Фраза, която мразя

  • 1 067 448
  • 19 260
  •   1
Отговори
# 9 915
  • София
  • Мнения: 3 610

Скрит текст:
Цитат на: cabochard в ср, 24 апр 2019, 23:08
Много ме дразни: "Колко лайка ще съберем за..." (човек, събитие, кауза, обществена личност и т. н.).
Едно време събирахме по 2 кг лайка всяко лято като "пионерско поръчение" - така събирахме лайка - собственоръчно, истинска, ароматна, лечебна билка, а не, за да се правим на интересни. И дори, когато "поназнайвахме" английски на доста прилично ниво не го навирахме в очите на всички за себедоказване. Аман от криворазбран модернизъм в съвременния език! И на български имаме предостатъчно възможности да се изразим адекватно и грамотно /стига да сме грамотни, разбира се/. ooooh!
И ника ти може да бъде преведен с прекрасна българска дума, ама си се направила на модерна и ти 🤪

Прощавай, ВикториА, моето невежество, но къде точно от съдържателната ти публикация /не казвам "пост", за да не наранявам крехките ти чувства, и да ме обвиниш пак, че съм се направила на модерна/ трябваше да ръкопляскам, че нещо не схванах? По твоята логика болшинството потребители /не само тук/, се правим на модерни. Радвам се, че имаш афинитет към френския език. Smiling Imp Animal Joy Cat

Ако ще използваме български език, къде е мястото на "болшинство"? Или трябва да се пазим само от английски?

# 9 916
  • SF
  • Мнения: 21 093
На много хора не им се нравят тези нови думички, но това е положението.


На мен пък не ми харесва да говоря с думите, които ползваше моята баба. Вероятно на нея не й е харесвало и не е ползвала думите и изразите, които е употребявала нейната баба.
Разликата е, че времената между мен и моята баба бяха по-динамични и за развитието на езика, и  за технологиите, и за медицината, и за всичко останало, отколкото разликата във времената между баба ми и нейната баба. Тоест разликата в поколението между мен и баба ми е по-силно (и дразнещо за някои) изразена, отколкото разликата между баба ми и нейната баба. Но я е имало, да знаете!!!!

# 9 917
  • INFJ
  • Мнения: 9 326
Така е, всеки език се променя, не само нашият. И всеки език е звучал различно дори само преди 50 години. За по-дълги периоди да не говорим, там може и половината неща да ти останат неясни.

# 9 918
  • Пловдив
  • Мнения: 14 350
Много, ама много мразя "лелката" и "гости от червен бряг". А пък като видя цензурирана думата менструация изпадам в непознато за мен състояние на яд и смях.
И на мен тези са ми неприятни, а цензурирано не съм го виждала и ми е трудно да си го представя, ама всичко има по света.

# 9 919
  • Мнения: 1 918
Точно тук го видях в някаква тема от преди сто години. А цензурирането на секс си е често срещано май.

# 9 920
  • София
  • Мнения: 19 221
И на български имаме предостатъчно възможности да се изразим адекватно и грамотно /стига да сме грамотни, разбира се/. ooooh!
А как точно се превежда "лайкове" в случая? Харесвания във ФБ? Всеки език се развива, неологизмът селфи се възприе във всички езици, но ние да си стоим на етап "гърбосложен на кревата"

# 9 921
  • Мнения: 4 270
Напоследък ме дразни непрестанното използване на "добавена стойност". То не е за производство, то не е за участие, то не е за работа, живот... ужас. Измести така популярното "да му влезеш в обувките".

# 9 922
  • Мнения: 7 897
Херц, би ли дала пример - не мога да се сетя Blush

# 9 923
  • Мнения: 25 568
И аз наскоро го срещнах в някаква статия май – много нелепо и не на място звучеше.

# 9 924
  • София
  • Мнения: 19 221
Предполагам, че го ползват вместо "принос"
"Създаване на социална добавена стойност" - ъ?

# 9 925
  • Мнения: 4 270
Херц, би ли дала пример - не мога да се сетя Blush
"Трябва да има добавена стойност от това, което правим". Цитирам колега Tired Face.
Днес в някой от сутрешните блокове ставаше въпрос за инвестиции с висока добавена стойност.
Производителността, животът, всичко напоследък трябва да бъде с висока добавена стойност.
Не казвам, че е неправилно, просто губи смисъл, освен че дразни, постоянното използване на този израз.

# 9 926
  • Мнения: 54 337
Андариел много ползваше "добавена стойност".

Мен ме дразни "шубе".

# 9 927
  • Мнения: 2 263
"Шубе" ми е като "шуба" и не ми звучи добре. Grinning

# 9 928
  • Мнения: 2 068
Дразни ме използването на "листи" вместо "листове"  и на "преговаря" в смисъл на "отговаря непочтително, опонира"

# 9 929
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 005
добави "хАртия" Cry

Общи условия

Активация на акаунт