Бюро по труда - моля за малко разяснения

  • 3 230
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 306
Здравейте.Предвареително се извинявам,че темата може да не е  за тук...Но съм се абонирала за Клюкарника и нещо ми е сложно да намеря и другите подфоруми....Другото за което искам предварително да се извиня е невежеството ми по тази тема....
 Та да карам направо към въпросите ми.... Работя на трудов договор в една фирма вече от около 4-5 години.В последните 2 години положението е много зле ( не знаеш кога ще почиваш и изобщо ще почиваш ли, не знаеш кога ще плащат и колко - имало е месеци зимата при това!,съм получалава по 50лв за цял месец) и искам да напусна,защото вече не се издържа да нямаш и ден свободен,а в същото време и да не взимаш пари.. Нямам представа колко време ще ми отнеме намирането на друга работа.Чувала съм,че когато работиш няколко години на едно място с трудов договор от бюрото по труда плащат някакви пари известно време.Въпроса ми е това вярно ли е ? Как се изчислява колко пари ти плащат или са точно фиксирани?Колко месеца ги плащат и трябва ли да имам дебитна карта,за да ги получавам?Те длъжни ли са да ми търсят през това време работа и ако ми намерят,но на мен не ми харесва работата,мога ли да откажа?
Ще съм много благодарна,ако някой минал през това и е наясно  с тези неща да ми напише отговор. Много благодаря,на всеки прочел темата ми и отделил от времето си.

# 1
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Да, вярно е горе-долу.
За да получава обезщетение за безработица едно лице трябва да има внасяне осигуровки за минимум 9 месеца от последните 15... щом си на ТД - значи ги имаш.
Сумата, която се получава като обезщетение е средно 60% от дохода за предходните 24 месеца.
Времето, което се получава обезщетение зависи от общия осигурителен стаж, който лицето притежава.
Ако обаче лицето напусне по свое желание или по взаимно съгласие - получава минималното обезщетение от 7.20лв на ден за 4 месеца...
Те търсят работа...уж...Понякога предлагат работа и трябва да отидеш на интервю.Ако ти предложат работа и откажеш, ти спират обезщетението. 

# 2
  • Мнения: 91
Здравейте и от мен!
И аз имам питане- от 6 години работя във фирма, част от която решиха да затворят/ едно от направленията/. Предстои да подпишем допълнителни споразумения за преминаването на безсрочния ни договор в срочен за извършване на определена дейност- затваряне на офисите за срок от два месеца.
Ако отидем на борсата, за какъв срок ще бъде и на какво обезщетение ?
Подозирам ,че заповедите за прекратяване ще са по чл. 325- изтичане срока на договора.
4 месеца по 7,20 на ден или 60 % от осигурителния доход/ който е доста висок/ за срок, според стажа на всеки.
Имаме срок до утре да подпишем тези допълнителни споразумения.
Благодаря!

# 3
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Здравейте и от мен!
И аз имам питане- от 6 години работя във фирма, част от която решиха да затворят/ едно от направленията/. Предстои да подпишем допълнителни споразумения за преминаването на безсрочния ни договор в срочен за извършване на определена дейност- затваряне на офисите за срок от два месеца.
Ако отидем на борсата, за какъв срок ще бъде и на какво обезщетение ?
Подозирам ,че заповедите за прекратяване ще са по чл. 325- изтичане срока на договора.
4 месеца по 7,20 на ден или 60 % от осигурителния доход/ който е доста висок/ за срок, според стажа на всеки.
Имаме срок до утре да подпишем тези допълнителни споразумения.
Благодаря!

Ако заповедта за прекратяване е по чл.325 ал.1 т.4 - със завършване на определена работа, ще получаваш 60% от дохода за предходните 24 месеца.
Времетраенето на обезщетението зависи от общия ти осигурителен стаж през целия живот.

# 4
  • Мнения: 91
Благодаря за бързия отговор!

# 5
  • Мнения: 3 990
Извинявам се, че пиша в тази тема, но искам да попитам колко точно е срока за регистрация в БТ  - 7 работни или календарни дни?

# 6
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Извинявам се, че пиша в тази тема, но искам да попитам колко точно е срока за регистрация в БТ  - 7 работни или календарни дни?

7 работни дни.

КСО 2014
чл.54а ал.(4) (*) (Отм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако:
               1. заявлението по ал. 3 е подадено в тримесечен срок от тази дата;
               2. лицето се е регистрирало като безработно в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни от тази дата.

# 7
  • Мнения: 3 990
Много благодаря   bouquet

# 8
  • София
  • Мнения: 182
И аз имам един въпрос. Работя във фирма, на която затвориха отдела, в който работех аз. На 2 март 2015г детето ми прави 2г, сега съм все още майчинство. Обаче, детето ми е прието в ясла и аз трябва да го пусна преди изтичане на втората пълна година майчинство.
При освобождаването ми, което трябва да е по рано от неговия рожден ден, вярно ли е, че ще ми изплатят само полагащата ми се отпуска за 2 години демек 40дни. Казаха ми, че няма да получа обезщетение, че ме освобождават без предизвестие защото аз съм си прекратила майчинството и няма да получа другото обезщетение, което се изплаща месец след освобождаването ми.
Благодаря.

# 9
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
И аз имам един въпрос. Работя във фирма, на която затвориха отдела, в който работех аз. На 2 март 2015г детето ми прави 2г, сега съм все още майчинство. Обаче, детето ми е прието в ясла и аз трябва да го пусна преди изтичане на втората пълна година майчинство.
При освобождаването ми, което трябва да е по рано от неговия рожден ден, вярно ли е, че ще ми изплатят само полагащата ми се отпуска за 2 години демек 40дни. Казаха ми, че няма да получа обезщетение, че ме освобождават без предизвестие защото аз съм си прекратила майчинството и няма да получа другото обезщетение, което се изплаща месец след освобождаването ми.
Благодаря.

Не съм съгласна.Ти си прекъсваш отпуска за отглеждане на дете до 2 години и съответно трябва да се върнеш на работа.Това, че работодателят ти няма къде да те върне е негов проблем и съответно трябва да ти пусне предизвестие или да ти изплати обезщетение, че те прекратява без предизвестие.
Още повече нека да си прочетат закона, в частност Кодекс на Труда  чл.333 ал.1 т.1 и да види, че всъщност не може да те съкрати по доста членове (включително при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;), защото се иска разрешение от ИТ.

# 10
  • София
  • Мнения: 182
Искат да ме  съкратят по чл.328 ал.1 т.4.  Аз им казах, че искам да се освободят по 328 ал.1 т.2 обаче тя ми вика, че не можели. Тогава й казах, че е така защото трябва да искат разрешение от ИТ. Тя не ми каза нищо. Имат ли право по тоя член да ме освободят?

# 11
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Искат да ме  съкратят по чл.328 ал.1 т.4.  Аз им казах, че искам да се освободят по 328 ал.1 т.2 обаче тя ми вика, че не можели. Тогава й казах, че е така защото трябва да искат разрешение от ИТ. Тя не ми каза нищо. Имат ли право по тоя член да ме освободят?

Интересно... По чл.328 ал.1 т.4 - при спиране на работа за повече от 15 работни дни; могат да те съкратят без разрешение от ИТ, но пак е с предизвестие и ти дължат обезщетение за предизвестието...
А да не казвам, че ако в следващия месец след прекратяването не започнеш работа ти дължат обезщетение по чл.222 КТ
- При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго населено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
Както ти искаш няма как да те прекратят без разрешение на ИТ.

# 12
  • София
  • Мнения: 182
Да, точно така. Те ще ми го платят и него след месец от освобождаването. Демек 2 обезщетения ми плащат и полагаемия отпуск. Тук ми идва въпроса дали ако прекратя майчинството преди детето да навърши 2г ще ми ги резнат тия 2 обезщетения. Демек - 1 за без спазено предизвестие+1 заплата, полагаща ми се след минаване на 1м след съкращението?

# 13
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Да, точно така. Те ще ми го платят и него след месец от освобождаването. Демек 2 обезщетения ми плащат и полагаемия отпуск. Тук ми идва въпроса дали ако прекратя майчинството преди детето да навърши 2г ще ми ги резнат тия 2 обезщетения. Демек - 1 за без спазено предизвестие+1 заплата, полагаща ми се след минаване на 1м след съкращението?

Нямат право да не ти ги платят...Ако случайно се запънат, питай за точен закон и член въз основа, на който ще ти ги спират...  Wink

# 14
  • София
  • Мнения: 182
Много благодаря! И аз така смятах, но така са казали на друга майка, която сега септември трябва да я освободят, а тя си е намерила работа и е искала по-рано. Тогава жената от човешки ресурси и е казала, че ако прекрати по-рано няма да ги получи.

Общи условия

Активация на акаунт