Отговори
# 2 130
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 860
sophiemmaspencer , няма да те разберат.

# 2 131
  • Мнения: 2 885
Това е цената за къща в downtown. Само, дето не им е единствената къща, а предпочитат зеленинка и тишинка.

Все се сещам за разказ на Удхаус за лейди, която търсеше любовта на младеж, който да подпали ей тъй случайно скромното castle на нейните родители, че не можели да му поемат разходите. Със застраховката мечтаеха да си вземат апартамент в Лондон.

# 2 132
  • Мнения: 9 487
Всеки, който познава пазара на автомобили знае т.нар. "правило за 5-те години".

Купуването на нова кола е единствено и само въпрос на престиж. В първите 5 години от първоначалната си регистрация е най-главоломното падане на цената на този актив, наречен автомобил. След 5-ата година, почти до 20-ата, обезценката на автомобила е вече значително по-плавна.

Ето защо купуването на автомобил на 5 г. и продаването му на 10 г. е доказано като най-добра среща на финансова и техническа ефективност. Преди 5 г. е финансово неизгоден. След 10 г. става технически рисков и гълта пари за ремонти.

Пример - купуваш една кола за 30 000 лв. В първия миг, в който излезеш от магазина и я подкараш по улицата, тя вече струва 27 000. След 1 г. струва 24 000 лв. След 2 г. струва 20 000 лв. След 3 г. и т.н. и т.н. На 5-ата година тя вече струва под 15 000 лв. Колата е загубила 50% от първоначалната си стойност.

Купуваш я на 5 г. за 15 000 лв. Оттам насетне до 10-ата година цената й пада значително по-бавно и на 10 г. можеш да я продадеш за 10 000 лв.

Всичко това са усреднени стойности, които варират за страна, марка, модел и т.н. Но.... правилото за 5 г. го знае всеки търговец на автомобили.

Благодаря ти! Това ще ми бъде наистина от полза съвсем скоро  Peace

# 2 133
  • Мнения: 1 446
Родителите ми имат къща около 400 квадрата, че и повече. Само се чудя защо не е в София. Нямаше да се мъча с ипотека. Ама нейсе.
А сега се трепя от 9-5 и се возя с метрото. Срамота,родена съм за принцеса  Joy

# 2 134
  • Мнения: 6 319
Да си умреш от смях на последните страници какви лондончани пишели тук. И на теориите за метрото.
Слънце Луна е написала как са нещата в действителност, но то очевидно някои от пишещите тук са разработвали градоустройствения план на Лондон, та за тях и Лондон, и Дъблин и дори Ванкувър нямат тайни.

Ама то щом Евгени Минчев стана лорд, вече нищо не може да ме учуди:)

# 2 135
  • Мнения: 7 171
Родителите ми имат къща около 400 квадрата, че и повече. Само се чудя защо не е в София. Нямаше да се мъча с ипотека. Ама нейсе.
А сега се трепя от 9-5 и се возя с метрото. Срамота,родена съм за принцеса  Joy


Срамота я! Надявам се поне нещо да извлечеш от тази тема и да си купиш кола. Метрото е за плебса, моля. Но може би вече е късно, защото май живееш в район с метро. Ще се наложи да сменяш района. Избери си по-престижен, без метро.

# 2 136
  • Мнения: 2 885
Татко Мецан, в Дъблин метро няма. ОбъркаЛ си се нещо. Mr. Green
Иначе си има статистика от преброяването 2011 във flash версия.
Ама малко хора се сещат да ги ползват тези данни.

# 2 137
  • Мнения: 1 446
Родителите ми имат къща около 400 квадрата, че и повече. Само се чудя защо не е в София. Нямаше да се мъча с ипотека. Ама нейсе.
А сега се трепя от 9-5 и се возя с метрото. Срамота,родена съм за принцеса  Joy


Срамота я! Надявам се поне нещо да извлечеш от тази тема и да си купиш кола. Метрото е за плебса, моля. Но може би вече е късно, защото май живееш в район с метро. Ще се наложи да сменяш района. Избери си по-престижен, без метро.

Tцъ, аз съм на село, там метро нЕма. Но пътувам до метрото. Верно, с кола, ама не моята. Аз нямам и не обичам да карам.

В Лондон освен мръсотия, друго в метрото няма да хванеш, но си имат правила как да се държат там, за да не навлизат в личното пространство на останалите. Може би не е лошо да се набият в канчетата на някои от пътуващите тук.

# 2 138
  • Мнения: 6 319
Татко Мецан, в Дъблин метро няма. ОбъркаЛ си се нещо. Mr. Green

Къде и кога съм писал, че в Дъблин има метро?!? Плюс това, не бих писал нищо за Дъблин, тъй като никога не съм ходил там.
Изобщо не четете кой какво е писал и си пляскате кво ли не колкото да не заспите. Цялата тема е нелепа и смешна още от самото си начало.

# 2 139
  • Мнения: 2 237
В Берлин кметството  има апартаменти из целия град включително и в скъпите райони и ги дава на символичен наем на социално слаби за да не се сформират квартали на социален принцип.

Мисля, че в Мюнхен все пак има такива квартали. За Берлин не знам. Но за Брюксел и Париж определено има. А, и в Лондон има - например въпросният Уембли, който вече обсъждахме. И не само той. 


Във Виена има общински сгради за социално слаби семейства, апартаментите  са изключително евтини също са разпръснати из всички райони на града. Носят си обче "славата" из местните и има вицове, филми и дори сапунени опери, които се развиват във въпросните Gemeindebau. Според мен е важно за децата от въпросните семейства, защото по този начин израстват в различна среда (тук е много трудно да запишеш детето си в държавно осовно училище, което е извън твоя квартал). Жилище в хубав квартал в повечето случаи значи и по-добро училище. В повечето, а не във всички, защото най-важното в случая е учителката. И така.. Всеки се стерми към по-добро според собствените си критерии Simple Smile

# 2 140
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Във Виена има общински сгради за социално слаби семейства...
Ключовото в случая е точно болднатото и това е моментът, който се пропуска в цялата тема. В това се състои основната разлика между София (и в частност България) и останалите държави - % на собствени жилища. С метро или без, той няма да се промени съществено, защото се видя, че най-лесно се крадат пари, фалират фирми и се губят спестявания, докато жилището малко трудно някой ще го нарами на гръб да го отнесе нанякъде, а вероятността да се разтресе сериозно земята е доста по-малка от тази някое поредно правителство да реши, че са му дотрябвали едни милиарди без заем да има да си харчи.

Колкото и да са евтини жилищата и от снимката си личи, че общината все пак нещо е вложила в тях и околната инфраструктура и ще си го върне по един или друг начин от наемите. Тук това не се прави, последните грижи са отпреди 25-30 г., ами няма как да изглеждат добре такива места. И тъй като от едни 20 г. насам по неволя се занимавам със строителство, узакоконявания, облагородявания и пр. на сгради върху собствен имот мога да кажа, че повече се пречи, отколкото се помага на собствениците, както и се гледа колкото може повече общински задължения да се прехвърлят върху тях и предприемачите. За монополистите по водоснабдяване, отопление и осветление важи същото, от тях накрая получаваш един печат на стойност 5-цифрена сума. Е, освен ако не си предвидил една подобна и за подкуп, тогава става бързо Twisted Evil

Затова и санираните панелки в други бивши пост-соц държави изглеждат по този начин, а нашите... знаете как. И за много други неща се отнася.

# 2 141
  • Мнения: 2 885
Ей, много сте сериозни сутрин. Кафето ли още не сте си изпили?

Татко Мецан, коментарът ти, че едва ли не сме разработвали градоустройственият план на еди кой си град не е мой. Беше опит за шега.

Аз като се местих насам проучих всичко, което можеше Гугъл да ми каже - карти, статистики, криминология, история, развитие, резултати от преброяванията последните години. Като закупувахме апартамент в София не рових толкова, просто защото нямаме такава статистика, за съжаление.

Ли Лу, и в Дъблин го има това - малки островчета със социални жилища. Общинските сгради след време се разпродават на живущите, ест. не на същите цени като останалите къщи в района. И да, ако преди 10 г. е имало район до нас, който е изглеждал по-зле и от Столипиново, то сега е много престижен бизнес район и нещата са коренно различни.
За останалото е 1:1 -  по-добър квартал -> по-добро училище. За това е и темата.

Хич не са нужни 20 г, нещата се случват много по-бързо.

Сега са решили да оправят магариите на политиците преди 50 г и да поизчистят центъра от наркоманите и за такива скъпи жилищни проекти чета...., а уж са в криза.

# 2 142
  • Мнения: 3 231
Да, имигрантите определено ще ни подобрят генофонда. Но не само в центъра и южните квартали, а повсеместно.  Grinning
Към момента колкото идват, повечето се нанасят на север от линията - Дондуков - Тодор Александров.

Въобще все по-популярно става това делене на София и дори се чува и в градския фолклор. Оформя се стабилното мнение, че линията престижно-непрестижно минава по бул. Дондуков и бул. Опълченски. Всичко на север от Дондуков и на запад от Опълченски някак си минава в негативна графа.

Наскоро чух тази реплика от една жена: "Аз на север от Дондуков вечер сама не бих се разхождала по улицата".

Личи и на картата с цените на имотите, всъщност.

# 2 143
  • София
  • Мнения: 4 878
Да, обаче имигрантите не си налагат подобни ограничения.
Много е вероятно, жената да бъде ощипана по престижния задник и южно от Дондуков/ източно от ОпълченскА.  Wink. Въпреки предохранителните мерки, които е взела.  Mr. Green

# 2 144
  • Мнения: 2 237
Във Виена има общински сгради за социално слаби семейства...
Ключовото в случая е точно болднатото и това е моментът, който се пропуска в цялата тема. В това се състои основната разлика между София (и в частност България) и останалите държави - % на собствени жилища.

...
Колкото и да са евтини жилищата и от снимката си личи, че общината все пак нещо е вложила в тях


Извинявам се, не съм го написала добре. Тези жилища не са евтино направени, а с евтин наем.  Това са предимно строежи от времето след Втора Световна Война, чиито бомби разрушават много сгради. Виена като процент е с висок процент живущи под наем. Такова число на българина сигурно би му прозвучало нереално. Има си и историческа причина, разбира се, но за друга тема..

Общи условия

Активация на акаунт