Литературни рецепти!

  • 11 593
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 818
Дъщеря ми завършва в момента последната повест за Карлсон и по този повод направихме заедно шведски кюфтенца и канелени кифлички! Simple Smile Търсейки по-автентични рецепти, попаднах на една стара тема от преди почти 7 години, пусната от Юлка. Реших, че би било интересно отново да има такава!
Тук може да споделяте всякакви рецепти или просто вкусотии, които сте срещнали и са ви направили впечатление, докато четете. А може би и сте изпробвали?! Книгите, разбира се, не трябва да са готварски, а само художествена литература, всякаква, не само детска. Ще ви посоча и една друга тема от Литературния подфорум - "Вкусни" книги, на която също съм автор, но в тази ми се иска да наблегнем на практическата част като за Готварски подфорум. Wink Заповядайте! Hug

# 1
  • Мнения: 11 818
И за да съм по темата да споделя, че днешните ми литературни рецепти по повестите за Карлсон бяха доста сполучливи. Шведските кюфтенца/ Svenska köttbullar станаха много, много по-хубави от тези в ИКЕА! Аз обаче не ги пържих, а ги опекох във фурната на хартия. Каймата ми беше смес от свинско и телешко, подправих с черен пипер, бахар, индийско орехче, кардамон - бяха посочени в почти всички рецепти, които прегледах. Не давам точна рецепта, защото просто изчетох няколко и направих свой вариант. Направих и оригиналния сос, който върви към кюфтенцата, сметаната ми беше животинска President. Сервирах с картофено пюре и боровинки. Ето един вариант, заедно с цитат от книгата.

Канелените кифлички/ Kanelbular станаха превъзходни! От много време им се каня, а се оказаха и лесни, и бързи! Ползвах основно тази рецепта, но общо взето навсякъде са еднакви съставките, само количествата варират. Моите бяха с жива мая и само с прясно мляко (в някои рецепти половината е вода), не пестих от плънката – кафява захар мусковадо, масло, канела доста. Направих и малко глазура от пудра захар (пак кафява при мен и 2 с.л. прясно мляко, но мисля, че е излишна, плънката им беше достатъчна).

# 2
  • Мнения: 11 818
И въобще в повечето книги на Астрид Линдгрен има страници, които направо могат да ти замиришат! Не само в Карлсон, но и при Пипи (често правя палачинки и казвам, че са точно като на Пипи Simple Smile), едва ли има някой, който не помни богатите гощавки и прочутите наденици в "Емил от Льонеберя", ето и ягодовият сладкиш на майка му:
Баница със сладко от ягоди и разбита сметана от "Емил от Льонеберя"

# 3
  • Мнения: 11 818
От книгата на Лаура Ескивел „Като гореща вода за шоколад“ съм си харесала да направя Пълнени чушки с орехов сос/ Chiles en Nogada и това ще е рецептата. Peace
Пак от тази книга намерих рецепта за Пъдпъдъци със сос от листенца на розов цвят/Codornices en Pétalos de Rosas.

В същата статия има публикувана рецепта за пъстърва от "Бай Ганьо на гости", Алеко Константинов.

Ето и увода на текста "Рецепти от любими книги", който е бил към брой на списание "Кулинарен журнал" от ноември 2009 г. Виждам от корицата, че са били публикувани и пробвани и рецепти от Мери Попинз, Шерлок Холмс, Хари Потър и др. Ако някой случйно го пази, може да ги сподели.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 462

Сиси ♥♥    bouquet Hug

До сега не помня да съм правила рецепта от някоя художествена книга.
Прочетох книгата Обяд в Париж и си харесах последната рецепта публикувана там. Много приличат на бонбоните Рафаело, но рецептата ще мога да дам по-късно.

Задължително ще пробвам канелените кифличките.

# 5
  • Мнения: 11 818
Ето и една хубава статия по темата.

И тема за курабийките на Франклин с мнения на пробвалите рецептата. Разбира се, тук не е задължително да следваме дословно дадените рецепти, а може да търсим и подобна. Аз съм правила бисквити по друга рецепта, но сме ги наричали курабийки на Франклин. Simple Smile

# 6
  • Мнения: 45
В книгата за Карлсон го има и  лютия миш-маш, заради който готвачката му стигна до телевизията...
А сега да обърна внимание и на българската литература и чудните описания на храната.
Това е откъс от "Бабината баница " на Елин Пелин:

"...Баба видя, засме се,
кат торбата разгърна,
тя си дядо прегърна;
за бучката масълце
целуна го от сърце;
па ръкави възпрета
и весело зашета —
меси баба и пее,
та се къща люлее.
Като млада подскочи,
петурите разточи,
бяло масло подмазва,
сладко, сладко приказва.
Стара снага прекърши,
баницата привърши,
сладка, мазна, извита.
Ех ти, бабо честита!…
Да разправям аз не ща
как я тури във пещта,
с какво сърце дотрая,
да я пече до края…
 
Както да е, тъй стана —
баницата желана
опече се, свърши се,
на софрата сложи се,
тъй целичка в тавата.
 
Ех ти, бабо благата!…
Седна баба засмена
до дядови колена,
сладко да се нагостят,
стига вече да постят..."

# 7
  • Мнения: 1 919
Ние сме правили едни шафранени кифлички от "Коледните писма на Феликс", заместих шафрана с джинджифил.
От малките книжки за костенурчето Франклин "Франклин пече курабийки" изпробвахме курабийките и станаха много добре,

# 8
  • Мнения: 761
Чудесна тема! Поздравления  bouquet В момента не се сещам за рецепта по книга, но с удоволствие ще ви чета.

# 9
  • Мнения: 6 993
http://www.innatthecrossroads.com/recipes/recipes-by-region-2/
Тук има рецепти от Песен за огън и лед. Simple Smile
Не съм ги пробвала, защото хич ме няма в готвенето, а пък и повечето са с месо.
Ако някой пробва някоя, да каже как са  Grinning

# 10
  • Мнения: 11 818
Дарина Петкова, много хубав откъс от Елин Пелин!  Hug А лютият миш-маш аз лично съм го забравила, но е възможно и да съм чела само първата част навремето. На дъщеря ми и отсават 4-5 глави от последната и каза, че още не е чела за миш-маша, като стигне, ще го погледна. Wink
galia_mi, ммм, да, помня ги шафранените кифлички и аз мислех да пробвам, даже имах шафран, но така си останаха, през зимата ще се сетя пак.
Петяя, може да напишеш бонбоните, аз я четох книгата, но не беше моя и я върнах.
ElysanaHug
Еовин, много любопитно! Peace А тук пък има рецепти от Света на Диска - Готварска книга на леля Ог, Тери Пратчет.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 462
Кокосовите сладки на леля Джойс от книгата Обяд в Париж.

Продукти:
2 2/3 маши кокосово брашно(кокосови стърготини)
395 гр. подсладено кондензирано мляко
1 ч.л ванилова есенция
1/2 ч. л. бадемова есенция
Допълнително кокосово брашно за дооформяне.

Загрейте фурната на 160 градуса. Постелете хартия за печене върху тава.
В средно голяма купа леко объркайте кокосовото брашно, кондензираното мляко и есенциите.С помощта на 2 чаени лъжички оформете топчета. Печете 15 минути на бавна фурна. Оваляйте ги в допълнителното кокосово брашно. Охладете ги на решетка и съхранявайте в херметически затвърен съд.
Количество: 20 бонбона.

# 12
  • Мнения: 11 818
Добре звучат кокоските!

Ето още литературни рецепти, има интересни.

# 13
  • Мнения: 21
Ето това е моята тема! Благодаря за нея, ще я следя с голям интерес  Hug
Най обичам нещо да ме вдъхнови да готвя, а какво по-добро от увлекателен разказ или стихотворение! Първата рецепта, за която се сетих е "Печената тиква" на Елин Пелин, по която преглъщах всеки път, четейки разказа, макар и хич да не си падам по тикви. Сетих се и за приказката "Гозба от камъчета"  Simple Smile:

Гозба от камъчета
Един пътник замръкнал в чуждо село и помолил стара бабичка да го подслони. Поседял в къщата й, почакал пък рекъл:
- Бабо, много съм гладен! Дали не ти се намира нещо за ядене?
На бабата й се свидело да нахрани гостенина и казала:
- Нищо нямам, сине, нищичко!
- А камъчета имаш ли?
- Камъчета имам колкото щеш, ама за какво са ти те?
- Аз знам да правя една много хубава и вкусна гозба от камъчета.
- Е, щом е тъй, сега ще ти донеса - зарадвала се бабата и донесла камъчета от двора.
- Дай сега един тиган! - взел да нарежда пътникът и запретнал ръкави над огнището. - Дай и малко масълце! Дай и малко яйчица - три-четири, повече недей! Дай и една бучица сирене!
Сготвил яститето и се обърнал към бабата;
- Видя ли, бабо, каква чудна гозба от камъчета стана?
- Е, тая гозба и баба я знае! - тъжно рекла бабата.
- Щом и баба я знае, защо ли не я направи? - рекъл кротко пътникът.
После седнали двамата с бабата и сладко си похапнали.

# 14
  • Мнения: 11 818
Джалеби от "На един черпак разстояние", Ричард Морей - рецептата е приготвена стъпка по стъпка от Люси.

Общи условия

Активация на акаунт