Неплатен и платен отпуск след майчинство? 2

  • 91 482
  • 313
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 380
Тези "10 дни" са  за да се актуализира заплатата ти, на база тях се изчислява ПГО, който ще ползваш. По отношение на другия въпрос - не съм сигурна, че съм го разбрала. Нека друг се включи...

# 106
  • Мнения: 1 380
Момичета, имам нужда от помощта ви, че от вчера съм много притеснена. Скоро ще се връщам на работа и разчитах на това, че ще използвам натрупания ми платен годишен отпуск наведнъж, но от службата ми казаха, че няма да ми позволят. Вариантът бил: 1м. отпуск, 2-3м. работа; 1 отпуск, 2-3  работа и така докато го "изчистя". Та... имат ли право да ми откажат ползването на целия отпуск наведнъж и мога ли да направя нещо в случая? П.п. заявиха ми, че имат това право на основание "служебна необходимост".

# 107
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Момичета, имам нужда от помощта ви, че от вчера съм много притеснена. Скоро ще се връщам на работа и разчитах на това, че ще използвам натрупания ми платен годишен отпуск наведнъж, но от службата ми казаха, че няма да ми позволят. Вариантът бил: 1м. отпуск, 2-3м. работа; 1 отпуск, 2-3  работа и така докато го "изчистя". Та... имат ли право да ми откажат ползването на целия отпуск наведнъж и мога ли да направя нещо в случая? П.п. заявиха ми, че имат това право на основание "служебна необходимост".

Ето ти от КТ:

Отлагане на ползването


Чл. 176. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 58 от 2010 г., в сила от 30.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:
1. работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.



Погасяване на правото на ползване


Чл. 176а. (Нов - ДВ, бр. 18 от 2011 г., в сила от 01.03.2011 г.) (1) Когато платеният годишен отпуск или част от него не е ползван до изтичане на две години от края на годината, за която се полага, независимо от причините за това, правото на ползването му се погасява по давност.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2015 г., в сила от 17.07.2015 г.) Когато платеният годишен отпуск е отложен при условията и по реда на чл. 176, ал. 1, правото на работника или служителя на ползването му се погасява по давност след изтичане на две години от края на годината, в която е отпаднала причината за неползването му.

# 108
  • Мнения: 1 380
А това отлагане е за настоящия отпуск или и за този от предходните години?

# 109
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
А това отлагане е за настоящия отпуск или и за този от предходните години?

Виж чл.176 ал.3 - според нея можеш сама да определиш кога да ползваш въпросния натрупан отпуск, след като уведомиш работодателя от кога до кога искаш да го ползваш. Позови се на тази разпоредба на КТ, щом те натискат да го ползваш на части и не те устройва.

# 110
  • Мнения: 1 380
Благодаря ти от сърце за вниманието!   bouquet

# 111
  • гр. Варна
  • Мнения: 959
Здравейте   bouquet
Почнах работа след майчинство - пуснах си отпуска само за 10 дена и вече съм в редовни смени. Прочетох е по - горен пост, че отпуската може да се отлага, но се притеснявам, че изобщо няма да ми я изплатят. Могат ли да ме "прецакат"? И за това отлагане трябва ли да попълвам молба?

# 112
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте   bouquet
Почнах работа след майчинство - пуснах си отпуска само за 10 дена и вече съм в редовни смени. Прочетох е по - горен пост, че отпуската може да се отлага, но се притеснявам, че изобщо няма да ми я изплатят. Могат ли да ме "прецакат"? И за това отлагане трябва ли да попълвам молба?


Неизползваният отпуск изобщо не се компенсира със заплащане, освен при прекратяване на трудовият договор. Давностният срок на неизползвания отпуск, който си натрупала по време на майчинството изтича в2-годишен срок, от момента, в който си се върнала на работа. Трябва да попълниш молба за прехвърлянето му, ако не го използваш до края на календарната година.

# 113
  • гр. Варна
  • Мнения: 959
Lady Brinne Много ти благодаря   bouquet

# 114
  • Мнения: 155
Здравейте интерсувам се дали мога да ползвам отпуск за отглеждане на дете до 8 години, докато то ходи на ясла. Децата тръгват края на септември, моят полагащ се платен отпуск свършва началото на септември. Искам да ги пусна но същевременно да съм си вкъщи докато те свикнат с яслат.

# 115
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте интерсувам се дали мога да ползвам отпуск за отглеждане на дете до 8 години, докато то ходи на ясла. Децата тръгват края на септември, моят полагащ се платен отпуск свършва началото на септември. Искам да ги пусна но същевременно да съм си вкъщи докато те свикнат с яслат.

Да, може. Няма изискване децата да не посещават детско заведение по времето на този отпуск  Peace

# 116
  • Мнения: 155
Здравейте интерсувам се дали мога да ползвам отпуск за отглеждане на дете до 8 години, докато то ходи на ясла. Децата тръгват края на септември, моят полагащ се платен отпуск свършва началото на септември. Искам да ги пусна но същевременно да съм си вкъщи докато те свикнат с яслат.

Да, може. Няма изискване децата да не посещават детско заведение по времето на този отпуск  Peace

Благодаря

# 117
  • Мнения: 23
Здравейте! Искам да изляза в неплатен отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст. Може ли работодателят да ме уволни по време на такъв отпуск? А по време на тези 10 дни, през които аз ще съм на работа, а заявлението за отпуск вече ще е подадено от мен, може ли да ме уволнят?Благодаря предварително за отговора!

# 118
  • Мнения: 23
Здравейте, отново! Много ми е спешно, някой може ли да ми отговори на горния въпрос?

# 119
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте! Искам да изляза в неплатен отпуск за гледане на дете до 8-годишна възраст. Може ли работодателят да ме уволни по време на такъв отпуск? А по време на тези 10 дни, през които аз ще съм на работа, а заявлението за отпуск вече ще е подадено от мен, може ли да ме уволнят?Благодаря предварително за отговора!

Зависи какво се визира под "уволнят". Примерно може да бъдеш уволнена дисциплинарно за установено сега нарушение, което е извършено преди отпускът или по време на "десетте дни". Но за това си има процедура. За прекратяване на договора по някоя от точките на чл.328 трябва предизвестие. Връчили ли са ти такова? Може да ти връчат и сега и да тече по време на отпуска ти.

Общи условия

Активация на акаунт