Фраза, която мразя

  • 1 069 939
  • 19 304
  •   1
Отговори
# 11 820
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Имплицитно присъства направо. Wink

Не бях чувала за лот дрешки, но то винаги има първи път.

# 11 821
  • Мнения: 1 804
Я, че ми стана любопитно?! Какво е лот? Много ли? Стилето също не съм чувала. Само клъч.

# 11 822
  • Мнения: 5 920
Лот-например на български набор, комплект. Еднакви неща/бикини например/, опаковани заедно, от които не можеш да купиш единична бройка.

# 11 823
  • Мнения: 445
Комплект е това лот. И дразни Simple Smile
Някой по-нагоре ме подсети за "дерзай", хич не я харесвам.

# 11 824
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Стилето е високо, много тънко и много остро токче. От онези, на които всички се възхищаваме отдалеч, но чието близкото присъствие навява смътни идеи за обувки с метална вложка на бомбето...

# 11 825
  • Мнения: 1 760
Кромид лук е вид лук. Не всички видове. Никога не съм чувала някой да казва "кромид" без да бъде последвано от "лук". Ама аз съм от София, какво ми разбира главата? "Пиперът" е подправка. Плодът е "чушка". Не ме интересуват интерпретациите. Където и да са написани за мен нямат никаква тежест.

# 11 826
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
тази сутрин се сблъсках с "неприятен дискомфорт".
голям/малък, слаб/силен, краткотраен/продължителен - да.
мога  да приема даже пълен/цялостен - частичен/локален, но това...
освен вече да се е появил и приятен дискомфорт, за който съм в неведение..

# 11 827
  • Германия
  • Мнения: 1 072
тази сутрин се сблъсках с "неприятен дискомфорт".
голям/малък, слаб/силен, краткотраен/продължителен - да.
мога  да приема даже пълен/цялостен - частичен/локален, но това...
освен вече да се е появил и приятен дискомфорт, за който съм в неведение..


И на мен ми направи впечатление този израз. До такива попадения водят опитите да се кажат прости неща със сложни думи.

Дразня се на изрази от типа "скъпи цени" или "гореща температура". Цената / температурата е висока / ниска. А нещото е скъпо / евтино или горещо / студено.

# 11 828
  • Мнения: 5 920
Кромид лук е вид лук. Не всички видове. Никога не съм чувала някой да казва "кромид" без да бъде последвано от "лук". Ама аз съм от София, какво ми разбира главата? "Пиперът" е подправка. Плодът е "чушка". Не ме интересуват интерпретациите. Където и да са написани за мен нямат никаква тежест.

Ако е написано в речник, например, също ли? Много категорично.

# 11 829
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
Скрит текст:
тази сутрин се сблъсках с "неприятен дискомфорт".
голям/малък, слаб/силен, краткотраен/продължителен - да.
мога  да приема даже пълен/цялостен - частичен/локален, но това...
освен вече да се е появил и приятен дискомфорт, за който съм в неведение..


И на мен ми направи впечатление този израз.
До такива попадения водят опитите да се кажат прости неща със сложни думи.

Скрит текст:
Дразня се на изрази от типа "скъпи цени" или "гореща температура". Цената / температурата е висока / ниска. А нещото е скъпо / евтино или горещо / студено.

"да ви оповестя и моят казус, а вие кажете как процедирате и ако има по-компетентни, да го разтълкуват."
и следва нещо от рода на: как да си изключа телевизора от контакта... Simple Smile

# 11 830
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
За гореща температура не съм чула, но скъпите и евтините цени наистина са навсякъде около нас. (Аз лично не ги мразя, но е неправилно, да.)

Цитат
Не ме интересуват интерпретациите. Където и да са написани за мен нямат никаква тежест.
И точка по въпроса! Sunglasses

# 11 831
  • Мнения: 1 760
Да, категорична съм, защото от всякакви села и паланки някакви хора се смятат за много компетентни и им се дава трибуна. Даже и в речниците пишат немалко такива. Да не говорим за учебниците на децата.

# 11 832
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Така ами, не е ясно от кое село или паланка е - речник ще ми съставя. Wink

# 11 833
  • София
  • Мнения: 19 249
Пипер не е нещо неразбираемо и странно, та да скачате толкова.
И в София не се говори най-чистият език

# 11 834
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Скача се срещу твърденията, че "чушка" е неправилно, освен евентуално за люта такава, не срещу самия пипер.

П.П. Понятие като "най-чистият език" (...се говори еди-къде си - било София, често споменаваното Търново, или примерно село Голем бел извор) е най-чиста безсмислица според мен.

Общи условия

Активация на акаунт