Естествената възраст на отбиване

  • 22 649
  • 63
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 107
Преди да забременея мислех, че свръх максимумът за кърмене е 6 месеца; докато бях бременна минах на 8 месеца, докато не прочетох, че СЗО препоръчва до "2 и над" Simple Smile

Александър е на две и почти три месеца и в момента се отбиваме. Не знам дали е готов или не, но на мен вече ми е досадно. Гледам да не изпадам в крайности, никога не ми е били проблем кърменето навън и смятам че никакви сметки и разсъждения не са по-убедителни от природата, която в случая е в действията на детето. След като иска - защо не.

Отбиването протича много гладко - първо спряхме вечерното, татко му го успива с книжка; после спряхме  нощното - малко водичка; сега даже спря да се буди през нощта. После спряхме и сутрешното, ама е мноооого гладен като стане и ни остава следобедното. След 2-3 дни мисля ни него да премахнем.

Всичко трябва да е взаимно и всички да са щастливи. Успех на всички с кърменето:)

# 31
  • Мнения: 800
Проблем обаче виждам в това че почти отказва твърда храна. Яде много малко неща, и не иска да опита нищо което му предлагам.

Моето момиче е на 1.7м почти, и не яде по4ти нищо освен цица  Laughing  Притеснява ме , че е отслабнала. Вече започвам да мисля, че нищо не й харесва и затова си остава гладна...  

Хора, които никога не са кърмили ме съветват да я отбия, за да прояде, но защо ли не им вярвам  newsm78

Засега и двете нямаме намерение да се отбиваме, пристрастени сме  Mr. Green  

Когато я кърмя ми изглежда толкова малкаи беззащитна. А когато си играем и бърборим виждам, че ве4е не е бебе, а истинско момиченце...  
Но пък не мога да си представя 3-4 годишно дете да суче, големички ми се струват сега тригодшните в сравнение с моето  Mr. Green

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 01:02 от Шило_в_торба

# 32
  • Мнения: 381

Всичко трябва да е взаимно и всички да са щастливи. Simple Smile

 Peace
По моите разбирания точно това е сентенцията за едно естествено отбиване! Hug

# 33
  • Мнения: 103
На нас ни предстои отбиване след около 2 месеца,когато тя стане на годинка.Така съм решила засега.Мисля си обаче,че може и да го отложа,защото много ми се иска тя сама да се отбие...но няма такива признаци.Аз също съм раздвоена,защото не възприемам кърменето само като хранене,ами и като успокоение за нея.Досега се е разболявала само веднъж и мина леко - само сополки и кашлица и си мисля,че е благодарение на кърменето.Никнат и зъбки-и за това помага.Като си представя и доволната и физиономия докато суче.А съм от тези,които и един кг не могат да свалят докато кърмят,а моите са 15 отгоре...

# 34
  • Мнения: 337
Шило, имам примера на 2 - 3 бивши кърмачета, които бяха отбити доста по - рано от нас и останаха злояди, не харесват много храни. Нашето също яде малко "човешка" храна. Затова съм го оставила да суче толкова, колкото му се иска. Нашата възраст за отбиване още не е дошла. Вече минавам за странна птица.

С течение на времето видях, че никой от хората, които се чудеха, че още се кърмим, не ми даде аргумент против дългото кърмене  Mr. Green

Бебето няма да е различно ден преди годинката си и ден, след като я навърши. Същото бебе със същите нужди. Защо тогава да отбиваме на определена възраст?

/Е, за съжаление понякога има обстоятелства, налагащи отбиване - заболяване, работа, отсъствие и т.н./

Последна редакция: чт, 02 фев 2012, 21:02 от den 17

# 35
  • София
  • Мнения: 38 539
Моят звяр пък яде и храна, ама и цица не отказва.
Захраних го както си е старата система, на 6 месеца, сега хапва закуска, обяд, вечеря.
Мислех, че сам ще се откаже от цокането.
Обаче не - на около 9-10 месеца "позабрави" и остана само нощното, обаче сега е захитрял и вече сам надига блузата и през деня.
Имам чувството, че цока само за кеф.
Обаче сърце не ми дава да му откажа.
Освен това сме самички по цял ден вкъщи, та си викам - какво друго да правим.
Може би наесен чак ще се наложи да го отбия.
Всъщност представа си нямам как се отбива.

# 36
  • Мнения: 2
Здравейте! За първи път пиша по която и да е тема! Това не пречи обаче bg-mama да е основен източник на информация като започнем от деца през готвене та до ел. уреди. И ТАКА..... След 23м щастливо, желано, стимулирано и много, много приятно кърмене реших да сложа край! От вчера. Ситуацията е следната: Работя 2 на 2 и таткото така. Юнакът не е на ясла, гледаме си го. Когато е с таткото не се сеща за мен, заспива си сам дори и да има други хора в стаята. Вечер ме чака(той по принцип заспива късно) и го приспивам на гърда. През нощта се буди пак му давам и го взимам в нашето легло. Разбужда се още 2-3 пъти, захапва за малко и пак си заспива. Когато се гледаме с него иска гърда сутрин като стане за разбуждане, на обяд за заспиване като стане от сън, ако се удари по-сериозно и пак вечер. Но през почти 70% от тези кърмения няма кърма, а е по скоро навик, успокоение. И може би много майки се досещат какво разтягане пада, във какви ли не пози застава, извръща се с гърда в уста ако нещо му се стори интересно, въобще....Започнаха да ме болият зърната когато суче, не знам захапването ли промени, има 18 зъбки. Вчера сутринта се приготвям за работа, той се събуди, плаче и иска да суче. 15 мин сука, не иска да ги пуска и плаче. Това като че беше повратния момент. Пусна се все пак, но аз се заканвах на глас как му се вижда края на кърменето силно афектирана( и предната вечер пак така не се пускаше дълго време). Татко му ме подкрепя и му обяснява как вече е голям и т.н Аз не бях решила точно от този ден, а имах предвид пр. след 5-6 дни, не знам. Но като заговорихме така и му казах, че ще дадем гърдите на едно бебе Пешо( не познаваме такова) Той каза чао на гърдите, целуна ги и аз тръгнах за работа. Вечерта беше заспал, но през нощта се събуди и си търси. Плака, плака, аз му казвам, че вече е голям като тати, чичо и т.н Успокои се поиграхме малко и заспа гушнат в мен. Сутринта пак си искаше, но бързо му размина. На обяд обаче плака доста, чета му книжки-не иска, пея песнички-не. Накрая пуснах телевизора и така заспа загледан в него! Стана много дълго, знам, но имах нужда да си излея душата. Правилно ли постъпвам? На моменти за малко да се откажа като го гледам как плаче и намества възглавниците да сядам да му давам. Чакам с нетърпение! Всяко мнение ще ми е от полза! Уж съм силна мама, ама ми засяда буца....... 

# 37
  • Мнения: 931
macata_t,  според мен ще си покаже до ден-две дали правиш правилно. При мен се наложи принудително да намаля броя кърмения и да си оставя едно на денонощие. За мое огромно учудване, още първата вечер той се примири, че ще заспива и без кърмене - смених кърменето с гледането на няколко песнички, иначе оставихме целия останал ритуал спазен (миене на зъбки, преобличане, влизане в полутъмната стая, малко гушкане и оставяне в леглото). Като се събуди за пръв път през нощта беше голям рев като разбра, че няма да има цица, но след 5мин се примири и заспа. Не престана веднага да се буди, но прие за нормално, че няма да се суче тогава. Все още суче сутрин, когато мен ужасно ми се спи и така поне успявам да го прилъжа още 15-20 минути да се задържи в легнало положение.

Самата статия е наистина много интересна, не бях попадала на нея. Аз съм си мислела, че естествената възраст за мен е докато бебето има нужда от мляко - за мен не е логично да отбия, за да почна да давам АМ, прясно или кисело мляко в заместване. Все пак в личните ми разбирания границата е някъде между 2г. и 3г., когато минават в друга фаза на развитие и самите им възприятия за света се променят.

# 38
  • Мнения: 65

Всичко трябва да е взаимно и всички да са щастливи. Simple Smile

 Peace
По моите разбирания точно това е сентенцията за едно естествено отбиване! Hug
Аз съм на абсолютно същото мнение, момичета!

# 39
  • Мнения: 74
Аз също не бих кърмила до 7-годишна възраст... Според мен е прекалено дълго.

# 40
  • Мнения: 103
macata t аз те подкрепям напълно.Мисля,че постъпваш абсолютно правилно и не трябва да изпитваш чувство за вина.Аз още не съм отбила и не знам какво е,но съм чувала,че жената изпада в депресия--нещо като следродилната.Ти си му дала най-доброто--кърмила си цели 2 години. За да ти е по-леко си мисли,че със сигурност на теб ти е по-зле от колкото на него,защото ние жените сме по-емоционални,а той е мъж,при това голям вече.А това за бебето Пешо много ми хареса и аз ще го използвам ако се наложи.Стискам палци и пиши как е минало.

p.s. Мен майка ми ме е кърмила само 4 месеца,но съм си добре,нищо ми няма.

# 41
  • Мнения: 2
Здравейте! Благодаря ви за подкрепата. Да, права е leila li, че изпадаш като в депресия. А и самото дете като че те наказва с по хладно държание. Резултата при мен- втората ни нощ от отбиването Васето се събуди, потърси гърдите и аз започнах за кой ли път да обяснявам за бебе Пешо и колко е пораснал вече и т.н. И таткото се включи. След малко детето се успокои. НО... ми обърна гръб. Аз го приканвам да се обърне към мен и да го гушна- казва ми не. Опитвам се да го прегърна той се отдръпва. Не издържах и се разплаках. Васето не ме видя. Поплаках си в другата стая. Пак си легнах и виждам в тъмното как гледка, питам го да го гушна ли той не отговаря и така още няколко пъти. Не знам как сме заспали. На сутринта със ставането пак си иска. Аз му обяснявам, а той ми подръпва края на блузата и гледа хем хитро, хем очаква как ще реагирам. Като видя гърдите се зарадва. И докато му обяснявах за бебе Пешо и всичко останало той лека полека се наместваше и накрая си захапа!!!!Първо се ядосвах вътрешно на себе си, че не бях по-решителна. От друга страна щом 2 дни няма промяна и си плаче може би още не е готов. И по обяд ми се избистри новата стратегия Simple Smile Ще го отбия постепенно по примера на mimimost. Първо ще махна дневното кърмене, както направих днес и нямаше никакви драми. Заспа си с приказка. Е, да повече време отне. Ще го кърмя само вечер и през нощта. По късно ще премахна и вечерното, и най-накрая нощното. Така няма да му остане травма. И не знам къде го прочетох, че отбиването трябва да е нормален завършек на един естествен процес. Сега се чувствам в мир със себе си, усещам че постъпвам правилно. Със сигурност съм била прекалено изнервена от натрупалата се умора и постъпих прекалено крайно.Това е засега. Ще се радвам на мнения. Лека нощ Simple Smile)–

# 42
  • Мнения: 931
macata_t, подкрепям те в решението и ти желая успех. Аз много бързо успях от 4-5 кърмения да стигна до едно на денонощие може би за ден-два. Така и гърдите ми свикнаха. Първите 24 часа бяха ужасно препълнени, после се нагодих.
А може би като не иска да те гушне, не ти е толкова обиден, а не му е удобно да заспива така? Ние например така и не можем да спим гушнати, защото той търси да е на цицата. Иначе си спи сам, заспива си сам, но ако е до мен, не може. Може би нарочно се обръща, за да не се дразни и да му е по-лесно да заспи.

# 43
  • Мнения: 1 350
Първо се ядосвах вътрешно на себе си, че не бях по-решителна. От друга страна щом 2 дни няма промяна и си плаче може би още не е готов. И по обяд ми се избистри новата стратегия Simple Smile Ще го отбия постепенно по примера на mimimost. Първо ще махна дневното кърмене, както направих днес и нямаше никакви драми. Заспа си с приказка. Е, да повече време отне. Ще го кърмя само вечер и през нощта. По късно ще премахна и вечерното, и най-накрая нощното. Така няма да му остане травма. И не знам къде го прочетох, че отбиването трябва да е нормален завършек на един естествен процес. Сега се чувствам в мир със себе си, усещам че постъпвам правилно. Със сигурност съм била прекалено изнервена от натрупалата се умора и постъпих прекалено крайно.Това е засега. Ще се радвам на мнения. Лека нощ Simple Smile)–
и аз мисля да отбия така малката като дойде времето. през деня да я отплесвам с нещо друго, ако прииска, вечер да пропускаме през ден, два, после съвсем и накрая и нощно-ранносутрешното кърмене да премахна. и ако се понапълнят гърдите да изцедя колкото да ме облекчи. и се надявам като дойде това време, да няма проблеми.
и знам, че винаги мога да разчитам за съвет на консултант  sohappy
сега ни предстои тръгване на ясла, никнат зъбки, чустваме се добре като кърмя, което е важно.
мислила съм си, че ако забременея (поне скоро планираме друго бебче), живот и здраве,
да я отбия по-рано, но не и преди да се е адаптирала в групата си.

# 44
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
И аз съм съгласна с Mei. Това кърмене до 5-6 год. е крайност. Щом детето има вече зъбки, може да дъвче, тича и т.н., с една дума вече не е бебе, а дете, е естествено да се отбие.

Първо - някои деца имат зъби на по два месеца. Значи ли, че трябва да захранвам и отбивам на два месеца?
Второ - защо си мислите, че 3-4-годишни кърмачета са лишени от друга храна, заради кърменето. Големите деца сучат по 1-2 пъти на денонощие най-много, понякога не сучат с дни. Как това се отразява на приемът на други хранителни вещества?

Относно статията, само е една точка не съм съгласна - учетворяването на теглото. Дъщеря ми роди 2,600, учетвореното тегло е 10,400, което тя достигна на 10 месеца. Просто няма начин аз лично да отбия дете на 10 месеца.

П.С. Чак сега видях колко е стара темата, извинете. Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт