Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 790
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 10 874
Шоколадов мус на rire

Продукти:
250гр. натурален шоколад /аз ползвам шоколад за готвене от Лидл/; 50гр. масло; 4 яийца; щипка сол
Начин на приготвяне:
Начупеният шоколад се разтапя на водна баня / микровълнова с маслото и 2 суп.л. вода. Отделяте жълтъците от белтъците, които разбивате на пяна с щипка сол. Жълтъците се разбиват отделно и се прибавят към разтопеното масло и шоколад. Аз го правя докато още е горещо за да туширам страха от суровите яйца.  След това почвам внимателно с лъжица да прибавям получената смес към белтъците. Като се получи хомогенна смес, се налива в подходящи чаши и се оставя в хладилника за около 5 часа.

# 676
  • Мнения: 10 874
Кекс, пълнен с крем на daviz

За блата:

3 яйца
1 ч.ч. захар
1/3 ч.ч. прясно мляко
1/2 ч.ч. олио
1 и 1/2 ч.ч. брашно
3 с.л. какао
1 бакпулвер
1 ванилия.
Крема може да е от пакетче пудинг.Две пакетчета крем пудинг с количеството мляко което пише на пакетчето.Аз слагам малко по малко за да стане гъст крем или домашен крем по любимата ви рецепта.
Ето моята.
1 л. краве прясно мляко
2 бр. яйца
8 с.л. захар
6 с.л. брашно
50 гр. масло
1 пак. ванилия
Млякото се оставя на котлона да заври, към него прибавяме и маслото.
Отделно се разбиват яйцата, захарта, брашното и малко от млякото, за да стане на гъста еднородна смес.
Когато млякото заври, сместа се прибавя при непрекъснато бъркане.
Вари се 4-5 минути, до сгъстяване. Отстранява се от котлона и се прибавя ванилията.
Когато кекса е готов се правят симетрични дупки с изтрумент за издълбаване на чушки, ринг или се избутва с кръгла точилка.Но не трябва да са до край.
Пълнят се дупките се със студения крем и отгоре се намазва ако остане крем.Останалите
трохи се поръсват отгоре.

Допълнения и други идеи за пълнеж:

mariat:
Давам идея да напълниш рулото с яйчен крем. Или го раздели на две и направи с два различни пълнежа.
Жълтъци, прясно мляко, захар, ванилия и малко брашно. Може би е крем ванилия. Знам ли.

Куркума:
В готварската книга, която булката донесе като чеиз (подарък от баба ѝ) тоя крем е описан като : "Ванилов крем с плодове". Плодовете са, защото след края на операциите вътре се пускат да се удавят няколко ягоди.

2в1:
Можеш да направиш крем от маскарпоне разбито с малко пудра захар или пък объркано с малко течен шоколад и да сложиш банан в средата на рулото.

# 677
  • Мнения: 10 874
Картофи седло



her_76
Картофките се нарязват (но не докрай) на тъничко . Поливам със зехтин , сол пипер и пека докато станат хрупкави .

Малко Трънче
Аз правя такива картофки,но слагам бекон и шунка между разрезите,първо пека в покрита с фолио тава и последните 5-6 минути махам фолиото и добавям пармезан.

# 678
  • Мнения: 10 874
Спаначена супа на Lucie

Много просто и за 10-15 минути става :

Слагам една тенджера с вода на котлона, като се затопли добавям зехтин, по 1 супена лъжица сол и червен пипер, и замразения спанак /ама да е от нарязания/. Когато заври и кубчетата спанак се разпаднат, прибавям 2-3 шепи фиде. Изключвам котлона и го оставям да се довари, защото тънкото фиде става за 2-3 минути.
Правя застройка с кисело мляко и яйце, и накрая прибавям натрошено сирене.

Не слагам никакви други подправки, защото искам да си ми мирише на спанак.

# 679
  • Мнения: 10 874
Спаначена супа на mariat

Картоф- 2-3 бр. морков и някакъв бульон се сваряват с малко масло. Като се разварят зеленчуците се изцеждат и се пасират с част от бульона. После се добавя още от бульона, но да си остане гъст. Е, не като боза. После се добавя спанака и се връща на котлона за 10- 15 минути. После застройвам с 2 жълтъка и кисело мляко. Така чорбата е гъста, и плуват парчетата спанак. В купичата може да се добави намачкано сирене, крутони, пармезан, сметана.

# 680
  • Мнения: 10 874
Чай от джинджифил на daviz

Слагам един литър вода да заври и вътре нарязвам половин корен джинджифил на парчета,без да го беля.Да не е много голям корена.
Ври докато водата остане половината.
Оставям да се охлади и прецеждам.Изстисквам лимон и слагам една пълна супена лъжица куркума.Лимона си го добавяш на вкус.Ако не ти е приятно за пиене може да му добавиш и мед,но аз сега не добавям заради бвд.Канела също може да му сложиш малко.Пия го студен,сутрин на гладно и по всяко време когато усетя че ми се яде,даже вместо вода.

her_76:
На Давиз чая е страхотен , аз обаче варя в мляко и става много хубаво също .

daviz:
Аз също слагам мляко,но когато съм включила и млечните за това не го казах.Иначе с вкуса може да се експериментира и да се добавят любими подправки..Който приема захар може да си карамелизира кафява и да добави.Става уникално вкусно и пак действа.
Ето тази подправка му слагам аз.

В нея също има джинджифил, канела и кардамон мисля.Типична зимна подправка.

# 681
  • Мнения: 10 874
Ягодов терин с бишкоти, сметана и маскарпоне, препоръчан от Ая

Продуктите за ягодов терин с бишкоти:

400 г. ягоди
30 броя бишкоти „Савоярди“
250 г. маскарпоне
400 г. завасена сметана
150 г. пудра захар
1 с. л. ванилов екстракт (ванилова захар)
7 г. желатин, разтворен в 50 мл. студена вода
150 мл. прясно мляко за потапяне на бишкотите
сладкиш с ягоди и бишкоти стъпка по стъпка

Приготвянето на ягодов терин с бишкоти:

Облечете формата за терин с фолио за свежо съхранение. Изрежете 20 бр. бишкоти така че да стигат до ръба на формата. Отделете 4-5 ягоди за украса, а останалите нарежете на малки парченца.

Топнете всяка бишкота в прясно мляко за секунда, не бива да се накисват, и подредете във формата.

Разбъркайте маскарпонето с пудрата захар и добавете заквасената сметана и ваниловия есктракт. Нужна е само лъжица, а не миксер.

След като желатинът набъбне, разтопете на водна баня и добавете към сметаната и маскарпонето. Разбъркайте и добавете ягодите.

Излейте сместа във формата. По желание, може да излеете половината смес, да подредите изрязаните парченца от бишкотите и да ги покриете с останалата половина от сместа.

Покрийте с останалите бишкоти, които ще са „основата“ на ягодовия терин след като го обърнете.

Завийте стърчащите краища на фолиото върху сладкиша и приберете за една нощ в хладилник.

Обърнете вашия ягодов терин в подходящ съд. Украсете с ягоди и листа мента преди сервиране.

# 682
  • Мнения: 10 874
Сочни бъркани яйца на Мъ℘♥Мяɣ

Видео - Gordon Ramsay's Scrambled Eggs

Техниката е важна - значи първо си правя заготовката, на каквото ще му слагам (примерно задушавам спанака, запържвам салама и т.н.) и го махам от тигана. Яйцата ги чуквам в една купа, но не ги бъркам! Изсипвам в същия тиган и дефакто в него с шпатулата ги разбърквам - не енергично, просто си "стържа" по дъното на тигана, те си се разбъркват. И самата техника е - както са на котлона, минавам с шпатулата по дъното, махам от котлона и продължавам пак така, то се готвят от топлината на самия тиган, пак връщам на котлона и бъркам, пак махам и така докато не станат готови - по 20 секунди на процедура, примерно. И така не се преготвят, а остават едни сочни и много вкусни. И някъде към края, като са почти готови му сипвам и другите съставки - примерно сготвения вече спанак+сирене; запържения колбас/салам и т.н. Накрая махам от котлона слагам капак  ги оставям 5 минути.

# 683
  • Мнения: 10 874
Рецепта за пържени яйца, които не стават твърди от Светълчо

Ще ви кажа как аз пържа яйца, които не стават твърди. Разбивам си яйцата в купа, задушавам си в тиган с масло или  олио, каквото ще слагам - праз, пресен лук, домати, чушки, колбаси, сирене - няма значение какво. В разбитите яйца капвам малко прясно мляко, слагам сол, разбърквам и ги изливам върху това, което е в тигана. След няколко минути с дървена лъжица или шпатула правя пътечка по дъното и тя се запълва със сурови яйца от повърхността. Така с няколко пътечки, без бъркане, яйцата са готови, без да остава мърдаща сурова част, меки са. Понеже мъжът ми обичаше да има запържен загар, половината от яйцата ги обръщах със шпатулата и ги запържвам за секунди и от друга страна, че той не обичаше да са рохки. За миш-маш е много подходяща тази техника, иначе, с бъркане стават много твърди и жилави, като съсирени.

# 684
  • Мнения: 10 874
Течна мусака на daviz

Това е рецепта за Бвх диета но ти може да си в направиш по свой вкус.
Зеленчуците които слагам са:тиквичка,патладжан,морков,чушка,лук или праз или и двете,гъби,целина.Картоф не слагам защото има въглехидрсти но  ако не пречи може да се сложи.Задушавам ги и ги изваждам, на тяхно място задушавам леко един килограм кайма да стане на ситни парченца.Смесвам ги и им слагам едно шише доматен сок.Ври до сгъстяване.Когато се получи гъст сос,добавям подправки и магданоз.
Понякога го хапваме така, друг път го изсипвам в тавичка и заливам с три яйца.Запичам във фурната.

Светълчо:
Готвих "течната" мусака на Давиз, много вкусна стана. Но не течна. Сложих лук, малко чесън, кайма, моркови, тиквичка, патладжан, картофи и домати. Магданоз и чер пипер.  Синът ми, който не обича патладжан, също я хареса. Препоръчвам.

Последна редакция: сб, 24 фев 2018, 23:28 от Лале в дъжда

# 685
  • Мнения: 10 874
Кюнефе на Sesylle

Направих го точно по обясненията на моя приятелка туркиня и стана невероятно.
Искам да кажа, че аз грамажи и пропорции не съм спазвала, работих на око.
Използвах малък тефлонов тиган с диаметър около 16см.

Необходими продукти:
пресен кадаиф
прясно безсолно сирене (от турското за кюнефе използвах, но може и моцарела)
краве масло
За сиропа
1ч.ч. вода
1ч.ч. захар
1/4 пресен лимонов сок

Кадаифа се нарязва на ситно. За 2порции използвах около 500гр.
Сиренето се реже на тънки парчета около 2-3мм. , ако е по-дебело започва да се разтича при печене.
Предварително приготвих захарния сироп (правите го на вкус, може с повече или по-малко захар). Трябва да е горещ при заливане на готовото кюнефе.

Разтапя се краве масло в тигана и се слага 1пръст и половина от кадаифа. Притиска се добре многократно. (използвах ръчен пасатор за картофи).
След това се подрежда плътно сиренето, като се оставят няколко милиметра до ръба, за да не протече после.
Отгоре се слагат отново същото количество кадаиф. През цялото време на печене се притиска с пасатора.
Пекох около 10мин на слаб котлон (индукционен на 3та степен).
Обръща се в чиния след което се връща в тигана, като предварително сте разтопили още една бучка масло.
Отново се пече около 10мин, като този път не се притиска, защото сиренето се е размекнало и ще протече.
Слага се в чиния и се залива с горещия захарен сироп.

Ето моето направо от тигана.

# 686
  • Мнения: 10 874
Салата с айсберг, авокадо и ядки на JACKLIN*

Айберг, рукола, чери домати и/или сушен, авокадо на кубчета, синьо сирене. Домата може да се замени с круша. Леко запечени кедрови или орехови ядки.

Аз и с риба тон правя, тогава без сирене.

# 687
  • Мнения: 10 874
Брауни на Сбъдваща мечти

Тази рецепта ползвам за Брауни, добавям от мен накълцани бадеми, ама щедро. Пека минимум двойна доза, много го обичат.

# 688
  • Мнения: 10 874
Елда с гъби и домати на midnightStar

Накисвам я предварително. После задушавам лук, морков чушка черврна, зелена,пашърнак, гъби добавям домати може и ситно зеле ако харесвате.От патладжаните  ми остана еътрешност и я сложих. Към това добавям разтворените във вода подправки- сол, кафява захар, прясна настъргана куркума, червен пипер, пушен червен  пипер,риган, гарам масала и асефетида.
Към горното добавям елдата като заври намалям огъня и сипвам вода за 40 мин е готово.

# 689
  • Мнения: 10 874
Макарони на фурна

Sesylle:
Вариш макароните, после изсипваш в тава и ги заливаш с разбитите яйца, захар и аз слагам и сирене. Също и 1ванилия.
Печеш във фурната до готовност.

Тарталета:
Сварявам макароните, но не до пълна готовност. Разбърквам ги със сирене и масло. Изсипвам в тава, после ги заливам със смес от яйца, прясно мляко и захар. Пека до зачервяване отгоре и малко преди да ги извадя ръсвам захар леко да се запече, че така ги обичаме вкъщи.

Силвия:
Литър мляко, 6 яйца, 1,5 Ч. Ч. Захар. Най добре става с макарони с големи дупки.

belinda:
Ми сваряваш макароните, разбъркваш ги с масло и ги заливаш със смес за крем-карамел. Аз лично отгоре също ръся захар, защото много обичам карамелизираната коричка. Веднъж си строших зъб с нея

rummi_pl:
400-500гр макарони
4 яйца
1 ч.ч. натрошено сирене (аз слагам две, че обичаме да има)
0.5л прясно мляко
2 ч.ч. захар (аз слагам малко по-малко, че пък твърдо сладко не обичаме)

Сварявам макароните в подсолена вода. В купа разбърквам яйцата и другите неща. После сипвам сварените макарони и обърквам хубаво. Пека в тава на фурна.
На дъното на тавата поръсвам малко захар.

Общи условия

Активация на акаунт