Фраза, която мразя

  • 1 070 101
  • 19 307
  •   1
Отговори
# 11 745
  • DE
  • Мнения: 9 068
Добре, че ви чета. Чета много на руски и все се чудех, защо и викат на тая машина болгарка Crazy

# 11 746
  • Мнения: 5 923
Не мразя, но се дразня от измислените и "уникални"  имена, с които някои хора кръщават децата си. Извън темата, но днес гледах среща със световноизвестния диригент Йордан Камджалов. Беше с 3 от децата си, родени в Германия, с имена Кубрат, Рада и Зора. Браво на него.

# 11 747
  • Пловдив
  • Мнения: 14 432
Скрит текст:
Като добронамерено писах в друга тема, че не е Миеле, а Мииле, ми отговориха, че то може, ама ние така си го казваме, защото не сме германци.
Не знам дали е същата тема, но в една, в която аз участвах, спорът беше "Мийле" срещу "Миле" (или "Мииле"). Та там привържениците на Й смятахме, че защото не сме германци, "ий" предава по-добре типичния за България изговор.
Може да са две различни теми обаче.

Леле, колко са му общо децата на Камджалов, та е бил само с три от всичките? Wink

Последна редакция: пн, 06 яну 2020, 13:02 от Магдена

# 11 748
  • Мнения: 5 923
Не помня. В далечното ми детство съм учила немски и помня правило, че Е след И служи за удължаване на предходния звук.
Скрит текст:
Като добронамерено писах в друга тема, че не е Миеле, а Мииле, ми отговориха, че то може, ама ние така си го казваме, защото не сме германци.
Не знам дали е същата тема, но в една, в която аз участвах, спорът беше "Мийле" срещу "Миле" (или "Мииле"). Та там привържениците на Й смятахме, че защото не сме германци, "ий" предава по-добре типичния за България изговор.
Може да са две различни теми обаче.

Леле, колко са му общо децата на Камджалов, та е бил само с три от всичките? Wink

Пет

# 11 749
  • Мнения: 2 596
Не помня. В далечното ми детство съм учила немски и помня правило, че Е след И служи за удължаване на предходния звук.

Точно така. Прост пример с дума, която всички знаем auf wiedersehen. Никой не казва ауфвиЕдерзеен.

# 11 750
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Болгарка са флексовете, а не бормашините.

Така е, моя грешка. Embarassed

# 11 751
  • София
  • Мнения: 19 249
"Не че нещо" и "Извинявайте, ако има нещо" (второто съм чувала на гости при сбогуване)

# 11 752
  • sofia
  • Мнения: 8 938
Болгарка са флексовете, а не бормашините.

Така е, моя грешка. Embarassed
Ама то правилното за флекс е ъглошлайф, защото и флекс-а е всъщност марка Smiley

# 11 753
  • Мнения: 15 317
... "Извинявайте, ако има нещо" (второто съм чувала на гости при сбогуване)
А отговора обикновено е: Ако има нещо, няма нищо! Joy

# 11 754
  • Мнения: 2 069
вм., нз, копр?, мн., здр, чрд, бнд, мм, мп, мс, вс, док.... - спестено време, оползотворено за много по-ценни, важни и значими неща, отколкото изписването на думи като вместо, много, всички, не знам...


"Вм" е граматически правилно и книжовно съкращение, както например "вкл.", "гр", "Б. пр.", "вр."  и мн.др. 🙂 Не е от типа на "здр, копр" Среща се в учебници, речници и пр.🙂

# 11 755
  • SF
  • Мнения: 21 226
Кое се среща в учебници??? Място ли се пести!

# 11 756
  • Мнения: 6 884
Ама то правилното за флекс е ъглошлайф, защото и флекс-а е всъщност марка Smiley
Да марка е и понеже те са измислили този тип машини се е наложило като наименование.

# 11 757
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Щилка от марката Щил.

# 11 758
  • Мнения: 1 306
- Благодаря.
- За нищо.

Това "за нищо" е крайно тъпо.

# 11 759
  • София
  • Мнения: 3 611
Кое се среща в учебници??? Място ли се пести!
Ами да, срещат се: вм., вкл. и другите посочени. Все едно не сте отваряли учебници! 🤔 Не всичко се изписва като цяла дума или словосъчетание. Напр. пр.н.е. да сте срещали някъде изписано като "преди новата ера"? 😉

Общи условия

Активация на акаунт