Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 867
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 10 874
Картофи с подправки на фурна от Светкавица

За вечеря, когато съвсем ме примързи или нямам време правя печени картофки на фурна. Нарязвам на тънко картофките, поръсвам ги с мазнина и леко посипвам чубрица и червен пипер, сол на вкус- някаква интерпретация на "селски". Като има зеленчук някакъв и сирене, тези картофки са достатъчни за вечеря.

Тарталета:
Аз даже не ги беля и режа- Измивам ги добре, правя смес от зехтин и подправки, овъргалвам ги хубаво и ги слагам с отрязаното надолу в тавата. За 20 минути стават мозък, после с чисто масло ги мажат моите, убиват се да ги ядат.

# 661
  • Мнения: 10 874
Шпиковано пуешко филе в плик, препоръчано от Жълто Цвете

Необходими Съставки
пуешко филе - 700 - 800 г
чесън - 3 - 4 скилидки
морков - 1 бр.
черен пипер
масло - 70 г
сол
соев сос - 2 с.л.
олио - 2 с.л.
бяло вино - 3 с.л.
вода - 50 мл

Начин на приготвяне
В парчето пуешко правите малки разрези (колкото да влезе кубче около 0.5 см х 0. 5 см). Моркова, чесъна и маслото режете на малки кубчета и ги пъхвате на различни места в предварително направените дупчици. Поръсвате месото със сол и черен пипер по ваш собствен вкус, поливате 1 с.л. соев сос и оставяте за няколко часа в хладилник (покрито с фолио или в затворена купа).

След като месото престои, го изваждате и слагате в плик за печене. Доливате вода, останалия соев сос, олио и бяло вино. Затваряте плика и правите 1-2 малки дупчици в него. Пече се на 180 градуса поне час и 10 минути в зависимост от силата на фурната - може да отнеме и около час и половина.

Разбира се, че месото е готово, когато придобие приятен потъмнял цвят. Изваждате от фурната и внимателно разкъсвате плика, така че да не останат парчета от него по месото или соса.

Соса, които е останал в плика от печенето, разреждате с още 1 с.л. соев сос, 2-3 с.л. вода и толкова бяло вино и 1 с.л. брашно. Разбъркайте го хубаво, така че да не стане на буци и го сложете в тиган или малка тенджерка на котлона за 2-3 минути, докато се сгъсти.

При сервиране полейте месото, за да не е сухо.

# 662
  • Мнения: 10 874
Мариновани пържоли от пуешко на Sunny29

То не беше на пържоли, а парче месо, 750 гр. Аз си го нарязах на пържоли. Мариновах 3 пържоли с по една лъжица соев сос, една зехтин и около 50 мл. бяло вино и след около час сложих в грил тигана на котлона, станаха за по-малко от 5 минути.

# 663
  • Мнения: 10 874
Пържоли от пуешко на тиган от Мъ℘♥Мяɣ

Снощи го намазах със зехтин, сол и черен пипер и го хвърлих в тигана, без да го мариновам, без нищо - нарязах филетата с дебелина около пръст и половина. Станаха много вкусни пържоли - не са сухи (в смисъл едва да ги дъвчеш), но нямат мазно, чисто месо е. На мен ми харесаха.

# 664
  • Мнения: 10 874
Пържени печени чушки с шунка и сирене на mariat

Печени чушки запържени с малко масло, после се добавя шунка, сирене, сметана, яйца и кашкавал. Накрая се поръсва с пармезан.

# 665
  • Мнения: 10 874
Кюфтета от тиквички

Кюфтета от настъргани тиквички на Бел Ами:
Изцеждаш ги първо, слагаш брашно, яйце и подправки, и ги пускаш на таралеж в силно загрято олио.
***

Кюфтета от тиквички на ДжеНа:
рендосване,отцеждане,овкусяване-копър,чесън,сол,яйца и брашънце повечко, и пак отцеждане преди всяко кюфте.Аз хубаво ги изстисквам в шепа едно,по едно преди да метна в тигана.
Случва се да се пръснат и на нищо да не приличат
***

Кюфтета от тиквички на фурна от raja_nikol:
Моите бяха около 1 пръст дебели, намазана хартия, отгоре капнах олио също. Пекох на вентилатор, след 20 мин.  ги обърнах с шпакличка. Чудесна коричка имаха. На 4 тиквички 2 яйца и почти чаша брашно.
***

Диетични кюфтета от тиквички на Sunny29:
Аз правя режимни кюфтета от тиквички като ги настържа, отцедя след време и забъркам с извара. С лъжицата слагам върху хартия за печене и не се разпадат. Овкусявам, с каквото ми харесва, на мен само черен пипер ми понася на тези кюфтета. Ако станат много сухи, лъжица кисело мляко им идва добре.
***

Бърди:
Ей това е на моя синчо рецептата за кюфтетата от тиквички: http://recepti.gotvach.bg/r-114-%D0%9A%D1%8E%D1%84%D1%82%D0%B5%D … D1%87%D0%BA%D0%B8



Не ги е пържил обаче, а пекъл във фурната.
***

2в1:
Настъргвам тиквичките и леко ги посолявам. Слагам в една марля и ги отцеждам хубаво. После ги обърквам с натрошено сирене, накълцан чесън, копър, яйце и брашно. С лъжица гребвам от сместа, овалвам в брашно и офомям на кюфте, а после пържа.
Много хубаво ги изстискваш, да им се махне колкото може повече вода и после с яйцата караш внимателно. Броят им все пак си зависи от това колко тиквички са настъргани. Слагаш едно, бъркаш и преценяваш дали да сложиш още. А с лъжицата като вземеш и поовъргаляш топчицата в брашното се оформя прилично кюфте. Поотупваш го леко и слагаш да се пържи.
Светълчо:
Аз не ги овалвам в брашно. Просто ги оформям в ръката си и ги пускам в мазнината. Вместо брашно препоръчвам в сместа да се сложи галета - с брашното вътрешността на кюфтето става малко лигава.
За да не е много рядко тестото, добре се изцеждат тиквичките и не се прекалява с яйцата. Аз слагам едно яйце на 4 малки тиквички.

Последна редакция: сб, 28 юли 2018, 01:00 от Лале в дъжда

# 666
  • Мнения: 10 874
Манджа от нахут на belinda

Задуших във вода пресен лук и настърган морков. Добавих доматено пюре. После картофи на кубчета. Накрая нахут от консерва. Подправките са сол, черен и червен пипер, куркума и кимион. И това е. Мисля, че нищо не забравих. Ако не сте на диета, разбира се, си сложете и някаква мазнина, примерно зехтин. Чудна манджичка, другия път ще направя и за домочадието.

midnightStar:
Това, което  си изброила плюс слагам прясна мащерка и асефетида. Задушаваш спанака с лук, морков и ако обичате други зелрнчуци и де добавя нахута.Куркума вземам прясна и я стържа:)

# 667
  • Мнения: 10 874
Манджа с нахут на Barefoot Kontesa

Моята любима рецепта с нахут е запържени 2 глави червен лук, гъби, моркови, чушки., целина и каквито зеленчуци имате с нахут, куркума, червен пипер, сол, джоджен, много домати ( понякога слагам и кокосово мляко)и много зелении- кейл зеле, спанак или лапад. С питки за топене и мммм...

# 668
  • Мнения: 10 874
Улични мекици, препоръчани от Мъ℘♥Мяɣ

Продукти:
около 4ч.ч брашно
1ч.л. сол
2 с.л. захар
1с.л. суха мая
2 и 1/2 ч.ч топла вода

Тестото се забърква от вечерта. Сухите продукти се изсипват в голяма купа, прибавя се водата и се бърка докато се получи много гъста каша – тесто.(Четейки коментарите виждам, че при някои 4ч.ч брашно идва малко, затова ако ви се струва че тестото е доста рядко, добавете още около половин чаша брашно). Купата се покрива с намаслено фолио и се оставя в хладилника до сутринта.На сутринта се изважда от хладилника, тестото трябва да е увеличило обема си 3-4 пъти. Цялото е в шупли.

Tестото е едно такаво лигаво и лепкаво, това да не ви притеснява, това е тайната.Мекиците се пържат в силно загрята мазнина - дълбок тиган или фритюрник. Загрява се мазнината. В купичка се сипва олио и преди всяко взимане на тeсто за мекица се намасляват ръцете, защото тестото е доста лепкаво. Взима се малко тесто, раздърпва се до много тънко и се слага в сгорещената мазнина.

Пържи се до златисто. Мекиците се изваждат от мазнината и се поставят върху хартия, за да попие част от мазнината.

# 669
  • Мнения: 10 874
Сладкиш с орехи и Дулсе де лече на Тарталета

Рецептата е елементарна, че и без яйца, понеже нямах.
1 ч.ч  кисело мляко с 1,5 ч.л. сода, 1 ч.ч. захар , половин ч.ч. олио и 2 ч.ч. брашно. Сместа се изсипва в силиконова( в случая) тава, отгоре се слагат цели орехови ядки и дулсе де лече. Разбърква се по повърхността, колкото да се потопят ядките( че не обичам печени орехи, ако останат отгоре, ще се препекат).
Абсолютна импровизация, за да оползотворя наличното дулсе де лече. Пак не успях, понеже сложих само 2 с.л. от него. Но такава прекрасна хрупкава коричка има отгоре и отдолу, мням!



# 670
  • Мнения: 10 874
Пастет от свинско на Куркума

Количествата са големи, защото консервирам, но може да се редуцират пропорционално.

Една свинска глава * с кожата си (3-5 кг), 1 бр св.черен дроб (ок 1,2 кг), 1 кг свински бузи, 1 бр свинско краче, 4-5 моркова, 2-3 глави лук, 1 глава чесън, 15 гр черен пипер зърна, глава целина, дафинов лист, 2 супени лъжици карамфил (гвоздейчета), сол.

Слагам главата, бузите, крачето, зеленчуците и подправките да се сварят  - обикновено отнмеа няколко часа. Последният път ги варих цяла нощ, но им дойде много. Свалям ги от огъня и слагам в част от бульона черния дроб. варя го малко, колкото да се обезкърви - за 30 минути. Обезкостявам месото,  смилам дроба и ги смесвам със сварените зеленчуци в удобна, дълбока тава. Пасирам, като добавям периодично от бульона, изборайки си консистенция. Ръся млян кимион. За да се получи фин пастет пасирането може да продължи 10 и повече минути и е добре чат-пат да се дава почивка на пасатора.

За свежа консумация наливам част от пастета в намазана с мас форма и слагам на много студено (ок. 0 градуса).   За красота добавям съвсем малко от бульона в формата, щото да се желира в неправилниу форми - изглежда много секси при нарязване после. Поднасям на другия ден, нарязан с влажен нож на дебели резени, придружавайки със сухари, кисели краставички и наситнен зелен лук. Консервирам в буркани от 0.4 мл, като внимавам да има поне 2,5 см до горния им ръб, а стерилизирам около 90 минути. Държа бурканчетата на хладно и тъмно  до 8-9 месеца.

* Свинската глава може да се замени със свински бузи, ама не е съвсем същото. Предполагам, че за едно ядене на 5-6 човека ще трябват 1-1, 5 кг буза, 0.4 кг дроб и т.н.

# 671
  • Мнения: 10 874
Сурови барчета на Мъ℘♥Мяɣ

Те могат да се направят от какво ли не, но аз ти давам на око.
Само на сладост трябва да се регулира, че фурмите са много сладки.
1 ч.ч. обезкостени фурми, ние взимаме едни с костилка, но са много сочни;
1 ч.ч. орехи, може и други ядки - кашу, бадеми;
1/2 ч.ч. сушени плодове - последно слагах череши, иначе каквото ти е кеф, ако имам и годжи бери. Аз сложих череши, че не са толкова сладки;
слагам и сурови семена от слънчоглед или тиква (ако няма, няма)
-> това го пускам да го смелям на дребни парченца с чопъра
-> после слагам и:
1 ч.ч. кокосови стърготини
ненакисната чия на око - може би 4-5 лъжици
2-3 с.л. пълни кокосово масло на стайна температура
1-2 с.л. сусамов тахан
какао на прах, ако искаш
-> пак с чопъра ги пускаш.

И после с една лъжица си взимам и си ги оформям на барчета с ръка (то е малко меко "тестото", но се оформят) и в една тава слагам стреч фолио, излизат над 10-12 барчета, слагам ги за един час във фризера и после ги оставям през нощта в хладилника. И на сутринта са стегнати и готови за консумация.

# 672
  • Мнения: 10 874
Лесни и полезни бонбони на daviz

Една купичка накиснати ядки и една шепа накиснати фурми без костилка.
Смилям на блендера,оформям топчета и осалвам в кокос какао или настърган черен шоколад.Малко в хладилника и са готови за хапване.

# 673
  • Мнения: 10 874
Ориз със зеленчуци на Sesylle

Ориза го правя в тенджера.
Задушавам лук, моркови и др зеленчуци,  този път карфиол и брюкселско зеле. После добавям 1ч.ч измит ориз и бъркам докато стане стъклен.  Слагам подправки и сол и заливам с 4ч.ч вода. 
След завиране оставям 10мин да ври, след което изключвам котлона и го оставям със затворен капак още 20мин.  Изпил си е водата за това време и у готов за консумация.

# 674
  • Мнения: 10 874
Идея за палачинки на JACKLIN*

За закуска си направих палачинка от 1 яйце, малко бадемово брашно, 2 лъжици кокосово мляко, така да стане гъстота на плачинково тесто, опекох я с 1 л кокосово масло. Отгоре си натроших 40 гр сирене.

Общи условия

Активация на акаунт