ИСТАНБУЛ Магнетичният [тема 33]

  • 51 679
  • 760
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 906
Ето я и моята програма за Истанбул.
Ден 1- 8,30 пешеходната обиколка от фирмата,след нея мисля да посетя Синята джамия,Св.София и Йерабатан,после до хотела за освежаване и на метрото до Сапфир.От Сапфир с метрото до Таксим, разходка по Истиклял до кулата Галата с посещение,от там пеша до хотела.В 21ч. имаме нощна панорамна обиколка.
Ден 2-Сутринта посещение на Топ Капъ, след това до Капалъ чарши и Египетския пазар за сувенири,баклава и тн.Прибиране до хотела да оставя покупките и с автобус от Везнечилер до Пиер Лоти.От Пиер Лоти трябва да стигна до Еминьоню /още не съм проучила с какъв транспорт/ и да се кача за разходка по Босфора.
Ден 3-той е ясен, но ако има време сутринта ще се помоткам из близките улички.
Така като гледам е изпълнимо,но ми се струва че първият ден ми е малко претрупан ,затова приемам съвети и идеи за разместване,може би да преместя нещо за втори ден,че е по-празен...
По-натам ще имам още въпроси ама първо да избистрим програмата  Simple Smile

# 571
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 726
teda mars, можеш с ферибота да стигнеш до Еминьоню или с автобус 99 номер. Peace

Нека другите се изкажат, но според мен Капалъто можеш да го оставиш за последния ден или да минеш преди/след Синята джамия, Света София и Йеребатан.
А в първия да разместиш и оставиш Сапфир за вечерта. От нашата група някои ходиха и казаха, че е невероятна гледката тогава.

# 572
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Теда, няколко неща...
В Синята джамия няма да можете да влезете след пешеходната, той като тя приключва около 10:30, а джамията е отворена едва след обедната молитва в петък. Оставете я за другата сутрин, примерно. Когато с екскурзовода минете през двора ѝ, погледни часовете, в които е отворена и прецени къде ще можете да я вмъкнете. Св. София, Топ капъ, Йеребатан и Синята джамия са в един район, така че можеш да ги комбинираш и позиционираш в различни варианти. Първият ден може да се случи и в този вид, но опашките пред обектите могат и да ви позабавят. Затова ще действате според ситуацията. Каквото остане, може да е в съботата... или другия път. Wink
Капалъ чарши е по пътя към Топ капъ и прилежащите обекти. По време на пешеходната ще видите къде е, тъй като ще минете през пазара. Така че съботата може да започне с него, или на връщане към хотела да минете от там. Важно е да знаеш, че Капалъ чарши не работи в неделя. Предвид разположението на пазарите спрямо двореца и програмата ти в този ден, бих предложила друг ред. Рано сутринта отиване в Топ капъ (и каквото е останало от района), за да се изпреварят опашките. После връщане през Капалъто, оставяне на покупките и отиване към Пиер Лоти със споменатия автобус. След това връщане до Еминьоню (Ивчето е казала начините, като има и други автобуси, освен 99, на тях си пише), качване на тур по Босфора, а след връщането от него шляене из Египетския пазар, който е на Еминьоню. Пазарът работи до 20 ч., освен това работи и в неделя и е добър вариант за запълване на сутрешните часове последния ден, заради удобната връзка с трамвая. Имаш възможност втория ден да компенсираш неизпълненото от първия и така и той няма да е празен, даже и Египетския да остане за неделя. Програмата трябва да е гъвкава, защото зависи от много неща. Като имаш достатъчно информация, разместването става лесно на място.
Баклава за тук обикновено се купува от Лозенград. Още в автобуса ще ви кажат, че на връщане ще спрете там с тази цел. В Истанбул аналогичната баклава е 2-3 пъти по-скъпа, а наистина хубавата - доста повече пъти. Ако искате просто да хапнете, може да го направите на много места, вкл. Истиклял, а ако искате да купувате за България, не го правете от Истанбул. Ако сте с Караждъ, както ми се струва, на връщане ще минете през МОЛ форум. Там, в супермаркет Реал, понякога има от т.нар. „гевизли“ баклава на промоция. Хубава е и на промо цена си струва.

# 573
  • Мнения: 19
здравейте момичета търся помощ за по евтини хотели в Истанбул. ние сме малко по голяма група около 19 човека от които 3 деца до 10 години .със собствен транспорт сме. за периода 1.11-3.11 -14г.  Praynig

# 574
  • Мнения: 906
Момичета,безценни сте! Simple Smile Много ви благодаря!Ще разместя програмата според вашите съвети.За някои неща ще се решава на място.А за пазаренето на баклава нямах идея,че е в пъти по-скъпа в Истанбул,но притеснението ми беше,че като минем през Лозенград може да са затворени магазините и да се прибирам с празни ръце Simple Smile
Посещението на Сапфпир може да го оставя за втория ден за преди залез.За Пиер Лоти също съм чела тук,а и съм виждала снимки,че по-това време е най-красива гледка,но понеже ще обикалям сама не ми се иска да замръквам по улиците и мисля в 22ч да съм в хотела вече.Гледах сайтовете на корабчетата по Босфора,но така и не открих разсписание на туроветеМоже ли някой да даде линк със часовете,или да решавам на място.Само цените им видях,хем ползвах Гугъл преводача и пак  нищо.. Sad Този турски език ми е пълна мъгла Simple Smile И с автобусите ми е малко трудна ориентацията...От Везнечилер гледах,че трябва да хвана автобус 86V,но не съм виждала да сте го споменавали тук.За обратния път- от Телеферик до Везнечилер пък ми дава автобус 39B и 39Y.Дали не съм се объркала?
За транспорта се ориентирам с този сайт buradanoraya.com
Излезе ми в търсачката ,като търсех инфо.
Също от Везнечилер ще хвана М2 до Сапфир.Преди няколко страници тук бях чела как се стига до тази метростанция,но пък в Гугъл мапс я няма отбелязана,само автобусната спирка видях.
За неделя наистина не знам какво да оставя сутринта.Момичето в агенцията/Караджъ/ каза че ще ходим до Долмабахче и там ще имаме час и нещо за кафе и тн,докато чакаме групата от Принцовите острови,но не запомним в колко тръгвахме от хотела за там.Дали в 12ч,като се освобождават стаите?Не ми се звъни да питам само заради това.Ако някой е ходил с Караджъ и помни в колко се тръгва да сподели.За мола колко време отпускат?В смисъл може ли спокойно да се разгледа аквариума и да прескоча до Реал да проверя за баклавичка?И последен въпрос за да не досаждам повече /засега Simple Smile / Виждали ли сте по книжарниците да се продава още пътеводителя на Софт Прес?Най-близка ми е Ориндж в Мол Варна,от там миналата година си купих такъв за Париж.

# 575
  • Венера
  • Мнения: 858
Хайде няма ли някой да качи някой пътепис и малко снимки... Липсва ми Истанбул Sad

# 576
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 726
Да, баклавата в Истанбул е доста скъпа. Около 50 лири килограма. Естествено има много видове, но можете да опитате на място от по-интересните. Стандартната Белята те е насочила от къде да вземеш навръщане. Не се притеснявай, няма да се прибереш с празни ръце. Laughing Ние минаваме през Одрин, а преди това ни спряха на още едно място, но не видях и питах за име на магазина. Там беше 30 лири, което е много. Ние от центъра на Одрин взехме по 10 лири/кг. Peace
Локумите също са скъпи в Истанбул.
Аз препоръчвам да отидете до Hafiz Mustafa, любимо ми стана това заведение. Heart Eyes
А както Белята ти препоръча, по Истиклял има доста заведения вкл. и там Хафъз. Peace

# 577
  • Венера
  • Мнения: 858
Ако трябва да съм искрена, ако нямам средства да купя хубава баклава от Истанбул(разбира се взимам по малко от килограм) изобщо не купувам, защото в Бг има почти същото качество. Омръзнало ми е да слушам как турската баклава не била нищо особено от хора, които не са опитвали истински качествената баклава. А достига им е само с одринската и някоя от All in по турските курорти. Разбира се те нямат вина, но ми е писнало да слушам как турската кухня не е кубава на база някакви баркочи по готелите. Радвам се
, че тук сте и ценители на качественото. За това аз лично предпочитам, ако нямам средства да не взимам. Разбира се не натрапвам мнението си по никаакъв начин.
Ивчето, дай линк с поста ти за Истанбул в блога. Мисля, че на всички би им било интересно да го видят.

# 578
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Теда, ти едната вечер така или иначе трябва да се прибереш преди 21 часа. За другата ще прецениш, но първо е възможно да намериш компания сред спътниците и да не се притесняваш. Второ, ако сте в Ейфел или Бекдаш, да кажем, прибирането ти ще е безпроблемно, поради близостта им до трамвайната линия.

Аз до Пиер Лоти бих ползвала ферибот - и на отиване, и на връщане. Цената му е като на автобуса, а гледката и удоволствието - несравними. Затова ако минеш първо през Капалъто набързо (много покупки от там не са добро решение) преди втория ден да отидеш съм Султанахмет и обектите край него, после можеш да се спуснеш към Еминьоню, откъдето да вземеш ферибот за Еюп (Пиер Лоти) и после да се върнеш пак с него, съобразявайки се с разписанието. После от едната страна на мост Галата е терминала за турове по Босфора (на Шехир Хатларъ), а от другата е този на Турьол. След връщането Египетския, който може да остане и за неделя.

Разписанието на линията по Златния рог (Халич) по дни от седмицата:
http://www.istanbul.net.tr/istanbul-Ulasim/Sehir-Hatlari-Vapur-S … /eminonueyup/85/1

За това кой е пристанът за Халич могат да те упътят служителите на някой от терминалите на фирмата, които са покрай брега, на Еминьоню. Ние го ползвахме на връщане, отидохме с него направо в Азия и не съм обърнала внимание точно на кой терминал спира. На всеки от тях има и надписи кои линии акостират там.

Спирката на метрото Везнеджилер я няма в мапс-а, защото е съвсем нова - от няколко месеца.

За Долмабахче не е много сигурно, че ще отидете. От 6 пътувания с Караджъ, само два пъти сме ходили там да чакаме „островитяните”. В другите случаи или е нямало никого на островите, или един от автобусите на фирмата ги е посрещал, а останалите са отвеждали другите туристи направо в МОЛ Форум. При всички случаи това става след 12 на обяд. Тогава ще ви вземат от хотела, за да отидете при двореца (до пристанище Кабаташ) или в търговския център. До 12, ако не сте записали нищо с фирмата, имате време за разходка до Султанахмет или за покупки на Египетския. Лалели в неделя е пуст квартал (не че иначе е интересен за нас), та с трамвая или пеша ще се поразходиш до обяд.
За МОЛ-а е относително. Първият път разгледахме и Аквариума, и имахме доста време за разходка из търговския център. Не помня колко е било като часове. После като че ли оставаше по-малко. Но всичко е въпрос на организация и кога ще отидете (по-горе писах защо). Смятам, че за Аквариума и по-бързичко минаване през Реал ще имате време.

За баклавата в Лозенград... Автобусът ще ви спре точно срещу магазин KOZA. Там ви очакват с нетърпение и пълни тави с продукция. Цената последно през юни беше 14 лири. Тогава бяхме индивидуално и не мръднаха от тази цена. през май, когато бяхме с група, ни я даваха за 12. Така или иначе, в този диапазон е цената. Има и други магазини в съседство. Единият е основно за халва, но там също има баклава. Всичко е отворено, когато пристигате. Спокойно.

Последна редакция: пн, 22 сеп 2014, 15:32 от beljata

# 579
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 726
Ако трябва да съм искрена, ако нямам средства да купя хубава баклава от Истанбул(разбира се взимам по малко от килограм) изобщо не купувам, защото в Бг има почти същото качество. Омръзнало ми е да слушам как турската баклава не била нищо особено от хора, които не са опитвали истински качествената баклава. А достига им е само с одринската и някоя от All in по турските курорти. Разбира се те нямат вина, но ми е писнало да слушам как турската кухня не е кубава на база някакви баркочи по готелите. Радвам се
, че тук сте и ценители на качественото. За това аз лично предпочитам, ако нямам средства да не взимам. Разбира се не натрапвам мнението си по никаакъв начин.
Ивчето, дай линк с поста ти за Истанбул в блога. Мисля, че на всички би им било интересно да го видят.

Поне аз това, което съм видяла тук в БГ като баклава не е същото и с Одринската, но лично мнение.
Аз ядох точно при Хафъз баклава, 3 парченца бяха 10 лири. Ако това не е качествена, къде продават по-хубава? И честно - не усетих такава голяма разлика с Одринската. Laughing Исках да пробвам изцяло от шам фъстък, но бяхме 3 души и те не искаха от нея, а поръчвахме различни десерти, за да опитаме. Затова се съобразих с тях.
Скрит текст:
тези кремчета /профитероли/ ги препоръчвам, много са хубави; с шоколада вътре имаше някакви ядки и нещо като коричка

Ако на мен не ми хареса нещо, не бих купила. Не вземам нещо на всяка цена, защото трябва да се върна с почерпка за роднините и т.н. Ако имам 50 лири ще ги дам, за да посетя отново Долмабахче, но не и за килограм сладко. Grinning Естествено, когато ми се яде нещо, не гледам колко струва, но все пак дупе знае 5 и 50. Simple Smile

Скрит текст:

Ето линк към поста в блога отново
http://sapphireyesandrubinlips.blogspot.com/2014/09/blog-post.html

И няколко снимки от Пиер Лоти през деня, за да прецените дали искате да отидете тогава или привечер.

Скрит текст:

Аз до Пиер Лоти бих ползвала ферибот - подкрепям казаното от Белята. Много приятно беше пътуването, дори в пъти повече ми хареса от разходката с корабче. Естествено и времето трябва да е хубаво. Блясъка на вълните, слънцето ... заслужава си. Peace

Скрит текст:

# 580
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Ивче, на същата цена (10 лири за порция от три парчета) ядохме баклава само с шам фъстък, при това натрошен, а не смлян, и в голямо количество, при Гюлюолу. Не можем да си позволим да носим такава за почерпка, но "за адет" да хапнем, си позволихме. И не съжалявам. Има огромна разлика с Лозенградската. Но тя също е добра.
Неолита, турската кухня е също толкова добра, колкото и българската. Впечатление за тях всеки си създава според вкуса и интерпретациите, на които е попадал. Всеки преценява какво и откъде да купи. Аз лично не съм чувала някой да съди за кухнята по одринската баклава. Но има хора, които мислят, че в Турция се яде само овче, всичко се приготвя с лой и пр. Обичам да им показвам, че грешат.

# 581
  • Венера
  • Мнения: 858
Оооо разбира се, една колежка се прибра от почивка в Тр и каза, че по-ужасна кухня не била опитвала. Имали макарони пици,пуржена риба, зелен фасул и пилешки пържоли всеки ден. Наистина не знам дали наистина мисли, че това е турска кхня.
Ако трябва да съм искрена града,в който живея е пълен с турски ресторанти и няколко сладкарници и може би това е причината баклавата да ми е почти еднаква, но като се замисля купена от Одрин е по-евтина. Всичко е въпрос на вкус прави сте.
Снимките са супер!

# 582
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Скрит текст:
От известно време подбирам видовете баклава, които купувам за нас от Лозенград, според вкуса ни. За почерпка обаче нося смесена. Всички я харесват. Не са яли от тази на Гюллюолу, де. Wink
Споделяла съм, че бяхме разочаровани от Коска. Въпреки фирмата, баклавата им беше гадна. Извинявам се за острия епитет, обаче такъв дъх на лой никога не съм усещала.
Снощи в турския ресторант тук ядохме (поради липса на кюнефе) баклава, шекер паре и Кемал паша. Емиии, не ми харесаха, но даже и те не бяха толкова „ароматни“. И разбрах, че кюнефето го правят с моцарела, а не със специалното турско сирене.

# 583
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 726
Нас 3 пъти ни черпиха в автобуса от фирмата с локум на Коска, но не останах впечатлена. Локум като локум, нищо по-специално. Баклава тяхна не съм опитвала, макар че имаше да не кажа на всеки ъгъл магазин.

О, никакви фасули, пици и пилешки пържоли не сме яли. Е, само пържола, но ние си я поръчахме. Телешко ядохме 3 пъти, 2 пъти пилешко на късчета и веднъж гъби. Не мога да се оплача от кухнята им. Единствено гарнитурите, салатите и подправките им да не бяха така люти. Mr. Green

# 584
  • Мнения: 4
Здравейте! Чета ви от доста време и най-накрая се реших да пиша.
През октомври ще ходя за 2-ри път в Истанбул с агенция и понеже вече съм била на всичко от програмата за 2-рия ден реших да се оправям сама. Плана е следния:
Да речем, че сме в кв.Лалели
Хващам трамвая за 4-5 спирки до Синята джамия горе долу. Оттам малко пеша до  1 - Цистерна, Йерабатан ли как се нарича (моля кажете ).Интересува ме колко време отнема със снимки, зяпане и пак снимки  newsm78 Grinning . След това 2- Топкапъ ( също така входа му от Св. София ли е или откъде) и отново ме интересува колко време би ми отнело там с всичко, както си му е реда. После отново на трамвая до 3- Еминюню.Там разбира се Египетския пазар, малко разходка на моста Галата и евентуално, ако има време може някой друг рибен сандвич да се хапне   chef . Това е програмата, вечерта в 19:30 има Светлините на нощен Истанбул и много ми хареса миналия път, затова пак ще отида.

Главно ме интересува дали времето ще ми стигне за всичко това, от 9 сутринта? В толкова отваря Цистерната  Rolling Eyes Чувала съм, че  Топкапъ отнемал около 4 часа  и ми се вижда много.

Няколко снимки от предишното пътуване -
http://skreenxxx.deviantart.com/art/Untitled-416735974

http://skreenxxx.deviantart.com/art/lovelyyy-416866927?q=gallery … 4191594&qo=15

http://skreenxxx.deviantart.com/art/1-416865991?q=gallery%3Askre … 4191594&qo=17

http://skreenxxx.deviantart.com/art/Turkey-416737592?q=gallery%3 … 4191594&qo=20 

Н

Общи условия

Активация на акаунт