Фраза, която мразя

  • 1 071 201
  • 19 311
  •   1
Отговори
# 9 360
  • Мнения: 5 511
И аз не съм чувала "жал мЕ е". Също срещнах "убиват мЕ обувките". 🙄
Че какво му е на израза: Убиват МЕ обувките? Мен ме убиват, не комшията.  Thinking

Не могат да те убиват, освен ако не са насочили пистолет срещу теб. Обувките ТИ убиват. Комшията също не го убиват, а МУ убиват.

# 9 361
  • София
  • Мнения: 3 611
има "убиват мИ обувките", когато мИ убиват точно на кокалчето, или точно на мазола. Simple Smile Simple Smile Simple Smile
и "убиват мЕ", когато ми иде сама да се гръмна заради тях.

"Иде мЕ да се гръмна от тия обувки." е друго Simple Smile

Ами да, обувките ме тормозят.

# 9 362
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 400
Странното е, че речникът казва, че е "убиват мЕ обувките"! Аз съм го проверявала. 😳

# 9 363
  • Мнения: 5 511
"Иде мЕ да се гръмна от тия обувки." е друго Simple Smile

Ама и такова ли има Joy

# 9 364
  • София
  • Мнения: 3 611
И аз не съм чувала "жал мЕ е". Също срещнах "убиват мЕ обувките". 🙄
Че какво му е на израза: Убиват МЕ обувките? Мен ме убиват, не комшията.  Thinking

Не могат да те убиват, освен ако не са насочили пистолет срещу теб. Обувките ТИ убиват. Комшията също не го убиват, а МУ убиват.
https://rechnik.chitanka.info/w/убивам

# 9 365
  • Пловдив
  • Мнения: 14 523
Хм, и аз мислех, че правилно е само "убиват ми". Когато не ме карат чак да се гръмна, де.

# 9 366
  • Мнения: 5 511
Не знам защо трябва да гледам речника на читанка. Убиват ме има един смисъл и той е отнемат ми живота.

# 9 367
  • Мнения: 3 632
Това не е речник на Читанка, а на БАН.
http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BC/

# 9 368
  • Мнения: 5 511
Да, досега четох различни източници - навсякъде е убиват МЕ обувките. Явно цял живот съм използвала грешно глагола в този му смисъл и ще продължа да го използвам грешно и за в бъдеще Joy

# 9 369
  • Мнения: 3 632
Да, досега четох различни източници - навсякъде е убиват МЕ обувките. Явно цял живот съм използвала грешно глагола в този му смисъл и ще продължа да го използвам грешно и за в бъдеще Joy
Хи-хи, и аз така.

# 9 370
  • Мнения: 7 928
На път съм да се разпищя следващия път, когато в книга срещна написано "напът".

# 9 371
  • ту тук, ту там
  • Мнения: 7 400
На път съм да се разпищя следващия път, когато в книга срещна написано "напът".

Ама (в зависимост от контекста) е вярно! На мен също днес ми се наложи да го напиша в преносен смисъл и се поколебах дали да го напиша правилно или според личното си усещане, ама все пак избрах нормата.
Обаче за обувките, дето ми убиват, и аз ще съм непреклонна! 😁

# 9 372
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 082
като сте такива лингвисти може ли да ми обясните защо е "вкъщи", а "в апартамента", "в колата", "в мола"
Wink то аз ползвам "в двореца" де, ама да питам. Simple Smile

# 9 373
  • София
  • Мнения: 18 069
За да се избегнат двусмислици  Simple Smile. Хората в центъра на града живеят в къщи ( в смисъла на сгради), строени през 60-те години на миналия век с тухли.
Вкъщи (у дома) аз се чувствам най-щастлив. Simple Smile Едното в къщи и другото вкъщи нямат нищо общо. Макар че от контекста си се разбира идеално какво се има предвид и едва ли е нужно разграничение.
Както се разбира примерно, че моят син има син велосипед, живее в блок на 16 етажа, често рисува в своя блок карикатурки разни. Simple Smile

Последна редакция: пт, 07 дек 2018, 16:43 от пенсионирана русалка

# 9 374
  • Мнения: 1 430
като сте такива лингвисти може ли да ми обясните защо е "вкъщи", а "в апартамента", "в колата", "в мола"
Wink то аз ползвам "в двореца" де, ама да питам. Simple Smile

Това "вкъщи" адски много ме дразни и напук на всички "новоизлюпени" правила, си пиша "в къщи" и хич не ме е грижа дали съответства на съвременните норми. Хората, с които общувам си ме знаят, че съм "болна" на тема правопис и никой не е посмял да ми направи забележка /все още/.  Mr. Green hahaha

Общи условия

Активация на акаунт