Ретро кухня - търся идеи

  • 43 009
  • 134
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 266
Но защо!?Аз я чета в момента и е много трудна за четене.По скоро е научен труд.

# 31
  • Мнения: 3 870
Печено пиле в  кафяв плик от плод-зеленчука

Ауу, как ми се прияде, в наши дни може ли да го заместим с нещо, мисля си за опаковане в хартия за печене, но надали ще стане.

Соленки от нарязани  виенски кифли.

Майка ми правеше от тях нещо крем-карамелено, нарязваше на кръгчета и заливаше в яйца, прясно мляко и захар. Скоро се опитах с някакъв козунак домашен, но резултатът отиде в кофата, явно малко мляко бях сложила.

От мен добавям един крем, правеше се с желатин в два цвята, жълт и кафяв, някой рецептата да се сеща и едно друго нещо, между вафлени кори се слагаше някакъв крем и нищо повече не помня, но беше много вкусно.

Нещо мило се сетих, в тефтерите на нашите майки рецептите бяха с имената на колежките, питката на еди коя си, кексът на еди коя си и т.н.

От онази руска салата мразя майонеза, това нещо не е влизало в хладилника ми в последните 15-20 години.

# 32
  • Мнения: 11 571
Сетих се за едни вафлички. Купуваха се специални правоъгълни вафлени кори, правеше се карамелен пълнеж с орехи, престояваха няколко часа и се режеха на ромбчета. Голям хит бяха.

# 33
  • Мнения: 5 462
Но защо!?Аз я чета в момента и е много трудна за четене.По скоро е научен труд.
Ами да .Тя не е роман , но е интересна за нашето поколение което растеше изцяло по времето на соца.

# 34
  • Мнения: 389
Пълнени франзели с пълнеж няколко вида  Grinning.
Маслени сладки с преса
Пиле на фурна, печено върху бурканче от бебешко пюре с бира.

# 35
  • Мнения: 6 769
Някои неща вече са споменати, за които и аз се сещам.  Simple Smile Печеното пиле в книжен плик от плод-зеленчука беше хит, както и печено пиле върху морска сол. И аз съм правила сърца от кремвирш.  Peace А с кремвирш още - кремвирша се цепва по дължина, но не до докрай и в цепнатината слагахме парче кашкавал. Още с кревмирш - кремвирша се реже на парчета по около 5 см и от двата края се цепва на кръст, после се слагат във вряща вода и разцъфват като цвете. Друго - "фалшива дроб-сарма" , приготвя се като обикновената, но се ползва пилешко месо, нарязано на дребно или дребно нарязани пресни печурки.
За гости хит бяха панираните шницели - телешки шол се нарязва на шницели, изтънява се с чукче и се панира в яйце, брашно, яйце, галета. Пържи се в сгорещено олио. Като се извадят, върху всеки шницел се поставя парче краве масло. За гости нещо завъртяно - филе-вретено - с плънка от кисела краставичка, колбас и кашкавал и се запича във фурната.
От десертите - торта с бишкоти, сметанова торта (рецептата е подобна на френската селска торта), лондонски квадрати.
Това са нещата, които бяха много популярни през 80-те години сред колежките на майка ми и се приготвяха често в къщи.

# 36
  • Мнения: 2 266
До ден днешен правя доста от нещата-кренвирши с кашкавал,варени кренвирши и много други неща.но никога не съм се замисляла,че може да са ретро и т.н.,и т.н.
   Иначе по темата-масленки,фунийки,праскови,орехчета,кюфтета,пъленени с шунка и кашкавал,дълбана торта,торта негърче.

# 37
  • Мнения: 738
От салатите от ход се сещам за фалшив хайвер, у нас и навсякъде при приятели беше хит...
Соленки се правеха задължително; от десертите много често - "баварски" крем, който помня, че се разбиваше с миксер и не се вареше, имаше много яйца вътре, стягаше в хладилник няколко часа и ако не го изядеш вечерта, на следващия ден вече пускаше сос отдолу и се спихваше...
Домашния течен шоколад и бисквитеният салам са ясни, те са били хит навсякъде, струва ми се.
Между другото, аз никога не съм виждала по магазините да се продава сметана newsm78, май за първи път видях в кофичка след демокрацията. Преди това винаги и само кисело мляко - и то само един вид си беше Rolling Eyes , и прясно мляко в плик - и толкоз. Съответно у нас никога не се е готвило със сметана - поради липса на такъв продукт. Но пък се правеше пиле с майонеза - разчленено, намазано с майонеза и пипер, и печено...
И с желетата много трудно се боравеше - тези, които продаваха, или не се разтваряха добре, или не желираха добре, или не бяха вкусни... Помня, беше голям хит като пуснаха едни кремове-желе, които само трябваше да се разтворят в топла вода. Имаше зелен (май ябълка на вкус?), червен и може би жълт... разграбваха се направо.

# 38
  • Мнения: 6 769
Не помня в каква опаковка беше сметаната, но се намираше в нашия град (Сливен, това около 1984г.).  Peace Тортата със сметана ми беше любима и я правехме за празници.
А кисело мляко имаше 3 вида (краве, смес и овче), но последните два вида бързо свършваха и бяха дефицитна стока.  Laughing  Peace Продаваха ги в бурканче. А прясно мляко съм виждала само краве, в найлонов плик.

# 39
  • Мнения: 5 462
Не помня в каква опаковка беше сметаната, но се намираше в нашия град (Сливен, това около 1984г.).  Peace Тортата със сметана ми беше любима и я правехме за празници.
А кисело мляко имаше 3 вида (краве, смес и овче), но последните два вида бързо свършваха и бяха дефицитна стока.  Laughing  Peace Продаваха ги в бурканче. А прясно мляко съм виждала само краве, в найлонов плик.
В опаковка пластмасова /като на разбития хайвер тогава / и мисля че в такава опаковка имаше и подсладеното кисело мляко на което не помня името , нещо като скрежко , свежест и т.н. /
В сайта детството имаше снимка на опаковката/.
http://detstvoto.net/index.php?do=cat&category=lakomstva
ето в такава  опаковка  беше и  сметаната.Имаше сметана / но 5 пъти в годината или основно в столицата .Хората в провинцията кучета ги яли .Толкоз. Mr. Green Twisted Evil ooooh!
http://detstvoto.net/index.php?cstart=3&do=cat&category=lakomstva
Пина , това е много интересно .
http://detstvoto.net/index.php?newsid=2153
http://detstvoto.net/index.php?newsid=2045
http://detstvoto.net/index.php?newsid=924
http://detstvoto.net/index.php?cstart=7&do=cat&category=lakomstva

Последна редакция: сб, 07 фев 2015, 09:40 от Markrit

# 40
  • Мнения: 14 497
Аз също нямам спомен за заквасена сметана по времето на соца, майка ми правеше парфето с цедено кисело мляко, цедено с марля Peace

# 41
  • Мнения: 11 747
Маркрит, интересно, да!
Имаше заквасена сметана, но не във всички магазини, а вероятно в деликатесните. То имаше по един-два такива на град, И вероятно не всеки ден, едва ли, сигурно веднъж в седмицата. Не съм я виждала в магазин, не помня опаковката, но помня, че имаше, у нас се е случвало да се намери. Беше по- мазна от сегашната Данон, на филия съм мазала.

# 42
  • Мнения: 10 547
Добуш торта
Гараш
Локумки

Пина, ако вземеш книгата на Пенка Чолчева, от която черпя идеи и към днешна дата, ще видиш събрани най-популярните български рецепти.

# 43
  • Мнения: 11 947
За предястие- хамбургски салам -защото беше  най -широк, се реже на тънки кръгчета и се пържи с обелката.Поучава се нещо като купичка, която се пълни с домашна руска салата.Слага се дръжка от целина и се получава кошничка.
Пак предястие -от варени яйца, като се разбие жълтъка с кисело мляко или майонеза се моделираха пиленца,гъбки,калинки.

Майка ми разбиваше хайвер с лук и галета,но беше някакъв на топчета,май се купуваше само от моряци

На детски рожден ден -най -голям хит -разбива се до еднородна смес консерва от копърка с масло.Маже се на филия и се украсява със зеленчуци от туршия -тези сандвичи първи изчезваха от чиниите

# 44
  • Мнения: 1 265
pina.... ако имате идеята за заведение с "ретро меню"...... намерете книгата на майстор-готвач Попински - някогашния главен готвач на ресторант Балкан ( хотел Шератон)
Там има доста интересни неща, съответно и тяхната калкулация като грамаж по рецептата за 10 порции.
За съжаление книгата с "неговите" рецепти е издавана само веднъж и не я намерих в интернет.
Желая успех   chef

Общи условия

Активация на акаунт