Фраза, която мразя

  • 1 076 859
  • 19 346
  •   1
Отговори
# 9 330
  • София
  • Мнения: 4 328
това "Кажи" е такава видна простотия, че заслужава мълчаливо затваряне на телефона.

Есме, всички сме заредени с клишета. едни теб конкретно дразнят, други мен, вероятно. от тази матрица трудно се излиза.
самата ти употреби такова в края на поста си, което мен не ме дразни, да уточня:)

# 9 331
  • Мнения: X
Откачам, когато звъня по телефона и отсреща ме посрещнат с "Кажи!" (излаяно с тон "давай по-бързо, че нямам време да се занимавам с тебе")
Имам само една такава позната(така вдига телефона и на другите хора, които я търсят) , но успешно я церя със замълчаване, последвано от любезен поздрав, на който няма как да не отговори.

"Кажи" има място и подходящи моменти, в които да се приложи. Когато някой ти досажда по телефона определено е удачно при поредното звънене да вдигне човек с "кажи". Имам такава роднина, която често ми звъни, понякога тъкмо затворя и след няколко минути звъни пак. Вдигам с "Да, кажи", защото в даден момент просто ми писва. Имам и една приятелка, която ми звъни, когато кара кола и и е скучно. На нея и вдигам с "Какво има", защото знам още щом видя че се обажда, че няма какво да ми каже и е от скука.

Аз не се обаждам на никого да го питам какво прави. За целта има писмени съобщения в месинджъп, вайбър, уотс еп и т.н. За да се обадя по телефона, значи има повод и въпрос. А такива, които ми губят времето да ми се лигавят по телефона колкото да не им е скучно са точно за "Кажи".

# 9 332
  • SF
  • Мнения: 21 564
това "Кажи" е такава видна простотия, че заслужава мълчаливо затваряне на телефона.

Есме, всички сме заредени с клишета. едни теб конкретно дразнят, други мен, вероятно. от тази матрица трудно се излиза.
самата ти употреби такова в края на поста си, което мен не ме дразни, да уточня:)


Направих го нарочно и го сложих в кавички, за да покаже, че е цитат. Чужд.
Добре се е лепнало към другите клишета.

# 9 333
  • София
  • Мнения: 4 328
имах предвид "топлата вода"Wink

# 9 334
  • Pesaro
  • Мнения: 12
Никак не обичам да споделя с някого,да поискам съвет, а отсреща да получа " Ти си знаеш " . Изприщвам се.. Rolling Eyes
Ами то когато даваш съвет и не се приема и накрая заключваш с това:"ти си знаеш" най добре. Какво друго да кажеш на човек, който уж иска съвет от теб, но не приема друго мнение. Поне при мен е било така.
Не говоря за случаите, в които не приемам нечий съвет. Пример:
- " Вече не съм доволна от тази кола. Остаря, а и ми харесва новият модел на Хюндай. От друга страна, мъжът ми казва, че японските автомобили са твърде капризни. Как мислиш? "
- " Не знам,ти си знаеш."
Ако аз съм на мястото на попитания, дори да нямам никакви знания в тази сфера, поне бих посъветвала нещо от рода на " Попитай и други хора, информирай се за марката в някой форум" и т.н. Ама да изръся "ти си знаеш"..

# 9 335
  • Мнения: 66
Хипер мега гига турбо тъпото "Но всичко е точно". Особено примесено с мазния и извратен поглед на Пепа Ханс.

И " такивИ" също.. сериозно, защо толкова хора говорят така? Чуя ли "такиви" автоматично ми пада мнението за отсрещния човек, без значение дали е професор или роднина.

# 9 336
  • Мнения: 2 663
Ти ме подсети за "личи са/са личи", вместо "личи си/си личи".
Ушите ми кървят, щом го чуя, а е удивително колко хора го ползват.

# 9 337
  • София
  • Мнения: 6 195
И мен такивИ ме побърква. Също и тЪзи. Simple Smile

# 9 338
  • Мнения: 4 303
Ние имахме учител, който само посочваше и кажи тъзи или този. Имена не казваше никога. От тогава съм я намразила "тъзи".
"Личи са" и още много "са", вместо "си" е характерно за североизтока и май не ме дразни. Може би съм свикнала с него.

# 9 339
  • Мнения: 1 804
"Са", "та", "ма" наистина идват от североизтока наред с мьекия говор.
"Уморих СА", "Много ТА обичам", "НИ МА гледай така"... дразнят западния слух, но са част от пъстротата на езика ни. Извинявам са, ако това не допада на някого.

# 9 340
  • Пловдив
  • Мнения: 14 924
Пип4и, за друго става дума. Уморих са вместо уморих сE е едно, личи са вместо сИ е друго.

# 9 341
  • Мнения: 2 663
Ясно ми е от къде идват, аз също съм от там. В поста ми ставаше въпрос за хората произнасящи всички останали Си/Ти/Ми-та и т.н. правилно, само и единствено "Личи са" по този начин. И то защото "Не мога да си изкълча така езика". Joy

# 9 342
  • Пловдив
  • Мнения: 14 924
На изток СИ и МИ също са СИ и МИ, не са СА и МА. Да не ги бъркате със СЕ и МЕ?
"Личи CA" е все едно "личи СЕ" и по тази причина е неправилно.

# 9 343
  • Мнения: 1 804
Да, моя е грешката. Разбрах какво имате предвид. "Личи са" не казвам, но използвам останалите, т.е. вместо "се" казвам "са" и се опитвам да се отуча, но не ми са получава. Smile

# 9 344
  • Пловдив
  • Мнения: 14 924
Аз пък ги използвам и не се опитвам да се отуча. Sunglasses

Общи условия

Активация на акаунт