Малки сме родени , но ще станем силни и големи :)

  • 112 428
  • 753
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 1 400
Здравейте и от мен отдавна се каня да пиша.
Нашето момиченце се роди в 26 г.с. 770гр. Двуплодна бременност,но момченцето почина още по време на раждането.
Дъщеря ни е на 3г.вече, развива се нормално, но още не говори.
Направихме среща с психолог и невролог казаха ,че ще почне..
Ще се радвам да си пишем с мами и да споделя ме опит.
Дай боже по-малко недоносени и дано всички недоносени са живи ,здрави и да няма последствия от преждевременното раждане.
Моето момиченце, почти на 2 г., също не говори (освен "мама"). Започнах да се притеснявам вече. Има ли смисъл в тази възраст да го водя на логопед?



# 646
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Здравейте и от мен отдавна се каня да пиша.
Нашето момиченце се роди в 26 г.с. 770гр. Двуплодна бременност,но момченцето почина още по време на раждането.
Дъщеря ни е на 3г.вече, развива се нормално, но още не говори.
Направихме среща с психолог и невролог казаха ,че ще почне..
Ще се радвам да си пишем с мами и да споделя ме опит.
Дай боже по-малко недоносени и дано всички недоносени са живи ,здрави и да няма последствия от преждевременното раждане.

Моето момиченце, почти на 2 г., също не говори (освен "мама"). Започнах да се притеснявам вече. Има ли смисъл в тази възраст да го водя на логопед?
Според мен няма, но пък ако си много притеснена, отидете за успокоение.

Често пъти мъниците се отприщтват около втората си година (обаче коригирано).

Впрочем в болницата на Чавдаров по една програма на Столична община ни вървяха часове при логопед, още когато Никола беше на няколко месеца. Нищо особено не се правеше, то бяха 2-3 часа. Играеше си с него момичето, показа ми едни четки за масаж на устата (които така и не си купихме) и така... Посещението при логопед може да бъда дори за профилактика и да бъде приятно и полезно и за мама, и за малчо.

# 647
  • Мнения: 1 400
Ще изчакам още малко, да видим дали ще се отприщи Simple Smile

# 648
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Ще изчакам още малко, да видим дали ще се отприщи Simple Smile
Ще. Hug

# 649
  • Мнения: 39
Моето момченце е на 2,4г. ,роден 32 г.с. и  още не говори.Нормално ли е при недоносените да има забавяне?
Аз определено се притеснявам.

# 650
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Моето момченце е на 2,4г. ,роден 32 г.с. и  още не говори.Нормално ли е при недоносените да има забавяне?
Аз определено се притеснявам.
Изобщо нищо ли не казва? За проговаряне се брои първата дума, в която детето влага определен смисъл (и която се повтаря достатъчно често, за да сме сигурни в значението ѝ).

Самото проговаряне с изречения и пр. често отнема по-дълго и се разтегля във времето. В някакъв момент детето може да се забави, а след това пък бързо да напредне и да изпревари дори деца, които са били по-напред с матряла.

Повод за безпокойство би било по-скоро, ако детето не комуникира, страни дори от близки, не изпълнява простички команди, не осъществява контакт с очите и тем подобни. То се усеща кога е просто забавяне в речевото р-тие (с тенденция да се отключи изведнъж) и кога имаме проблем в развитието и комуникативността. Второто заслужава внимание отрано. Първото ще се самокоригира с индивидуалното темпо на детето.

Кой от двата случая имаме, само специалист може да каже, но и майчината интуиция също рядко греши, стига да можем да потиснем тревогите си и да я чуем.

# 651
  • Мнения: 39
Той е общителен,но не говори нищо,освен "баво"(браво) отвреме -навреме.

# 652
  • Мнения: 54 427
Ако детето разбира какво му се говори, не се притеснявайте. Ще се отприщи изведнъж. Peace

# 653
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Доколкото съм наясно, при деца на и около 2 години (че даже и на 3), липсата на продължителна концентрация е част от нормалната „картинка“, но наистина зависи и какво друго има, а и до каква степен и колко често се показва такава липса на концентрация.

От дотук прочетеното, на мен не ми се струва, че има поводи за сериозна тревога, но все пак, добре е да се посещава въпросният специалист, ако щете и само заради спокойствието (и в помощ) на мама.

# 654
  • Мнения: 1 400
Децата до 3 г. трудно се концентрират върху една дейност и вниманието им постоянно е привличано от други предмети. Докато учех Валдорфска педагогика са ни показвали нагледно, каква е разликата в траекторията на едно 2-годишно дете и едно 4-годишно, когато влязат в стаята. Затова в Холандия децата тръгват на градина на 4г. Преди това се смята, че е трудно да се организират в занимания.

# 655
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Ами да, то затова в яслите ги „отглеждат“, а в ДГ вече ги и обучават.

# 656
  • Мнения: 115
Не искам да ме разбирате погрешно не бързам за никъде,знам че при нея нещата се случват по-бавно ,свикнах с тази мисъл вече.
Работата с психолог и логопед ще и помогне все пак тези хора са работили с много такива деца и си имат подход.
Аз колкото и да се занимавам с нея е различно, тя при мен е една с баща си друга ,а с бабите трета.
За нас си е глезена.
Благодаря на Господ ,детето се развива точно обратно на черните прогнози който бяха казали.
По- добре късно,но нещата да се случват.
Психолога иска да я запиша на градина ,но мен тази мисъл още ме притеснява.

# 657
  • offshore & overseas
  • Мнения: 3 418
Наш Нико ходи на ясла от миналата година. Първоначално много често боледуваше и е ходил броени дни миналата година, а сега вече укрепна. Чак тази година започна да ходи с желание.

За справка: той навърши 3 г. на 9.02, роден е в 27 г.с.+6 дни.

Когато детето е готово, вие ще си го усетите. Grinning

# 658
  • Мнения: 912
Моето дете (недоносено 32 гс, 1300 гр) тръгна на ясла на 2 г. точно и въпреки че яслата беше на светлинни години от тази на по-малкото (не ги занимаваха толкова, педагог минаваше през групата веднъж седмично), а и тя боледуваше много (на 2 седмици една прекарваше вкъщи от юли до април следващата година) яслата изигра много положителна роля в развитието ѝ. Там започна да говори разбираемо, гледайки останалите деца (на 2,6 м за тържеството с Дядо Коледа можеше да каже разбираемо стихче от  2 реда), за 1ви юни (почти на 3 г.) имаме клип, в който вече казва четиристишие. До 3,6 г. имаше звуци, които  не бяха изчистени като к се замесваше с т, р с л и други, но това, че се опитваше да подражава на другите деца, много ѝ помогна за развитието. В момента е на 7,6 г. и няма и помен (освен очилата) от страшните прогнози. Ако яслата ви е читава, съм на мнение, че детето ще има повече полза. Другото, което много помогна при нас е постоянното говорене. Всичко ѝ се обясняваше с подробности, четяхме приказки, стихчета и лексиката се трупаше.

# 659
  • Мнения: 15
Здравейте приятели не съм писал отдавна.имам няколко въпроса относно нашия малък герой Мирослав който се роди в 28 г.с на 19 декември.пращат ни в София при една доценка защото при прегледите е ехограф се оказа  че в главичката на малкия се уголемяват някакви мозъчни стомахчета.моля за малко разяснение от хор а н които им се е случвало как да се процедира каде да отидем освен там кафето ни пращат в софия при доцент Ралица георгиева в детската болница.моля за съвети . Благодаря ви много

Общи условия

Активация на акаунт