Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 25

  • 117 637
  • 772
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: leet
И малко по- научно:), защото като си говорим само, каквото ни се иска, ГРР- то на децата ни не изчезва, а и то не изчезва и не се излекува, могат да се тушират само симптомите и подобри поведението и разбирането, социализацията не е мираж, но абсолютната норма е мираж или по- скоро- лъжа от хора с непочтени намерения към нас:


Терминът Генерализирани разтройства на развитието /ГРР/, които се дефинират като група от тежки и ранни разтройства, които засягат децата и включват закъснения или увреждания в областта на комуникациите и социалните умения.Аутизмът се позиционира като разтройство между още четири категории.

В Генерализираните разтройства на развитието влизат:
синдром на Рет;
дезинтегративни разтройства на детето,наричан още детска деменция;
синдром на Аспергер;
неспецифичните ГРР;

Обикновено първото диагностициране на ГРР е в ранна детска възраст.Всичките ГРР повлияват на комуникативните и социални умения, а също така на когнитивните умения и поведение.Всички ГРР имат много общи неща помежду си,но всеки един синдром поотделно има специфични характеристики, които го отличават от останалите.

Признаци на ГРР:
Признаците на ГРР могат да бъдат разпознати още преди 3 годишна възраст на детето. Диапазонът на симптомите може да бъде много голям от тежки до едва доловими до толкова, че те биха могли да се приемат като нормален аспект от детското развитие.Поради тази причина може да минат години преди ГРР да бъдат уловени.Ранните признаци на ГРР могат да включват:
-проблеми при взаимоотношенията, при играта или при връзките с другите
- избягване на контакта с очи/не гледа хората в очите/
-незадържане на вниманието
-необичайни движения като размахване на ръцете,въртене на ръцете или почукване
-играейки с една и съща играчка по начин , който изглежда странен или повтарящ се.
-не използва или не разбира езика;
-не проявява интерес към заобикалящата го среда;


Обръщам внимание, че Аспергера влиза в ГРР- тата, а Aspie- тата не само. че не се характеризират с умствено изоставане, а с ниво на IQ  в повечето случаи над или доста над норма.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 249
Констанца, поздрави Марк   bouquet Аз малко закъсах този семестър със сроковете, но ми е много трудно лятото. Гого иска да сме постоянно на вън събота и неделя, а за мен е грехота да го държа вътре, при условие, че времето позволява. В началото на юли съм в отпуск и мисля да наваксам.
Хора, не ме разбирайте грешно - аз не плюя срещу Еодент. В същност като се замисля коментарите се отнасяха до анестезиолога ... Гого до сега не съм го водила на зъболекар, надявам се и да няма нужда де. Поне на външен вид няма проблеми...

# 17
  • Мнения: leet
Е, да няма нужда, да няма нужда- колко да няма нужда:)

Все някой ден в близките години ще се наложи да го заведеш на зъболекар и тогава си спомни "как не плюеш" по зъболекарите, които правят възможно това...Simple Smile

Сори, майтап..ама майтапа е, за да си кажем истината:))

Щото ако беше толкова просто и чисто само комесриоално начинанието, с което са се захванали Ео Дент и преди това Юниордент, щяха и моя, и твоя, и всичките други хиляди зъболекари да направят практика- Специализирана клиника за деца и възрастни със специални нужди, където да се работи под пълна анестезия и със специално отношение!

Те, щото сигурно моя и твоя, и хилядите други стоматолози в България не искат да печелят ли?

Но е предизвикателство, свързано с много притеснения за самите тях, повишаване на квалификацията, увеличаване на екипа, анестезиолози, риск и т н...

А повечето хора, въобще и по принцип, по света и навсякъде са посредствени- т. е.- искат да им е добре и да печелят, но с  минимални усилия и без никакъв риск, с минимална инвестиция от всичко- сили, енергия средства..

И затова иновативните неща, които правят по- предприемчивите, силни а ако щеш- и алтруистични хора, се приемат от масата не добре- с критика, защото на подсъзнателно ниво е- кой е пък тоя, че ще ми помага, той сигурно за друго го прави и на гърба на някого..

Защото обикновено хората пренасяме своя начин на мислене и мотивация върху останалите и не вярваме, че някой може, пък и не ни се иска- някой да може и да прави уникално добри и смисление неща...

# 18
  • София
  • Мнения: 3 249
Влади, не мога да бъда сигурна как ще реагира, докато не го заведа.
 Хриси ходи при наша позната и понякога само за да идем при нея симулира, че го боли, защото го омайва и му дава подаръци  Joy Същата успя да заплени е най-мрънкащото дете, което някога съм виждала - дете на моя приятелка. Сладура мрази всичко и всички. На 3 зъболекаря им разказа играта, обаче при моята позната се предаде...А тя в тях(там и е кабинета за спешни случаи) не работи с кой знае каква да е модерна техника. Или работиш с деца или не работиш. Личната ми зъболекарка примерно категорично отказва да приема деца и го казва в прав текст, за което я уважавам Simple Smile

# 19
  • Мнения: 1 738
Доника,
благодаря от името на Марк.  Grinning
И едно предложение. Не мислиш ли, че е време да сменим критериите на класификацията DSM IV с тези на DSM V, която влезе в сила преди малко повече от година. Тя е задължителна за статистико-диагностични цели в САЩ и Канада, а за научно-изследователски цели се използва във всички страни на света. Преди няколко дни пуснах линк към предварителното запознаване с тези критерии, но май на майките не им се връща назад http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=694311.420
Така че, предлагам да сложим във виртуалната библиотека критериите, цитирани от "Autism speaks" http://www.autismspeaks.org/what-autism/diagnosis/dsm-5-diagnostic-criteria. Ако ми дадеш на "лични" е-адрес, ще ги преведа и ще ти ги изпратя.  Rolling Eyes "Св.Никола" работят по МКБ-10 (класификация на СЗО). На сайта на СЗО има съобщение, че работят върху МКБ-11, която ще бъде въведена следващата или по-следващата година. Вероятно тя ще приеме критериите на DSM V. Според мен, те са доста ясно формулирани и ще ориентират добре новите майки (ще избегнем субективния елемент, който сега е доста силен и объркващ)

И към новите майки - добре ще е да не цитирате цели постове. Просто изтрийте и оставете само това, върху което имате коментар. Иначе цели страници стават нечитабилни, а коментарът ви не привлича необходимото внимание. Това е моето усещане.

Последна редакция: чт, 19 юни 2014, 19:35 от констанца

# 20
  • Мнения: leet
Добре ще е да се сменят в първа страница критериите с най- новите- тези на класификацията  на DSM V.

Но медицинксите термини не вършат особено работа нито на новите, нито на старите майки, нито особено много на медиците дори:)

Същественото и неизменно е, че Аутизмът е ГРР, което се определя от нарушение в развитието, възникнало преди 3 годишна възраст и нарушено функциониране в следните области:
- социални взаимоотношения;
- комуникация;
и
- поведение;

# 21
  • Мнения: 1 738
Тези, които искат да знаят, как стоят терминологично нещата между DSM IV , МКБ-10 и DSM V могат да разгледат сравнителната таблица на този линк http://a4.org.au/a4/ASDformal В DSM V категориите са премахнати и са заменени с нива на тежест.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 351
Тези, които искат да знаят, как стоят терминологично нещата между DSM IV , МКБ-10 и DSM V могат да разгледат сравнителната таблица на този линк http://a4.org.au/a4/ASDformal В DSM V категориите са премахнати и са заменени с нива на тежест.
Я го преведи моля точно в детайли.
Замислих се доста по това, което пишеш, защото в последната епикриза на моето дете необичайно е  оценен по текста на Векслер като ниво на функциониране, а не както досега в точки. Доста се чудих защо е така и чак от твоя пост разбрах, че вече действат по нов тип оценка. Обаче това е нещо като допълнение според мен към ДСМ4, защото все пак за да се сложи ниво на тежест на ГРР си е нужно първо да имат критерии за оценка на ГРР. А критериите за оценка не са ниво на тежест, а си остава същия триъгълник. Ако някой от симптомите отпадне - то вероятно и отпада самата диагноза ГРР. И вероятно точно това е станало с Реге. Един от трите върха на триъгълника е отпаднал и затова са отменили диагнозата. Каквито и дефицити да има - щом няма проблем с емоционалната реципрочност - то няма как да има диагноза ГРР. Така си го обяснявам при нея.

Реге ще ти пиша след малко

констанца хубаво е да се знаят промените в ДСМ 5, но все пак критериите за поставяне на диагноза също е добре да се знаят за да не се чудим на какво основание е сложена диагнозата на детето ни.

Скрит текст:
Малко майки ще разберат промените и моля не ми се цупи както обикновено, защото аз съм една от малкото с които можеш да дискутираш този въпрос

# 23
  • Мнения: 173
...
Освен това, всеки специалист ще ти каже, че щом детето има езиков дефицит, има задължително и изоставане в развитието, защото нещата са свързани и се командват от един център.
...
А ако няма езиков дефицит, каква е диагнозата? Но има маркери в другите две области - поведение и социални взаимоотношения?
Ние чакаме следващата седмица да ни кажат каква е диагнозата, не са споменали при наблюдението в Св. Никола каква ще е, но са отчели дефицити в социалните умения. Наблюдението се е осъществило от детски психиатър д-р Симеонова и психолог д-р Стайкова. Съпругът ми ще ходи на заключително интервю, но вероятно вече ще са взели решение каква е диагнозата.

# 24
  • Мнения: leet
kali_k ,

Съвсем скоро ще разбереш каква е диагнозата.

Но ако няма езиков дефицит и няма закъснение в езиково- говорното развитие, а са налице комуникационни проблеми, със социализацията и поведенчески, детето в горната част на спектъра и е въпрос на интерпретация дали е с Аспергеров синдром, дали високофункциониращ..

Но мисля,, че ти и сама си отговаряш...

След като получите епикризата ще си сигурна.

# 25
  • София
  • Мнения: 2 351
kali_k ,

Съвсем скоро ще разбереш каква е диагнозата.

Но ако няма езиков дефицит и няма закъснение в езиково- говорното развитие, а са налице комуникационни проблеми, със социализацията и поведенчески, детето в горната част на спектъра и е въпрос на интерпретация дали е с Аспергеров синдром, дали високофункциониращ..

Но мисля,, че ти и сама си отговаряш...

След като получите епикризата ще си сигурна.
Влади не гледат точно поведенчески проблеми, което е много общ термин. По скоро фиксации, стериотипи, или както го описват в критериите
Цитат
Повтарящи се и ограничени и стереотипни шаблони на поведение, интереси и дейности

Задължително трябва да има детето и В трите области някакъв проблем за да се постави ГРР. При наличие само на една или две области се търси друга диагноза. А ако има и в трите се класифицира впоследствие като степен на тежест според това, което каза констанца. Почват да ми се изясняват нещата.



# 26
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
В DSM-5 класификацията има само две области от симптоми, за разлика от DSM-4, където са 3.

Социалните взаимоотношения и комуникация са обединени в една. Втората е "ограничени, повтарящи се модели на поведение, интереси, дейности". За диагноза аутизъм са нужни поне 2 маркера от втората област. Не ми е много ясно колко маркера минимум са нужни от първата.

Ако са налице само дефицити в социалните взаимоотношения и комуникации - това не е аутизъм, a Social (Pragmatic) Communication Disorder (това според DSM-5).

Отделно пада раздробяването на синдром на Аспергер, класически аутизъм и т.н.; има само една диагноза - аутистичен спектър, но са въведени 3 степени на тежест на симптомите.

Последна редакция: чт, 19 юни 2014, 18:11 от ЧеКа

# 27
  • Мнения: 1 738
Майки, много е просто, кликнете върху тези два линка и ще видите за какво става дума. Не съм сравнявала думите в окончателния вариант на DSM5, но ми се струва, че няма смислови промени, а са добавени обяснения, които улесняват разбирането.  Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=599230.720;topicrefid=20  (стр. 49 и 50)
http://www.bg-mamma.com/index.php?topicrefid=18;topic=694311.420

Както обещах, ще преведа окончателния текст от тук
http://www.autismspeaks.org/what-autism/diagnosis/dsm-5-diagnostic-criteria
и Доника ще го сложи тези дни във виртуалната библиотека.  Simple Smile

Последна редакция: чт, 19 юни 2014, 20:26 от констанца

# 28
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 950
Точно от линка на аутизъм спикс на мен не ми стана недвусмислено ясно, че и трите маркера от първа област трябва да са налице за диагноза. Но видях, че в някакви други варианти пише ясно и конкретно "всичките три".

# 29
  • Мнения: 7 420
   В пълно объркване с диагнозите съм ...
   Напоследък няколко специалиста казват , че това при детето не е никакъв аутизъм ..
   Добре де , ГРР-то какво отношение по принцип има към аутизма и има ли такова изобщо ?

   Много от симптопмите(аутистичните)  при сина ми са отшумели .... Дали благодарение на работата( с психолози , логопеди , родители)  , на израстването , на хомеопатия или друго .... нямам представа .....

   Каква е връзката тук :
                                    Аутистичен спектър , Аутизъм , Аутист и човек с ГРР ? 

   ГРР равно ли е на аутистичен спектър ? А на Аутизъм ?

    newsm78

Общи условия

Активация на акаунт