Фраза, която мразя

  • 1 218 188
  • 20 286
  •   1
Отговори
# 3 270
  • Пловдив
  • Мнения: 21 676
"Тази ми майка" по-добре ли е от гледна точка на правилността?  Sunglasses
(Не съм го чувала да се употребява, предлагам го. Wink )

# 3 271
  • Мнения: 4 529
Майката е една. Няма как да е тази или онази. Да не е рокля?

# 3 272
  • Пловдив
  • Мнения: 21 676
Ясно, че е една, обаче не е като да не може да се каже "тази Марийка!", "Ах, тази Мери!" или "гледай я тази Естел Бързоход", например. Нищо, че съответната "тази" е една. За такъв вид израз става дума, и той просто не звучи привично и гладко с "майка ми". "Тази мама" например не създава проблеми.

# 3 273
  • Мнения: 7 815
Аз пък винаги съм си мислела, че "тази", "този" за майка и баща, се използва, когато въпросния субект те ядоса нещо - тази, майка ми, не ме пуска на купон; този, баща ми, ми взе цигарите... Тая, тоя - такова едно, пренебрежително. А не да обозначиш тази ми майка, а не другата Laughing

# 3 274
  • Мнения: 83
Не харесвам когато някой използва думата мразя, вместо не харесвам.

# 3 275
  • Мнения: 7 815
Не харесвам когато някой използва думата мразя, вместо не харесвам.


Това са две различни думи, с различно значение. Не е едната вместо другата.

# 3 276
  • Мнения: 1 740
Аз пък винаги съм си мислела, че "тази", "този" за майка и баща, се използва, когато въпросния субект те ядоса нещо - тази, майка ми, не ме пуска на купон; този, баща ми, ми взе цигарите... Тая, тоя - такова едно, пренебрежително. А не да обозначиш тази ми майка, а не другата Laughing


Да, разбира се - точно за  пренебрежителния и омразен смисъл на "тая" и "тоя" иде реч, когато е казано с яд.  Даже ако може да е "таа майка ми" и "тоа баща ми" някои биха били още по-доволни да го използват. Сякаш говорят за някой от улицата. Ужасно грубо и грозно ми звучи, казано особено за родител. А както чувам сега е на мода сред тийновете.

# 3 277
  • Мнения: 64 901
Не съм го чула все още.
Не е късно, де. Mr. Green

# 3 278
  • Мнения: 4 304
Аз пък мразя: "бащата" или "майката" за собствените си родители.
Още по отвратително е "дъртия" и "дъртата" за същото, като хората може да са 45 годишни, казано от младежи.

# 3 279
  • Страната на приказките
  • Мнения: 372
Дразнещо ми е "твоя" или "моя", употребено за съпруг.
"А твоя носи ли ризи? Щот моя не обича."  ooooh!

# 3 280
  • Мнения: 251
Аз ползвам множестнено число за ориз. Като си взивам от китайците винаги им казвам - два ориза със зеленчуци, моля! 

# 3 281
  • SF
  • Мнения: 27 942
Да де, но правилното е: две порции ориз със зеленчуци. А китайката да се провикне: Два пъти ориз, моля!!

# 3 282
  • Мнения: 7 171
Да де, но правилното е: две порции ориз със зеленчуци. А китайката да се провикне: Два пъти ориз, моля!!

Граматически е неправилно, точно както и на английски не се казва "do you want coffee?", обаче си се използва разговорно, и още как, И на български така. Аз лично също не казвам два ориза, а два вида ориз, или две порции ориз, но няма да се подразня от множественото число.

# 3 283
  • Мнения: 7 685
Няма ми телефона, няма ми чантата, няма ми торбичката.  ooooh!

# 3 284
  • Мнения: 5 710
пишете ми на лично
писах ви на лично

Общи условия

Активация на акаунт