Русия 1

  • 1 054 275
  • 23 590
  •   3
Отговори
# 14 010
  • Мнения: X
По-добре или по-зле... тук става въпрос за покупателна способност, която представлява количеството стоки и услуги, които можеш да си купиш с разполагаемия доход, т.е. след облагане с всякакви данъци, такси и налози.

Още веднъж да дам връзка към таблицата, за която вие говорите: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)

Не искам изобщо да прозвучи обидно, няма как човек да е специалист по всичко. Аз например нищо не разбирам от автомобили и понякога може да изръся такава "автомобилна експертиза", че после цялата компания 5 минути се тресе от смях. Не се обиждайте, но показаната от вас таблица и твърденията ви предизвикаха подобна реакция у мене. Simple Smile  Надявам се, че имате добро чувство за хумор и също ще видите цялата комичност на ситуацията.

Според вас излиза, че иранците могат да купят повече стоки и услуги от жителите на Швеция и Швейцария например, поляците и нигерийците имат еднакъв стандарт на живот, а украинците живеят по-добре от датчаните. Simple Smile 

Нали разбирате, Украйна е ужасно бедна страна, доходите им са по-ниски дори от руските. Става дума за същите украинци, които всички могат да видят на Слънчев бряг как работят за 400 евро и се радват, защото няма как да спечелят тези пари в Украйна. Според вас тези хора имат по-висок стандарт от жителите на Дания, Кувейт и Нова Зеландия. Simple Smile Simple Smile

Според вас от таблицата излиза също, че в Афганистан, Замбия и Йемен живеят по-добре отколкото в Люксембург, Латвия и Естония. Simple Smile

Не е проблем ако някой нещо не разбира, тук е просто форум за раздумка. Проблемът е, че хората, които отговарят за икономиката в Русия, разбират от икономика по-малко от вас, именно затова и реалните резултати са трагични, независимо, че по руската телевизия разказват на руските пенсионери, че живеят по-добре от германските пенсионери. Simple Smile

# 14 011
  • София
  • Мнения: 3 833
Индия е на трето място в таблицата...

# 14 012
  • Мнения: 12 295
Не е проблем ако някой нещо не разбира, тук е просто форум за раздумка. Проблемът е, че хората, които отговарят за икономиката в Русия, разбират от икономика по-малко от вас, именно затова и реалните резултати са трагични, независимо, че по руската телевизия разказват на руските пенсионери, че живеят по-добре от германските пенсионери. Simple Smile

Предполагам, че имате предвид, че преходът им е можел да се случи по някакъв друг начин. Хипотетично и аз си го мисля, но така или иначе е станал по този.  Аз не разбирам от икономика, но не ми е ясно как след този преход може за 20-тина години да се построи процъфтяваща пазарна икономика, жизнеспособна армия, стабилна социална система, пенсионни фондове и пр. Това ми се струва като свръхочаквания. Не бих нарекла постепенният напредък "трагичен резултат", а и не мисля, че някой в самата Русия го оценява така /говоря за напредъка, не за прехода/.

# 14 013
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Проблемът е, че хората, които отговарят за икономиката в Русия, разбират от икономика по-малко от вас, именно затова и реалните резултати са трагични, независимо, че по руската телевизия разказват на руските пенсионери, че живеят по-добре от германските пенсионери. Simple Smile

Само като погледна графиката и веднага ми става ясно кой колко "разбира от икономика"Smile Smile



---------------

Индeĸcът ЅОFІХ вeчe e втopият нaй-cпaдaщ в cвeтa. Kaĸвo cлeдвa?

Индeĸcът нa cинитe чипoвe ЅОFІХ зaвъpши пpeз минaлaтa ceдмицa нa нивo oт 553,88 пyнĸтa, ĸoeтo e нaй-ниcĸaтa мy cтoйнocт oт тpи гoдини нacaм. Oт нaчaлoтo нa гoдинaтa бeнчмapĸът e зaгyбил 7.01%, ĸoeтo гo пpaви втopия нaй-гyбeщи индeĸc в cвeтa, cлeд тoзи нa Heгиpия, ĸoйтo изгyби 16.1%. Зa cpaвнeниe cлeд ЅОFІХ пo зaгyбa ce нapeждaт индeĸcитe нa Maлaйзия (-5.7%) и Йopдaния (-5.3%).

Интepeceн e фaĸтът, чe cпaдът нa ЅОFІХ cтaвa peaлнocт в ĸoнтeĸcтa нa мнoгo cилнo пpeдcтaвянe нe caмo нa вoдeщитe фoндoви пaзapи (щaтcĸитe индeĸcи ca пpи иcтopичecĸи peĸopди), нo и нa индeĸcитe в peгиoнa. Haпpимep гpъцĸият ocнoвeн индeĸc oглaви cвeтoвнaтa ĸлacaция пo pъcтa нa бopcoвитe индeĸcи, cлeд ĸaтo ce пoĸaчи c 45%. Bтopoтo мяcтo e зa Pycия c 35,6% пoвишeниe oт нaчaлoтo нa гoдинaтa.


Може би икономистите в Руската федерация трябва да викнат някой мухльо от герп да "оправи икономиката"
Smile

# 14 014
  • Мнения: 15 960
Русия отделя огромен бюджет за военни цели. Всички други благоденстващи страни са да речем в НАТО и си поделят разходите. Т.е. Русия сама трябва да е в такава бойна готовност, че да е равнопоставена на САЩ, Китай, и всички от НАТО. За да живеят руснаците като американците, трябва да се държат като САЩ - грабителски и изнудвачески към цял свят.

# 14 015
  • Мнения: 2 375
Някъде четох или програма по тв, че за пентагона се отделят в пъти повече пари от тези които отделя Русия за самоотбрана (отделен вопрос е, че Русия ги изпреварва).
А и войните по света най вече са провоцирани от Америка. Т.е. няма война без САЩ.

# 14 016
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Американците където са стъпили, само войни, кръвопролития и конфликти подклаждат. С цел да докопат колкото се може повече блага, суровини и ресурси.

# 14 017
  • Мнения: X
Русия отделя огромен бюджет за военни цели. Всички други благоденстващи страни са да речем в НАТО и си поделят разходите. Т.е. Русия сама трябва да е в такава бойна готовност, че да е равнопоставена на САЩ, Китай, и всички от НАТО. За да живеят руснаците като американците, трябва да се държат като САЩ - грабителски и изнудвачески към цял свят.

Според вас логиката на руското ръководство е: “Ще ви спасим от американците като ви уморим от глад”?  Simple Smile

Реших да проверя дали наистина руските военни разходи са чак толкова големи. И ето какво открих.

Сингапур е мъничка държава с 5 и половина милиона население и територия колкото Софийско поле, нещо като град-държава. Военният им бюджет е над 11 милиарда долара, което прави по около 2000 долара на човек от населението.

Бюджета на Русия е малко над 60 милиарда долара при население около 144 милиона души, което прави около 430 долара на човек. Виждате, че дори миниатюрния Сингапур харчи близо 5 пъти повече на глава от населението за военни цели. В същото време Сингапур е в първата десятка на държавите в света по най-високи доходи и най-ниска корупция в света, държава с изключително висок стандарт на живот.

Може би в абсолютно изражение Русия харчи много за военни цели – както написах, през последните години цифата е около 60 милиарда долара годишно, малко под или малко над тази цифра, максимум до 62 милиарда. САЩ харчат над 600 милиарда долара – над 10 пъти повече. Но там пенсиите не са по 100-200 долара.

А може би в процент от Брутния Вътрешен Продукт руските военни разходи са много големи – процента за Русия е около 4% от БВП – от 3,7 до 4,2% през последните години. Саудитска Арабия харчи над 10% от БВП за военни разходи, а Израел – над 6% процента. Но саудитите и израелците не ровят по кофите като руските пенсионери.

Дори бегъл поглед е достатъчен, за да разбере човек, че руските военни разходи са съвсем средни и по нито един показател не са “огромни” – нито като абсолютна стойност, нито като цифра на глава от населението, нито като процент от БВП.

И да припомня – Русия е с най-голяма територия в света, претъпкана с природни богатства. Сингапур, за който стана дума, няма и една стохилядна от тези богатства. Кристално ясно е, че военните разходи не са причината, поради която руските заплати и пенсии са унизително ниски.

Но като сте подхванала темата, може би ще направите някакво друго, по-правдоподобно предположение по въпроса защо населението на най-богатата на ресурси страна живее в унизителна бедност. Как мислите – защо?

# 14 018
  • Мнения: 12 295
И да припомня – Русия е с най-голяма територия в света, претъпкана с природни богатства. Сингапур, за който стана дума, няма и една стохилядна от тези богатства. Кристално ясно е, че военните разходи не са причината, поради която руските заплати и пенсии са унизително ниски.

Много интересно сравнение, което явно е хрумвало на доста хора /даже виждам, че има и книга на тази тема "Русия не е Сингапур"/. Нищо не знам за Сингапур, освен, че доста години не е имал сътресения. Попаднах на интересни статии. Тук едно мнение https://olegmakarenko.ru/933933.html в което има линк към статия на Форбс. Да не би решението наистина да е в авторитарно управление на ръчен режим?

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 14:08 от Vapor

# 14 019
  • Мнения: 911
gerrynikolova, ще Ви помоля да не пускате мнения в темата, в които съпоставяте данни, видни от официални източници, въз основа на които съставяте правилни заключения /валидни за сравнително интелигентни хора/, т.к. съществува огромната вероятност да Ви/ни се наложи да четем "чаршафи", които да Ви/ни уведомят,че тъй като според БВП, базиран на основание покупателна способност, Русия скоро ще измести Германия, то техните 60 млрд. долара /американски/ се равняват на около 7546 млрд. долара/американски/, където  и да е другаде и понеже SOFIX спада, то руската икономика е много напред.

# 14 020
  • Пловдив
  • Мнения: 14 383

Спрямо доходите в развитите западно-европейски страни може да са по-ниски, но спрямо българските, доходите на руснаците са 2-3 пъти по-високи, а покупателната способност в десетки пъти по-висока.

Списък на страните според БВП базиран на покупателната способност:

Според данни на Международния Валутен Фонд и Световната Банка, по покупателна способност Росия е на 6 място, след Германия. Най-хубавото е, че според прогнози на макроикономисти, до 2024-та година се очаква Росия да измести Германия от 5-тото място.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)
С леката, съвсем лека и незначителна подробност, че това е общ БВП на държавата, коригиран според покупателната способност, а не БВП на глава.  Grinning Grinning Grinning
Ако не се сещаш, по-големият брой на населението е един от факторите за по-висок общ БВП.

Русия като цяло, като държава и общ сбор, може и да може да купи един-два Люксембурга (не знам всъщност), ама това някак не ни говори много за покупателната способност на единица от населението.

Иначе средната заплата в Русия е била около 36000 рубли през 2019 г. Това не е същото като БВП на калпак, ама ти говориш за дохода на руснаците, който номинално бил 2-3 пъти по-висок от нашия, а като покупателна способност - десетки пъти. 36000 рубли по курса рубла - лев е около 1040 лева.
И като сметнеш, нашата средна заплата от около 1200 лева направо си е някъде към 2-3 пъти по-ниска от 1040 лева, вярно ще да е.
И понеже покупателната способност на дохода на западноевропейците (Франция, Германия) на глава е около 3-4 пъти по-висока от българската, излиза, че 3-4 пъти несъмнено е повече от десетки пъти. Щото пък с половин уста признаваш, че доходите на руснаците са мъничко по-ниски от тези на западняците.

По-добре или по-зле... тук става въпрос за покупателна способност, която представлява количеството стоки и услуги, които можеш да си купиш с разполагаемия доход, т.е. след облагане с всякакви данъци, такси и налози.
Тук става въпрос за брутния вътрешен продукт на държавата, тоест за сбора от стойностите в долари на всичко произведено в държавата през годината, общо, не на човек, коригиран спрямо покупателната способност на един долар в същата държава.
Няма нищо общо с дохода на единица население или, както ти си се изразил/а, с покупателната способност на населението.
Едни "икономисти" са се извъдили... ама обясняват ли, обясняват. Без грам да са разбрали даже за какво е таблицата.
И аз не съм икономист, за БВП съм учила в часа по география, другото е малко здрав разум и малко от онова клише "обща култура".
Здрав разум, колкото да се усетиш, че ако една таблица ти казва, че руснакът може да си купи средно повече неща от швейцареца, значи нещо не си разбрал.

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 14:50 от Магдена

# 14 021
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Едни "икономисти" са се извъдили... ама обясняват ли, обясняват. Без грам да са разбрали даже за какво е таблицата.
И аз не съм икономист, за БВП съм учила в часа по география, другото е малко здрав разум и малко от онова клише "обща култура".
Здрав разум, колкото да се усетиш, че ако една таблица ти казва, че руснакът може да си купи средно повече неща от швейцареца, значи нещо не си разбрал.

Данните са на Международния Валутен Фонд и на Световната Банка. Обади им се на тях, кажи им, че си недоволна от класацията и им се скарай че нищо не разбират от икономика... Откъде-накъде ще ми слагат Русия на 6-то място по покупателна способност?!  Simple Smile Simple Smile

Иначе разликата е видима с просто око - по пътищата в Руската федарация може да видиш предимно нови автомобили, а по пътищата в България само 10-15 годишни бракми събирани от моргите в Европа.
----------

според данните от МВР през 2018 г. са били продадени около 52 хиляди МПС (леки, лекотоварни, товарни и автобуси) спрямо 47 000 през 2017 г. От тях новите леки коли (категории М1 и N1) са почти 40 000

---------

Ассоциация европейского бизнеса подвела итоги продаж новых автомобилей в России. Декабрь стал самым успешным месяцем за последние четыре года: реализовано 175 тысяч легковушек и легких коммерческих автомобилей, что на 5,6% больше, чем в том же месяце 2017-го.

А результат целого года пусть совсем немного, но превысил отметку 1,8 млн машин: по данным АЕБ, в России продан 1 млн 800 тысяч 591 новый автомобиль. По сравнению с 2017 годом рост на 12,8%.


Положительную динамику показали две трети марок, а в первой десятке рейтинга рост до последнего момента был у всех брендов, но в декабре неожиданно провалился спрос у компании Renault. Если за одиннадцать месяцев у нее был рост продаж на 6%, то по итогам года марка вышла «в ноль» (137 тысяч машин). Лада увеличила сбыт на 16% (до 360 тысяч), Kia прибавила на 25% (228 тысяч), а Hyundai — на 13% (179 тысяч).


Российским бестселлером стала Лада Веста: продано 108 тысяч машин. Кроме нее 100-тысячную планку взяли Лада Гранта (106 тысяч) и Kia Rio (чуть больше 100 тысяч). Среди компактных кроссоверов лидирует Hyundai Creta (68 тысяч), которая оставила позади Solaris.

Судя по всему, в этом году на двузначные показатели роста российского рынка можно уже не рассчитывать. В АЕБ прогнозируют повышение спроса на 3,6% до 1,87 млн новых машин.

------------
В България 40 хиляди, в Руската федерация над милион и осемстотин хиляди нови коли годишно...
Приблизително 45 години ще са необходими на българите да си купят толкова нови коли, колкото купуват руснаците само за 1 година. Толкова за покупателната способност...

https://autoreview.ru/news/statistika-rossiyskogo-avtorynka-itogi-2018-goda

# 14 022
  • Пловдив
  • Мнения: 14 383
Аз му говоря, че това НЕ Е класация на покупателната способност на населението, а на нещо съвсем, съвсем друго, пряко свързано с големината на държавата, то ми вика да се обадя на някого си.

Ако си наемен трол, добре. Ако не си - не е толкова добре, не представя добре способността ти да разбираш. Каквото и да било.

Цитат
В България 40 хиляди, в Руската федерация над милион и осемстотин хиляди нови коли годишно...
Приблизително 45 години ще са необходими на българите да си купят толкова нови коли, колкото купуват руснаците само за 1 година. Толкова за покупателната способност...
Аха, по същия начин и аз не мога да си купя толкова коли, колкото имат общо всички живеещи в отсрещния блок. Докарах нещата до една кола. Много ми е ниска "покупателната способност".

Цитат
Иначе разликата е видима с просто око...
Има си хас да не е видима с просто око. Статистиката лъже, с просто око се вижда също, че доходът на един руснак е десетки пъти по-висок от този на един българин.

Последна редакция: вт, 14 яну 2020, 16:56 от Магдена

# 14 023
  • София
  • Мнения: 3 833
Хм, колко пъти е повече населението на РФ в сравнение с това на България? Поне 30 пъти. Умножено по 40 000 коли, пак става около 1.2 млн. Не е кой знае колко различно. Доста елементарен опит за манипулация на ниво 2ри клас.

# 14 024
  • Мнения: 6 874
Данните са на Международния Валутен Фонд и на Световната Банка. Обади им се на тях, кажи им, че си недоволна от класацията и им се скарай че нищо не разбират от икономика... Откъде-накъде ще ми слагат Русия на 6-то място по покупателна способност?!  Simple Smile Simple Smile
Ти май не зацепваш тя какво ти е написала.

Общи условия

Активация на акаунт