Туберкулоза

  • 4 075
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 471
Къде мога да си направя изследвания за туберкулоза ? Колко струва ?
Ако съм общувала с болен човек дълго време ,без да знам ,че има турберкулоза , поради липса на симптоми , каква е вероятността да се заразя ?
Има ли лечение? Има ли ваксина ?

# 1
  • Мнения: 5 513
В България е задължителна ваксината за туберкулоза.Би трябвало да си имунизирана
и ре имунизирана.Освен ,ако не си изобщо.
Баща ми преди година се разболя.Лечението е болнично.Не зная колко напреднала беше
туберкулозата.Лежа доста 2месеца.После лекарства.На контактните с него /у дома/
ни направиха проба и рентген.Нямаше ни нищо.Безплатно.Иначе питай в лаборатория.
Общо взето това.Коварна болест.Да може да я носиш без да разбереш месеци.

# 2
  • Мнения: X
Има изследване, нарича се "квантиферонов тест". Много по-точно и надеждно от манту-то, струва около 100 лв.
Лечението е с антибиотици.

# 3
  • Мнения: 471
благодаря за отговорите   bouquet

малко съм се притеснила понеже 8 години общувах и имах контакт с такъв човек , беше ми гадже ..  ooooh!  и през цялото време е криел от мен и разбрах 1 година след като се разделихме , защото влезна в болница ..  Rolling Eyes бил заразил майка му , на брат му жената и детенцето и те лежаха ..  ooooh!

# 4
  • Мнения: 5 513
Ами направи си изследване.Да си спокойна.Това знам от опит.Иначе не мога да кажа кой знае колко за болестта.И не се знае при него какво е.

# 5
  • Мнения: 576
   Изследвания за туберкулоза правят в тубдиспансера на ул.Св.Св.Кирил и Методий 78.Чувала съм че почти всеки човек носи вируса на туберкулоза,но това дали ще се разболее зависи от начина на живот(тютюнопушене,понижен имунитет,ниско тегло,недостиг на месни протеини в ежедневното меню и др.)Ако имаш съмнения че си се разболяла изследванията включват:снимка на бял дроб,манту,посявка от секрет(храчка),както и това изследване на кръвта,което обаче не се поема от здравната каса.
  Не се притеснявай излишно.Най-вероятно не си се разболяла,ако нямаш симптоми като кашлица,температура и отпадналост.

# 6
  • Мнения: X
Туберкулозата е заболяване, което се причинява от бактерия, не от вирус. За съжаление е напълно възможно човек да е болен дълго време, преди да заподозре нещо. Предвид факта, че авторката е бременна и е имала близък контакт с болен за дълъг период, е препоръчително да вземе мерки възможно най-бързо.

Стискам ти палци да не си заразена. Аз бях инфектирана като тийнейджърка, не се разболях, но пих една година антибиотици. Нямам последствия

# 7
  • Мнения: 2 480
Скоро обсъждах тази тема заради моята майка. Тя има приятелка, която през последните месеци е на болнично лечение. Съветът на моята позната(специалист в тази област) беше да си направи манту и ако е добре дотам. А ако не е-тогава другите изследвания. Все пак майка ми се чувства добре и може би затова не получих съвет за останалите изброени тук изследвания.

Ваксината се нарича БЦЖ и се използва предимно при децата. Доказано е, че при тях ефектът от нея е най-добър. Тя създава имунитет за доста години. Възможно е все още да го имате. Но както вече беше споменато ТБ е социална болест, свързана с нередовен живот-много работа, малко почивка, недохранване, алкохолизъм.

Общи условия

Активация на акаунт