Вижте колко е щастлива мама,че си има породени двама ! ** 32 **

  • 83 053
  • 949
  •   1
Отговори
# 855
  • Мнения: 481
И аз играех и се занимавах с голямата, когато сестра ѝ спи, но вече лягат почти заедно и единствения прозорец е следобед, когато пък готвя и домакинствам.

# 856
  • Мнения: 36
При нас горе-долу се получава общото занимание. Малкият още от две годишен се включваше в настолните игри като му бяхме определили специална задача- да хвърля винаги той зарчето. Сега е на 2 години и 8 месеца и си играе наравно с нас. Важно е обаче точно каква игра се играе, ние имаме няколко за 2+. Та те са си доста елементарни и кратки. Голям почитател съм на тези игри, защото събират цялото семейство и учат децата от най-малка възраст да спазват конкретни правила.
Други любими игри са ни Мемори и Черен Петър. При Черния Петър малкият пак има "специална" задача- държи еднаквите карти, когато ние с батко му играем. На Мемори сме си измислили куп различни вариянти, в които и двамата играят. Например правим "море" от закрити карти, редуваме се да вадим "рибки" (обръщаме ги с картинката) и търсим двойки. Или пък всеки тегли да речем 5 карти и трябва да измисли свързана история с тях. Малкия обикновено казва примерно "Имало едно време една котка и тя паднала и край"  Grinning
Друго което обичаме да правим за разнообразие е да разиграваме сценки от приказки или да чета приказки с "грешки". Чета им позната приказка, но нарочно променям някой неща да стане смешна, а те трябва да ме поправят. В този случай малкия не разбира много много, но се забавлява като гледа ние с брат му как се смеем  Wink

# 857
  • Мнения: 2 328
Какви игри играете с дете на 3.5 - 4 години?

# 858
  • Мнения: 1 034
Моят батко е на 3г и 3м и сега е луд по Play Doh. След градина с часове играе и постоянно се пазари да купуваме други. Иначе обича да оцветява.

# 859
  • Мнения: 18
Здравейте,
много ми е интересно и полезно да чета темата. Все още наваксвам с предишните теми, но имам нужда от малко идеи и коментари по няколко въпроса.
Контекстът е такъв - имам бебе на 10 месеца и съм бременна. През септември се очаква второто зайче, тогава голямото, което е момче, ще е на 1 г и 5 месеца.
Въпроси:
1. Големият вече добре се оправя с ходенето по опора и чакам скоро да стане стабилен. От тази гледна точка си мисля, че до раждането ще може да ходи сам и мисля да мина на формат - количка + ергономична раница. Малкото в количка, а той да ходи и когато се умори - в раницата. Само че не знам децата на година и половина винаги ли искат да бъдат държани за ръка, когато ходят? Защото по тротоари с дупки да управлявам количка с една ръка ми си струва трудничко.
2. Имам амбицията лятото да махна памперса и биберона, но четох, че вторите бебета действат малко ретроградно на големите. Колко време преди раждането ми трябва да съм ги махнала, за да има шанс детето да е забравило за какво се ползват и да иска отново да му слагам памперс или да заспива с биберон?
3. Разсъждавам над това дали е добре да пусна големия на ясла септември месец. Моля за коментари по въпроса. От една страна, с две малки деца ежедневието ще си е трудно. Баща им работи на смени и на две места, така че му се събират понякога над 70-80 часа седмично на работа. Вкъщи има и възрастен човек, който също гледаме. Живеем далеч от парк, но съм се записала вече на шофьорски курсове и смятам да мога да карам децата до там и сама. Нещото, от което ме е страх, свързано с яслата е това, че класирането е през септември, т.е. раждането на детето ще съвпадне с изпращането на детето на ясла, а не ми се иска да си мисли, че е отхвърлено. от друга гледна точка, нали има период, в който децата боледуват много след започване на ясла/градина. Ситуацията с две болни деца сама вкъщи ми се струва страшна. Та кое има повече плюсове - пускането на ясла или непускането?

Малко съм обстоятелствена, но се надявам да може да ми дадете някакви съвети. Благодаря предварително

# 860
  • Мнения: 1 034
Когато детето е на 1г и 6м, майката идка да го държи за ръка, а то бяга във всички посоки, например към улицата, към локвите и задължително посоката е обратна на целта. Аз бих взела количка за породени или с кола да карам децата до площадката,защото придвижването е кошмар.
Аз не мисля, че съвсем малко бебе би могло да действа ретроградно. Поне при нас не беше така. Баткото беше на почти 2г и първите месеци за него бебето беше нещо като полуодушевен предмет, на който ходим да се радваме от време на време, а през останалото време лежи, издава звуци и не прави нищо интересно. Като цяло хич не се интересуваше дали тя има памперс, биберон и т.н. Аз му махнах памперса и биберона малко след като родих, понеже преди това нямах сили да се боря. Нямах никакъв проблем.
За яслата - аз също родих второто септември и пуснах баткото на ясла януари. Малко неподходящо, че е точно в бума на болестите, но не исках да го пускам докато имам новородено вкъщи, а не можах да го изтърпя до пролетта вкъщи.

# 861
  • Варна
  • Мнения: 929
1. Държането за ръка, обикновено, е желание на родителя и доста често не е по вкуса на детето. При мен няма шанс да стигна до някъде, още повече в срок, ако не съм с двойна количка.
2. Много е малка разликата, че да си действат по какъвто и да било начин. Както казаха вече, не му обръща особено внимание и хич не се интересува, дали има памперс или биберон.
3. Аз не пуснах голямата, защото ме притесняваше пренасянето на болести към новороденото. А и идеята, че сутрин трябва да обличам и оправям две бебета, да излизам по студове и дъждове, за да заведа и прибера голямата, и да се опитвам да съобразявам кърменето на малката, ми се стори по- трудно, отколкото да ги гледам двете. Проблема с чувството за отхвърленост, също не е за пренебрегване.

Е, това е ситуацията при мен, което не я прави еднаква за всички Wink

# 862
  • Мнения: 2 328
И според мен си вземи двойна количка.Дете на годинка и нещо,тъкмо научило се да ходи си е снаряд без посока.А и не само за разходки,ще ти се наложи да идеш до банка например,на напазаруваш,една камара неща.По-лесно е с количка.А и ако голямото дете не е активно носено тепърва да свиква е неудачно.

За градината и аз пуснах моя син след като се роди малката,тя беше на 4 месеца.

Специално при нас имАше изоставане.Около месец след раждането върнахме памперса изцяло за деня и нощта.Сега вече отново е без памперс,няма инциденти нито денем нито нощем.
За градината да допълня-да,разболяват се децата,това е неизбежно и съвсем нормално.Понякога боледуват и двете едновременно,да,ужасно е,но се преживява.Само ще ти кажа,че баткото от събота е на капки за нос,на бебето растът зъби и е някакъв кошмар.Лиги,сополи,мрънканици,претенции.Mom life  Mr. Green

# 863
  • Мнения: 18
Благодаря ви за отговорите.
Количката за породени все още ми е голяма дилема. Най-вече защото имаме липса на пространство къде да стои тя. Сегашната количка заема по-голямата част от коридора ни и едва минаваме покрай нея. Ще трябва да търся и да меря размери и т.н. Същото важи и за прибиране в кола.
Първото ми дете е активно носено, така че носенето му в раница няма да му е ново, макар че може би е по-добре той в количката, а бебето в слинг, че поне ще тежи по-малко.
За яслата ще го помисля още малко, защото проблемът е и че в моя град най-много места за прием има септември и ако не го пусна за класиране тогава може да чакаме след това месеци наред да го приемат. Приятелки се опитвам да ме убедят, че децата до шест месеца са по-устойчиви на разболяване и няма да е толкова страшно едното да подсмърча покрай другото.
За дръпването назад в развитието на голямото - имам приятелка, която роди второто си дете две години и 4-5 месеца след първото и голямото, което никога не е искало биберон, се тръшкаше супер много и крадеше биберона на бебето и т.н. А на една от лекции на училище за родители, на което ходих преди време ни разказаха случка,в която второ дете изпитва огромна ревност към малкото дете и родителите стигат и до помощ от психолог. След няколко срещи се оказва, че голямото мисли, че на бебето се купуват повече неща. Попитано какво повече има бебето от нещо, отговорът бил - памперси. Та това са ми е изходящата информация, заради която попитах подобно нещо. Но от отговорите ви разбирам, че при толкава малка разлика може да се радваме на по-ниско ниво на осъзнаване.

# 864
  • Варна
  • Мнения: 2 082
И моите момчета са с година и половина разлика. За мен количката беше задължителен атрибут. Първо използвах за породени, после като порасна малкия - за близнаци. А и двамата се кефеха да се возят.
Баткото тръгна на ясла заедно с малкия, за да избегна разнасянето сутрин рано на две бебета. Crazy
Памперса и биберона на големия махнах чак след 2,5 год. за да си спестя екшъни и  нервите. Малкото биберон изобщо не пожела.   

# 865
  • Мнения: 481
1. Количка за породени не ползвах, защото не ми се даваха пари. Вместо това го карахме с някакви приспособления за коша за новородено, а сега с бъги-борд. Не съм се измъчила особено, но със сигурност с количка за породени щеше да е по-лесно.
2. Голямото въобще не отчиташе малкото доста дълго време. Така или иначе бебето спеше през повечето време и отново имах достатъчно време да се занимавам с каката. Чак сега понякога наблюдавам голямата да казва, че е бебе, но е по-скоро игра за да ми се гушка.
3. При нас голямата тръгна на ясла, когато малката беше на 4 месеца. Малкото все беше сополиво, но нищо страшно. Таткото водеше голямата на градина и така си спестявах оправянето на две деца сутрин. А и градината е до нас, така че когато станеше време за прибиране на голямата от ясла виках една съседка да седи при бебето, докато се приберем. Отново казвам, че имаме късмет и градината е на две преки от нас.

Беше ми трудно в началото с различните режими, но така пък имах достатъчно време да обръщам и на двете внимание по отделно. Истината е, че периода в първите 9 месеца на второто ми се губят. Изобщо не знам какво съм правила и как съм се справяла. Помня отчетливо само няколко момента, които понякога искам да забравя...

# 866
  • София
  • Мнения: 477
Разлика 1г11м. Баткото тръгна на 3г на градина и започна кошмара за малкия. Сега е с бронхиална астма. Количката на баткото я махнах 2 седмици преди раждането на бебето. Бързо свикна да ходи пеш. Почти никога не ги държа за ръка, с изключение като пресичаме. На малкото заради дробовете махнах количката на 1г6м, за да върви пеш. Ее, вярно не може да се минат големи разстояния, но колата с 2те столчета вътре си я ползвах доста. Товариш, разтоварваш:))

# 867
  • Мнения: 190
Година и 11 месеца е разликата между моите.
Не съм ползвала количка за породени, основно, защото нямах къде да я държа, и втори, има яко изкачване за да се прибера от парка и всеки ден да бутам по 30кг щеше да ми дойде в повече. Разгождах малката дълго време сама, докато баткото е на ясла, и заедно с ММ уикендите.

и двамата ми тръгнаха на ясла на годинка и 2, съответно 1г и 3м, родени са есента. Никакъв проблем с адаптацията, но боледуванията зимата са си редовни. Малката не е боледувала до към 8 месеца, т.е. изкара зимата на имунитет от раждане/кърмене, без да лепне нищо, а баткто беше още от нейното раждане със сополи.
Махнах бибата доста преди да родя, 5-6 месеца, а памперса- 3 месеца, нямаше регрес.
Много говорихме на баткот, че той е вече баткo, а бебето e Неговата сестричка, че е хубаво да си има сестричка (и аз имам и ММ има брат) и т.н. И после гледах да му обръщаме винаги специално внимание.
Тежко прие самото раждане и моето отсъствие, не бяхме го подготвили, тъй като и ние малко се изненадахме, подрани с 3 седмици. Simple Smile

# 868
  • Мнения: 481
Тези дни нещо ми е много трудно с децата! Чувствам себезпомощна и губеща контрол. Хем ходят на градина до 15 ч., но пак ми е кошмарно трудно. Ние нямаме помощ от никъде, ММ отсъства по тридни седмично и всъщност цялата отговорност пада върху мен. Напоследък си мисля, че това беше много голяма грешка с породените деца! Непрекъснато си мисля, че нещо ги ощетявам, защото физически не мога да им обърна внимание поотделно. ММ се прибира понякога късно от работа и въобще не ги вижда. Цялото натоварване вече ми идва в повече. Мрън! Влязох самода висе оплача,защото койтоне живее във филма, не знае какво е.
Да не говорим, че от месец на малката ѝ растат зъби, а голямата пъккашля нощем, та не се и наспивам. Също ми е мега трудно, защото живеем на третия етаж,без асансьор и с много стръмни стълби. Нещо ми писва от всичко, но няма къде да се скрия! ММ помага, колкото може, но го виждам, че и тойвече издиша. Въобще стигнали сме до моментна отчаяние.

# 869
  • Мнения: 2 328
Жалина,не се давай.На мен от ония дни ми идеше да ида в социални грижи и да пиша молба да ме приберат някъде далече от тия дяволи моите  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт