НВ-ВМХ, част 85 - тема за здравословното хранене и всичко, свързано със здравето

  • 47 089
  • 745
  •   1
Отговори
# 60
  • SA
  • Мнения: 3 196
Е, значи тогава нямаш основания за притеснение. Нали нямаш някаква лека форма на таласемия?
Ако отдавна имаш анемия, свьрзана с недостиг на желязо и сега хемоглобиньт ти се повишава на този режим, значи си на прав пьт. Наблягай повече на черен дроб и месце!
Благодаря на Юлето за книгата!   bouquet

# 61
  • Мнения: 1 273
Снощи се засилих да правя кимчи. Нарязах китайско зеле и го оставих със сол през нощта. Днес по обед смесих с лют пипер и джинджифил, другите съставки ги пропуснах, сложих в буркан и сега ще чакам още 1-2 дни да видя дали се получава.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 4 818
На по-предната страница циврих, че съм била надебеляла, но това са били моите жалки измишльотини. Въпреки напрегнатото ежедневие, спирането на цигарите и двуразово хранене, кг са с половин надолу. Но това не означава, че новите лачени боти, които нося два дни, не ми стискат над глезена и пак имам за какво да страдам. Няма пълно щастие, ей!
Искам да попитам един въпрос. Често изпитвам нещо като сухота в гърлото. Понякога съм с усещането, че някакви много дребни прашинки засядат там и преграквам, преглъщам мъчително и сякш с търмък някой е надрал скъпоценното ми. А и при пеене ми е идскомфорт и го мисля. Също от доста време забелязвам проблем с очите и мислех, че е от целодневния грим, но в дните без грим пак имам такива симптоми: дразнене, чувство за подуване, желание за студени компреси, парене, сухота.
Като се зачетох в шуслеровите соли видях, че говорят за сухи лигавици и се ослушвам дали може да имам недостиг на някакъв елемент, който да ми докарва тези неприятни чувства? Как мислите?

# 63
  • Мнения: 5 713
За сухота в очите помня Шоки беше писала, че има връзка с протеина т.е. недостатъчен прием.
Ето даже го намерих:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=771597.msg27758332#msg27758332

# 64
  • SA
  • Мнения: 3 196
Алма,причина за сухи лигавици могат да са и някои лекарства, които се приемат за по-продьлжително време. Най-често такьв страничен ефект могат да имат антихистамини, антидепресанти и диуретици, особено ако се приемат в по-високи дози.
Друго, ако тези симптоми са започнали отскоро и се задьлбочават, може би е добре да се консултираш с лекар, защото някои автоимунни заболявания сьщо може да са причина за подобни оплаквания - напр. синдром на Сьогрен. 

# 65
  • Мнения: 6 346
Освен това сухота в очите се появява и при някои хора от прекалено ограничаване на въглехидратите и твърдят, че изчезва, когато ги увеличат.

А за гърлото може да е от щитовидната.

# 66
  • Мнения: 1 273
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/11/06/vi … ;et_rid=718436919
Това е нова статия на д-р Меркола, за това че връзката между недостига на вит. Д и деменцията е потвърдена.
Тук ми се иска да спомена, че се счита, че куркумата също предпазва от деменция.

# 67
  • Мнения: X
Поздравления за темата, но най-вече за това, че сте събрали и поддържате чудесна библиотека!

# 68
  • София
  • Мнения: 1 227
Записвам се и аз в новата темичка с нещо интересно.http://pozitivnimisli.blogspot.com/2014/11/blog-post.html?utm_so … 81%D0%BB%D0%B8%29

# 69
  • Мнения: 6 346
Едно проучване за ролята на магнезия в превенцията на метаболитния синдром: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24975384 С всеки 100 мг увеличение в приемания магнезий се наблюдават 17% намаление на риска.

# 70
  • Мнения: 73
Здравейте и от мен,интересна ми е темата за магнезия,каква е дневната доза?аз вземам от разтворимите таблетки,правилно ли е?

# 71
  • Мнения: 6 346
Ами, по отношение на магнезия положението е индивидуално. По принцип препоръчваната дневна доза е 320 мг за жените и 400 мг за мъжете, което означава от храна и/или добавки да се набавя такова количество чист магнезий. Да, но в днешно време се предполага, че към 2/3 от хората имат недостиг на магнезий заради обедняването на почвите - така не може да се набави достатъчно от храната. Освен това също има учени, които смятат, че тези препоръчвани дози са прекалено ниски (както и препоръчваната доза за вит. Д е безобразно ниска). Магнезий се губи лесно - с потта или по време на стрес. Колко точно е необходимо на всеки отделен човек - това трябва всеки да си го установи сам. Ако приемате вит. Д, той "консумира" магнезия и е необходимо да се приема повече, особено ако вит. Д ви е в по-висока доза. Също при хора с метаболитен синдром и/или диабет се отделя повече магнезий в кръвта, така че е необходимо да се набавя повече.

Какви добавки да се приемат? Това отново трябва всеки да си прецени индивидуално, но най-общо се знае, че магнезиевият оксид действа лаксативно и не се усвоява добре, затова е по-добре да се приемат други съединения - цитрат, аспартат, оротат, малат. Също може да се използва магнезиево олио (маже се, макар че някъде срещнах, че можело също да се пие, но за това не съм сигурна и аз не бих посмяла). Някои слагат английска сол във водата във ваната - така също се усвоявал добре магнезият.

Ако магнезият ви действа лаксативно, пробвайте да смените съединението - вземете например цитрат вместо оксид или малат вместо цитрат. Друг трик е да се приема на няколко пъти през деня в по-ниски дози. Или също може да се увеличи магнезиевото олио - то не минава през храносмилателната система.

При недостиг на магнезий може да се появят спазми, безсъние, мускулни и ставни болки, камъни в бъбреците, менструални болки и/или ПМС, намалява инсулиновата чувствителност.

# 72
  • Мнения: 1 273
Всъщност кои са микроелементите, от които, като цяло, имаме недостиг в днешно време?
Сещам се за:
- магнезий
- калий
- цинк
- селен
Моля да ме допълните/поправите

# 73
  • Мнения: 6 346
Витамин Д и К2 също.

# 74
  • SA
  • Мнения: 3 196
Да, ако се говори в по-общ план за хранителни вещества, а не само микроелементи, дефицити се срещат често - вит.В12, фолиева киселина и други витамини от групата В, есенциални мастни киселини, от микроелементите - сьщо йод.
Според Крис Кресьр, по-дьлгосрочната употреба на противозачатьчни медикаменти например сама по себе си може да доведе до дефицит на цинк, магнезий, селен, витамини В2, В6, В9, В12 и др., които пьк от своя страна имат важна роля в регулацията на нормалния цикьл. Казва, че нерядко има пациентки, които след продьлжителна употреба на тези медикаменти не могат да вьзстановят нормалния си цикьл и често е откривал именно дефицит в някои от изброените неща.
Ето статията:
http://chriskresser.com/how-to-recover-from-long-term-use-of-birth-control-pills

Това естествено е само една от многобройните причини за хранителни дефицити.
Но все пак, колко много лекарства се употребяват ежедневно, особено от хора надхвьрлили определена вьзраст. И немалка част от тях смущават нормалното усвояване на хранителните вещества, дори ако се ядат нормални и естествени храни. А ако се яде джьнк, положението става трагично.
hjkl;, горещо ти препорьчвам книгата "Your Personal Paleo Code" , пак на Кресьр. Има много полезна информация в нея за храните, хранителните вещества и храненето за подобряване на здравословното сьстояние.

Последна редакция: сб, 08 ное 2014, 13:23 от kameloth

Общи условия

Активация на акаунт