Великобритания - тема 53 Още е лято

  • 52 343
  • 732
  •   1
Отговори
  • Мнения: 686

Как е





http://www.royal.gov.uk/output/Page1.

Полезни връзки

Българско посолство, Лондон: http://www.bulgarianembassy-london.org/

Местни нужди: http://www.upmystreet.com/

Страница за българи във Великобритания: http://www.bghelp.co.uk/

Български магазин (храна): www.bulgarianfood.co.uk

Квартири, наеми, апартаменти (търсене по квартал и размер на жилището):

www.findaproperty.com; www.rightmove.co.uk; www.gumtree.com

Образование

http://www.childcarelink.gov.uk/index.asp

За детегледачки, детски градини, държавни и частни:

http://www.surestart.gov.uk/aboutsurestart/parents/lookingforchildcare/

http://www.ofsted.gov.uk/
KS1, KS2, KS3 SAT PAST PAPERS & GCSE Revision Advice


Образование - Четиво за начинаещи
http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Schoolslearninganddevelopmen … School/DG_4016312

Детски имунизационен календар: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_ … 07_accessible.pdf


Важна тема:

Как протича бременността във Великобритания (към NHS)

Полезна страница (майчинство, права): http://www.worksmart.org.uk/rights/viewsubsection.php?sun=52

1. Aко сте бременна, или планирате бременност, продължете (или започнете веднага) да пиете фолиева киселина
2. След положителен тест за бременност, направете час с GP
3. Лекарят ще ви сметне приблизителна дата за раждане, и ще ви даде направление за близка болница (по район), където ще ви следят бременността
4. До седмица/10 дни, ще получите писмо от болницата, с дата за първи видеозон. Този първи преглед е около 10-12 седмица, казва се "dating scan" и ще ви определят по-презицен термин
5. По същото време ще ви назначат кръвни тестове, изследвания, среща с акушерките, с лекар и други, в зависимост от това как протича бременността (тест за синдром на Даун, и други)6. За бременност без усложнения, очаквайте преглед всеки месец, и още един видеозон (подробен анатомичен преглед, в 20 седмица), и по-чести прегледи към края на бременността (и изследвания в зависимост от какво имате нужда)
7. Възможно е да се смени първоначалната болница (при местене или други причини)
8. Ако имате частна застраховка, обърнете се към тях за да разберете какво точно се покрива.

Регистриране на дете,родено във Великобритания

От болницата ще ви дадат информация къде да запишете детето.

1.Първото, което трябва да направите е да издадете анг. акт за раждане, акта се издава във два варианта, кратък и дълъг. Краткия не се заплаща, а дългия се заплаща и могат да ти издадат колкото копия искаш. На вас ще ви трябва дългия вариант за пред посолствато, защото в него има вписани и родителите.

2.След като, се сдобиеш с дългия акт трябва да му се постави апостил (официален печат, който удостоверява достоверността на документа) имай в предвид, че няма да ти приемат анг. акт в посолството, ако няма тази заверка.

 Ето тук има информация: http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver … legalisation/faq/ как става заверката, може по пощата, може и на място.

3. С поставения вече апостил на анг. акт отивате в посолството и вадите пасаван на бебето, който важи за 1г. и струва 60 паунда, с пасавана се прибирате в БГ и вадите ЕГН.

- ЕГН за да се извади ще ви трябва пак анг. акт за раждане с поставен апостил и преведен от заклет преводач. Процедурата ми отне около 2сед. Ако искате да извадите международен паспорт на бебето докато сте си в БГ по - добре прати на някой пълномощно и акта за раждане за да си върви процедурата и като се приберете с вече издаденото ЕГН извадете паспорт.

Справочник на подправките:


Basil - Босилек
Cinnamon - Канела
Celery - Целина
Clove - Карамфил
Cumin - Кимион
Dill - Копър
Ginger - Джинджифил
Mint - Джоджен
Rosemary - Розмарин
Turmeric - Куркума
Thyme - Мащерка
Allspice - Бахар
Sage - Салвия
Bay leaf - Dафинов лист
Anise(star anise) - Aнасон
Semolina - Грис
 

to be continiued.






до мамите в Англия
Бъдещи и настоящи мамчета във UK
Бъдещи и настоящи мамчета в UK
Little Britain - тема ента
Little Britain - тема 5
Пижо и Пенда на гости в Кралството-тема 6
Тема 6
Козунаци и яйца се правят на Англйска земя-тема 7
Англйска тема-8
Родители в UK - 9
Родители във Великобритания, 10-та тема
ВеликоБритания, 11-та празнична
Великобритания - тема 13, нe-фаталнa
Великобритания - тема 14, пролетна
Великобритания - тема 15, почти юбилейна
Великобритания - тема 16-та, сладка и лятна
Великобритания - тема 17-та, мигновена, но лятна
Великобритания - дъждовна, но празнична, тема 18-та
Великобритания - тема 19-та, последна тийнейджърска (пак празнична)
Великобритания - тема 20-та - Коледна и Нвогодишна!
Великобритания - Cнежна тема 21!
Великобритания - тема 22, пролетна
Великобритания - тема 23, Великденска
Великобритания - тема 24
Великобритания - тема 25
Великобритания - тема 26
Великобритания - тема 27
Великобритания - тема 28
Великобритания - тема 29
Великобритания - тема 30
Великобритания - тема 31 Лятна и Приятна
Великобритания - тема 32 Есенно-Коледна
Великобритания - тема 33 Пролетно-Великденска
Великобритания - тема 34 Великденска
Великобритания - тема 35 Лятно-Морска
Великобритания - тема 36 И замириса на море
Великобритания - тема 37 Есенен листопад
Великобритания - тема 38 Есенно-Зимна Приказка
Великобритания - тема 39 Зимна Коледна Приказка
Великобритания - тема 40 Зимно-Пролетна
Великобритания - тема 41 Зелено-Пролетна
Великобритания - тема 42 Лятна И замириса на море
Великобритания - тема 43 Лятно - Есенна
Великобритания - тема 44 Зимно - Коледна
Великобритания - тема 45 Коледно - Новогодишна
Великобритания - тема 46 Пролетно - Лятна
Великобритания - тема 47 И замириса на море
Великобритания - тема 48 Есенно Зимна
Великобритания - тема 49 Коледно-Новогодишна
Великобритания - тема 50 Пролетна
Великобритания - тема 51 Зелено Лятна

















# 1
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 089
Да отговоря тук.

Дорсет, изказването ти е тъпо и броят години не се равнява на опит.  Naughty

Може някой да си живее спокойно и безметежно десет години, а друг да е тук от три и всеки ден да има различни неща в живота си. Тъй, че годините престой си ги сложи в рамка и им се радвай само ти. То пък голяма гордост, че някой си дошъл преди мен  ooooh! мога да уважавам хората, които правят нещо смислено и имат повече опит от моя, дори ако са тук от половин година, примерно.

Ника ми е Дорет. Тъпо е когато се намесваш там където не ти е работата, аз с теб не разговарям по въпроса. И да, годините значат и опит, а при мен е много голям, особено със здравната им система. А ти има още много неща да видиш, не само онези парцали англичаните, май така ги нарече, с които ни занимава доста страници тук.

# 2
  • Мнения: 984
Благодаря за темата.

Тези двата линка не работят
Образование
http://www.childcarelink.gov.uk/index.asp

За детегледачки, детски градини, държавни и частни:
http://www.surestart.gov.uk/aboutsurestart/parents/lookingforchildcare/

# 3
  • Мнения: 686
  Пу първа хаха, много съм забавна  Mr. Green
  Аве май е отпуска, та пускам темата, да не секнем разговора.
  За БГ мамите във фейса, аз отдавна съм се изтрила от там, направо ме беше срам, че има такива хора по едно време  Crazy Разбира се, не всички, но оставяха най-отявлените таланти да вилнеят на воля...
  Хайде, много слънце да изпълва тази темичка  newsm58   
  
   Но докато се разпиша и стана за  doh
 
 

# 4
  • UK
  • Мнения: 3 959
И аз съм тук. Пак имам за оплакване, ама няма да се оплаквам. Чакам да видим какво ще се случи, понеже вече съм приела, че при мен нещата без драми и клизми няма да станат никога.

# 5
  • Мнения: 45
Както и да си говорим е много трудно като си в чужда държава.
Особено като си заминал на 35+години.
И има както и пложителни, така и отрицателни неща. Нас, което най-много ни мъчи е, че нямаме среда. И както някой беше написал скоро тук- трябва да се виждаме с хора, които нямаше да искам да ги познаваме, ако си бяхме в Бг.
Момичета, дайте идеи ка да си подобря английският. Проблемът е, че работя от вкъщти, нямам среда англоговоряща.
За курсове-не съм много съгласна, защото аз не съм на съвсем ниско ниво, всички упражнения мога да си ги направя, но проблемът ми е в говоренето-т.е трябва ми да говороря с някой (често), а и се улавям, че не разбирам, когато ми говорорят англичани.
Аз работя предимно с чужденци-французи, германци и т.н и с тях нямам проблем. Но като отида някъде по работа, тук в ЮК и настава драмата- ами не ги разбирам, особено като се започне някаква дълга дискусия и после се предполага, че трябва да напиша в доклада какво е дискутирано и т.н......ужас

Последна редакция: пн, 21 юли 2014, 01:38 от future74

# 6
  • Мнения: 45
нещо направих и се самокопирах, извинявам се

# 7
  • UK
  • Мнения: 88
future74 това, което се сещам на прима виста е да откриеш нещо, свързано с твое хоби и да ходиш на сбирките или клубове, де да знам как точно се наричат. Примерно имам позната, която плете и си е намерила групичка и се събират да stitch&bitch  Mr. Green , както те са си го кръстили. Сигурна съм, че каквото и да те интересува, ще намериш 'съмишленици' и ще си се събирате, и така ще упражняваш говоренето.
Иначе, при все, че смея да твърдя, че английския ми е на чудесно ниво, като ми се изтъпани някой със силно изразен акцент и ми е трудно да разбирам. И не, нямам предвид чужденците, а англичани. Тук примерно, Есекс, акцента е леле мале  Mr. Green Само се надявам малката да не прихване много-много, че ужас. Обаче най-трудно ми е било с хора от Ливърпул... имам чувството, че на друг език ми говорят  Joy

# 8
  • Мнения: X
Скъзитата и на мен са ми били трудни ..
Относно съветите от новодошлите съм на мнението на Дорет и Цветак. Най -често подминавам тези диксуии ,или най много да спомена ,че явно сме били в различна Англия и да се усмихна то друго не виждам смисъл да до-уточнявам, че не е точно така и че опита им е недостатъчен за преценка .
 Англия ми липсва ,но не толкова самата тя ,а семейството ми и нещата ,които бяха Англия преди ЕС и ,които вече ги няма или са на изчезване .
МГМ , дано намериш нещо и се надявам да си позвънила на всички възможни агенции и контакти  Hug

# 9
  • Лондон
  • Мнения: 449
Miss Fine,мерси за  темата Heart Eyes

Аз си пуснах нишката на спора... Но пожелавам на всички да си намерят мястото и да са щастливи с избора си Peace

Аз моето си го харесвам, постигнала съм си го сама и не дължа на никога нищо, и това ме кара да съм доволна... Надявам се да не ми се налага да се местя скоро, поне докато детето завърши, после ще търся топло и по-екзотично място за старините Simple Smile само дето приятелят ми изпада в някои настроения и си слага розовите очила за Бг, особено за живота в изплатените апартаменти и как всичко е наблизо... но аз не се поддавам Simple Smile

Хубава седмица на всички, аз имам 3 дена работа и съм off към Санторини Sunglasses

# 10
  • Там някъде......
  • Мнения: 197
Здравейте мами в Лондон!Извинявам ,че навлизам в темата ви ,но другия месец ще пътуваме към Лондон.Имам питане към вас,някой знае ли извън Лондон ставал някакъв голям пазар-КАРБУТ в неделя.Ако някой е ходил може ли да сподели какво има на него ,цените как са и ако може пост код да даде.Благодаря предварително   bouquet

# 11
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Miss Fine  bouquet
Golden аз ползвам Mathletics в тази програма има Spelldrome заплаща се допълнително, в нея има spelling, world searches, cross worlds и др. Също ползваме Bug club това ни е подадено от училището. Има богата библиотека и хубавото е като чете книгата след всеки 2-3 стр трябва да отговори на въпроси свързани с прочетеното т.е. дали е разбрал и прочел текста или само е минал отгоре отгоре защото го мързи да чете. Мен това лично много ме улеснява, защото постоянно не му вися на главата. Не сме решили още и ние окончателно за екскурзията.
Слънчева седмица от мен
  Nature Sunny

# 12
  • Манчестър
  • Мнения: 2 482
Miss Fine, мерси за новата тема.
Език се учи най лесно с комуникация. Акцентите ги разпознавам само като си отворят устатата. Ливърпулския като цяло е най труден, но пък последните 10-ина години работя с хора от този район и ги разбирам. Спокойно мога да стана Scause преводач.
Аз се наслаждавам на Алпите в Австрия ,отиваме на планински преход.

# 13
  • Мнения: 175
Miss Fine   bouquet  Hug
На мен последния път ми хареса в Бг, хубави  моменти имахме. Сега в събота ще летим с Емма пак за Бг и ще поостанем до септември...Ще се опитам да се насладя на хубавата храна, хубавото време (надявам се да е такова  Sunglasses) хубавите срещи  с приятели от детството, роднините (Емма е много щастлива там и много игра и смях пада с братовчедите ) и  ще се опитам да не обръщам внимание на негативното....
За здравеопазването - всеки с опита и късмета си! И на двете съм се нагледала за 7-8 години....

# 14
  • Мнения: 479
Miss Fine, благодаря за темата.
Ще я следя, полезна е.

Днес ще се готвим за утрешния празник  Simple Smile
Аз много смело поканих гости, да видим какво ще се получи  Rolling Eyes
Поръчахме градински батут, за да има с какво да се забавляват децата. С 2-годишен бърз и в постоянна опасност младеж, не съм в състояние да организирам игри за 6-годишни.

Хубав ден!

Общи условия

Активация на акаунт