ИСТАНБУЛ Магнетичният [тема 33]

  • 51 709
  • 760
  •   1
Отговори
# 585
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 731
Да, цистерната се нарича Йеребатан, казват му още водохранилище. Peace
Там 1 час ти е предостатъчен. Няма какво толкова да разгледаш и снимаш, че да се бавиш повече.
Отдели повече време за Топкапъ. Аз го оставих за следващото ходене, но от групата 2 жени ходиха и точните им думи бяха "направо ни спря тока, огромен е, бяхме там 3 часа и пак не успяхме да разгледаме всичко". За входа вече не мога да помогна, да помагат другите.
Според мен до 19,30 ще се оправиш като може да имаш време да се върнеш до хотела за освежаване. Peace

# 586
  • Венера
  • Мнения: 858
skreenxxx, Йеребатан работи всеки ден от 9 до 19 часа.
За Топ Капъ на мен лично ми отне около 3:30-4 часа. Входа е на много лесно място: заставаш на площада между Св.София и Синята джамия с лице към църквата от дясната страна на църквата има уличка и направо е входа на Топ Капъ. Просто вървиш по стената на църквата и в момента, в който завиеш на дясно (отново по стената) виждаш входа на двореца. Заставайки пред врата на крепостната стена от ляво на вас ще видите една уличка, Soğukçeşme sokak, която препоръчвам горещо на всички да посетят. Там са старите османски къщи с имена на цветя. Много красиво и китно място.Ето малко снимки от там:
Скрит текст:


Слизайки по улицата ще се озовете на входа на Гюлхане парк, още едно прекрасно място. Там има  много кафета със страхотна гледка към Босфора точно в подножието на двореца.

# 587
  • Мнения: 4
Благодаря ви много !   bouquet   Видях на картата къде е всичко и ми стана ясно.   А някакви впечатления какво е времето в началото на октомври месец ?   И още едно въпросче- в Топкапъ можем ли да влезнем самостоятелно или трябва да се прикрепяме към група?   newsm78

# 588
  • Мнения: 2 255
Момичета, искам да благодаря на всички за помощта и съветите, които получих тук...не случайно се славите като една от най-позитивните теми във форума   bouquet
За съжаление поради кофти стечение на обстоятелствата нашето пътуване до Истанбул отново пропада за 2ри път  Cry ....ще трябва бързо да спретна друг подарък на малчо за РД  Rolling Eyes Добре, че поне се случи докато имам опция за анулиране на резервацията
Искрено се надявам, че при 3-тия опит ще стигна до там ....засега ще наминавам и ще продължавам да си трупам записки от полезната ви тема, за да съм готова за догодина  Praynig
Благодаря още веднъж за това, че сте толкова търпеливи и толерантни към питащите  Heart Eyes

# 589
  • Мнения: 14 467
Благодаря ви много !   bouquet   Видях на картата къде е всичко и ми стана ясно.   А някакви впечатления какво е времето в началото на октомври месец ?   И още едно въпросче- в Топкапъ можем ли да влезнем самостоятелно или трябва да се прикрепяме към група?   newsm78


Времето в Истанбул през октомври и ноември е чудесно и благоприятно за разходки.
Да,Топкъпъ можете да посетите и разгледате индивидуално,не в група.

# 590
  • Мнения: 477

Божкеее, не бях влизала от няколко месеца в тази тема. Но, като приключи лятната отпуска, сега пък ми се ходи в Истанбул. Ама само как ми се ходи!!!!

 smile3514

# 591
  • Варна
  • Мнения: 10 723
Здравейте,знам,че въпроса ми не е много по темата,но ви моля,ако можете,помогнете,ще пътуваме с кола до Истанбул,летище Сабиха Гьокчен,от там летим за Анталия,пак ли е задължително паркинга да е митнически или ако е вътрешен полет няма проблем и има ли по-евтин паркинг около самото летище,благодаря  Peace

# 592
  • Мнения: 906
Момичета,привет!Аз си "шетам"  из старите теми за Истанбул и събирам инфо,но колкото повече чета,изникват нови и нови места,на които искам да отида,а няма как за толкова малко време Simple Smile Бях си набелязала една много красива сграда,но не можах да разбера коя е, и тъкмо вчера щях да ви питам къде е,дворец ли е джамия ли е,и случайно разбрах,докато четях из темите.Става въпрос за джамията в Ортакьой.Е,много ме привлича тази сграда и ми се иска да отида да я видя.Ако оставя Пиер Лоти за друг път,а да си направя разходка до Ортакьой...За транспорта ясно/от Кабаташ с автобус 25Е и слизам на Kabatas Lisesi или Ortakoy/,питането ми е дали джамията е в пешеходна близост до автобусната спирка,в смисъл лесно ли ще я намеря?Направо си се представям седнала на някоя пейка до брега,хапвайки кумпир и да съзерцавам джамията и морето Simple Smile
Имам и друга чуденка-дали да си взема Истанбул карт?Не толкова с цел пестене,/защото да имам най-много 8-9 качвания на градския транспорт/,колкото за удобство?А относно баклавичката,за която питах 1-2 страници назад,мисля да си подсладя душичката,без да се скъпя,и да опитам и баклава,и профитероли,и кюнефе,а за почерпка ,каквото занеса,това ще опитат Simple Smile И без това база за сравнение между истанбулска и лозенградска баклава нямат  Simple Smile

# 593
  • София
  • Мнения: 13 275
Става въпрос за джамията в Ортакьой....питането ми е дали джамията е в пешеходна близост до автобусната спирка,в смисъл лесно ли ще я намеря?Направо си се представям седнала на някоя пейка до брега,хапвайки кумпир и да съзерцавам джамията и морето Simple Smile
Имам и друга чуденка-дали да си взема Истанбул карт?Не толкова с цел пестене,/защото да имам най-много 8-9 качвания на градския транспорт/,колкото за удобство?

Джамията е наблизо, но май от улицата не се виждаше. Но пък се разбира накъде да се ходи - където са тълпите.  Grinning  Хубаво си представяш как си седнала на пейка, но може и да нямаш това щастие. Ние седяхме на един бордюр, защото другаде нямаше място.

Картата ти е задължителна, защото при автобусите това е единствения начин за плащане. Иначе трябва да се молиш на някой пътник да те маркира и да му платиш.

# 594
  • Мнения: 906
Таня67,благодаря за разясненията! Simple Smile

# 595
  • Мнения: 1
Здравейте на всички  Hug Бих искала да попитам, ако не е много нахално дали картите ISIC  важат за намаление в  Истанбул? По-специално за  Топ капъ, водохранилището, небостъргача Сапфир и корабчето по Босфора?  И колко струва транспорта? Предварително благодаря и лек ден   bouquet

# 596
  • София
  • Мнения: 97
Здравейте, събрах доста информация и плануваме да се движим отделно от групата. Имам въпрос обаче, ако не ми стигнат лирите които съм си обменила, дали приемат евро за билети по туристическите обекти - Сапфир, Акварииума.... или трябва преварително в банка да си обърнем парите?

# 597
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 731
Монтесито, дано не греша, но точно за Аквариума (Тюркоазо) си спомням, че някакви хора питаха на касата и им казаха само в лири се плаща. Обмени си в някое бюро в града, ако мислиш че няма да ти стигнат.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2014, 15:44 от iv4enceto_91

# 598
  • Варна
  • Мнения: 4 221
На такива официални места надали ще приемат евро. В магазините, повечето, да.
Може да платите с карта, вероятно. А лири може да си обмените на място и от левове. Любимото ми бюро е срещу Капалъ чарши, зад трамвайната спирка. Фасадата е нашарена с разнообразни банкноти.

За транспорта... Много пъти сме казвали - в трамвай, метро и другите транспорти, където има турникети, може с жетони. Цена - 4 лири. За фериботите не съм сигурна дали е точно жетон, но мисля, че може да се плаща.
В автобусите, обаче, може само с Истанбулкарт. Тя е почти задължителна при самостоятелно обикаляне, защото дава огромно намаление. Пътуването с нея, на местата, където цената е 4 лири (защото при феритата е друга), е максимум 2,15 лири. Така че най-добре е да се сдобиете с такава.

# 599
  • Мнения: 3 294
Здравейте , мили мои  Hug

Нашето четвърто посещение на Истанбул премина , още по-влюбена съм в този град  Heart Eyes
Почти всичко което запланувах посетихме , без Чамлъджа и женската джамия . Накратно ще разкажа как премина посещението ни

Времето беше с нас , слънчево и приятно , нито топло , нито хладно Simple Smile
На обяд се бяхме настанили вече , хотела ни беше добър , може би най-добрия досега Grand Asian , в Лалели , до спирка Аксарай на Трамвая Simple Smile Оставихме куфарите и потеглихме , планът който бях направила естествено претърпяваше промени в движение , даже лекичко ме изнервяха компанията тъй като постоянно отговарях сега къде ще ходим , как ще ходим , ама защо не отидем първо там ... но нали съм търпелива  Mr. Green чак на третия ден направих забележка Simple Smile)
Потеглихме към Пиер Лоти , с Ферибот на Халич , до Еюп , да ви кажа честно плаването по Златния рог не ни хареса особено , мътна вода , няма красиви къщи ... може и аз да съм по-взискателна ... както и да е Слязохме на Еюп и видяхме лифта , и там се започна едно чакане ... но беше весело Simple Smile) Качихме се след около половин час , качването става изключително бързо , използвахме Истанбулкарт , и бяхме горе , естествено веднага се насочихме към кафето , седнахме , отморихме , пихме кафе ,ядохме сладолед  , нащракахме се хубаво , на кафето и на терасата , разгледахме малкото пазарче , и хапнахме . Решихме да слезем пеша , тъй като опашката беше непоносима , не ни смути никак това че минаваме покрай гробищата , даже никой от групата не каза и дума по този повод . Репихме да хванем автобус до Еминьоню , от там следващата точка беше Ортакой , но тък като не ни се сменяха две линии питахме един продавач на вода кой от милионите автобуси които спират в района ще ни заведе до Ортакой , и той ни опъти , та ако на някой му трябва такава линия автобуса от Еминьоню до Ортакой е 30Д , но не от голямата спирка на самото пристанище , а малко след това има спирка на улицата . Слязохме на Спирка Кабаташ Лисеси , там бяхме по план късния след обяд , на снимахме се до моста по светло , хапнахме по един компир и по залез отново бяхме до моста , точно в момента в който светнаха светлините на моста от три кораба започна заря ... беше уникално преживяване , предполагам че е било заради сватба или подобно събитие тъй като зарята беше точно пред Кемпински  Heart Eyes Стъпни се и хората започнаха да се увеличават все повече и повече , решихме да хапнем по един десерт в МАДО и към 22:00 часа поехме наобратно към хотела , приятно изморени Simple Smile)
На втория ден сутринта закусвахме ,р есторанта на хотела ни се намираше на последния етаж с гледка към мраморно море , закуската беше много обилна и добра , хапнахме и отново бяхме на пристанището на Еминьоню , чакайки ферибота за Юскодар . Предния ден взех една малкоа книжка с разписанието на всички фериботни линии и ни беше много от полза . За 15 мин бяхме на отсрещния бряг или на другия континент , за първи път ни беше , впечатлението ни от азиатската част е много добро , уредено е , чисто е , не толкова заселено и шумно ... с прекрасни къщи Simple Smile) Намерихме спирката на автобус 15 М , но бяхме малко изненадани като разбрахме че в събота е много нарадко тази линия и трябваше да чакаме близо час , но бях твърде решена да отидем до Отагтепе при всички положения , питах една туркиня с оскъдния си турски речник дали правилно разчитаме разписанието и след като бяхме сигурни че имаме час чакане отидохме да пийнем по едно кафе на брега на Босфора . След това хванахме автобуса и започна едно следене на спирките , тъй като автобуса се движеше много бързо , не спираше на всички спирки ...маршрута му иначе е много красив  Heart Eyes Естествено шофьора не спря ха спирка Отагтепе , а на следващата , но все пак бяхме наблизо . Намерихме парка , много красиво място .... а  като стигнахме до онова стълбище ... и като се разкри тази приказна гледка , всичко си заслужаваше  Heart Eyes Heart Eyes Наснимахме се хубаво , полюбувахме се , почти нямаше никой около нас , беше толкова спокойно ... само няколко усамотени влюбени  двойки , можех да остана там цял ден , но групата рязко огладня и решихме да потегляме , следващата точка беше Чамлъджа , хванахме автобус 14 М , но попаднахме в задръстване , доста напреднахме с времето и смених маршрута , с автобуса слязохме на Кадъкьой и от там хванахме ферибота , подминахме спирката на Женската джамия , видяхме я само през автобуса . Хванахме ферибота почти веднага и слязохме на Еминьоню , видяхме старата гара , много носталгия лъха от тази сграда . От Еминьоню хванахме трамвая и слязохме на Кабаташ от там с Тунела до Такси и седнахме да хапнем в първото заведение което си харесахме , след това за десерт седнахме на Хаву Мустафа , опитахме по няколко вида баклавички и поехме по Истиклял помотахме се по магазини и се спуснахме до кулата Галата , този път успяхме да се качим , хванахме последния влак в 20:00 часа се качихме горе , входа е 20 лири , от гледката не очаквах много , НО останах много приятно изненадана , уникална гледка , през вечерта , всички светлини са толкова въздействащи , само моят страх от високо беше трудно преодолим , надникнахме и в ресторанта , също е много приятен , следващия път може да го посетим Simple Smile След това се поразходихме още малко и пак по стаите Simple Smile
утринта беше волна програма , хванахме трамвая и слязохме на Султанахмед , и рехихме да влезем в Йеребатан , входа е 20 лири  , тъй като пред Света София се беше извила вече доста дълга опашка . Хареса ни , мистично място , музиката още повече предразполага . На излизане се разходихме в парка Гюлхание и седнахме за последно на МАДО , пийнахме кафе и отидохме към хотела , след това мол Форум и към БГ .

Искам отново да ви благодаря за насоките и помощта  Hug Hug , без вас нямаше да се справя , на връщане мъжо се шегуваше че вече трябва да кандидатствам за Гид в Истанбул Simple Smile) Blush

Общи условия

Активация на акаунт