Готварската книга на „Искам да кажа...“

  • 302 802
  • 1 151
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 10 874
Содена питка

Две и половина чаени чаши брашно
Една чаена лъжица сол
Една чаена лъжица сода бикарбонат
Една супена лъжица оцет
Три супени лъжици олио

Содата се гаси в оцета. Брашното се пресява и се прави кладенче, в което се слагат солта и олиото. Бавно се добавя една чаена чаша хладка вода и се меси тесто. Оставя се да почине 10 минути. В намазана с олио тава с ръце оформяме питка. Бодем я цялата с вилица. Мажем отгоре с олио и печем около 30 минути на 180 градуса. Като извадим от фурната, ръсим със студена вода и завиваме с кърпа, за да омекне.

# 916
  • Мнения: 10 874
Вафлен сладкиш на elleni

6 жълтъка
2 пак. краве масло (мисля, че са 2 малки, но ще питам и майка ми за това!)
1,5 ч.ч. захар + 1ч.ч. карамелизирана захар
2 ч.ч счукани/едро смлени орехи

В тенджера се слагат маслото, захарта (1,5 чаша) и 6 жълтъка, като се бърка да "пукне". Отделно се карамелизира 1 ч.ч. захар и се прибавя на струйка към първата смес. Слагат се орехите и се обърква. Изсипва се върху вафлени кори и се притиска. Реже се на сутринта.

Така е преписана рецептата от маминия тефтер. Мои бележки (макар че от много години не съм правила):
Сместа се изсипва между две кори, тоест изливате и разстилате с дебелина около 1 см и покривате с втора кора. Отгоре ( а и отдолу) да има хартия (ние слагахме вестник някога ??), защото може да се поразтече! Притискате с тежест - ние слагахме под едни дебели томове Енциклопедия на България! ??
Едно време вафлените кори, които дори не знам откъде точно купуваха нашите, бяхо големи, поне с големината на лист А3. Доколкото знам, сега по руските магазини корите са малки и кръгли, та ако искате, опитайте с половин, че даже и една трета доза!
Ние режехме на малки ромбчета, долу-горе с големината на бонбон. А аз и сестра ми, че и баща ми, чакахме изрезките отстрани с изплезени езичета! Мммм, направо примирам, сякаш усещам вкуса им още!

Светълчо
За този крем, за вафличките, в карамела може да се прибави с бъркане част от маслото, за да не се вкокалява бързо.

# 917
  • Мнения: 10 874
Пърленка с авокадово песто на desivalko_

Днес обядвах "пърленка" с авокадово песто( пърленката е от 2 яйца с извара и лъжица смляно ленено семе, пестото- авокадо, синьо сирене и лим.сок), всеки ден плънката ми е различна, и студено е вкусно и рукола слагам но, сега нямах.

# 918
  • Мнения: 10 874
Високомазнинен течен шоколад на alina_si

Авокадо, масло, заквасена сметана, маскарпоне,  какао и мед или разтопен черен шоколад, всичко в блендера, става жесток високомазнинен течен шоколад.

# 919
  • Мнения: 10 874
Омлет с пресен лук и спанак на JACKLIN*

Ако имаш замразен спанак на листа от Лидълския, тури с масло и 2-3 яйца, малко пресен лук, на тигана, сол, пипер. Леко е, вкусно е и бързо.

# 920
  • Мнения: 10 874
Крем от сладкарска извара и карамелизирано мляко на Ая

Открих много хубав крем /нережимен/ - 1 кутия сладкарска извара от Лидъл /не бях чувала за такава,случайно я видях/ + 1 кутия карамелизирано мляко от Берьозка.

Последна редакция: пт, 16 ное 2018, 23:00 от Лале в дъжда

# 921
  • Мнения: 10 874
Салата с киноа, чери домати и сирене на so what?
 
Страхотна салата с киноа, малко чери домати разполовени, кратсвица на ситно, червена чушка на едри кубчета, пресен лук и натрошено саламурено сирене. Овкусява, със сол, зехтин и лимон.
Аз слагам и малко радичио( леко нагарча) и нрязан за ситно с кората лимон(една филийка само). Тази салата си я правя за наяждане, а с вино е приказка.
Рецептата може да се модифицира спокойно, да се махат и добавят съставки. Сварявате киноата според инструкцията на пакета и оставяте да изстине.






Barefoot Kontesa
Тази салата много често я правя с куккус, много лимон и малко майонеза. С киноа не ни харесва толкова много.

Последна редакция: сб, 29 дек 2018, 23:36 от Лале в дъжда

# 922
  • Мнения: 10 874
Омлет с праз и домат на zwarte tulp

Задуших стрък праз с масло и две яйца плюс един домат. Вкусотия.

# 923
  • Мнения: 10 874
Супа от сьомга на Силвия

Супата я правя от 2 глави, и 2 гръбнака с опашките. Сега имах във фризера и една глава от сом та бутнах и нея. Няколко картофа, 2 глави лук, мащерка, целина и пресен девисил. Готвя в тенджера на 2 етажа, рибата се вари на парата и после само махам костите и слагам в течността. Тя вече си е пуснала соковете през дупките.

# 924
  • Мнения: 10 874
Печена тиква с фъстъчено масло на desivalko_

Нарязвам тиквата с кората почистена от семките, редя в/у хартия за печене, не сипвам вода! Пека на вентилатор 30-40 мин. като е готова си слагам в чинийка и отгоре и поливам с фъст. масло

# 925
  • Мнения: 10 874
Печена тиква с различни възможности за гарниране на mariat

Тиквата я пека обелена, изчистена и с малко вода. Като изстине я прибирам в кутия с капак. Преди да хапва ММ я претоплям в микровълновата с малко захар. Аз я хапвам без, естествено. И си я гарнирам с фъстъчено масло, заквасена сметана, маскарпоне или само краве масло и канела. Ям я и със сусамов тахан. Обожавам тиквата.

# 926
  • Мнения: 10 874
Оризови спагети с пиле и зеленчуци по китайски на desivalko_



Китайското е с оризови спагети, от била ги взех. Пил.пържоли от бут нарязах на ленти и запържих в олио, подправки- чер.пипер, джинджифил, канела, сол и соев сос. Като е готово махаш от уока и в същата мазнина пускаш зеленчуците( лук, чушка, морков и тиквичка) объркваш набързо за не повече от минута и връщаш месото. Слагаш сварените спагети в поднос и отгоре месото с зеленчуците и поливаш със соев сос. Ми това е. Много вкусно опитах от месото с зеленчуците, няма гадости и глутамат!

# 927
  • Мнения: 10 874
Яйчена салата на Barefoot Kontesa

Едно варено яйце с целина, зелен лук, майонеза.

# 928
  • Мнения: 10 874
Огретен с картофи, шунка и кашкавал, препоръчан от vanini*

Става страхотен. Слагам и заквасената сметана, и крема сиренето. Отделно сложих и сирене.

Продукти за 4 порции:

800 г нарязани и обелени картофи
300 г крема сирене или квасена сметана
150 г кисело мляко
4 стръкчета нарязан пресен чесън
200 г нарязани на малки кубчета пуешка шунка
200 г настърган кашкавал

Приготвяне:

Сварете картофите. Загрейте предварително фурната до 190 градуса. Междувременно смесете крема сиренето (сметаната) с киселото мляко. В намаслена тава наредете част от сварените картофи. Поръсете с чесън и кубчета шунка. Отгоре нанесете втори слой картофи, последван от още шунка, чесън и малко сол. Продължете в същия ред, като завършите със слой картофи. Залейте с млечната смес и поръсете с настъргания кашкавал. Печете най-много 30 минути, докато заливката образува мехурчета и стане златиста.

# 929
  • Мнения: 10 874
Застройка за супа на mariat

Правя застройката само с жълтъци и малко лимонов сок/оцет или кис. мляко. Но белтъците ги слагам във врящата супа и бъркам енергично, за да ги пресека във врялата чорба и да станат на малки парцали. Идеално ми я сгъстяват без да слагам фиде или ориз.

Общи условия

Активация на акаунт