Фраза, която мразя

  • 1 218 195
  • 20 286
  •   2
Отговори
# 3 225
# 3 226
  • Пловдив
  • Мнения: 21 676
Нямаше нужда. Wink Аз като писах за еврото, че "евра" е правилно, съвсем нямах предвид, че специалистите са на това мнение.
Нали също специалисти препоръчват напълно идиотския за мен израз "една колега".
Не знам защо трябва допълнително да префърцунваме и изчанчваме (дразни ли го някой тази дума? а дразни ли го някой изразът "дразни ли го някоЙ"?) езика си, вместо да си спазваме нормалните му правила.

# 3 227
  • Мнения: 64 902

 Peace

Не ми звучи добре еврА.
Все пак не говорим за българска дума, важно е това.

# 3 228
  • Пловдив
  • Мнения: 21 676
Много думи не са български, но сме свикнали с тях и ги подчиняваме на старите си правила. Wink И умалително "евърца" си използваме ние с мъжа ми (нещо като "левчета" е това).

# 3 229
  • Мнения: 902
Като кажа на моя че нещо не ми харесва и отговор: "преувеличаваш" ! Като не знае какво да каже, казва това, без значенение има ли смисъл или не. Като го чуя ми иде да го фрасна!  Laughing
Ама не го, де...  Mr. Green

# 3 230
  • SF
  • Мнения: 27 943
Оооо, да... Езикът ни е пълен с такива паразити. Когато ги чуваме насреща си, а търсим важни отговори, се дразним. Друг път самите ние се измъкваме с тях.

# 3 231
  • Мнения: 4 265
Нямаше нужда. Wink Аз като писах за еврото, че "евра" е правилно, съвсем нямах предвид, че специалистите са на това мнение.
Нали също специалисти препоръчват напълно идиотския за мен израз "една колега".
Не знам защо трябва допълнително да префърцунваме и изчанчваме (дразни ли го някой тази дума? а дразни ли го някой изразът "дразни ли го някоЙ"?) езика си, вместо да си спазваме нормалните му правила.

Е, не се измъквай сега. Съвсем по друг начин се разбира предишния ти пост. Специалисти-неспециалисти, евра не е правилно.

# 3 232
  • SF
  • Мнения: 27 943
Неправилното на еврА идва от там, че и на другите езици (английски, френски... не знам как е с немския, но май пак така) няма множествено число - 135 еuro, а не 135 euros.
Но пък може да се каже "много евра" или "хиляди евра", но "хиляда евро (струва квадратният метър, примерно)".
Лев, долар, франк, злота, крона, рубла - всички имат множествено число. Защо за евро да няма? Просто така го унифицираха на по-разпространените европейски езици.
В българския език много думи нямат множествено число - ориз, брашно и други (да не изнасям лекции по български ез.). Не знам дали не са приели и "евро" да е една такава дума, но няма логика - броимо е, както и останалите думи за валути, когато става въпрос за банкноти или цени.

# 3 233
  • Мнения: 4 265
Неправилното на еврА идва от там, че и на другите езици (английски, френски... не знам как е с немския, но май пак така) няма множествено число - 135 еuro, а не 135 euros.
Но пък може да се каже "много евра" или "хиляди евра", но "хиляда евро (струва квадратният метър, примерно)".
Лев, долар, франк, злота, крона, рубла - всички имат множествено число. Защо за евро да няма? Просто така го унифицираха на по-разпространените европейски езици.
В българския език много думи нямат множествено число - ориз, брашно и други (да не изнасям лекции по български ез.). Не знам дали не са приели и "евро" да е една такава дума, но няма логика - броимо е, както и останалите думи за валути, когато става въпрос за банкноти или цени.

Как брашно да няма мн.ч.?

# 3 234
  • SF
  • Мнения: 27 943
Ами така. Както очила няма единствено.

# 3 235
  • Мнения: 64 902
И "много евра" не е правилно.

# 3 236
  • Мнения: 4 265
Ами така. Както очила няма единствено.

Категорично не си права, брашно има мн.ч.

# 3 237
  • Мнения: 3 735
Ами така. Както очила няма единствено.
Защо брашно да няма множествено число?
http://ibl.bas.bg/rbe/?q=%D0%B1%D1%80%D0%B0%D1%88%D0%BD%D0%BE

ред. Знам, че не го обичате този речник  Whistling

# 3 238
  • Мнения: 64 902
Брашно има, но то се отнася за видове брашна.
Не може да кажеш, че имаш много брашна в пакета, примерно.
Или захар, сол, вода.

# 3 239
  • SF
  • Мнения: 27 943
2 вида брашно, 5 вида брашно. Добре де, казвайте "5 брашна струват 5 евра". Аз не говоря така.

Общи условия

Активация на акаунт