Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 18 та част

  • 55 434
  • 756
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 361
Здравейте,
Имам няколко въпроса за мъж колега, който иска да излезне бащинство.
 Майката работи на минимална заплата и на 4 часа. Термина и е 29 декември.
След раждането 6 месеца ли майката си гледа бебето и тогава прехвърля майчинството ИЛИ може още първият месец да го прехвърли на таткото

# 736
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Не може от първия месец.Едва след 6-я месец може да прехвърли майчинството на таткото.

# 737
  • Мнения: 361
Не може от първия месец.Едва след 6-я месец може да прехвърли майчинството на таткото.
Благодаря.  Нали нещо закони искат да сменят, та не ги знам

# 738
  • Мнения: 17
Здравейте синът ми е роден на 22 август 2015 въпросът ми е за месец август трябва да взема майчинство за 1 та година а изравнениеще имам ли за втората ?

# 739
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Ще имаш изравнение щом си подадеш документите за втората година.

# 740
  • Мнения: 259
Здравейте синът ми е роден на 22 август 2015 въпросът ми е за месец август трябва да взема майчинство за 1 та година а изравнениеще имам ли за втората ?

Първата година е до датата на термина и до 5 работни дни след нея ще ви изплатят дълижомото по първата година. След подаване на документите за втората до 10 работни дни ще ви изплатят останалото от месеца.

# 741
  • Мнения: 208
Здравейте! Бях по майчинство, с прекратен ТД. То изтече на 8.07.16. От 1.08 съм на работа със срочен ТД(до завръщане на титуляра, за неопределено време). Какви документи трябва да си подготвя,за да ползвам 50% майчинство? Работата е такава, че сама трябва да ги подготвя и подам. И за този период,  в който съм неосигурена няма да ми платят, нали?

# 742
  • Мнения: 68
Здравейте. Сигурно въпроса ми се повтаря, но имам нужда от разяснение. В начална бременност съм, но въпроса с майчинството и болничните ме вълнува. Работя от три години, като първите шест месеца бях на осем часа, а останалите две и полувина на четири часа. Осигуряват ме на минималната заплата. Въпроса ми е как се изплащат болничните и какво майчинство ще вземем живот и здраве, когато родя. И още един въпрос. Ако фирмата ме назначи на осем часа за седемте месеца до края на бременността ми, ще имам ли някаква полза. Благодаря Ви предварително!

Последна редакция: пт, 05 авг 2016, 14:46 от mimittoy

# 743
  • Мнения: 330
Мен ме вълнувамсъщтия въпрос ....... Интересува ме и самите усигуровки нали са 2вида усигуровки социални и здравни досега всичко ми е внесено но чух че имало някакви други (какво да направя за да взимам понголямо майчинство )

# 744
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте. Сигурно въпроса ми се повтаря, но имам нужда от разяснение. В начална бременност съм, но въпроса с майчинството и болничните ме вълнува. Работя от три години, като първите шест месеца бях на осем часа, а останалите две и полувина на четири часа. Осигуряват ме на минималната заплата. Въпроса ми е как се изплащат болничните и какво майчинство ще вземем живот и здраве, когато родя. И още един въпрос. Ако фирмата ме назначи на осем часа за седемте месеца до края на бременността ми, ще имам ли някаква полза. Благодаря Ви предварително!

Обезщетението за общо заболяване / по време на бременността / се изчислява на база осиг. доходи за предходните 18 месеца - 80% от брутния осиг. доход се сравнява с нетния осиг. доход на лицето и се взема по-малкото число, осреднено на дневна база, според броя работни дни през периода.
Обезщетението за бременност и раждане е на база 24 месеца - 90% брутния, но отново сравнен с нетния осиг. доход. Не може да е по-малко от МРЗ.
За размера на обезщетението няма значение работното време, а осиг. доход, така, че дори и сега да увеличат раб. време на пълно, но осиг. доход не се промени, то няма да има промяна в обезщетението като сума.

Мен ме вълнувамсъщтия въпрос ....... Интересува ме и самите усигуровки нали са 2вида усигуровки социални и здравни досега всичко ми е внесено но чух че имало някакви други (какво да направя за да взимам понголямо майчинство )

Какви други осигуровки? При трудов договор на всички се внася за фонд ОЗМ, който има значение за правото за обезщетение от НОИ. Ако идеята е сама да си довнасяш на база някаква сума с идеята да получаваш по-високо обезщетение, то това е безмислено, защото периодът-база е дълъг и ще внесеш повече пари, отколкото ще вземеш.

# 745
  • Мнения: 252
Здравейте, имам въпрос относно майчинството...
В момента работя на пълен работен ден, по трудов договор но договора ми е срочен по програма от Бюрото по труда.
Сумата, която се предполага че ще взимам бруто е 1250лв. но с работодателя уговорката е от тези мои пари да се спират и моите и от работодател удръжки.
По договор, след като изтекат 6м. е длъжен да ме вземе за период от още 6м. поне не към БТ вече.
Та.. въпросът ми е, понеже сме в процес на бебеправене, ако стане ще имам ли право на майчинство след като до тогава ще имам 10-11м. трудов стаж, т.е. не пълна година назад?
И този стаж ще се зачете ли като е по програма?

# 746
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте, имам въпрос относно майчинството...
В момента работя на пълен работен ден, по трудов договор но договора ми е срочен по програма от Бюрото по труда.
Сумата, която се предполага че ще взимам бруто е 1250лв. но с работодателя уговорката е от тези мои пари да се спират и моите и от работодател удръжки. - Защо? Това е незаконно. Удържат се само личните осигуровки.
По договор, след като изтекат 6м. е длъжен да ме вземе за период от още 6м. поне не към БТ вече.
Та.. въпросът ми е, понеже сме в процес на бебеправене, ако стане ще имам ли право на майчинство след като до тогава ще имам 10-11м. трудов стаж, т.е. не пълна година назад? - А друг осиг. стаж нямаш ли?
И този стаж ще се зачете ли като е по програма? - Да, разбира се.

# 747
  • Мнения: 252
Здравейте, имам въпрос относно майчинството...
В момента работя на пълен работен ден, по трудов договор но договора ми е срочен по програма от Бюрото по труда.
Сумата, която се предполага че ще взимам бруто е 1250лв. но с работодателя уговорката е от тези мои пари да се спират и моите и от работодател удръжки. - Защо? Това е незаконно. Удържат се само личните осигуровки.
По договор, след като изтекат 6м. е длъжен да ме вземе за период от още 6м. поне не към БТ вече.
Та.. въпросът ми е, понеже сме в процес на бебеправене, ако стане ще имам ли право на майчинство след като до тогава ще имам 10-11м. трудов стаж, т.е. не пълна година назад? - А друг осиг. стаж нямаш ли?
И този стаж ще се зачете ли като е по програма? - Да, разбира се.

Ами не знам защо, така ми каза още в началото на самото интервю, че заплатата е толкова голяма, защото е минималната за длъжността, която заемам, но той не може да си позволи такава заплата да дава и затова ако съм съгласна да започна работа, това ще е неговото условие.
Нямам друг стаж, на 24г. години съм, миналата година завърших магистратура. По време на обучението съм работила почасово, но без договор.

# 748
  • Мнения: 1 156
Здравейте. Имам питане. От 20 .07 съм в 45 дневен. Днес родих в 36 седмица.на изписване ще ми дадат болничен , но какво става? Застъпват ли се и как се процедира в нои

# 749
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 433
Здравейте. Имам питане. От 20 .07 съм в 45 дневен. Днес родих в 36 седмица.на изписване ще ми дадат болничен , но какво става? Застъпват ли се и как се процедира в нои

Няма проблеми д се застъпват. При подаването се приспадат застъпващите се дни.

IveT ●•, докато не набереш 12 месеца осиг. стаж няма да имаш право на майчинство.

Това със заплатата си е чисто изнудване. Да не говорим, че дори по програмата ще получава като финансиране твоята заплата + осигуровките за сметка на работодателя ... Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт