Фраза, която мразя

  • 1 071 651
  • 19 311
  •   1
Отговори
# 15 360
  • Мнения: 1 123
Не знам коментирано ли е по-нагоре. Отдавна вирее едно недоразумение - като отговор на "благодаря" да се казва "за нищо". Обикновено хората, които го ползват не пропускат да го кажат, т.е. не го казват понякога, а на абсолютно всяко получено благодаря. Нещо като голямо желание да се изкажеш последен.
Аз пък го намирам за учтивост, когато някой ти поблагодари, да кажеш "моля" или "за нищо". И винаги ги употребявам и то не , за да се изкажа последна.

# 15 361
  • Мнения: 1 468
Учтивостта изисква да се каже нещо в отговор, но то си е проблем, в някои ситуации наистина човек не знае какво да отвърне на "благодаря". "За нищо" е по-опростена форма на "няма защо", само че невинаги е подходящо, защото, когато си вложил повечко труд или ресурси, определено има защо да ти благодарят. "Моля" го възприемам като уместно само в определени ситуации, някак претенциозно ми звучи, нещо като "добре, от мен да мине, приемам благодарността ти". "За мен беше удоволствие" първо, че е дълго, второ, че е натруфено, и трето, често не отговаря на истината Grinning

# 15 362
  • Мнения: 1 308
Отговаря се с Моля, ако е уместно. Когато ти благодарят формално, не е нужно да казваш нищо. Ако ти благодарят, защото наистина си бил полезен с нещо, да кажеш "за нищо" е хем неуместно хем невярно.

# 15 363
  • Мнения: 5 542
И какво да кажеш, когато ти благодарят? "Добре"? Аз казвам и "моля", и "за нищо". "Моля" ми идва отвътре, когато наистина съм вложила усилия в направената услуга, "за нищо", когато не усещам да имам кой знае какъв принос, например, когато клиенти на работа ми благодарят - наистина е за нищо, аз си върша работата и ми се плаща за това.

# 15 364
  • Мнения: 1 308
Темата е "фраза, която мразя", нали така? Аз не понасям да чувам "за нищо", ти се изтъкваш, че го правиш. Може да си направиш изводите дали е добре да го правиш - не се знае колко от клиентите мислят като мен. Струва ми се, че това е смисълът на темата - всеки да може да се замисли, ако ползва паразитни фрази, които смята за удобни.

# 15 365
  • Мнения: 5 953
Ако някой ми е приятел и услугата, която съм направила търпи шега, казвам "Пак заповядай". А инак обикновено казвам "моля". А "за нищо" го тълкувам, че на човека не му е коствало усилие, нито го е затруднило.

# 15 366
  • Мнения: 1 136
BCD, къде пише, че "за нищо" е паразитна фраза? И според мене не е учтиво да не се отговори с нищо. Аз понякога казвам и "пак заповядай", обикновено пред по-близки.



https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D0%BD%D0%B8%D1%89%D0%BE/

W ме е изпреварила с "пак заповядай". Simple Smile

# 15 367
  • Мнения: 3 325
Явно всеки тълкува различно фразите. "За нищо" го тълкувам точно както "няма защо", което означава че или не е коствало много труд на човека или човека ти е близък и няма нищо против да ти помогне.
Като груб отговор на "благодаря" считам "мхм", доста съм го чувала  и винаги ми оставя едно впечатление все едно съм досадна и за повече услуги да не си и помислям Grinning
За мен отговора на всичко е един- хората ги мързи да говорят.

# 15 368
  • Мнения: 1 308
Там е работата, че се отговаря "за нищо" на всяко благодарене, включително и за неща, които не са дребна работа и благодаренето не е формално. Просто паразитен израз. Чуеш ли благодаря, отговаряш "за нищо". Паразитна фраза ще рече, че казваш нещото по-често от нужното. Както някои постоянно вмъкват "примерно", "амии" и др.

# 15 369
  • Мнения: 25 691
Като деца ни учеха, че на „Благодаря“ трябва да отговориш с „Моля“. Поне възпитаните деца така трябваше да правят. Simple Smile
Не знаех, че е изпаднало от етикета.
„За нищо“ аз също използвам в определени ситуации.

# 15 370
  • Мнения: 5 542
Е добре де, някаква идея има ли как да се отговори на "Благодаря", освен споменатите отговори? Просто да се замълчи? Това е супер невъзпитано, все едно - "благодаря - ми да, редно е" Joy "За нищо" не е паразитна фраза, а напълно стандартен отговор на "благодаря" и никога не ми е хрумвало, че някой ще вземе да се дразни от възпитание. Но това не е мой проблем. Ей сега пък ще тръгна да размишлявам на всяко "благодаря" колко и какво съм дала, че да преценя как да отговоря Joy Освен това може да считам направената от мен услуга да за маловажна и да не ми е коствала никакви усилия, но за човека да е много значима. Отговарям си "моля" и "за нищо" и това е положението.

# 15 371
  • Мнения: 1 308
Е добре де, някаква идея има ли как да се отговори на "Благодаря", освен споменатите отговори? Просто да се замълчи? Това е супер невъзпитано
Супер невъзпитано е, ако ти кажат благодаря и не кажеш нещо, каквото и да е така ли? Особено когато свършената работа е незначителна. Примерно подаване на касова бележка. Човекът взема касовата бележка и казва Благодаря (което не е особено нужно). Е, продавачът, ако замълчи е невъзпитан и то Супер. (Давам пример за незначителен повод за благодарене, че някой може да не може да измисли.)

# 15 372
  • Мнения: 5 953
Ако човек почне да измисля ситуации, в които да не отговори на "благодаря", все ще измисли нещо. Но в общия случай се отговаря. И да, така прави възпитаният човек. Сетих  се и за друг отговор-"Радвам се, че помогнах", "За мен беше чест". Ситуации различни, хора различни,възпитание различно.

# 15 373
  • Мнения: 1 308
"За мен беше чест" е от репертоара на Слави Трифонов. Да намесиш и чест като ти благодарят за нещо формално как трябва да се определи - може би словоблудство или празнословие? Вярно, че има хора, които искат последната дума да е тяхна и да изприказват още нещо, каквото и да е, но не значи че така е добре и всички така трябва да правят. Споменах "за нищо" точно в такава връзка - плямпане колкото да се каже нещо.

# 15 374
  • Мнения: 5 953
Май Вие искате последната дума да е Ваша, въпреки че няколко човека Ви опонираха. Това, че някой неподходящо използва израз, не значи, че той е неподходящ в други случаи. Нима този отговор сте го чули само от Слави? Но при него не е отговор на "благодаря". И нима не сте го прочели в художествено произведение, например.

Общи условия

Активация на акаунт