Питане за Тунис?

  • 25 597
  • 187
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 21
Да не съм лош пророк, ама миналата седмица е имало големи престрелки в района на Тетуин между жандармерия и терористи с доста загинали. Пъвечето западно европейски държави имат предупреждение за пътуване в тези райони. Съмнява ме в този случай екскурзията в Сахара да се предлага въобще. Още пъвече, че изборите ще са през Октомври и до тогава едва ли ще се успокои напрежението. За сувенири пустинните рози се продават навсякъде, но най евтини са на солните езера в пустинята. Има размери всякакви, включително такива високи повече от метър и широки около метър. Цената според размера, но и пазарене се иска. Шаловете. Коита се продават за пашмина, не са никаква пашмина. Има ги навсякъде. Според качествоо и цената. Но между 5 и 10 динара. В Медините могат да се намерят добри магазини с естествени масла, сапуни от тях и натурална козметика на много дъбри цени. Аз лично съм си вземала много добри неща от такива места. Това, което лично считам за много добър сувенир са изделия от маслиново дърво, също основно се намират в Медината. Изделия от естествена кожа практически няма, за разлика от другите Северно Африкански държави. Зо обмяната на пари. Не мисля че е добра идея да се сменя в Бг или на летището. В хътелите курса е добър, както беше казано фиксиран е от централната банка. Още по добре е ако имате карта Visa дебитна, изтеглете пари от банкомат, но банкомата да е или в хотела или на банка ( Biat например, които са на всеки ъгъл). Тогава въпреки таксата за теглене в чужбина, коато зависи от условията на вашата банка, понеже транзакцията минава по централен банков курс пак се получава доста изгоден курс. На банкомат можете да теглите до 300 динара на ден, което е около 260 лева. Ако това не ви е вариант, носете Евро в брой и ги сменете на място. Ако ви останат динари накрая, реобмяна преди да отидете на летището в банка, защото на летището не може да се разчита, затварят когато и както си поискат. За реобмяна задължително пазете бележката за обмяна към динари. Забранено е да се изнасят динари и ако ви проверят и ги намерят имат право да ги конфискуват. Затова и не ми е ясно, как в България човек може да си купи динари, при пъложение че това е т.нар затворена валута, т.е.не може дапсе изнася извън границата на Тунис.

# 61
  • Мнения: 21
Продължавам дългия пост защото се засегнаха и други въпроси. За вегетарианци избора не е голям, но на Сахарската екскурзия навсякаде има плодове и зеленчуци и ще ви предложат винаги да ви приготвят типичния тунизийски Брик, смес от варени смачкани картофи и други зеленчуца и яйце, запържено в подобно на нашите кори за баница. Вода, ако стигнете до Сахара си носете за начало една бутилка, на всяко спиране има к де да си купите още и е около 1 динар бутилкй 1 1/2 литра. В нормалните магазини е 600 милима. Препоръчвам да разпитате къде се намира най-близкия Magasin General, само там се продавй алкохол, но не и в Петък и изпробвайте следните вина: препоръчвам Chateau Defleur - бялото и розето, от  червените  Magon-  има няколко вида, но това което е от 16-17 динара бутилката е много хубаво, розето на Silian е страхотно, тумбеста бутилка от около 15 динара, както и  Jour et Nuit - бяло и червено са много хубави. Гореизброените вина са от 10 динара нагоре , единствено Шатото е често на промоция по 7.70 или там някъде. Всички горепосочени вина са наистина чисти вина без разни химиа и са страхотни, няма случай да ме е боляла глава от такова вино. Евтините от по 5-6 динара, които се предлагат по хотелите са о.к. за all inclusive,  но аз лично ги подминавам.

# 62
  • Мнения: 21
Збравих да спомена за вегетарианците, ако случайно сте там през Февруари или Март, може да опитате нещо много любимо, едното е плод от кактус, а другото е прясно резене ( такова изобилие не съм виждалй другаде по света) или ако има къде крем супа или огретен от резене... страхотни са, но само тогава им е сезона. Фурмите, питайте за такива които са от desert oasis. Те са най вкусните.

# 63
  • Мнения: 172
Pip88, благодаря за цялата информация! Заинтригувана съм от сувенирите от маслиново дърво. Какви са?

# 64
  • Мнения: 3 094
Pip88, благодаря ти, че си направи труда да направиш такъв изчерпателен отговор, засягащ много въпроси, които лично мен доста ме вълнуват  bouquet. Ще трябва явно да се следят подробно и често събитията там, защото може да се окаже неподходяща дестинация (за жалост) за този септември или откомври.

# 65
  • Мнения: 21
Сувенирите от маслиново дърво са всякъкви съдинки, фигури или поставки за вино, фруктиери и др. Заради интересните жили и кръгове на маслиновото дърво (поради сушата) се получават много интересни неща. Естествено зависи и от майстора. Трябва малко обикаляне в медината, но на места има огромен избор, пазаренето естествено е задължително. Не знам дали сте наясно, но Тунис има и една от големите шивашки пръмишлености. В големите градове има фирмени магазини на доста известни марки, които се шият там, но не са много по евтини отколкото в Европа. При достатъчно време и с малко помощ на местните хора обаче се намирйт едни малки магазинчета, к дето се продават неща останали след износа на продукцията, купувала съм си нещa например на Massimo Dutti за четвърт от цената им в Европа. Намират се добри находки, самъ на Бърбъри не се хвърляйте, всичко е фалшиво, но там си умират за тях.

# 66
  • Мнения: 28
Този хотел е отличен, особено ако сте с деца и го препоръчвам!
http://vincci-nozha-beach.hammamethotel.net/

# 67
  • Мнения: 11 392
Здравейте,
отдавна искаме да посетим Тунис и по точно Хамамед и доста съм объркана в избора на хотел.
Моля Ви, ако има някой с опит с хотел отскоро нека сподели?
Аз прегледах хотелите на Астрал Холидейс, те предлагат и чартъра.
Моля споделете!С нетърпение ще очаквам вашата помощ.


аз бях в Хамамет преди няколко години, наистина е супер.  И го препоръчвам пред Хамамет-Ясмин, който е новия курорт. Скоро смятам да отида до другия красив курорт Сус.
Заради ниския стандарт на живот, Египет и Тунис се оказват по-евтини дестинации от Турция.
Препоръчвам на всеки да иде до Тунис, няма визи, не е скъпо... а е много красиво, чисто... гладки улици ,  без дупки.. страхотни магистрали.  Всеки плаж към даден хотел е охраняван, дори и да изгубите нещо, намират ви и го връщат веднага. Обръщат пясъка по няколко пъти, чистят всичко, няма една хартийка , нито един фас на плажа. Има още много какво да се учим.


Ето и една ФБ група с хубави снимки и добри предложения за Тунис
https://www.facebook.com/DestinationTunisia

# 68
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
новина за туристите е плащането на такса-30 динара на излизане от тунис, , предполагам ,4е ще я слагат като фискална марка!подобно на визата за египет, но на излизане! впе4атления дали е влязла в сила нямам още, но се надявам да пиша как е!

# 69
  • Мнения: 3 094
Как мислите - дали не е рисковано да се посещава в момента Африка, в частност Тунис, с тая епидемия от Ебола?

# 70
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
в момента  нямаме регистрирани официално слу4аи  ! ако прииждащите от либия бежанци нещо докарат, да пази господ! ама то и в америката ве4е има ебола, та гаранция няма! уж лимитираха обсега 4рез анулиране на полети от и към страните с ебола! дано успеят да потушат епидемията!

Последна редакция: пт, 08 авг 2014, 11:27 от marsy

# 71
  • Мнения: 3 094
Дано, Марси! Ако не се лъжа, ти от години живееш в Тунис...та наистина дано няма нищо. Иначе как ти се струва в момента положението? В стоилицата спокойно ли е? Писаха съфорумки, че бил затворен центъра и нещо не успели добре да разгледат град Тунис.

# 72
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
в големите градове е спокойно, туристи4еските зони са пазени! за сахара трябва да питам един приятел,той е гид на пустинните екскурзии дали в момента е ок надолу! при нас не е спокойно ,но ние сме друг тунис, както се казва!медината в тунис е затворена от съображения за сигурността на туристите , но ако ходите в сиди бу саид е аналоги4но! кожени неща има от камилска кожа ,но са си скъпи ръкоделия- има ги в сувенирните магазини и на други места!половинката каза,4е са махнали загражденията пред вътрешното министерство и главната улица в центъра с катедралата е фри!

# 73
  • Мнения: 3 094
Благодаря ти! Честно казано, още не сме се ориентирали за сувенири, но все нещо ще харесаме на място. Засега събирам идеи. Дано не се разсъхне пътуването, което планираме за септември или октомври.

# 74
  • Мнения: 21
Marsy, за тази такса се говори отдавна, но имаше една голяма среща пролетта с новите министри и до колкото знам имало е голямо противопоставяне от страна на туристическия бранш и така и не беше въведена. То както сама знаеш  любовта към фискални марки и печати в Тунис е огромна! Simple Smile Преди няколко дена говорих с колегите там и казаха, че определено има напрежение. Единият ни тунизийски колега е от Дуз и каза, че там напрежението е доста осезаемо, присъствие засилено на жандармерия, военни и т.н.  Май нямало почти никакви туристи, а те обикновено там нощуваха на Сахарската екскурзия. Абе дано след изборите да се успокоят страстите.

Общи условия

Активация на акаунт