Италия, 145

  • 47 613
  • 740
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 1 545
Аз изпратих вчера сутринта по бусчета колелата на децата за 30 евро. Тук три пъти в годината да ги карат най-много. То и в София сега само вали и не е за колела, но се надяваме, че когато си отидем и ние, ще имат възможност да ги ползват.
Венеция и аз съм я виждала във всички сезони, ама лято и зиме е ужасна, заради високата влага умираш от жега/студ.
Мелка, гражданин на Италия трудно се става (и е дълго), предполагам, имаш предвид законно да пребиваваш. Трябва ти резиденция - т.е. Регистрация в общината на адрес. Получава се, ако наемеш жилище - с договора за наем, или ако отидеш да живееш при някой, който е регистриран на адрес, и той те "приеме" с своето "stato di famiglia" . С тази регистрация можеш да получиш лична карта (невалидна в чужбина) и кодиче фискале (нещо като ЕГН). После с тези документи, и с договор за работа, получаваш здравна книжка. Толкова знам, и се надявам, да не те подведа, защото информацията ми е малко стара, а законите и нормативите често ги променят. С детските градини въпросът е по-сложен. Общинските такива са много малко, навсякъде, и не стигат за всички. Иначе всяка община си има свои наредби и ред на кандидатстване, за някой децата на самотни майки/разведени дават предимство. Но работното време е от 8 до макс. 15,45, често излизат по синдикални събрания и стачки, та често се налага да се измислят варианти за ден-два. Частни има, с различни такси и работно време, пак не много дълго.

Последна редакция: вт, 22 юли 2014, 13:34 от dessita

# 736
# 737
  • Мнения: 4
Казвам се Тони и съм от гр.Казанлък. Търся българи, които живеят в Болоня.Налага се да оперираме дъщеря ми в клиника в Болоня и ще бъда по спокойна, докато съм в Италия, да зная, че близо до мен има човек с който мога да разменя няколко думи и ако се наложи да ми помогне с превод.
Благодаря предварително на всички, които ми пишат
toni_donchewa@abv.bg

# 738
  • Мнения: 15
Здравейте! Обръщам се с питане относно зъболекарските услуги в Италия.
Намирам се във Флоренция и за късмет имам проблем с един зъб... успях да се добера до бърза помощ, но там няма зъболекари и само ми написаха рецепта за антибиотик.
След това обаче трябва да се направи и лечение и не знам къде е по-добре - тук или просто да си ида до България за седмица, понеже чувам, че цените в Италия са адски високи.
Ще се радвам да пишете коментар, ако сте били на преглед тук или знаете горе долу как вървят цените!

# 739
  • Мнения: 6 336
Здравей! Ако имаш възможност да се прибереш в България с евтин транспорт, вероятно ще ти излезе по-евтино, да. Разбира се, че не може да се прецени по интернет какво ти има на зъба, но бих казала, че спешен зъб с лечение ще излезе минимум 400-500 евро. Но спешното си е спешно, помисли си... Разпитай за препоръки за свестен зъболекар и отиди за preventivo, ще те прегледат безплатно и ще ти кажат какво има да се прави и колко ще ти струва. Ако се наложи снимка, тя ще е платена, не е към безплатното превентиво. Peace  Иначе към болниците има държавни зъболекари. Не са част от екипа на Бърза помощ, но има.
Успех, дано се оправиш бързо и без съдиране на кожи!  bouquet 

# 740
  • Мнения: 15
Благодаря!Мисля, че ще има дълго лечение и май ще бъде по-добре да се прибера за малко в България. На всичкото отгоре още съм на вие с италианския, а никой не знае английски, даже жената на информацията в спешна помощ. Странно е, понеже тук е пълно с туристи.

Общи условия

Активация на акаунт