Великобритания - тема 33 Пролетно-Великденска

  • 41 493
  • 737
  •   1
Отговори
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Времето[/b][/u]: http://www.bbc.co.uk/weather/

Как е кралицата днес: http://www.royal.gov.uk/output/Page1.asp



Полезни връзки:

Българско посолство, Лондон: http://www.bulgarianembassy-london.org/
Местни нужди: http://www.upmystreet.com/Страница за българи във Великобритания: http://www.bghelp.co.uk/
Български магазин (храна): www.bulgarianfood.co.uk
Квартири, наеми, апартаменти (търсене по квартал и размер на жилището): www.findaproperty.com; www.rightmove.co.uk


Обучение:

http://www.childcarelink.gov.uk/index.asp
За детегледачки, детски градини, държавни и частни: http://www.surestart.gov.uk/aboutsurestart/parents/lookingforchildcare/
http://www.ofsted.gov.uk/
KS1, KS2, KS3 SAT PAST PAPERS & GCSE Revision Advice

Детски имунизационен календар: http://www.immunisation.nhs.uk/


Важна тема:

Как протича бременността във Великобритания (към NHS)

Полезна страница (майчинство, права)
: http://www.worksmart.org.uk/rights/viewsubsection.php?sun=52

1. Aко сте бременна, или планирате бременност, продължете (или започнете веднага) да пиете фолиева киселина
2. След положителен тест за бременност, направете час с GP
3. Лекарят ще ви сметне приблизителна дата за раждане, и ще ви даде направление за близка болница (по район), където ще ви следят бременността
4. До седмица/10 дни, ще получите писмо от болницата, с дата за първи видеозон. Този първи преглед е около 10-12 седмица, казва се "dating scan" и ще ви определят по-презицен термин
5. По същото време ще ви назначат кръвни тестове, изследвания, среща с акушерките, с лекар и други, в зависимост от това как протича бременността (тест за синдром на Даун, и други)6. За бременност без усложнения, очаквайте преглед всеки месец, и още един видеозон (подробен анатомичен преглед, в 20 седмица), и по-чести прегледи към края на бременността (и изследвания в зависимост от какво имате нужда)
7. Възможно е да се смени първоначалната болница (при местене или други причини)
8. Ако имате частна застраховка, обърнете се към тях за да разберете какво точно се покрива.

Регистриране на дете,родено във Великобритания

От болницата ще ви дадат информация къде да запишете детето.

1.Първото, което трябва да направите е да издадете анг. акт за раждане, акта се издава във два варианта, кратък и дълъг. Краткия не се заплаща, а дългия се заплаща и могат да ти издадат колкото копия искаш. На вас ще ви трябва дългия вариант за пред посолствато, защото в него има вписани и родителите.

2.След като, се сдобиеш с дългия акт трябва да му се постави апостил (официален печат, който удостоверява достоверността на документа) имай в предвид, че няма да ти приемат анг. акт в посолството, ако няма тази заверка.

 Ето тук има информация: http://www.fco.gov.uk/en/about-us/what-we-do/services-we-deliver … legalisation/faq/ как става заверката, може по пощата, може и на място.

3. С поставения вече апостил на анг. акт отивате в посолството и вадите пасаван на бебето, който важи за 1г. и струва 60 паунда, с пасавана се прибирате в БГ и вадите ЕГН.

- ЕГН за да се извади ще ви трябва пак анг. акт за раждане с поставен апостил и преведен от заклет преводач. Процедурата ми отне около 2сед. Ако искате да извадите международен паспорт на бебето докато сте си в БГ по - добре прати на някой пълномощно и акта за раждане за да си върви процедурата и като се приберете с вече издаденото ЕГН извадете паспорт.





Предишните ни теми:

до мамите в Англия
Бъдещи и настоящи мамчета във UK
Бъдещи и настоящи мамчета в UK
Little Britain - тема ента
Little Britain - тема 5
Пижо и Пенда на гости в Кралството-тема 6
Тема 6
Козунаци и яйца се правят на Англйска земя-тема 7
Англйска тема-8
Родители в UK - 9
Родители във Великобритания, 10-та тема
ВеликоБритания, 11-та празнична
Великобритания - тема 13, нe-фаталнa
Великобритания - тема 14, пролетна
Великобритания - тема 15, почти юбилейна
Великобритания - тема 16-та, сладка и лятна
Великобритания - тема 17-та, мигновена, но лятна
Великобритания - дъждовна, но празнична, тема 18-та
Великобритания - тема 19-та, последна тийнейджърска (пак празнична)
Великобритания- тема 20-та - Коледна и Нвогодишна!
Великобритания- снежна тема 21!
Великобритания - тема 22, пролетна
Великобритания - тема 23, Великденска
Великобритания - тема 24
Великобритания - тема 25
Великобритания - тема 26
Великобритания - тема 27
Великобритания - тема 28
Великобритания - тема 29
Великобритания - тема 30
Великобритания - тема 31 Лятна и Приятна
Великобритания- тема 32 Есенно-Коледна

Последна редакция: чт, 20 яну 2011, 02:15 от Ave

# 1
  • Мнения: 655
Мерси за новата темичка! Hug

# 2
  • Мнения: 9
Добро утро Simple Smile (да се впиша и аз)
И да се оплача и аз, че дребчо и той прихвана вирусче и сега милото е с много гадна кашлица. Ще ходим на лекар днес, но от сега си знам, че само ще ми кажат, че ще му мине и най-много калполче да ми препоръчат Sad а то така се дере, не спа цяла вечер от тази кашлица Sad

Последна редакция: чт, 20 яну 2011, 09:59 от evkovalska

# 3
  • Мнения: X
Добри новини момичета след 6 месеца чакане най-накрая ми преведоха детските! Имало начин значи! Simple Smile)) Много съм щастлива особено сега като ми свършиха парите ми дойде като коледен подарък Simple Smile
Някой чувал ли е дали са спрели Child Trust Fund? Четох, че ще го отнесе заради съкращенията в бюджета, но не знам от кога го спират.

# 4
  • Мнения: 66
tzvetak, много позитивен разказ. Всичко е добре, когато свършва добре. Като ти намерих къща на брега на езерото в МК, се дърпаш. Виж какви добри хора живеят тук   Grinning
Намерих "Дъщерята на Калояна". Май месец ще ми я донесат. Дъщерята каза, че ще я започне, но не обещава да я довърши.  Simple Smile

Бързо оздравяне на всички болни. По Коледа, когато всички се бяхме натръшкали от грипа, мъжът ми чака с малката 4 часа и половина да я прегледат (след 6 дни с висока температура). Резултата беше - ако след 3 дни е пак така, елате пак. Просто да ги застреляш.

# 5
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
И аз да се разпиша, макар да се вяскам рядко тук. Аве  Hug за новата темичка. Добре е да вмъкнеш някъде в началото информация за различните цветове карти, легален престой и тем подобни, че непрекъснато има въпроси за това.
lizaaabg Child Trust Fund го спряха от 1 август или 1 септември миналата година.

# 6
  • Нотингам/Пловдив
  • Мнения: 35
Цоп и аз в новата темичка Аве  Hug и от мен за темичката.И ние като всички с грипа втори ден малката е с 38 днес вече я болят ушите и естествено  съвета е пийте си Нурофена ,ще мине newsm78
  lizaaabg мога да потърся писмото което ни пратиха за Child Trust Fund-а,но да наистина го спряха.Пратиха ни писмо че детето навършва 7 но няма да има 250 паунда заради орязването на бюджета.Пожелавам на всички боледуващи бързо оздравяване  Hug  bouquet

# 7
  • Мнения: 6
Здравейте момичета!Аз редовно чета и се информирам от  темичката ни,но рядко се включвам.Имам въпрос и бих се радвала,ако някой е попадал в нашата ситуация и ни помогне.Прегледах бгхелпа,но не видях инфото,което ме интересува.Та така мъжът ми е Селф и аз имам синя карта на тази база.През март сега навършвам  1 година легален емплоймент при един работодател и ще кандидатстваме за синя карта на съпруга ми и желаем да включим и децата. Та въпроса ми е някоя от вас попълвала ли е БР1 при такава ситуация,ако да може ли да ми пише на лични,за да не разводняваме темата.Предварително благодаря и се извинявам за дългия пост.Бъдете здрави!!!

# 8
  • Мнения: 657
Чета ви с интерес и много се притеснявам детето ми как ще се адаптира тук Sad
Времето днес е чудесно само за разходки Grinning

# 9
  • Мнения: 66
Та въпроса ми е някоя от вас попълвала ли е БР1 при такава ситуация,ако да може ли да ми пише на лични,за да не разводняваме темата.Предварително благодаря и се извинявам за дългия пост.Бъдете здрави!!!

Да, просто попълваш децата като депенданти и изпращаш и документи и за тях. Ние специално избрахме варианта с интервю. Запазихме час, отидохме 4-мата с апликейшъна и всички документи и си тръгнахме със сини карти. Запазила съм си копие от попълнената форма, ако нещо конкретно те интересува.

# 10
  • Мнения: 9
е не бях права, не ни казаха, да взимаме Калпол, нито Нюрофен, а ни дадоха Chlorphenamine. А за child trust на мен акушерката още докато бях бременна ми беше казала, че от 250 го свалят на 50, но за спиране нищо не бях чувала (май трябва да седна да се поинформирам малко повече).

# 11
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Привет от мен.
Ave- благодаря за новата тема.
Добре дошли на новите момичета welcome
Пожелавам и  на болните бързо оздравяване.
DNP- и аз мисля, че по тактично справяне в ситуацията ще ти е от полза, не я сплашвай.
Аз като отидох да раждам София до мен имаше една мацка с трето  детенце на път, голяма скица  в момента, в който се загледаше в телевизора си мушкаше пръста в устата, а с другата ръка си въртеше кичур коса. Голяма картинка беше Simple Smile
Marry- май ти ме попита за ските- Баткото ходи вече няколко пъти на курс, стигна до предпоследното ниво, харесва му, ходи с желание, даже покара малко с мен онзи ден, не искаше да излиза Heart Eyes. Мисля да го запиша пак за Великден.

Хубав ден от мен, ей почти Петък е Mr. Green

# 12
  • Мнения: 1 959
Ave  благодарности за новата тема   bouquet
Ние също преди малко се върнахме от доктор но не с Калпол а с пръскалото за асматици то се очакваше ама не и толкова скоро.Два вечера не сме спали от кашлица и тешко дишане и днес сутринта взех час за доктор и сега ще чакаме да мине каашлицата да нвидим дали ще примине и това дишане и ако не ще ходим пак по доктори.Няма как.
За child trust ми се върти нещо че го спряха за хора с високи доходи но за това пак трябва да се погледне.Ето аз какво намерих по въпроса:
http://www.childtrustfund.gov.uk/templates/Page____1147.aspx
В зависимост кога е родено детето и е на 7год също може да получи 50 паунда ваучер

# 13
  • Мнения: 1 673
Здравейте, момичета!

От година и нещо не съм писала. Радвам се да видя нови хора във форума и хубава атмосфера, както винаги. Ако някой от другите никове ме разпознава, само да кажа, че май ще се изплъзнем от испанската инквизиция и ще се върнем към добрата стара Англия. Добрата стара Англия ли казах? А колко много ви ревах тук като ми беше поднесена на тепсия... Хехе, човек винаги имало на какво да се научи! Simple Smile


Снощи минах набързо по темите да си припомня кое, как и защо. Четох и последните ви постове за агресията в училищата. Как да остане човек безразличен към такъв проблем! Това ми се виждаше много далеч преди 2 години, а как излетя времето, скоро и ние ще сме ученици.

Искам да питам за училищата: тези 15 часа, дотирани от държавата, само за възрастта от 3 до 4 годинки ли важат или от 3 до 5? И другият ми въпрос е какво се учи в предучилищния клас (от 4 до 5 годинки). Някой има ли програма да ми изпрати? Или да разкажете - букви, числа, рисуване, музика, спорт? Как точно са разпределени тези часове от 9 до 3? Разбира се, ще потърся и аз информация, но разказаното от хора, минали от там, си е друго нещо.

Спомням си, че някой беше пуснал линк към уебсайт, в който можеше да се видят статистики  и оценки за училища в различни райони. Някой спомня ли си го?

Някой да се намира в района на Hendon, североизточен Лондон?

Поздрави на всички и да оздравяват бързо болните деца, а здравите да стоят здрави!

# 14
  • Мнения: 66
Мари, радвам се, че отново се присъединяваш към нашата група. Какво - Испания само за почивка, но не и за живеене, така ли?

Аз мога да кажа какво се учи в предучилищната - учат буквите фонетично, т.е както се чуват, подобно както ние сме ги учили. За целта има по книжарниците и в интернет доста помощни материали, особено за да чуеш точно как се произнася звука. Азбуката започва така А, Б, К. С е примено кърли К, а К е кикинг К. След това започват да четат книжки на нива. На първото ниво са 3 думи в изречение на страница, на 4-то са по 10-ина думи на страница. Учат ги да си пишат лично име, фамилия, адрес. Пишат без никакви изисквания за краснопис. През повечето време са седнали на килим. Учат се числата до 20, като се набляга предимно на събиране. Много пеят. Имат по арт доста работа с материали - пясък, листа, вода. Учат ги на ред и програма. Примерно всеки петък има Голдън тайм, за който се знае че трябва да изберат нещо да правят и понякога трябва да занесат нещо на училище за това - т.е. стават отговорни. Разбира се имат много физическо. Засега това се сещам. Има много започнали тази година, които ще са с по-пресни впечатления. И да не забравяме, че всяко училище е различно.

Общи условия

Активация на акаунт