Децата и голотата

  • 21 201
  • 323
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 337
И между другото ми е много интересно как обяснявате на детето, че то трябва да се съблече пред вас, но не и вие пред него?
Ами опитай да кажеш първото, което ти идва наум, като например:
 - не е прилично възрастни да се събличат (навън) / или кой както го разбира
 - децата могат да се събличат пред родителите си, но не и пред чужди хора / или отново, онова, което смятате за правилно/позволено/морално/не срамно и т.н.
Ще обясните на детето си онова което Вие смятате за истинно. (предполагам)

# 286
  • Варна
  • Мнения: 484


 - не е прилично възрастни да се събличат (навън) / или кой както го разбира
 - децата могат да се събличат пред родителите си, но не и пред чужди хора / или отново, онова, което смятате за правилно/позволено/морално/не срамно и т.н.

Мисля, че много смесвате нещата и от там идват разминаванията. Аз не съм казвала, че възрастните се събличат навсякъде, нито пък децата. Нито на вас, нито на него, нито мисля, че някой друг е казал тук, че се съблича навсякъде. И по тая логика защо децата се събличат пред родителите, а родителите не пред децата? Това не е ли вид неравенство?

Моят син ходи на народни танци от 4г и поровина. Как точно мислите, че се обличат там? Всеки влиза по отделно, че да не се показват по бельо ли? Не мислите ли, че подобни ограничения и педрасъдъци натресени от родителите могат да създадат проблеми в такива ситуации? И м/у др и аз дълго време съм тренирала и не че е практика, ама за всички тия години се е случвало да се преобличаме на едно мъже и жени, защото няма съблекални... не съм умирала от кеф, ама като имаш 5 минути да смениш носията нямаш много време за мислене и притенции...

# 287
  • SF
  • Мнения: 21 226
Не, в съблекалнята за деца и възрастни, всички се събличат (който до където желае или му се налага - едни остават чцисто голи и започват да се гримират, други се чувстват удобно да се съблекат до сутиен). Много често съблекалните на децата дори са смесени - за момчета и момичета.  И там е според лична преценка - едни си свалят гащите, други се срамуват и крият зад родителите си, дори и само по бельо да останат.
Както и на плажа - има деца, които на 9 години смело ще се преобуят пред всички, има други, които доста по-мънички са с гащи и мама прави параван с кърпата, когато се преобува. Може би защото каката така се преобува... Може би защото и майката така сменя банския си, знам ли... Но хората са различни с различна степен на проява на срам и неудобство.
То за всичко е така. Някои хора се притесняват да закъснеят с 5 минути за среща, на други не им пука, дори и да несе появят изобщо и после да измислят някакво заучено оправдание.

# 288
  • Мнения: 337
Мисля, че много смесвате нещата и от там идват разминаванията. Аз не съм казвала, че възрастните се събличат навсякъде, нито пък децата. Нито на вас, нито на него, нито мисля, че някой друг е казал тук, че се съблича навсякъде.
Ами аз затова написах:
- (...) кой както го разбира
 - (...) / или отново, онова, което смятате за правилно/позволено/морално/не срамно и т.н.
Това и обяснявате.  Peace

# 289
  • Варна
  • Мнения: 484
Въпроса е, че аз не искам да обяснявам защо той трябва да се съблича пред нас, а ние пред него не Wink Не искам нищо от детето си, което самата аз не мога да направя (или не съм правила на неговите години)...както и от всички останали хора Wink Това е моето правило и така си възпитавам детето, за мен това е вярно и така постъпвам Wink

Но истината е, че хората са различни. Някой деца са срамежливи, други не чак толкова. Някой родители мислят като мен, други не. Важното е да уважаваме решенията на другите дори и да не ги разбираме и да възпитаваме това в децата си Wink В този форум може да се прочетат хиляди мнения и спорове за това кога се храни детето, кога се забелва пишлето, кога се тръгва на ясла и тн и тн. Правило няма, има различни деца и различни родители, различни ситуации и различни решения Wink И далеч не мисля, че това че съм решила, че дадено нещо е най-правилното за моето дете ще е най-правилното за детето на някой друг... Всеки знае детето си, знае емоционалното му състояние, начина му на мислене и тн и всеки родител има право да взема собствените си решения за своето си дете....от там тръгва родителството като цяло...

# 290
  • Мнения: 556

Но истината е, че хората са различни. Някой деца са срамежливи, други не чак толкова. Някой родители мислят като мен, други не. Важното е да уважаваме решенията на другите дори и да не ги разбираме и да възпитаваме това в децата си Wink В този форум може да се прочетат хиляди мнения и спорове за това кога се храни детето, кога се забелва пишлето, кога се тръгва на ясла и тн и тн. Правило няма, има различни деца и различни родители, различни ситуации и различни решения Wink И далеч не мисля, че това че съм решила, че дадено нещо е най-правилното за моето дете ще е най-правилното за детето на някой друг... Всеки знае детето си, знае емоционалното му състояние, начина му на мислене и тн и всеки родител има право да взема собствените си решения за своето си дете....от там тръгва родителството като цяло...
  202uu

# 291
  • Sofia
  • Мнения: 9 789

И между другото ми е много интересно как обяснявате на детето, че то трябва да се съблече пред вас, но не и вие пред него? Питам от чисто любопитство Simple Smile


А как ви хрумна, че децата и родителите трябва да са равнопоставени? Нали за това има йерархия, и родителите не са деца, а децата все още не са възрастни. А как обяснявате защо родителите не ходят на градина, защо децата не ходят на работа, защо родителите могат да пият ракия, а децата не, защо децата не карат кола, защо 2 год дете се води за ръка като пресича, а пък вас никой не ви води и т.н., и т.н..... ?

# 292
  • Мнения: 8 887

И между другото ми е много интересно как обяснявате на детето, че то трябва да се съблече пред вас, но не и вие пред него? Питам от чисто любопитство Simple Smile


А как ви хрумна, че децата и родителите трябва да са равнопоставени? Нали за това има йерархия, и родителите не са деца, а децата все още не са възрастни. А как обяснявате защо родителите не ходят на градина, защо децата не ходят на работа, защо родителите могат да пият ракия, а децата не, защо децата не карат кола, защо 2 год дете се води за ръка като пресича, а пък вас никой не ви води и т.н., и т.н..... ?

+100

# 293
  • Варна
  • Мнения: 484


А как ви хрумна, че децата и родителите трябва да са равнопоставени? Нали за това има йерархия, и родителите не са деца, а децата все още не са възрастни. А как обяснявате защо родителите не ходят на градина, защо децата не ходят на работа, защо родителите могат да пият ракия, а децата не, защо децата не карат кола, защо 2 год дете се води за ръка като пресича, а пък вас никой не ви води и т.н., и т.н..... ?
Не искам нищо от детето си, което самата аз не мога да направя (или не съм правила на неговите години) Wink

Мисля, че съм го обяснила достатъчно точно Wink Който иска ще го разбере Wink
Това, че аз карам кола не означава, че то трябва да кара. Но виж ако аз не карам, а искам то да кара вече е друг въпрос Laughing

Родителите не са деца и децата не са родители, но моето дете е индивидуална личност от момента, в който се е родило и го уважавам като такава, както и нещата, които мисли, които са важни за него, които чувства и тн...за вашите не знам Wink И това означава, че след като аз очаквам да се събуе пред мен и аз трябва да съм готова да го направя Wink Не искам нищо, което самата аз не мога да направя. Никъде не съм казала, че прави всичко, което аз правя Wink

Последна редакция: пн, 06 окт 2014, 17:38 от ca_sky

# 294
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
абсолютно подкрепям горното мнение - макар и новородено, човечето си е човече, с неговите нужди, с неговия характер, с неговия темперамент... Когато дадена дейност или храна/напитка не е подходяща за него - обяснявам защо това е така...
Прост пример: "Искам и аз кафе.", "Кафе пият възрастните, защото за децата е много вредно. Когато пораснеш и ти най-вероятно ще пиеш"
"Защо да не пресичал сам?" , "Защото си нисичък и шофьорите не могат да те видят като са в колата. Затова даваш ръчичка на мен, тати или който възрастен е с теб и заедно пресичате!", "Дааа, защото ти си голяма и шофьорите те виждат" - от тогава не ме питал защо не може да пресича сам Simple Smile За кафето, все още понякога си прави устата Simple Smile

Общо взето съм на мнение, че децата си разбират всичко, стига да им бъде поднесено по подходящ начин Simple Smile

# 295
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не съм съгласна, но това разбира се си е мое лично виждане по въпроса. Аз също уважавам децата си и отчитам, че са отделни личности, но искам от тях много неща, които аз не съм правила навремето. Точно защото не съм ги правила (или обратното) и с времето съм отчела това като грешка. Защото смятам, че не е нужно всеки следващ да повтаря същите грешки и да открива отново топлата вода. Смятам че е добре децата да се поучат от родителския опит и да правят нещата по-добре от тях. Ясно, че не за всичко става, до някои истини човек трябва да стигне сам, но има неща за които този принцип работи. Не знам дали ме разбрахте. Например - децата ми са доста срамежливи и имат проблем със сценичните изяви. Аз самата имам същия проблем. Ама много тежък. При последното бледо подобие на сценична изява, от което нямаше как да се измъкна, изръсих толкова адреналин, че щях да направя инфаркт. Никой никога не ме е учил как да го преодолея. А има начини. Та за да не са като мен и това да ги ограничава и да им пречи, аз ги карам да използват всяка възможност за сценична изява и ги насърчавам да го преодоляват. Не мога да кажа "Ми щом не искате недейте да го правите, и аз не мога", просто защото знам колко ще им пречи това по-късно.

# 296
  • Варна
  • Мнения: 484
Е, определено имаме доста различно виждне по въпроса Grinning Но то си е нормално де не сме всички като излезли от калъп Grinning Аз пък съм на нение, че докато един човек сам не си наблъска главата винаги ще се чуди какво щеше да е ако не бях послушал мама... Wink Така са ме възпитавали и мен (главно баща ми), за което съм му много благодарна. Научих се да се оправям сама, да си сърбам попарите сама и да поемам отговорност за действията си след като сама съм си го избрала Grinning Да, винаги са ми казвали какво ще се получи ако направя еди си какво (от техния опит), но ако съм решала, че въпреки всичко го искам после са ме оставяли и да се спасявам Wink Винаги са били там, ако тръгна да се "давя", но никога не са ме измъквали преди това да се случи... Аз съм на мнение, че отглеждам мъж и искам да е такъв след 30 или 40г. Не всеки път да ме гледа в очите, да ме държи за полата и да очаква да вземам неговите решения...

А относно сценичното притеснение - аз ако децата категорично отказват не бих ги и карала насила...насила хубост не става, нали знаете Wink Най-много да остане лош привкус от всичко това и за в бъдеще... Но ако е просто стимулиране, с право в края те сами да решат да Peace

П.П. И от тази тема се замислих какво правят родители, които не сядат без упойка на зъболекар, а трябва да заведат детето newsm78 Ще го накарат само защото то е дете и не може да ползва упойка да седи мирно, въпреки че те сами нямат смелостта да го направят... newsm78

# 297
  • Пловдив
  • Мнения: 6 635
Аз съм от тези родители - изпитвам панически страх от зъболекаря Sad
Първият преглед на сина ми беше, когато е бил на 7-8 месеца Simple Smile От тогава - през 6-7 месеца сме заедно там Simple Smile Ами той не се страхува - точно обратното Simple Smile Моят принос за това е, че проучвах 3 месеца къде да заведем детето Simple Smile
Другата седмица сме семейно - и четиримата на преглед Simple Smile На малката ще и е за пръв път и ако нещо не е наред - даде сигнал, че не е готова, ще отложим нейния преглед, но ще я вземем с нас, за да види, че всички минаваме и няма нищо страшно. Ден-два, преди самия преглед, ще и обясня къде ще отидем и какво ще прави "чичко доктор" Simple Smile

# 298
  • София
  • Мнения: 38 523

И между другото ми е много интересно как обяснявате на детето, че то трябва да се съблече пред вас, но не и вие пред него? Питам от чисто любопитство Simple Smile


А как ви хрумна, че децата и родителите трябва да са равнопоставени? Нали за това има йерархия, и родителите не са деца, а децата все още не са възрастни. А как обяснявате защо родителите не ходят на градина, защо децата не ходят на работа, защо родителите могат да пият ракия, а децата не, защо децата не карат кола, защо 2 год дете се води за ръка като пресича, а пък вас никой не ви води и т.н., и т.н..... ?

Ами обяснявам - ти ходиш на градина, аз на работа. Т.е. - и двамата ходим някъде.
На голямата обяснявам същото за училището - то е нейната работа в момента.
Ние пием бира, малкия пие сок в кутия и му казва "бира".
На млякото с какао казва "кафенце".
Кара кола, има си и ключ за колата.
Колкото ние ходим голи, толкова и той.
Ходим заедно на зъболекар. Първо преглежда мен, после него.

# 299
  • SF
  • Мнения: 21 226
А как ви хрумна, че децата и родителите трябва да са равнопоставени? Нали за това има йерархия, и родителите не са деца, а децата все още не са възрастни. А как обяснявате защо родителите не ходят на градина, защо децата не ходят на работа, защо родителите могат да пият ракия, а децата не, защо децата не карат кола, защо 2 год дете се води за ръка като пресича, а пък вас никой не ви води и т.н., и т.н..... ?

На мен такова нещо не може да ми хрумне. Не търся точно "йерархия", но родителите се грижат за децата си и от тях се очаква да се държат различно от тях. Някои от нещата изобщо не се налага да се обясняват. Знам, че ще подскочите на това изречение, но предпочитам мнението на психолози, а не на възмутени майки. Но някои от въпросите, които задаваш, се случват по подразбиране. Бих се притеснила, че имам голям проблем  с детето си, ако ми се налага да му обяснявам, защо то не кара кола, защо то не може и не трябва да пуши, да пие кафе и да се къпе голо с друго дете и т.н. и т.н. Някои неща просто не се налага да се обясняват, ако детето има сетива за околния свят.
Не може детето ми да ходи голо и това си е! И не е необходимо аз да правя като него, за да е убедено в това. Има си и други начини на комуникация, освен думите.

Общи условия

Активация на акаунт