Баба Зима вънка шета, Автустинчета ядат пюрета

  • 27 097
  • 752
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 98
Хей, болните да оздравяват, здравичките да се пазят  Hug

Някой пита за плодовете, аз също ги въвеждам по малко, както зеленчуците, между сутрешното и обедното хранене, знам че трябва да има поне 5 дена интервал между въвежданията.

Пипи, как върви по метода, и ние ще го почваме тези дни, толкова много започна да се буди моята буба, снощи минимум 5 пъти...а тя вода не пие, биба не желае, и е някакъв кошмар.

Ние отскоро се храним на 3,5-4ч (на кърма сме), през деня всичко е цветя и рози ама вечер, трагедия, будене през час и половина. от днес започнах да давам Дормикинд.

Според вас правилно ли процедирам с кашата, понеже педи забрани каши в близко бъдеще, предполагам защото наддаваме главоломно, реших да въведа поне ориза (безмлечна оризова каша Милупа-много добре се разтваря,  препоръчвам я) и давах 5 дни по  няколко лъжички , за да мога да купувам и пюрета сгъстени с ориз (ние сме само на купешки пюрета). Да го считам за въведен вече нали? Достатъчни ли са 5 дни?

Мога ли да въвеждам вече спанак и броколи, че са ни еднообразни храненията (ядем тиква, морков, картоф, тиквичка и пащърнак, от който обаче ни боли коремчето и го спрях)

греталинка, за месото знам че се въвежда от 8ми месец или най-рано два месеца след започване на захранването.

За сядането четох, че е безсмислено подпирането на възглавници,, когато детето е готово, щяло самичко да сии седне, нооо и аз я слагам доста често седнала или в столчето за хранене или подпряна на дивана..

# 721
  • Мнения: 109
Досега обикалях за пащърнак, но естествено в нашето "село" такова нещо няма. Преди време имаше в Била, но сега и там няма. А се бях настроила другата седмица да добавя към картофа... Май ще подкарам и аз тиквата, ако до понеделник не намеря начин да се снабдя. Иначе видях, че на Хип има чист пащърнак,  ама нали искам аз да си ги правя, добавяйки подправката "майчина любов" Simple Smile
mama irina, да расте здрава и щастлива и да отшумяват нещата покрай стомахчето!

# 722
  • Мнения: 334

gretalinka,
Скрит текст:
при все едно и също ли пюре връща? Тази сметана по това време мен ме притеснява! ДО колкото си спомням жълтъкът съм давала преди месо и то доста след начало на захранването. Не избързвай, да не дръпнеш дявола за опашката. По-добре да захранваш до декември! Сега прочетодо края пропуснатите коментари и тази твоята лекарка бих те посъветвала да я смениш! Ама сериозно го казвам! На колко ти е детето вече(извинявай, но не ми се рови в началния пост да видя кога е родено), че да не може да седи, а да може да яде месо!!! Юни месец имаш право без никой нищо да ти каже да сменяш ЛЛ. Щом детето повръща от неголямо количество(да кажем, че 60 мл не е голямо) то значи има проблем със състава. Казваш, че е повръщало от тикви от спанак(!?!) със сметана(!?!?!?!?). На пръв поглед няма еднаква съставка. Обаче в готовите пюрета няма само това, което е заглавие на пюрето! (Нещо като вица- като си купиш бисквити катеричка, вътре катеричка ли очакваш да има?  Grinning) Освен това на готовите продукти винаги има един доста притеснителенадпис- може да съдържа следи от .... Ти реално не знаеш какво има в пюрето, което яде твоето дете и поради това, повръщането може да е реакция към  някоя съставка, за която дори и не предполагаш. Дай почивка малко на стомахчето на детето. Ако не те притеснява би ли пуснала списъче, ако си водиш бележки, кога какво си давала, какво количество, дохранване ако е имало и към кое е имало реакция? Другото , което искам да ти напиша е за седенето. Не мога разбера точно как е седяло бебето върху масата. Обаче предполагам, че е седяло под 90 градусов или по-малък ъгъл. В това положение стомахчето е свито на 2 и е голям дискомфорт за който и да било да се храни в това положение. Оригва ли бебето след пюре? Предлагаш ли вода? Разреждаш ли пюрето с  мляко/АМ? Иначе съм съгласна с коментарите на другите, относно това, че уж щеше да внимаваш и да четеш, а то излиза, че си забравила да го правиш.


Добро утро и от нас. Днес малкото ми съкровище става на 6 месеца. Пожелавам му да расте здраво и щастливо дете:)

Благодаря фиона, списък не съм си водила по колко е изяждал, но знам какво съм му давала.Защото веднъж малко изяде, друг ден повече и така. Започнахме с тиква на 12 януари.Тогава беше на 5 и половина месеца. Давах два дни,но той изобщо не я хареса и я спрях.Нямаше реакция.Бях решила(а и педито ми каза, че два дни само може да се дава един зеленчук и ако има рекация, то и за тези два дни щяло да се разбере)да давам 2 дни един зеленчук.На другия ден давах пащърнах-хареса го, след още два-три дни бял морков, после морков само. Като неделите съм почивала и е бил само на кърма. СЛед две седмици някъде, започнах да смесвам. Морков с картоф, катоф с тиква...ей тук на тиквата с картоф дали защото бях му дала 160 гр някъде ...като съм постепенно увеличавала , излезнахме на разходка и дали че беше легнал по гръб в количката и по неравния път и друсането, после започна якото връщане на пюре.Беше пребледнял. А и бях дала пюре на друга марка,не на хип. Спрях да давам тази марка. Те нейните пюрета са и по-гъсти от на хип.Изчаках ден и после пак морковче давах(най-го харесва него!).И така до онзи ден, в който реших да дам спанак.Понеже съм давала картоф с моркова(само тиквата с картоф я повтрна) викам ще дам и спанак.Освен със сметана и картоф,нямаше друг избор.ДАдох около 50-60 гр., защото е нов продукт и не смеех много.Бяха ми казали, че щом е ял вече картоф, не е проблем да се даде сметана, а и нали за това на буркана пише над 4 м. че може да се дават!!!Е после ми се върна двойно.Пак излезнахме с количката и пак оповръща света. Кърма съм слагала само първия път, после реших да не давам,да видя дали ще ги яде и без кърмата, така или иначе един ден ще трябва да свикне да яде без кърмата и си ги изяждаше.Още броени пъти съм слагала кърма,но като че ли без нея по ги яде.Днес направо съм в чудо какво да дам. То ясно, че морков обича, ама може ли месец само морков да яде....А и запича, което е най-кофтито.Единствено картоф самостоятелно не съм давала, защото нямам домашни, а нямам вяра на тия марки, които предлагат само картоф.
Така или иначе вече е ял морков, после с картоф, не смятам, че е от него.Сметана сега няма да давам, разбира се.По-добре да започна от начало да давам зеленчуците.То и сега няма и избор голям от към пюрета.Надявам се съм била обстоятелствена...

За седенето, съгласна съм,че така седнал не е удобно, но в никаква друга поза не искаше да седи и да яде. Ще видим днес, и ако не иска в шезлонга вадя стола за хранене.
За месото и аз мисля да изчакам.Сега започвам с кашите.То не че пюрето сме го стигнали 160 гр и сме заместили напълно яденето, ама...според педиатъра трябва да започна кашите.Днес сме на ваксина и ще я питам аджеба защо не може жълтък да видим какво ще каже.
До десетия месец някъде ми се иска да е опитал от всичко, че тогава стават записванията за кухня, където ще е в пъти по-лесно.Не че съм се скъсала да приготвям домашна храна, но скоро като се изпролети ще започна да давам пресни зеленчуци, под пара, разбира се.
Друго май не се сещам за момента.

# 723
  • Мнения: 616
Да ви споделя и нашата схема за захранване:досега сме дали картоф(домашно),бял морков на хип,картоф с морокв(домашно) и другата седмица ще давам картоф с тиква(пак домашно).Неделя почиваме,правя по 90 мл АМ,като слагам около 30 в пюрето,което той не изяжда цялото и си допива 60.Не знам кога ще замествам цяло хранене.От другия месец мисля да започвам плодовите като вече за 1 седм ще давам по един нов плод и 1 нов зеленчук,т.е 1те три дена познат зеленчук с нов плод,после нов зеленчук с дадения вече плод-смятам да дам картоф с тиквичка,ябълка,круша,сини сливи и друго не съм измислила ,та да попитам-видях,че има броколи,спанак,карфиол, а аз имам зелен фасул,но не знам  на какъв етап се дават-ако е рано ще караме с познатите зеленчуци   chefКашите не съм ги мислила още-може би към края на другия месец.

# 724
  • София
  • Мнения: 357
Добро утро - ние тъкмо се събуждаме, след като тази нощ 4 пъти се е будил младежът и сме се приспивали с разходки из стаята. И мъжът ми пробва да спи при нас от два дни - ама хърка и на детето май не му е кеф някой да му ръмжи като мечка стръвница. Та сега - или мъжът ми пак се изнася от спалнята, или намираме лек за хъркането Thinking

mama irina, честита половин годинка на госпожицата! Дано да е много здравичка и всички проблеми да започнат да отминават възможно най-скоро!
gretalinka, честит половин годишен младеж и на теб! Да е много здрав! За сметаната - може и да е от 4м пюрето, но им е рано да ядат такова - с това незряло още стомахче сметаната не им е най-доброто нещо. Трябва да хапват по-неутрални и недразнещи храни. Първото повръщане от тиквата, така като гледам, може да е било не от самата тиква, а от количеството - доста ми се струват 160г на този етап. Недей да даваш само по два дни било то зеленчук или плод, или каша - независимо какво ти е казала педиатърката - една седмица си ги давай и тогава минавай на другия, защото за два дни тъкмо да започне стомахчето да разбира, че там влиза тиква и хоп започва да влиза пащърнак и после хоп и морков, и става лудница.
LiNa07, ако не намериш истински пащърнак, пробвай го пюрето на Хипп - аз от него му давам и няколко пъти го дояждах дори - никак не е лошо.
PoCuHka, според мен изчакай с броколито и спанака. Броколито особено е доста музикално растение. Аз смятам да го въведа около 7ми месец някъде - не знам, може тогава и късно да е, но предпочитам така.

Хайде оставям ви, отиваме да си правим тоалета и после някои хора трябва да си хапнат пюренце Crazy

# 725
  • София
  • Мнения: 1 740
gretalinka честита половин годинка на бебо Simple Smile да е жив и здрав и да расте щастлив и усмихнат.
Това, че на пюрето пише че става за 4м не е никак показателно. До колкото разбрах и на много местни пюрета пише, че стават за 4м и че това по-скоро показва колко са фини. По учебник един нов зеленчук или каквото и да е ново се въвежда 14 дни....не знам как някой решава, че от 14 може да ги направи 2.....за мен е необяснимо....някой много хубаво беше дал пример с възрастен човек на диета, че се налага да се захранва постепенно...пък какво остава за бебе на 5/6 м на мляко. И това доста обстойно беше коментирано преди две седмици някъде. Сметаната по НИКАКЪВ начин не смятам, че е подходяща за току що захранено. Многократно коментираме, че краве продуктите са алергени и се въвеждат доста по-късно по новите разбирания. Моето мнение, което по никакъв начин не е експертно е, че детето ти е повърнало, защото си му струпала много различни храни за малко време, а не конкретно реакция към нещо. Храносмилателната му система просто не може да се справи. Интересно ми е какво казва педиатърката, като и кажеш за повръщането.....
За седенето гледам че много лекари и във ФБ групата са казали след 7м, което също е необяснимо за мен т.к. не знам как си го представят захранването без седене. Нито мисля, че макс 20мин за едно хранене на обед е фатално.

Добавям въпрос...до кога смятате да се прави почивка от захранване по ден? Имам предвид, че при нас много бързо вървим към заместване на храненето и не знам в този случай как се процедира.

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 12:06 от Astined

# 726
  • София
  • Мнения: 2 901
При нас записването за детска кухня може да стане по всяко време, но "раздаването на храна" става от годинката нататък, да не говорим, че обаждането че сме одобрени може да стане и още по-късно, тъй като местата са ограничени и трябва някой да порасне и да излезе от отбора, за да настанят нас. Записани сме. Чакаме. Ще станем на годинка баш в отпускарския период на градината, от която ще вземаме кухня.

ЕДИТ: Прозвучах малко ни в клин, ни в ръкав...  Embarassed

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 12:24 от Coming 2 life

# 727
  • Мнения: 334
Благодаря за пожеланията, да ви се връщат:)
Съгласна съм с млечните продукти. Снощи ям аз овче сирене и свекито гледам с периферията слага малко на пръстчето и подава на малкия ОВЧЕ СИРЕНЕ. Бил ме гледал...полудях....скарах се с нея и й казах, че не искам да се дава сирене на бебето.Леле кой знае какво още може да е дала без да видя.
Според педито връщането било , защото малкия си имат предпочитания към храната, и щом е върнал тиква и спанак, значи не ги харесвал.Но отново благодаря за съветите.

Още днес ще взема ядените продукти и ще започна да ги смесвам.

Исках да си направя малко като анкета: кои от вас дават готови купени пюрета и кои от вас си правят у дома домашни?? Като чета повечето от вас само си ги правят?

За детска кухня, тук в Люлин е от 10-тия месец кухнята. Така че след май месец ще се запишем.

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 12:54 от gretalinka

# 728
  • Мнения: 35
Здравейте
И ние станахме на половин годинка на 26-ти.Вече сме яли тиква, броколи, карфиол и от утре мисля да давам пащърнак.Всяка събота въвеждам нов продукт като почивка не правя.Аз давам готови пюрета, досега бяха на гербер, сега вече пащърнака  е на Хип.Яде по едно пюренце - 80 гр. и около 100 мл. мляко.
mama irina и ние сме със съмнение за АБКМ, пием млякоХА, но започнах с пюрета.С обрив сме.Кашите мисля след седмица да ги почвам.Или още ще е рано, незнам newsm78
Ейй големи чуденки с тези захранвания, още повече ако има съмнение за някаква алергия.
Пожелавам на всички болни бебоци бързо оздравяване.

# 729
  • Мнения: 2 104
Момичета , благодаря за пожелнията! Много сте мили!  Hug

riviera защо ХА, ако наистина е АБКМ, ХА не върши работа, трябва да е фризи пеп или Аптамил АДЦ.
Мисля,че ти спомена, че сте правили изследване? Какво показа?

Каша / втора твърда храна/ обикн. се започва около месец след първата. Въвеждай всичко много бавно и следи за реакция.

# 730
  • София
  • Мнения: 1 740
Сега се връщам от разходка, че ми стана доста студено и не издържах повече. Бях и до ХИТ и купих Био пащърнак за следващата седмица. Огледах и кашите...ами чиста оризова и безмлечна само на Хип видях. Не ми се иска да взимам с плодове т.к. смятам сама да ги добавям- от къде се взе у мен този ентусиазъм хич не знам Simple Smile да видим до кога....имаше много марки иначе, но само това май ме устройва от безглутеновите за начало. Погледнах и пюренцата и хванах на Гербер и на Хип органик сините сливи - еми и двете имат захар и нишеште, а плод около 50% и това ме подразни определено. Сега наистина ми стана тъпо, че не се подсигурих със сини сливи, като имаше. Май все пак ще се наложи да купя някакво готово от тях за по нататък т.к. има много време докато се появят пресни, а ние сме си от по-запеченките. Май не ви казах, че на нас тиквата не ни повлия разхлабващо въобще. Не знам дали е защото я давах в комбинация с картоф (днес я дадох чиста, че нали ни е последен ден преди почивка) и ще видим, но общо взето даже май акитата станаха още по пластелинообразни. Поне не ака по-рядко от колкото си акаше, че тогава щеше да е кофти.

# 731
  • Мнения: 438
Mama Irina честита ви половинка. Не си ме питала, но аз да си кажа Grinning, според мен бебе с ясни симптоми на АБКМ няма какво да се "провокира". Нещата ще се влошат и тогава ще трябва да чакаш седмица- две организма да се изчисти, след което да започнеш другото мляко и пак седмица, докато го въведеш и то станало цял месец. Това ще ти забави захранването. Каква всъшност е идеята на тази провокация неразбирам. Една алергия не се бори като се вкарва насила алергена, по- скоро той трябва да се избягва, за да може имунната система да го забрави ( това става за около три месеца), след което алергена се въвежда с много малки порцийики ( като главичка на кърфица) и то доста плавно. Наистина лечебното мляко е с много горчив вкус и акото става блатно зелено, а миризмата не я помня. На шест навършени месеца взех радикалното решение да спра да кърмя, защото кърмата ми беше намаляла доста и да минем на това мляко . Първите два-три дни беше голям кошмар ( той реве гладен, аз рева че не яде), но после глада надделя и започна да го пие без проблеми и така до 3 годишен. В никакъв случай не те съветвам да спреш кърменето само казвам аз какво направих. А и между другото имаш право с рецептурна книжка да си вземаш млякото по здравна каса.  Пробвала ли си да даваш кърма от шише, за да видиш колко изяжда? Може просто да не иска да яде много и дори да минете на АМ пак да не си увеличи дажбата. Дано да намерите решение на проблема и по-бързо да го израсте.

# 732
  • Мнения: 2 653
mama irina, наистина е трудна твоята ситуация! Налагало ми се е веднъж да давам с лъжичка кърма на едното бебе, около 100 мл, през нощта беше. Няма такъв ужас, детето в началото не издържа до следващото ми посягане с лъжичката към устата и се разтреперва, и го храних доста дълго. Направо не си представям без шише как може да се храни едно дете системно с мляко! Сигурно си запозната със сондичките, ако нищо друго не помага, може би това ще е някакво по-приемливо решение временно. Другото, за което се сещам, е биберон с повече дупки и внимтелно даване на бебето. Примерно авент с 2 дупки и без да суква бебето пуска капки  мляко.
За цвета те питах, защото когато кърмех момчетата, (почти на финала на кърменето беше) имаха една серия със системно зелено ако. СПоред ЛЛ  това се дължеше на  празно коремче. Тогава започнах да цедя и давам с шишета и нещата се оправиха.
От една страна ми се иска да ти пожелая да няма проблем с количествата, обаче пък от друга страна може и това да е в основата на всичките ти главоболия.

Astined, ти за каква овесена каша казваш, че ще вариш- от овесени ядки и да си я прави сама ли? Другите каши не са ли инстантни? Ама никак не съм запозната с кашите!

И ме подсети, че вчера и моите момчета станаха на 6 месеца. Кака им направи бисквитена торта с надписи отгоре. А сутринта, понеже се успах и изпуснахме училищния автобус, реших да взема и дребосите като карам дъщеря ми до у-ще. И на връщане спираме на кръстовището пред пирогов. А там миналата година по това време като спирах и започваше да ми се повръща. Погледнах зверчетата и ми стана много готино.

Това мнение ми стои от сутринта и го пускам, пък после ще това, което съм пропуснала.

# 733
  • Plovdiv, Bulgaria
  • Мнения: 228
Честит празник на рождениците да са живи и здрави и много щастливи.
Стискам палци болните бързо да оздравяват.
Относно захранването  аз знам, че на месец се вкарват 3-4 зеленчука и 2-3 вида плод.
Засега съм дала пащърнак, тиква, ябълка и круша. Всичко варя на пара и после пасирам. Зеленчуковите пюрета разреждам с АМ - тъй като трябва да са зеленчуково - млечни.
В средата на другия месец ще дам каша, но се чудя от ориз или елда да бъде и ще добавям в кашата въведените плодове, това с тенденция до края на седмия месец да имам две заместени с твърда храна хранения. Идеята ми е даже и кашите сама да си правя, като си смеля ориз и елда Simple Smile.
Имам чувството, че ако продължавам така ще ми трябва помощник иначе няма да излизам от кухнята.
Всъщност имах план в събота и неделя да подготвя всички пюрета за през седмицата и да ги замразя. В момента съм разколебана, защото вчера замразих пюре от тиква и пащърнак, тъй като направих двойна доза. Днес размразих и добавих АМ, но бебо нещо не го яде с охота и не изяде и 50 мл. от приготвените 100. Ще пробвам и другата седмица и ако резултата е същия ще пробвам друг вариант. Решила съм обаче само домашни пюрета и сокове да давам. В крайна сметка не мисля, че в консервните комбинати ползват по качествени зеленчуци и плодове от тези които аз купувам.
Мисля че засега със захранването всичко върви наред. Изненадана съм само, че детето почна да ака по 2 -3 пъти на ден, не рядко а като пластелин. Това според док. също бил добър сигнал.
Кало още не може да седи седнал но прави опити аз не го спирам, столчето за хранене ще ползваме след месец, дотогава ще ползваме шезлонга. Докторката още не е направила процедурата по забелването сега каза седмия месец, аз като го гледам той какъв интерес проявява като е в банята мисля, че сам ще свърши работата на док. Simple Smile.
Това от нас засега приятна вечер на всички.
Дописвам, че Асти ме подсети за сините сливи. Аз си мислих да накисна изсушени с гореща вода и после да ги пасирам. Дали ще е подходящо за бебета полученото пюре?

Последна редакция: пт, 30 яну 2015, 16:26 от silvia45

# 734
  • София
  • Мнения: 1 740
Овесената каша мисля да си я варя да, като взема финни овесени ядки. Така правеше и една колежка доколкото си спомням.
Това във ФБ групата някой го постна http://issuu.com/purvitesedem/docs/domashna_bebeshka_kuhnia и все забравям да го лансирам и тук. Общо взето оглеждам рецептите и мисля какво ще правя.....не се съобразявам напълно с нищо де....аз май споменах, че в едната книжка която имам и уж е супер нова от списание Моето дете издадена и във всяка рецепта има захар....малко е наистина и може би за злоядите деца друг избор няма, но моя човек си папа без никакви добавки.
Дописвам....много идейно това със сушените сини сливи.....а вместо готова оризова каша не може ли да му варим ориз и да го пасираме? В това което поствам има много рецепти с ориз.

Общи условия

Активация на акаунт