Един най-обикновен седмичен ден :(

  • 59 051
  • 879
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 3 868
Поставих текста в google и излезе, че е преписван и от други:
https://www.facebook.com/Typizmi/posts/868216486556406
http://www.beu.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%B4%D … 0!-news11827.html
Тези са казали от къде са го взели и кой е автора: http://kafence.com/Един-ден-от-живота-на-една-мама-856.html

# 856
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ох, божееее...писарушките от евтините сайтчета така ли нескопосано преписват ooooh!. Не е лесна и тяхната - да се ровичкаш да преписваш, вместо да си поизстискаш двете сиви клетки и да измислиш нещо сам.

# 857
  • Мнения: 755
А вариант авторката да си е пратила материала и там, след пожънат успех тук?

# 858
  • Мнения: 3 868
Мисля, че всичко тръгва от сайта "кафенце" и там те пишат от долу, че са го свили от бг-мама, като са оправили правописните грешки на авторката /последният линк, който съм дала./

# 859
  • Мнения: 755
А всъщност какъв точно е проблема, че си взимат от тук и от там?

# 860
  • Мнения: 4 199
Трябва да се посочва източник / автор.

# 861
  • Мнения: 755
А какъв е проблемът, ако не е посочен в случая? Взет от някакъв форум.

# 862
  • Мнения: 2 022
А всъщност какъв точно е проблема, че си взимат от тук и от там?

А, никакъв - само дето някой ще вземе хонорар за преписания текст...
Поне да си бяха казали, че е взето от друг автор.
Жалка работа.

# 863
  • Мнения: 4 841
Автор "mustain by bg-mamma" означава точно толкова, колкото и ако материалът е анонимен. Не разбирам за какво авторско право говорите - става въпрос за мнение, пуснато доброволно в публичен форум. Ако има некоректност, тя е към форума, а не към автора. Редно е да се упомене, че е от бг-мамма, а не че е от автор Х или У.
Ако човек държи на авторството си, прави си блог или сайт, регистрира ги, застава с името и лицето си, и си пише на воля.

В повечето сайтове, препечатили текстчето, няма изрично упоменат автор. Как пък им хонорарите чак им сметнахте на "плагиатите"  Laughing

# 864
  • Мнения: 755
Именно, не схващам възмущенията.

# 865
  • Мнения: 2 022
Проблемът е именно в това, че не се цитира BG-MAMMA, откъдето тръгва "материалът", а се дава друг първоизточник - в случая най-отдолу пише: "Източник: kafence.com"

http://www.beu.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%BE-%D0%B5-%D0%B4%D … 0!-news11827.html

# 866
  • Мнения: 22 036
Че нали уж ценим анонимността си във форума. Аз не искам да ме посочват като автор например, а и те не са длъжни. Ако се прочетат правилата ще стане ясно, че текстовете са общодостъпни, така че претенции за авторско право не може да има.
Можеш да имаш претенции, ако си направиш блог и си защитиш интелектуалната собственост. Авторката има специфично чувство за хумор, което аз харесвам и ако си направи блог, бих го чела с удоволствие и там, текстовете и ще са защитени.
Аз нямам нямам никакви претенции към моите писания тук, защото съм наясно, че нито са уникални, нито някакъв обект на интелектуална собственост.
Струва ми се, че някои хора твърде на сериозно вземат писането във форума, а той по подразбиране е публичен, т.е. свободно достъпен.

# 867
  • Мнения: 2 022
Според мен, не става дума за това, че някой иска да му се защити авторското право.
А за това, че други хора публикуват чужди текстове и вземат хонорар за това, т.е. получават пари за чужд труд. Това ми се струва неправилно, не мислите ли?
Нищо не пречи да си пълнят изданията с чужди материали, но да посочват ясно, че са взети от другаде, а не да оставят впечатлението, че са плод на усилията на някой техен автор. Просто е.

# 868
  • София
  • Мнения: 62 595
Да, това всъщност дразни. Разбирам да бяха взели за основа мнението на потребителкита и да го коментират и изобщо въпросният преписвач да сътвори собствен текст, а то...!  Sick

# 869
  • Мнения: 22 036
Ми не, не мисля, защото когато пиша във форума не полагам труд, а доброволно споделям "бисери" и, тъй като съм прочела правилата ми е ясно, че всеки може да ги ползва за каквото иска.
Пак ви казвам, ако смятате, че писанията ви заслужават интерес, създайте си блогове и си ги защитете. Не е като да не е правено до сега, но да казвате, че цитирането на "спах с него вчера за първи път Simple Smile. Бременна ли съм" е кражба на интелектуална собственост е смехотворно.

Общи условия

Активация на акаунт