Фраза, която мразя

  • 1 218 223
  • 20 286
  •   2
Отговори
# 6 990
  • Мнения: 615
Мразя да ми казват " Стегни се !" когато например нещо съм се сдухала... Ми като ми мине ще се стегна, а до тогава ще си ходя сдухана  Rolling Eyes

# 6 991
  • Мнения: 4 765
Запеканка не е конкретно ястие, така казват на храна, която е изпечена. Може да е нещо като родопския пататник - картофельная запеканка, може да е с пилешко - запеканка с курицей, както и да е десерт.
А, с горница и долница дотолкова съм свикнала, че нищо нередно не виждам  Laughing
Вече за дънкен плат, дънкена пола мога да кажа, че никога не съм ги чувала в употреба.

# 6 992
  • Мнения: 1 694
Безкрайно много ме дразни некоректното използване на мъжките обръщения: Здравейте, Калоян; кажете, Иван; споделете, Станислав, Борислав, Петър, Венцислав и т.н.!
Никой ли никога не е чувал за звателния падеж!?!  Sick ooooh!

# 6 993
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 8 323
Не мога да разбера защо много хора във форума използват думата "мяса" като синоним на "прилича"? Знам, че има диалектна дума "мяза" (от гръцки), която означава същото, но защо със "с"? Правописна грешка ли е? Или има регион, където се изговаря по този начин точно?
Много ме дразни като го видя така написано.  Blush

# 6 994
  • Мнения: 25 753
Не мога да разбера защо много хора във форума използват думата "мяса" като синоним на "прилича"? Знам, че има диалектна дума "мяза" (от гръцки), която означава същото, но защо със "с"? Правописна грешка ли е? Или има регион, където се изговаря по този начин точно?
Много ме дразни като го видя така написано.  Blush

Да, родопски диалект е.

# 6 995
  • Мнения: 64 904
Ох, мен пък как ме дразни като го чуя това "мяса"! Twisted Evil
В Пловдив така говорят.
То и "мяза" не е много благозвучно, ама "мяса" е отврат! Stop

# 6 996
  • Мнения: 1 694
Ох, мен пък как ме дразни като го чуя това "мяса"! Twisted Evil
В Пловдив така говорят.
То и "мяза" не е много благозвучно, ама "мяса" е отврат! Stop

И в Чирпан така говорят /както и в околните села/.  Whistling

# 6 997
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 8 323
Аха, сега ми се изясни! Аз не съм го чувала никога!
Продължава да ме дразни!  Crossing Arms

# 6 998
  • Мнения: 64 904
Радвай се, че не го чуваш. Peace
Мен особено ме дразнят млади хора, като го използват.
Хайде за старите, как да е. Ама млад човек да говори така?!

# 6 999
  • Мнения: 12 935
Безкрайно много ме дразни некоректното използване на мъжките обръщения: Здравейте, Калоян; кажете, Иван; споделете, Станислав, Борислав, Петър, Венцислав и т.н.!
Никой ли никога не е чувал за звателния падеж!?!  Sick ooooh!
Е, чак пък некоректно изплзУване... Звателният падеж си е почти отживелица.
Прочети това, ако желаеш -
https://pavlinav.wordpress.com/tag/звателен-падеж/

# 7 000
  • Мнения: 1 694
Безкрайно много ме дразни некоректното използване на мъжките обръщения: Здравейте, Калоян; кажете, Иван; споделете, Станислав, Борислав, Петър, Венцислав и т.н.!
Никой ли никога не е чувал за звателния падеж!?!  Sick ooooh!
Е, чак пък некоректно изплзУване... Звателният падеж си е почти отживелица.
Прочети това, ако желаеш -
https://pavlinav.wordpress.com/tag/звателен-падеж/

Блогът точно на Павлина съм го чела /всъщност, линкът ти не се отваря/ и съм запозната с това, което имаш предвид. По този повод уточних също, че визирам конкретно мъжките обръщения. Женските звучат доста грубо, според мен.
https://pavlinav.wordpress.com/tag/%D0%B7%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B … 0%B4%D0%B5%D0%B6/
Не разбирам защо си наблегнал на У-то, то пък е още по-голяма отживелица и е дразнещо много, поне лично за мен.  Wink
Да кажем, че не съм използвала най-подходящата дума, просто ми е много "префърцунено", дистанциращо и претенциозно. Всеки споделя собственото си мнение, нали? Изразявам своето виждане и нямам претенции да ангажирам някого с него.  Peace

Последна редакция: вт, 20 юни 2017, 01:18 от cabochard

# 7 001
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз също избягвам звателната форма, защото обичайно на хората им звучи грубо и им е неприятно. А аз в повечето случаи се обръщам към деца.

# 7 002
  • Мнения: 4 304
Аз също избягвам звателната форма, защото обичайно на хората им звучи грубо и им е неприятно. А аз в повечето случаи се обръщам към деца.
Дъщеря ми пък имаше учителка по БЕЛ, която много държеше да го използва. Наистина някои имена звучат грубичко и нарушаването на правилата понякога е полезно. Напълно съм съгласна, че все пак това са деца.

# 7 003
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 647
Безкрайно много ме дразни некоректното използване на мъжките обръщения: Здравейте, Калоян; кажете, Иван; споделете, Станислав, Борислав, Петър, Венцислав и т.н.!
Никой ли никога не е чувал за звателния падеж!?!  Sick ooooh!
Е, чак пък некоректно изплзУване... Звателният падеж си е почти отживелица.
Прочети това, ако желаеш -
https://pavlinav.wordpress.com/tag/звателен-падеж/

И аз не го използвам, не мога да се пречупя да нарека някого Иване, Красимире... Все едно по махленски си говорим...

# 7 004
  • Мнения: 64 904
И на мен звателния падеж не ми допада и се радвам, че хората го избягват.
Особено за женски мена, на -ка, звучи кошмарно. Пенке, Йорданке, Марийке. Crazy Stop

Общи условия

Активация на акаунт