МАШИНА ЗА ХЛЯБ - 58-ма ТЕМА

  • 62 846
  • 722
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 7 936
При мен с 1/4 си е идеален и не е изкачал от казанчето . Което ще рече че количеството мая не идва в повече.
 1/8 ми се струва малко .
не е малко
и аз за 600 гр. брашно слагам 6 гр. мая
с тия дроби се ушашавихте бре  Laughing
едната слага 1/4 кубче за 500 гр.  другата   1/8  за 750 гр , а ти  6 гр мая  за 600 гр брашно
ако кубчето е 42 гр  излиза  -  10.5 гр мая  за 500 гр брашно , 5.25 гр  за 750 гр брашно  и 6гр за 600 гр брашно.   и при всичките ви хляба ставал успешен  newsm78


Питай и Дядо Хаджия и той ще ти каже пропорциите за хляб.
на 100 гр. брашно, 60 мл. течност и 1 гр. прясна мая

Няма защо да ме пита мен. В първия пост стои закотвен един линк към блог на тази тема и там са дадени всички пропорции. Обаче това са осреднени стойности при най-добри ситуации. Айде да не почвам пак темата за надморската височина, влажността на въздуха, крайморските и крайдунавските райони и на кой етаж живеем, че да не ставам досаден.

# 31
  • Мнения: X
Аз купувам максимум 2 кубчета и си ги съхранявам в хладилника / в пликче да не съхне./  1 кубче ми стига за седмица и си купувам прясна.
 Не се запасявам /нямам от къде да купувам калъпи ,ако имах бих нарязала на удобни парченца и във фризер ,но съм имала веднъж дваж проблем с размразена мая и затова я държа в хладилник./
  На 1/8 ми е малко трудно да срежа  -троши се - везна нямам и затова така процедирам.
  При месена на хляб на ръка и питки .
 Днес ще пробвам с 1/8 мая да видим какво хлебче ще стане / таман съм сама /
   Кайрен съхраняваш маята във фризер защото купуваш големи количества ли?
   Аз не споря и не казвам ,че моето е правилно -за мен е удачно  и така правя.

# 32
  • Карлово
  • Мнения: 4 667
  Черна котка каква точно става кората на хляба ти ?
Изглежда като сурова,  но не е, тъничка  и бледа. А! Ползвах суха мая, така пишеше в рецептите ви. Преди 2 години ползвах жива мая. Сега пак ще опитам с такава.

Като сложих веднъж много мая тестото ми се залепи за стъклото. Започнах да внимавам колко точно давате в рецептите. Моята хлебопекарна е без книжка, понеже ми е дадена на съхранение от едни много близки хора, които нямат къде да я държат.

А питката ме кара да се давя в слюнка. Peace

Последна редакция: сб, 03 яну 2015, 11:49 от chatNoir

# 33
  • Мнения: X
Само веднъж съм имала случай за стигане на кората до капака - не залепна и не преля -но беше при по -голяма доза за тутманик / за 1кг./ Самият тутманик става доста бухнал за грамаж  750г . 
   

# 34
  • Мнения: X
Юлмана, на твое място не бих правила експерименти. Ако ти се получава добре хлябът с 1/4 кубче мая, защо ще пробваш с по-малко? Simple Smile Когато намаля маята, увеличавам течността, сипвам по-топла вода, но това правя в Силвъркрест (моята е без предварително подгряване). В Панасоника няма такива неща - там в първия половин или един час (тя си преценява) се темперират продуктите. Има указание при бърз хляб, при ръжен, когато е студено около машината, да се сипе топла вода. В останалите случаи се сипва вода от крана.

П.П. Ако все пак искаш да опиташ, погледни час и пет минути преди печенето докъде е стигнал хлябът, дали е втасал достатъчно. Ако не е втасал поне до 3/4 от съда, ще трябва да му дадеш допълнително време да втасва.

Последна редакция: сб, 03 яну 2015, 13:24 от Анонимен

# 35
  • Мнения: X
Аз съм със Силвъркрест и има допълнително подгряване / даже и на програмата кекс /
 Просто обичам да експериментирам . 
Аз като не втаса правя и аз разни магии там Grinning
 Ама рядко съм имала проблеми / с един отложен старт само /

# 36
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
   Кайрен съхраняваш маята във фризер защото купуваш големи количества ли?

Не купувам големи количества, просто правя рядко хляб (1-2 пъти максимум в седмицата). А хладилникът ни е с no frost технология и изсушава всичко за 2-3 дни, независимо колко добре е опаковано. До сега не съм имала проблем със замразена мая, но тя и не се задържа много-много във фризера.

# 37
  • Мнения: 3 020
А пък аз, откакто имам пекарна, работя само със суха мая и мога да кажа, че е много лесно и удобно.
Преди винаги имах в камерата жива такава и никога не съм я размразявала, а я ползвах веднага. Не съм се и сещала да я държа в хладилника Simple Smile

# 38
  • Мнения: 2 822
Дядо Хаджия и аз проверих в моята книжка и не намерих такава рецепта за кекс.

# 39
  • Мнения: 1 073
Аз слагам 1/8 жива на 4 чаши бяло ледено студено брашно, защото чувала ми стои на терасата. И с 1/4 съм пробвала - пак става.хубав, но малко по-нисък.

# 40
  • Мнения: X
Дадо Хаджия, това е съдържанието на книжката на Мулинекс, която имам (не е при мене, та тормозих сина да снима) а това са двете рецепти, в които има шоколад

# 41
  • София
  • Мнения: 7 936
Извинявайте, ама съм пропуснал да напиша, че рецептата ми я пратиха на лични съобщения.

Благодаря на всички, които се отзоваха!

# 42
  • Мнения: X
Извинявайте, ама съм пропуснал да напиша, че рецептата ми я пратиха на лични съобщения.

Благодаря на всички, които се отзоваха!

Сигурно е в друга книжка, може ли да я споделиш с нас?

# 43
  • София
  • Мнения: 2 923
 Момичета, тези две странички изпратих на Дядо Хаджия на лични. Предполагам, че той визира рецептата, която е озаглавена като "Кифла". Лек и успешен ден на всички Peace!



# 44
  • София
  • Мнения: 7 936
Извинявайте, ама съм пропуснал да напиша, че рецептата ми я пратиха на лични съобщения.

Благодаря на всички, които се отзоваха!

Сигурно е в друга книжка, може ли да я споделиш с нас?

Рецепта за шоколадов кекс.

Ами аз съм работел с хлепобекарна преди няколко години с първите модели на Мулинекс с две бъркалки. И тая рецепта от там съм я чел. Сега понеже не работя с такава машина ще я адаптирам за форми да мъфини или пък за поничкаря (демек една малка пресичка за печени понички). Единствената промяна, която съм правел е да заместя водата с прясно мляко.

Общи условия

Активация на акаунт