Сканиране, конвертиране, корекция и форматиране на електронни книги.

  • 45 954
  • 131
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 109
Благодаря.

# 91
  • Мнения: 124
Здравейте,изтеглих си книга в epub формат и я конвентирах в pdf страници 97 същата книга в хартиен формат с меки корици е 256 страници.Такава разлика в страниците  нормарна ли е?

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 2 797
Здравейте Simple Smile, виждам, че скоро никой не е коментирал или да кажем споделял своя опит, затова реших да пораздвижа малко темата Simple Smile. Тъй като много от книгите, които ги има в интернет са сканирани само и са огромни файлове (като размер) реших тези, коино имам аз да ги направя в друг формат лесен за конвертиране и съответно по-малък като размер. Но тъй като досега не съм се занимавала малко се оказа трудно. Свалих си AbbyFine Reader програмата много добре работи, но след като преработи pdf файла ми дава възможност да го запише в Word, но след като го запише файла е с почти същия размер като pdf, освен това е много трудно да се редактира. Затова начина, който аз си избрах е следния след като мина pdf файла през AbbyFine Reader го записвам и след това страничка по страничка я копирам и слагам в word, като следя да няма нещо пропуснато. И наистина много рядко се среща да има някоя правописна грешка или тиренце при пренасяне, но идва друг проблем тъй като аз правя текста да е заравнен и от двете страни, да е с малко по-голям шрифт и когато редактирам новия копиран текст ми се губят тиретата за пряката реч и думи който са с наклонен шрифт.
И и скам да питам още нещо за бележките под линия аз ги правя да са на страницата, за която се отнасят, но ме интересува как да ги коригирам, за да може на четеца да излезе като прозорче, когато се натисне върху тях?

# 93
  • София
  • Мнения: 983
В пост 21 от настоящата тема има много подробно описание как интелигентно и сравнително лесно да се направи електронна книга от скан, без изобщо да се минава през уърд. С FBEditor се редактира доста лесно, форматира се и размера на файла е малък. А и бележките под линия се получават точно както ги искаш Simple Smile

# 94
  • Мнения: 275
Здравейте Simple Smile, виждам, че скоро никой не е коментирал или да кажем споделял своя опит, затова реших да пораздвижа малко темата Simple Smile. Тъй като много от книгите, които ги има в интернет са сканирани само и са огромни файлове (като размер) реших тези, коино имам аз да ги направя в друг формат лесен за конвертиране и съответно по-малък като размер. Но тъй като досега не съм се занимавала малко се оказа трудно. Свалих си AbbyFine Reader програмата много добре работи, но след като преработи pdf файла ми дава възможност да го запише в Word, но след като го запише файла е с почти същия размер като pdf, освен това е много трудно да се редактира. Затова начина, който аз си избрах е следния след като мина pdf файла през AbbyFine Reader го записвам и след това страничка по страничка я копирам и слагам в word, като следя да няма нещо пропуснато. И наистина много рядко се среща да има някоя правописна грешка или тиренце при пренасяне, но идва друг проблем тъй като аз правя текста да е заравнен и от двете страни, да е с малко по-голям шрифт и когато редактирам новия копиран текст ми се губят тиретата за пряката реч и думи който са с наклонен шрифт.
И и скам да питам още нещо за бележките под линия аз ги правя да са на страницата, за която се отнасят, но ме интересува как да ги коригирам, за да може на четеца да излезе като прозорче, когато се натисне върху тях?

*Padme*, не знам какъв офис-пакет ползваш... аз съм с Microsoft Word 2007...
Aко искаш да разположиш бележките в края на документа и да създадеш препратка към тях, следвай следните стъпки:
1. Позиционирай показалеца на мишката веднага след думата или израза за която ще се отнася препратката => Влез в меню References => Натисни Insert Endnote... Това ще те прати в края на текста, където ще се разположат всички бележки и ще визуализира някакъв символ (вероятно i)... В меню References долу вдясно има една стрелка - натисни я... Появява се диалогов прозореца Footnote and Endnote... нас ни интересува Endnote и в Location то трябва да е маркирано... От списъка вдясно избираш End of document... В секция Format от списъка  Number Format избираш 1,2,3, ..., а от Numbering - Continuous... Натискаш Apply и символът i става 1.
Сега остава да копираш самата бележка и да я пейстнеш в края на текста след 1, като не забравяш да я изтриеш от мястото и в самият текст. Междувременно на мястото на препратката също се е появила единица и ако позиционираш мишката в/у нея ще видиш текста на бележката, която си поставила в края на текста под номер едно...
Отиваш на мястото на следващата препратка, позиционираш показалеца на мишката веднага след думата или израза за която ще се отнася препратката => Влизаш в меню References => Натискаш Insert Endnote... В края на текста се появява номер 2... Копираш и поставяш бележка номер две...
Така всяка следваща бележка ще получава пореден номер...

За да е добре направена книгата трябва да й се създаде структура и съдържание... Знаеш ли как?

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 2 797
Много ти благодаря ventcis  Grinning. Оправих бележките, но не незнам как се създава структура и съдържание. Това, което правя аз да копирам от AbbyFine Reader страница по страница и да ги слагам в word, като ги оформям да изглеждат по начина, който в книгата. Това отнема време и предполагам, че има по-подходящ начин. Сега си свалих и тази програма Fiction Book Editor да пробвам с нея. Но трябва да намеря по-подробно описание как се работи с нея от това което има тук.

# 96
  • Мнения: 275
Много ти благодаря ventcis  Grinning. Оправих бележките, но не незнам как се създава структура и съдържание. Това, което правя аз да копирам от AbbyFine Reader страница по страница и да ги слагам в word, като ги оформям да изглеждат по начина, който в книгата. Това отнема време и предполагам, че има по-подходящ начин. Сега си свалих и тази програма Fiction Book Editor да пробвам с нея. Но трябва да намеря по-подробно описание как се работи с нея от това което има тук.

*Padme*, аз по принцип не работя с Word, не работя и с FBE, макар че съм правил книги и с тях...
Структура и съдържание почти се припокриват... Какво има в една книга, освен основният текст? Ами, има автор, заглавие, понякога посвещение и епиграф/мото, части, глави, подглави, епилог, благодарности... Структурата е дървовидна... всяка книга може да има N на брой части... всяка част може да е съставена от N на брой глави... всяка глава от N на брой подглави... и т.н. Това всъщност е и съдържанието на книгата и трябва да го създадеш, за да можеш във всеки един момент от четенето да имаш достъп до всяка част, глава, подглава и т.н. от книгата...
С каквато и програма да правиш книгата, трябва да си наясно с нейната структура...
Специално за Word мисля, че имам видеофайл, как става това, само трябва да го издиря...

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 2 797
Много ще съм ти благодарна, ако имаш възможност да ми пратиш видеото за word или да ми пратиш инфо за програмата, с която ти работиш. Тъй като аз не съм работила с нито една от тези програми (word-а съм го ползвала, но не за това) за мен няма значение коя програма всъщност ще ползвам Simple Smile

# 98
  • Мнения: 275
Много ще съм ти благодарна, ако имаш възможност да ми пратиш видеото за word или да ми пратиш инфо за програмата, с която ти работиш. Тъй като аз не съм работила с нито една от тези програми (word-а съм го ползвала, но не за това) за мен няма значение коя програма всъщност ще ползвам Simple Smile

Днес ще ги потърся, че не си спомням как съм именувал файловете... Доколкото си спомням, при създаване на съдържание на документ/книга в Word, автор и заглавие се форматира с Title... За всичко  от първо ниво (предговор, части, епилог, благодарности) се използва Heading 1... За второ ниво (глава 1, глава 2, глава 3...) се използва Heading 2... За трето ниво, ако има (подглави) се използва Heading 3...

Аз практикувам SFB-форматиране и работя с чист текстови файл... За текстов редактор използвам Нотепад++... Повече информация за SFB-форматирането можеш да намериш тук... Ако решиш да пробваш, този начин, мога да ти помогна с инфо и съвети...

# 99
  • Мнения: 19 019
как да си сложа корица на книга, която да се вижда в Киндъл

успявам да сложа в Калибре, но в Киндъл не се вижда

мерси 

# 100
  • Мнения: 16
Имам следния проблем,свалям от един тракер книги на един потребител в epub формат.Но като я отворя на таблета ми излиза 3-4 реда текст,пауза от няколко реда пак 3-4 реда текст и така цялата книга.Чета книгите с cool reader.Някой да има идея защо се получава така???

# 101
  • Мнения: 275
как да си сложа корица на книга, която да се вижда в Киндъл

успявам да сложа в Калибре, но в Киндъл не се вижда

мерси  

Тя корицата се вгражда в самият файл... Нямам Калибре, но вероятно си сложила корица/иконка в библиотеката на Калибре, за да различаваш файловете... Като отвориш книгата в Калибре има ли корица? Всъщност, не ми е ясен въпросът ти... Искаш да има корица, когато отвориш файла или искаш иконка на файла...

# 102
  • Мнения: 275
Имам следния проблем,свалям от един тракер книги на един потребител в epub формат.Но като я отворя на таблета ми излиза 3-4 реда текст,пауза от няколко реда пак 3-4 реда текст и така цялата книга.Чета книгите с cool reader.Някой да има идея защо се получава така???

Коя е книгата... да я погледнем...?

# 103
  • Мнения: 16
Имам следния проблем,свалям от един тракер книги на един потребител в epub формат.Но като я отворя на таблета ми излиза 3-4 реда текст,пауза от няколко реда пак 3-4 реда текст и така цялата книга.Чета книгите с cool reader.Някой да има идея защо се получава така???

Коя е книгата... да я погледнем...?

http://DMCA-removal-from-Google/svali-torent-zavetyt-na-nostrada … m-egeland-490695/

Последна редакция: чт, 23 апр 2015, 11:07 от kris_1

# 104
  • Мнения: 3 201
Не е редактирана и конвертирана добре. Има я и ТУК, по същия начин излиза.
Мини я през Calibre, като премахнеш празните редове, поне няма да е през празен ред.

Общи условия

Активация на акаунт