Финансова грамотност за деца 1-4-ти клас?

  • 17 353
  • 199
  •   1
Отговори
# 180
  • София
  • Мнения: 62 595
ами, не, първо е до опит и второ, до това колко човек е способен да се учи от опита и трето, просто с парите си е изкушаващо.  Въпреки цялото разбиране като цяло. Ако ги питаш всичките, дето са се вързали, все ще ти кажат на теория, че не трябва, но това не им е поречило на практика да постъпят по точно обратния начин.

# 181
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Смисълът на лични пари е да са за всичко - и химикал, и тефтер, и закуска, и каквото ти трябва.
Тръгваш от дневни, минаваш през седмични и вървиш към месечни. И са за всичко -полека разширяваш диапазона, дигайки количеството.

Ако има някаква култура, няма ни заеми, ни канчета. Другото е изтървана и малко "невидяла" ситуация. Няма нужда да хуква да харчи на поразия, ако знае как да ползва парите. Прави ли го, не  е учено на нищо преди да му дадеш пари.

# 182
  • Мнения: 603
Според мен по-голямата част от децата в днешно време използват парите без мярка,което не е добре.
Това че мама и тати имат пари,не значи че трябва да се пропиляват за глупости.

# 183
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Е това са гоа научили от мама и тати и в училище ако им кажат друго, пак ще си пропиляват парите за глупости, тези, които само това виждат.

# 184
  • Мнения: 5 178
Oт 12 години се опитвам да набивам канчета на кандидат инженери по икономически и банкови въпроси..
Ужасяваща е финансовата неграмотност, хора ИТ с високи за страната доходи не могат да заделят и лев спестявания, за интерес към здравно, пенсионно осигуряване и дума не може да става, застраховането също не е на почит.
Последните 6-7 випуска в 4-ти курс вече са се опарили с кредити, бързи кредити, кредитни карти и лизинги ooooh!

Та какво ще възпитат тези млади хора у децата си, след като при тях липсва това възпитание..
Повечето след като се опарят минават в графата - креди никога  Money

Ето тук е мястото да се намесят подобни програми поне следващото поколение да е грамотно.

Вероятно се опитвате да обсъждате и рекламирате една инициатива
http://www.investor.bg/drugi/128/a/-desetki-uchilishta-shte-vkli … -dogodina,163904/
http://smart.dir.bg/banks/news/15739495/

Като майка на дете във втори клас, нужни са 3-4 часа, в които да им се говори не за пари, купюри и ресто, а за лошия навик "искам всеки пластмасов боклук". 
Но не никой няма интерес : Семейството в доста случаи купува всичко за да е щастливо детето и да има мир.. А търговците, еххх търговците, рекламите и всякакви други.. Как пък КЗП, КЗК и др. там държавни органи не се сезираха за подвеждаща реклама на детски играчки.. Ей на последната глупост Стикитата на Лидл, на рекламата големи, големи, а всъшност са по-малки от капачка на химикал..

Последна редакция: вт, 23 сеп 2014, 14:24 от KOTE

# 185
  • София
  • Мнения: 1 508

Повечето след като се опарят минават в графата - креди никога  Money


Че това лошо ли е? Ние сме в тази графа и без да сме се парили, човек трябва да умее да се разпростира според средствата си. За мен лично именно това е финансовата грамотност, а не разни застраховки, допълнителни осигуровки, кредити и т.н.

# 186
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз пък съм твърдо против някой да пълни главите на децата ми с такива интереси към застраховки, пенсионни и здравни и всякакви други ламтурници.
Много ми е добра финансовата грамотност, без да съм учила икономика в 1 - 4 клас. Нямам кредити, лизинги, застраховки и прочее боклуци и се справям добре с финансите си. Децата ми имат определени средства техни, които не пръскат за пластмасови боклуци.

# 187
  • София
  • Мнения: 62 595
Аз също. Финансите са като религията и семейния морал - работа е на семейството.

# 188
  • Мнения: 22 475
Лиляна, жената говореше за студенти 1-4ти курс, не за деца. Simple Smile

Andariel, ако родителя и понятие си няма, как точно да си свърши работата?
Да не говорим, за мнението и схващането на голяма част от родителите. "Пращам го в училище, там да го научат и възпитат"...

# 189
  • София
  • Мнения: 62 595
Никак.

# 190
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лиляна, жената говореше за студенти 1-4ти курс, не за деца. Simple Smile

...
В началото да, но после не:
.....Ето тук е мястото да се намесят подобни програми поне следващото поколение да е грамотно....
...Като майка на дете във втори клас, нужни са 3-4 часа, в които да им се говори не за пари, купюри и ресто, а за лошия навик "искам всеки пластмасов боклук". 


Поколението може да се ограмоти, когато терминологията му стане ясна и натрупа достатъчно знания за да смели едни такива уроци. Аз смятам, че това може да стане след 14-15 годишна възраст.
Познавам разсъжденията на малките ученици, знам колко е трудно в пети клас да им обясниш дроби и проценти, а какво остава да се засипят с икономически теории.

# 191
  • Мнения: 5 178
Oт моите инженери се очаква да имат инициатива,  някои от тях да реализират идеите си и да отворят собствени фирми. Без кредитиране ще реализират инициативата си от спестявания някъде към 50-те си години, е разбира се ако не станат мастити бизнесмени-милионери от мръсни далавери още на 25.

Застраховки и осигуровки грозно ви звучали. Ами пращайте тогава СМС-и да спасяваме от наводнения, защото да купиш цигари и ракия е приоритет пред това да дадеш 10лв / месец за да си застраховаш къщата.

Говорите и пишете все едно сте милионери и докато кихнете може да извадите хилядарка за лечение, и не чакате на ЗК за да ви лекуват.

В момента си играят с парите за осигуровки и пенсии, точно защото хората са неграмотни. Я всички да искат да знаят кога, как ,  колко ще получават, дали щяха управниците да местят едни пари, да пълнят бездънни ями и да национализират пари от професионалните пенсионни фондове.

Кому е изгодно хората да не знаят правата и задълженията си?

# 192
  • Мнения: 5 178
Лиляна, може да се започне с доста по прости неща. Но всъшност си е държавна политика да се стимулира и възпитава в консуматорство.

# 193
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Кому е изгодно хората да не знаят правата и задълженията си?
И това не е нужно да стане още в 1-4 клас. Правата и задълженията учениците ги научават постепенно в много други часове. Не малко задачи от практиката аз лично съм им поставяла по моите три предмета. На девети и десети клас давам задачи за счетоводители и касиери. Справят се перфектно и знаят, че това е истинска практическа задача, а не черешки и бонбонки, които Петърчо купил и поделил с още петима.

# 194
  • София
  • Мнения: 62 595
И акво точно можеха да направят грамотните като осъмнаха с новината за смяната на собственика на Доверие? Или когато пак за една нощ КТБ затвори? Или когато при градушката им мериха квадтатурата на дупките в изолацията, вместо смяната й?  Или при лечение ти искат фактури, и то като се знае, че не всички лекари искат да издават такива, да не говори , че не искат за застраховат хора с хронични заболявания?

Общи условия

Активация на акаунт