Натурална закваска за хляб, или хляб с квас – ТРЕТА ТЕМА

  • 146 901
  • 807
  •   1
Отговори
# 360
  • София
  • Мнения: 7 874
Най-характетното и с две думи казано е, че закваската е твърда- тесто майка, не е кашеообразна и се приготвя на 4-5 етапа.

Ма убау де, дайте ги тия 4-5 етапа, па и всичките етапи на приготвяне на едно обикновено тестено изделие.  Wink

# 361
  • Мнения: 222
Доволна, аз съм на същото мнение за италианците. В началото на лятото бях за 2 седмици в
3. И много важно е "екстракт от ечемичен малц" (известен и като "вегански мед") - слага се по 1 ч.л. при замесването на тестото - увеличава многократно действието на кваста и маята. У нас го има в доста онлайн магазини. Тази съставка е тайната на големите шупли и невероятния вкус на тестените им изделия.

Благодаря ти за интересната информация!
Може ли да помоля да дадеш линкове към такива продукти? За да се ориентирам какво точно да потърся в магазина...

# 362
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Погледни превода де. Няколко пъти се замесва закваската и чак накрая се влага в основното тесто. Peace

А за хляба няколко пъти втасва след прегъване.

 didkapan, изобщо не е това тайната на големите дупки, и без малц се постигат. Тайната е неколкократното прегъване на тестото, без да се меси след втасванията и по-меката му консистенция. Peace

https://www.youtube.com/watch?v=gka_XBEXvPo

Ето го моят хляб по този метод, без никакъв малц:
http://djemmasvetlana.blogspot.bg/2015/07/blog-post.html

Последна редакция: сб, 26 сеп 2015, 18:29 от Джемма

# 363
  • София
  • Мнения: 7 874
Погледни превода де. Няколко пъти се замесва закваската и чак накрая се влага в основното тесто ...

Него въобще не го бях видял. Добре де на всеки етап взимаш сто грама. Другото какво се прави . изхвърля ли се ?

# 364
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, аз го хвърлям, какво да го правя. Такова панетоне правя само веднъж в годината, а за хляб позлвам другия квас- с консистенция на сметана.

# 365
  • Мнения: 174
Доволна, аз съм на същото мнение за италианците. В началото на лятото бях за 2 седмици в
3. И много важно е "екстракт от ечемичен малц" (известен и като "вегански мед") - слага се по 1 ч.л. при замесването на тестото - увеличава многократно действието на кваста и маята. У нас го има в доста онлайн магазини. Тази съставка е тайната на големите шупли и невероятния вкус на тестените им изделия.

Благодаря ти за интересната информация!
Може ли да помоля да дадеш линкове към такива продукти? За да се ориентирам какво точно да потърся в магазина...

Здравей, разбира се, няма проблем. Малцовият екстракт в България е малко познат, т.е. знае се само като суровина за производство на бира. Провери в така разпространените в последно време Био магазини. Намира се рядко, но има. Иначе ето няколко линка:
http://www.zoya.bg/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%86%D0%BE%D0%B2-%D0%B5%D … 2-340-%D0%B3.4436
http://www.maxlife.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD … D0%B8%D0%BD%D0%B3
http://www.maxlife.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD … D0%B8%D0%BD%D0%B3

 didkapan, изобщо не е това тайната на големите дупки, и без малц се постигат. Тайната е неколкократното прегъване на тестото, без да се меси след втасванията и по-меката му консистенция. Peace

https://www.youtube.com/watch?v=gka_XBEXvPo

Ето го моят хляб по този метод, без никакъв малц:
http://djemmasvetlana.blogspot.bg/2015/07/blog-post.html

Миличка пак си чела между редовете. Писах, че приготвянето на един хляб отнема около 24 часа и не, това не означава само месене и втасване. За малцовият екстракт съм сигурна, защото не експериментирам от вчера с хлябовете. Не отричам, че и многократното прегъване след втасване не е от значение - така е, от голямо значение е. Високата хидратация на тестото също, но е важно и печенето. Отначало на загрята силна фурна 240-250 градуса с една тавичка вода на дъното, по възможност самият хляб да се пече върху каменна нагрята плоча и след като е вече във фурната с пулверизатор му се пръска допълнително вода. Бухва още повече, а шуплите стават по-големи.
А когато в тестото се сложи от малцовият екстракт моят хляб е една педя с големи шупли, а твоят е 1 пръст.  Wink

# 366
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Забележката ми беше за малцовия екстракт, не се впрягай толкова. Казах, че не е той причината за големите дупки. Останалото от поста ти не съм коментирала, успокой се. Stop
Постът ми беше комбиниран, не само за теб.
Печенето - мисля, че всеки, който се занимава с това  знае как се пече хляб.

Моят е един пръст, защото е тънка кора от меко тесто. Wink Този ефект съм търсила. Пека си го точно както трябва и имам параконвектомат, не трябва нищо ръчно да пръскам.

За тези, които не знаят - парата, задължително трябва да се махне след 20-тина минути, да се отвори фурната и да се допича без пара.

П.П Не фамилиарничай, ако обичаш, не съм ти миличка.

Последна редакция: нд, 27 сеп 2015, 17:53 от Джемма

# 367
  • Мнения: 174
... Пека си го точно както трябва и имам параконвектомат, не трябва нищо ръчно да пръскам.

П.П Не фамилиарничай, ако обичаш, не съм ти миличка.
Ще се хвалим кой какво има ли? Споделям опит и съвети към повечето хора, т.е. с уреди, които има във всяко средностатистическо домакинство.

Правилната дума е фамилиарничи. Wink


дядо хаджия, аз го правя по този метод: http://dulcisinfurno.blogspot.bg/2010/09/pasta-madre.html

Подобен на този, който Джемма е посочила. Квасът е готов, когато след поредното захранване удвои обема си за 3 часа. Поддръжката при вече узрял квас е да се захранва на всеки 2-3 дена ако е на стайна температура, или на седмица веднъж ако е в хладилник. Успех!

# 368
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Добре, приемам поправката, благодаря.  Laughing Българският не ми е майчин език все пак. И ти пишеш много грамотно - след обръщението не си сложила запетая. Wink

Не се хваля какво имам. Няма нужда просто да си правиш труда да ми обясняваш начина на печене, понеже се обърна лично към мен.

Последна редакция: нд, 27 сеп 2015, 17:51 от Джемма

# 369
  • София
  • Мнения: 7 874
Дамиииии, хайде вече да водим дискусията по-спокойно.  Wink

# 370
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Имам следният въпрос - когато си оставите квас в хладилника как го храните? Пак ли първоначално трябва да се изхвърля част от сместа? Четох 2-3 пъти в седмицата се захранва, но пак ли слагате толкова брашно и вода, колкото при нормално захранване?

# 371
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Аз лично го захранвах само с 2с.л. брашно и малко вода. Накрая ми писна и го изсуших Simple Smile.

# 372
  • Мнения: 253
Това сигурно го знаете, но да споделя, че видях в руския магазин сух натурален квас в едни кутийки. Пак отнема време да се приготви като прочетох инструкциите.

# 373
  • Мнения: 222
Ако не ви се занимава да правите квас, можете да си купите от биомагазина на Римската стена. Хората си го поддържат и винаги има течен квас в хладилника им. Вкъщи аз моя квас го храня веднъж седмично със 100 гр брашно и 100 мл вода, като изхвърлям от него по-голяма част. Знам, че е твърде рядко и съответно трябва да го активирам два пъти, за да живнат бактериите извън хладилника, но така ме устройва.

# 374
  • Мнения: 1 092
Привет на всички  Simple Smile Много съм нова в правенето на квас, преди около 2 седмици пробвах за първи път иии претърпях крах  Mr. Green Но тази неделя направих втори опит, активирах го с мед, не със захар и веднага се образуваха 2 балончета в сместа. В понеделник сутрин изхвърлих една част и сложих толкова брашно и вода, вечерта повторих. След това я правя само вечер тази процедура, защото сутрин преди работа забравям..  Embarassed Вече започва значително да се надига, може би двойно от първоначалния си обем. Днес мисля пак да изхвърля една част и да сложа толкова вода и брашно и от утре да започна само да добавям без да изхвърлям.
След всичко, което четох навсякъде, все още не ми е съвсем ясно кога точно е готов кваса за употреба, останалия как го съхраняваме - плътно затворен или не плътно затворен, подхранва ли се и на колко време докато седи в хладилника  newsm78  #Crazy навсякъде различни неща пише и не знам какво да правя. Иска ми се уикенда да забъркам най-накрая едно хлебче, но дали ще става за ползване, как да разбера?  Thinking
Също така ще съм много благодарна, ако някой ми каже вместо 1 кубче мая, примерно, колко квас се слага? И на това не намерих отговор...
Благодаря ви предварително  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт