.html

Пише, че е с двуслоен емайл. Някой ползвал ли е тази марка, какво ви е мнението? newsm78



Този комплект го разглеждах, защото търся за майка ми. Имам подобен на Лодж и съм просто възхитена от това колко вкусно става яденето с тези съдове.
Обаче ЛАВА са произведени в Турция, поради което се отнасям с големи резерви по отношение на декларираната от ЛАВА чистота на сплавите от които леят чугуна.
По-скоро бих купила турска пералня, но не и тенджера от чугун, от която неминуемо ще има попаднали микро частици  в храната.
Ако има за БГ по-добра идея за подобен комплект бих проявила интерес.
Турските ЛАВА не са ми надеждни!


Здравейте,
И аз си взех на лодж, този който обсъждаше Mirella и съм много доволна Simple Smile
Много благодаря и за насоките за изпичане  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт