Професия ИТ специалист

  • 175 718
  • 1 380
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 290
Връщам темата за QA. Според вас кое би отличило кандидат за junior позиция освен изкаран курс? Също струва ли ви се реалистично да е изкаран само курса Софтуерно Тестване, да се намери работа и след това да се продължи с automation курс? Курсът QA complete изглежда много полезен но 6месеца и 2000лв са си сериозна инвестиция за нещо неясно като резултат, а и сякаш няма чак толкова много обяви за QA?

В ИТ бранша има глад за качествени кадри, най-вече за дивелъпъри, но и за кюеи също. Масата идват с претенции за големи заплати, а знания нямат никакви - т.е. кандидатите действително са много, но качествените са малко и за един кадърен начинаещ кюей, който има желание да работи и да се развива е напълно възможно да си намери работа с двумесечен курс, стига да е усвоил добре нещата от курса и да не очаква космическа заплата, разбира се. По мои наблюдения, диапазонът на стартовите заплати е 800-1200лв чисто за менюъл кюей без опит (за гр. София става въпрос). Ето какво би ме впечатлило в един кандидат:

1. Бърза, ясна, логическа мисъл - да дава кратки и смислени отговори на въпросите, да не мисли твърде дълго, но и да не стреля веднага какъвто и да е отговор.
2. Позитивност, любопитство и желание да се справи с поставените му задачи. На интервютата често питат неща, на които няма как да знаете отговора - в случая се проверяват не знанията, а подходът и дали човека се отказва бързо, дали се паникьосва и въобще как се справя с неща извън неговите компетенции.
3. Да знае какво е тест мениджмънт туул и за какво служи (Testlink, например)
4. Да знае какво е бъг тракинг система и за какво служи (Jira например)
5. Да знае как се описва бъг, или поне да умее да обяснява. Много кюеи, включително опитни, не знаят как да описват бъгове.
6. Когато го питат как би изтествал нещо (примерно химикалка), да даде някакви интересни предложения, но и да не забрави основните неща (пример: дали може да се пише с нея). На всички интервюта за джуниър кюей има такъв или подобен въпрос.
7. Ако знае html и sql ще избие рибата. Моя курс включваше тези неща и като написах няколко sql заявки вече знаех, че ще ме вземат.

Това е, от първо лице. Дано съм била полезна.
Супер полезна информация. Може ли да споделиш кой е курса, който си изкарала?

# 631
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Не знам  кога съм писала в темата, че ми излизат повтоянно отговори.
Когато аз започвах като QA тази професия беше доста нова и не толкова популярна. Нямаше курсове и подобни.
Гледам сега всеки иска да тества, обаче за мен само с курс не става, освен за наистина начинаещ. Трябва си и техническо образование или поне познания в тази област.

# 632
  • Мнения: 6 993
Аз техническо образование нямам, нито курс, защото и аз когато започнах, курсове нямаше. Имах няколко години технически съпорт и  работа с различни проблеми и системи покрай него, което предполагам, все е нещо. После вече имам курсове, сертификат и джиджи-биджи, ама след 7-8 години тестване.

# 633
  • Мнения: 676
Супер полезна информация. Може ли да споделиш кой е курса, който си изкарала?

В Soft Academy карах курса - този за напълно начинаещи, който е 2 месеца. Аутомейшън станах без курс, имах 2г опит като кюей и се занимавах с програмиране вкъщи, самосиндикално и в един момент кандидатствах за аутомейшън и ме взеха.

# 634
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз курс за QA нямам, а и в момента никой не ми иска такъв кетап. Обаче опит имам доста голям и то във всякакъв тип тестинг.

# 635
  • Sofia
  • Мнения: 4 034
Аз курс за QA нямам, а и в момента никой не ми иска такъв кетап. Обаче опит имам доста голям и то във всякакъв тип тестинг.
Работа ли си търсите? Ако искате ми пишете съобщение с подробности - ако има подходящи позиции ще Ви кажа.

# 636
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Аз курс за QA нямам, а и в момента никой не ми иска такъв кетап. Обаче опит имам доста голям и то във всякакъв тип тестинг.
Работа ли си търсите? Ако искате ми пишете съобщение с подробности - ако има подходящи позиции ще Ви кажа.
Не, не си търся работа. Имам си такава, която много харесвам. Просто се намесих в разговора за курсове и т.н.

# 637
  • Мнения: 1 102
Little Queen, адмирации за конструктивния и полезен пост.
В постовете на останалите си личи нескрито раздразнение от прииждащата конкуренция, въпреки че не са карали дори курс твърдят, че това не е достатъчно. Може би наистина има вече леко пренасищане, което вдига изискванията, но и моята нагласа е че да получиш позиция няма никакъв смисъл ако не продължиш да се развиваш и да искаш да учиш нови неща само това ще те държи конкурентно способен.

# 638
  • UK
  • Мнения: 958
Ами времената се менят, нормално е да се казва, че без курс намирането на работа става много трудно, почти невъзможно. Да не говорим, че много компании започват постепенно да премахват manual QA и се ориентират към TDD/BDD и различни testing suites. Аз не съм наясно какви са курсовете, предлагани в България, но тук, във Великобритания, можеш да минеш и с онлайн безплатни курсове на места, например от Coursera/Udemy (второто е платено, но често има големи намаления). В youtube също има изключително много видеота и за тестване, и за програмиране. Според мен по-важното от техническо образование е добрият английски, желанието непрекъснато да се учиш и развиваш, защото в ИТ сферата просто няма как да оцелееш по друг начин, всичко се променя толкова бързо и особено важно е хората, които си нямат идея какво се случва да не си мислят, че всичко е елементарно, кликаш с мишката и ти дават пари.

# 639
  • Варна
  • Мнения: 36 620
Не съм в сферата, но съм учудена, че нещата все пак могат и да се получат само с един курс. Е, поне с такова впечатление останах. Аз винаги съм си мислела, че е сложна материя и изисква минимум такова образование, а курсовете са един вид довършителни.

# 640
  • Мнения: 376
Аз съм без курс, с техническо образование. По мои наблюдения, на мен ми е много по-лесно да намирам грешки, знаейки как и къде може да се счупи софтуера. Мога и да насоча програмиста в търсене на грешката. Колегите с курсовете са по-добри в документацията, например в разписването на тест кейсове, но минава някоя и друга година, докато започнат да вникват по-надълбоко от грешка в UI-a.

# 641
  • София
  • Мнения: 818
Връщам темата за QA. Според вас кое би отличило кандидат за junior позиция освен изкаран курс? Също струва ли ви се реалистично да е изкаран само курса Софтуерно Тестване, да се намери работа и след това да се продължи с automation курс? Курсът QA complete изглежда много полезен но 6месеца и 2000лв са си сериозна инвестиция за нещо неясно като резултат, а и сякаш няма чак толкова много обяви за QA?

Аз имам много крайно мнение за курсовете. Зная, че ще ме разкостят сега, но ще го напиша: повечето академии са една прекрасна фабрика за надежди. Че и успяват да ги продадат доста скъпо тия надежди, за съжаление, обаче, това, което курсистите получават като знания, не съм съвсем убедена, че покрива платената цена.
По-нагоре съм писала, че не са лоша идея. И е така, но реализацията никак не ми харесва.

В добавка на казаното от Little Queen,  на повечето места е силно желателно, да не кажа задължително:
1. Много добър английски език, дори и компанията да не е от англоговоряща страна, обичайно това е основен език за комуникация.
2. Академиите са в известна степен подходящи ако искате да се занимавате с уеб тестване или тестване на мобилни апликации. За ембедед сфера - няма абсолютно никаква полза от тях, даже са вредни.
3. Четене с разбиране, много е важно. Работи се с документация, която трябва да бъде четена внимателно.
4. Внимание към детайла, много важно.
5. Бъдещето е на автоматизацията. След като си хареса човек сфера, тогава би могъл да подбере основен език за програмиране, който да научи - например ако си е харесал тестване на сайтове - java, javascript, pyhton, C#. Ако е харесал ембедед - C -базирани езици - чисто C, C#, C++ (ако е добър, щото там абстракцията на моменти идва твърде много).
6. Имайте предвид, че се борите със сериозни конкуренти - завършили Информатика в СУ, или Компютърни системи в ТУ.
7. Аз бих препоръчала да се насочите към някоя фирмена академия. Доста фирми предлагат такива, безплатни са, специфични са за сферата, която сте си избрала и дават шанс при добро представяне да започнете директно работа.

Успех, дано съм била полезна.

Последна редакция: пн, 05 юли 2021, 08:40 от slanchezara

# 642
  • Мнения: 676
Не съм в сферата, но съм учудена, че нещата все пак могат и да се получат само с един курс. Е, поне с такова впечатление останах. Аз винаги съм си мислела, че е сложна материя и изисква минимум такова образование, а курсовете са един вид довършителни.

На практика е така, причините са няколко:

1. Гладът за кадри е голям и браншът има нужда от такива специалисти.
2. В университетите няма специалност софтуерно тестване (тук-там го има като избираема дисциплина и в НБУ май имаше такава магистратура) и специфичните неща могат да се научат най-бързо и евтино самостоятелно или в частна школа. Затова и тези школи просперират - нямат конкуренция на пазара и това е единственото потенциално доказателство, че някой има такива умения ако няма опит.

Освен курса, обаче, си има и допълнително работа. Моят курс беше само два месеца, но след първата седмица ми стана ясно, че материята е много и непозната, трябва да положа много допълнителни усилия, за да съм конкурентоспособна и в крайна сметка напуснах работа, за да мога тези два месеца да се посвети изцяло на учене на нови неща и решаване на задачи.

slanchezara, съгласна съм с всичко, което си написала в последния пост Wink

nevenski с теб също, на мен ми трябваше доста време да науча тези неща и това наистина е предимство на хората с технически специалности. Мисълта ми беше, че не е задължително условие.

blue_eyez, и аз често наблюдавам негативно отношение към младите кадри. Според мен причините за това са две:

1. Има голям наплив от мързеливи хора, искащи високи заплати, особено в  QA средите и хората, което работят това това хъс и желание се дразнят, защото това създава негативен ореол на професията и защото техни познати, които тепърва започват трябва да се борят наравно с тези мързели.
2. Някои хора просто се страхуват от конкуренция или от това, че ако дойде млад работлив кадър, те ще трябва също да се размърдат. Също ги притеснява това, че ако има повече кадри, конкуренцията ще е по-голяма и заплатите ще спрат да растат с темповете, с които растат момента. Лично аз мисля, че напливът от кадри е нещо хубаво, точно защото създава конкуренция и изпъкват качествените кадри.

Пак стана дълъг пост, но завършвам с нещо, което е много важно да знае един начинаещ кюей. Аутомейшъна никога няма да измести напълно ръчното тестване. Тези два аспекта на тестването се допълват, а не се изключват взаимно. Аутомейшъна е готин, впечатляващ, но и доста скъп и иска и поддръжка, затова се използва основно за тестове, които са еднотипни и с голяма повтаряемост. За продукти, които се променят много и бързо, той е необосновано скъп и не се ползва. Фирмите, които разработват банков софтуер използват изцяло аутомейшън, но фирми, които се занимават с игри разчитат основно на ръчно тестване. Ръчното тестване е много по-евтино, а понякога и по-бързо, и по-подходящо, така че не се плашете, няма да изчезне.

# 643
  • Мнения: 4 697
Според мен драмата е не в конкуренцията, а в масовото създаване на илюзията, че с малко усилия може да се получи хубава работа с добро заплащане. И съответно новите кадри вдигат до толкова самочувствието си и подбиват пазара и авторитета на професията.

# 644
  • Варна
  • Мнения: 36 620
Според мен драмата е не в конкуренцията, а в масовото създаване на илюзията, че с малко усилия може да се получи хубава работа с добро заплащане.

С техническо образование съм, но абсолютно извън тази сфера. Отворих да погледна обяви за такива курсове, точно такова впечатление създават. Големи обещания, голяма реклама, особено впечатление ми направи това, че обещават с един курс да започнеш работа и то на хубава заплата. Вижда ми се нереално.

Общи условия

Активация на акаунт