Русия 1

  • 1 056 128
  • 23 590
  •   1
Отговори
# 14 475
  • Мнения: 6 922
Работата на учениците и студентите е да учат, а войниците да се тренират за евентуална защита на държавата.
А с американските студентски бригади исках да ти кажа, че ходят доброволно, защото им се плаща. Тук те пращаха насила и не ти плащаха.

# 14 476
  • Мнения: 3 971
Да учат, но и да се учат да работят. Не като сегашните кастратчета, които само си учат. И после до към 30 не могат да се отделят от мама и тати.

Заплащането в САЩ (в това число влиза всичко) е така добре известно по целия свят вече, че даже няма да го коментирам. Не говоря за мастити борсови играчи, а за обикновените хора. Моля ти се, не сме деветдесетте, казвам пак. Не гледаме с широко отворени мечтателни очички към голяма, свободна и красива Америка. Мина време, видЕхме, понаучихме туй-онуй. Има си съответна тема за Америка. Ако искаш да ти я потърся?City Sunset

# 14 477
  • Мнения: 6 922
Какво общо има с темата за Америка? Дадох ти ги като пример, че ходят доброволно там.

# 14 478
  • Мнения: 3 971
Те много неща правят или не правят в Америка. Научихме се за 30 и кусур години да не приемаме всичко презокеанско за автоматично хубаво. Автоматични требе да са пералните. Мненията се изграждат в мисловен процес. (С думи прости: какво кат' ги плащат?)

# 14 479
  • Мнения: 6 922
С думи прости вече сме във време когато за свършен труд се полага заплащане и никой няма право да принуждава някой да му работи безплатно. Онова време за което милееш свърши безвъзвратно. Приеми го!

# 14 480
  • Мнения: 2 375
Крайностите и от двете страни са излишни. Имаше си и хубави страни соца (и много от нас си спомняме с умиление), имаше и лоши. Но най-лоша е омразата.

Последна редакция: нд, 22 мар 2020, 14:43 от _silence_

# 14 481
  • Мнения: 6 922
Имаше и хубави страни. Социализма и демокрацията са както при животните живеещи в кошарка и тези на свобода. При тези в кошарката е осигурен подслон и храна, но нямат избор каква храна и какъв подслон, а и в един момент идва време за стригане и колене. При другите има риск да гладуват или да бъдат изядени от хищници, но пък са свободни. Щеше да е ОК ако тези, които не искат да живеят в кошарката бяха пускани да заминат за свободните страни, а не да бъдат разстрелвани по границите.

# 14 482
  • Мнения: 2 375
Имаше и хубави страни. Социализма и демокрацията са както при животните живеещи в кошарка и тези на свобода. При тези в кошарката е осигурен подслон и храна, но нямат избор каква храна и какъв подслон, а и в един момент идва време за стригане и колене. При другите има риск да гладуват или да бъдат изядени от хищници, но пък са свободни. Щеше да е ОК ако тези, които не искат да живеят в кошарката бяха пускани да заминат за свободните страни, а не да бъдат разстрелвани по границите.
Забелязах, че някои от мненията ни съвпадат (не само в тази тема) и съвсем не искам да споря с теб. Права си за много, но "не перигибай палку". Никой не разстрелват по границите. Аз така "нахлебалась" с тази омраза и от двете страни, че до гуша ми е дошло.

# 14 483
  • Мнения: 3 971
Онова време за което милееш свърши безвъзвратно. Приеми го!
Този израз през годините са го казвали  хиляди хора на други хиляди като мен. Та... неинтересно е. Приела съм го аз. Още повече, че когато падна стоят съм била май 8 клас. Сиреч кой знае колко не помня. Всичко, което мисля по тези въпроси, е плод на проучване в съвсем зряла възраст. Всички сме го приели. Което обаче не ни пречи да сравняваме двете системи. Изслушала/изчела съм стотици анализи на нещата и съм чула немалко остроумни сравнения подобно на твоето за кошарката.

За това има ли свобода или не в т.нар. свободен свят много е казвано и документирано от по-професионално ориентирани от мен хора. Джон Пилджър например има хубави филми. При това без да са подчинени на темата комунизъм. Ей така мимоходом толкова свобода в свободния свят показва, че чак ти се доплаква.

Да, избор на храна не е имало. Плодово мляко с видове ароматизатори и оцветители  киви/портокал/ягода... наистина не е имало. Сега избираме между различни видове вредна храна.

Да, по границите се е стреляло. Признавам, че и аз намирам това за грешка. Комунизмът е изключително хуманна идея - дотолкова, че дори противниците ѝ често я наричат "утопия". Е, хуманна идея със сила не може да се налага. Може би това е и една от причините да рухне опитът да бъде достигната.

Но малко са областите, в които не са имали грандиозни постижения по време на соца. Покрай завърналите се от Италия тумба роми (сега с коронавирусния стрес), се сещам и за ромския въпрос навремето. Ута-кюта... ама някак си са държали нещата под контрол властите. Къде са ги сплашвали, къде газили, къде друго - но факт неоспорим - тогава тази прослойка почти не е правела бели. И на всичкото отгоре немалка част от тях са работели. Сега обаче са свободни. Вълшебство! И докато живеят на помощи се плодят като зайци така щото скоро ще станат повече от нас. Мдаааа много може да се говори. Впрочем и руснаците сравнително добре са съжителствали (доколкото знам) с етносите.

# 14 484
  • Мнения: 6 922
Аз отлично си спомням когато ми казаха, че са свалили бай Тошо къде се намирах. Бях в казармата, бях излязъл  пред спалните помещения и пушех седнал върху една тръба, която служеше да стъпиш на нея докато си лъскаш обувките. Изобщо не се залъгвай, че храната е била качествена по времето на комунизма. Такива безалкохолни с ароматизатори и оцветители и тогава имаше. А във хранително-вкусовата промишленост се гонеше максимално ниска цена и се използваха най-евтините възможни суровини. Хидрогенираните мазнини да не мислиш, че са ги измислили сега? Дори и шоколадите по които въздишат хората колко хубави са били се правеха от последно качество какао, защото се плащаше с долари и гледаха да е по-евтино. Тези храни, които са били с истински суровини са били такива само защото не е имало по онова време с какво по-евтино да ги заместят или пък заместителя е трябвало да се купува с долари. На кафето имаше заместител Инка, нещо полско дето нямаше нищо общо с кафе. Като деца дори си имахме занимание да ходим да гледаме. Обикаляхме корекомите и оказионните магазини и гледахме. Имаше такива магазини оказионни в които разни хора продаваха по някоя бройка я парфюмче, я дънки или някоя друга дрешка, я касетофон, но естествено на недостижими цени. Кои са тези грандиозни постижения на соца?

# 14 485
  • Мнения: 12 318
На кафето имаше заместител Инка, нещо полско дето нямаше нищо общо с кафе.

То мисля, че и навремето, както и сега е предназначено за хората, които не могат да пият кафе. Просто сега май има повече видове заместители, тогава мисля, че хубавото "кафе" от цикория беше само едно - Инка.

# 14 486
  • Мнения: 6 922
Кафето си беше дефицитно. Срещаше се виетнамско и анголско, сигурно чрез някакви бартери са го набавяли. Аз не разбирам от кафе, но познавачите казваха, че не е хубаво. Понякога се срещаше бразилско, но то беше за под щанда.

# 14 487
  • Мнения: 2 375
Имаше едно такова отвратително затворено пространство. Баща ми по онова време отиде командировка в Швейцария. На сутринта се събуждат в хотела, а дрехите им ги няма. Голям цирк, " откраднаха ни ги". Оказа се, че са ги взели за пране. Донесе ни часовници, шоколади и дрехи (копринена риза за майка ми). И касетофон. Беше голямо щастие.   Но и с обикновенни "захарно петле" или шоколад "снежанка" си бяхме щастливи.

# 14 488
  • Мнения: 2 275
Кафето си беше дефицитно. Срещаше се виетнамско и анголско, сигурно чрез някакви бартери са го набавяли. Аз не разбирам от кафе, но познавачите казваха, че не е хубаво. Понякога се срещаше бразилско, но то беше за под щанда.
Това не е вярно. Голям любител на кафето съм и винаги съм намирала нормално.  Не беше най-хубаво бразилското. Всъщност номера е в печенето на кафето. И най-хубавото кафе е неприятно за пиене,  когато е изгоряло или недопечено. Купувах сурово кафе.
Родена съм в средата на миналия век и зная/видяла съм нещата.
Някой път си казвам , че Русия си заслужава неприятностите, защото постоянно помагаше на "братски" народи.
К'ви братя , бе? Вие гладувате и мизерствате за разни търтеи! В България имаше неща, произведени в СССР и самите руснаци се учудваха: а ма ние ли правим това.
Имам електрическа машинка за насаж на лицето от 1972 г. Още (отлично) работи. Масажистката ми (французойка) постоянно ме пита да й продам.
Не знам сега как е в България, а и не искам да знам. Напуснах я преди 30г и от тогава кракът ми не е стъпвал там.Аз строих моята България и явно добре сме строили след като още има за разрушаване.
Единственото за което се моля е най-после Русия да разбере: няма братя и сиренето е с пари т.е. има партньори и с некоректните се разделяш.

# 14 489
  • Мнения: 6 922
Е аз работих един месец в кулинарния комбинат в София и там печаха кафе. Сума ти роднини и познати ме караха да им купувам, сигурно е имало причина да им купувам оттам вместо да си купят от магазина.

Общи условия

Активация на акаунт