Фраза, която мразя

  • 1 076 538
  • 19 346
  •   1
Отговори
# 8 505
  • Пловдив
  • Мнения: 14 880
Мисля, че формите изкелифинчен, изкелифенчен, изкелифещен, изкелиферчен и пр. едва ли са регионално обусловени.
Аз например казвам "изкелифещен".

# 8 506
  • Мнения: 1 804
Аз съм от Североизточния, тук думата е "изкилиферчен". Simple Smile

# 8 507
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 763
За кой край е характерно прилагателното "изкилифинчено"?
Аз съм от Стара Загора, чувам го понякога тук.

# 8 508
  • Мнения: 54 955
Значи аз съм в грешка за анцуанелата, фланела било, не долнище. Simple Smile

# 8 509
  • Мнения: 8 927
Аз съм от Североизточния, тук думата е "изкилиферчен". Simple Smile
Така казваме, да. Може би аз бих го написала "изкелиферчен", ако изобщо не го заменя с друга дума, когато пиша. "Изкилифинчен" го срещам единствено и само във форума.

# 8 510
  • Мнения: 1 804
Аз съм от Североизточния, тук думата е "изкилиферчен". Simple Smile
Така казваме, да. Може би аз бих го написала "изкелиферчен", ако изобщо не го заменя с друга дума, когато пиша. "Изкилифинчен" го срещам единствено и само във форума.
Ооо, аз изобщо не претендирам за правописа на тази изки(е)лиферчена дума, но понякога я използвам, да речем 1-2 пъти в годината. Wink
Друга странна дума ми е "смъкофърцацан" или нещо подобно. Не знам дали е регионална, жаргонна, диалектна, не я използвам, но съм я чувала. Мисля, че означава омърлушен, потиснат. Ако някой знае, да разясни.

# 8 511
  • Мнения: 8 927
Ооо, аз изобщо не претендирам за правописа на тази изки(е)лиферчена дума, но понякога я използвам, да речем 1-2 пъти в годината. Wink
Ще я заменя с друга дума, когато пиша, точно защото имам съмнения как се пише. Simple Smile В устна реч я ползвам.

# 8 512
  • Мнения: 4 270
Друга странна дума ми е "смъкофърцацан" или нещо подобно. Не знам дали е регионална, жаргонна, диалектна, не я използвам, но съм я чувала. Мисля, че означава омърлушен, потиснат. Ако някой знае, да разясни.
"Смърцафърцах го набързо". Т.е. намотах го, скарах му се и т.н., не означава омърлушен.

# 8 513
  • UK
  • Мнения: 3 959
И аз го знам като омърлушен. Начина на изписване варира малко.

# 8 514
  • В един копнеж!
  • Мнения: 2 407
Много любима фраза "Коя /Кой си ти, че да ми кажеш..."
Все по - често я срещам и из форума.

# 8 515
  • София
  • Мнения: 4 328
много ми е изкелиферчена тази анцуанела Simple Smile))

# 8 516
  • SF
  • Мнения: 21 564
Смъцафръцан го ползвям (много рядко) в смисъла на омърлушен.
Напоследък чувам, че го заменят със "спихнат". - Бързах много, успях да стигна, но го нямаше и се спихнах.
Изкелиферчено ползвам от горните предложения и съм от противоположния край на Североизточна България. Simple Smile И тук го чувам в този вариант.
Останалите варианти са ми изкелиферчени Simple Smile
Опитвала съм да ползвам в същия смисъл и думата "изчанчен", но изкелиферчен е по-познатата и по-употребяваната по моите земи.

# 8 517
  • Мнения: 4 303
"Изчанчен" съм го чувала от по младите, а "изкелиферчен" от по големите, да речем.

# 8 518
  • Пловдив
  • Мнения: 14 880
А, и от стари, ама доста стари и отдавна, съм чувала "недей да се чанчиш така", което значи недей да се клечиш, недей да се кривиш така.

# 8 519
  • Мнения: 2 143
"недей да се чанчиш така"
Жаргонното значение на думата чанч не е клечиш или кривиш.

Общи условия

Активация на акаунт